Ερωτοτροπίες απο την Ισπανία ....ως την Αργεντινή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Asturiana Songs from Spain and Argentina

515vqpJcoCL._AA240_.jpg


Μετά το υπέροχο αφιέρωμα για το Amor Brujo , βρήκα την ευκαιρία να παρουσιάσω αυτό το ( IMHO ) ιδιαίτερου ενδιαφέροντος άλμπουμ.

Βασικοί συντελεστές του η Κim Kashkashian κι ο Robert Levin , που συνεργάζονται στενά εδώ κι αρκετά χρόνια με αποτέλεσμα μια μοναδική μουσική χημεία να δημιουργηθεί ανάμεσά τους.

Kim_Kashkasian-4266.jpg

musiker_robert_levin.jpg


Στο συγκεκριμένο έργο δεν έχουμε να κάνουμε απλά με μεταγραφές . Αλλά με κάτι ακόμη πιο ιδιαίτερο. Με τροποποιήσεις ,στολίσματα , μαγικές παρεμβάσεις που σε καμία περίπτωση δεν καταργούν τον αρχικό χαρακτήρα των συνθέσεων , δεν παραμορφώνουν τις μελωδίες αλλά τις κάνουν ακόμα πιο ενδιαφέρουσες ακόμα πιο μοναδικές.

Όμως ας δούμε τι πραγματικά κρύβεται μέσα σε αυτό το μαγικό κουτί.
Πρόκειται για παραδοσιακά τραγούδια απο την Ισπανία και την Αργεντινή που ερμηνεύονται με ένα τρόπο διαφορετικό απο τα καθιερωμένα.
Πολλά απο τα κομμάτια είναι φτιαγμένα για αρκετά μεγαλύτερες ομάδες μουσικών ή συνοδεύονται απο φωνητικά, όμως εδώ η ερωτοτροπία της βιόλας και του πιάνου έχει τον πρώτο λόγο.

Οι δύο ερμηνευτές ξεδιπλώνοντας το κουβάρι των συνθέσεων κράτησαν τα απαραίτητα και ανέθεσαν στην βιόλα και το πιάνο την αναπαράσταση της πραγματικότητας ....η της φαντασίας.
Η μουσική δεν καταπιέζεται , έχει χώρο και χρόνο. Η ησυχία έχει ίδια αξία με τις νότες επιτρέποντας στα όργανα να ανασάνουν.

Το σκοτεινό, πανέμορφο και πλούσια εκφραστικό παίξιμο της Kim αντικαθιστά επάξια την ανθρώπινη φωνή και ο Levin με το πιάνο του χαρίζει ζωντάνια και ρυθμική ζωτικότητα στο αποτέλεσμα.

Τα κομμάτια είναι των Manuel de Falla, Enrique Granados, Carlos Guastavino, Alberto Ginastera, Xavier Montsalvatge και Carlos Lopez Buchardo ονόματα γνωστά ή άγνωστα που όμως συνδέονται βαθειά μεταξύ τους αλλά και με την μουσική παράδοση της ευρωπαϊκής folk μουσικής.

Χρονικά τοποθετούνται στην ύστερη ρομαντική περίοδο και πολλά απο αυτά έχουν έντονο το παραδοσιακό στοιχείο. Οι επιλογές περιλαμβάνουν κομμάτια θορυβώδη ρυθμικά που θυμίζουν χορό, απαλά νανουρίσματα , τραγούδια ερωτικά είτε θριάμβου είτε αποτυχίας και απόγνωσης.
Άριστες επιλογές και έντεχνη τοποθέτησή τους στο πρόγραμμα που περιλαμβάνει την έξυπνη και πρωτότυπη επανάληψη των ίδιων τραγουδιών σε διαφορετικά σημεία. Οι μεταγραφές είναι πραγματικά δημιουργικές και με φαντασία με τα φωνητικά να έχουν αποδοθεί ιδιωματικά στις εκφραστικές ικανότητες της βιόλας.

Αν δεν το ακούσατε ακόμη δώστε του μια ευκαιρία.
Η ηχογράφηση είναι της ECM και κρατά ψηλά τον πήχη της ποιότητας.
:ADFADF1:
 
Last edited:

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο που το ανακαλυψες! :2thumb22sup:

Εχω ιδιαιτερη συμπάθεια στην μουσική κουλτούρα Ισπανίας-Αργεντινής, και παίζω και πιάνο και βιόλα!

Οπότε όπως καταλαβαινεις, το παράγγειλα αμέσως !!! :Banane0:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εσύ ήσουν που φοβόσουν ότι δε μπορείς να γράψεις, κλπ κλπ;

Άντε, για να ξεδιπλώνουμε το συγγραφικό μας ταλέντο σιγά σιγά...
(τα πας καλύτερα από εμένα πάντως)



Υ.Γ. Να γίνω και στριμμένος:
Στο index το έβαλες;
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Εσύ ήσουν που φοβόσουν ότι δε μπορείς να γράψεις, κλπ κλπ;

Άντε, για να ξεδιπλώνουμε το συγγραφικό μας ταλέντο σιγά σιγά...
(τα πας καλύτερα από εμένα πάντως)

Υ.Γ. Να γίνω και στριμμένος:
Στο index το έβαλες;

Προσπαθώ ρε φίλε, δανείστικα και μερικά απο ξένα sites- λογοκλοπή .
Θα το ανεβασω στο index, αλλά αν το παρατήρησες η κλασσική έχει τελειώσει και σε λίγο αρχίζω με την jazz....αλλού δε βλέπω φως....ποιός είναι πιο στριμμένος:music-smiley-005: ;;;
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Πολύ καλό το θέμα Τάσο! Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν πρέπει να έχουμε γράψει ξανά για λατινοαμερικάνους, με εξαίρεση τον Lobos(...και την Μάρθα ;) )

Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο Ginastera...Αργεντίνος, με λαϊκό ιδίωμα σε ορισμένες συνθέσεις του, μοντέρνες τάσεις σε άλλες, έγραψε κυρίως για πιάνο. Οι Tres Danzas Argentinas είναι γραμμένοι πολυτονικά, δηλαδή οι μελωδίες που ηχούν ταυτόχρονα παίζονται σε διαφορετικη κλίμακα η καθεμιά...το αποτέλεσμα ειναι απρόσμενα ενδιαφέρον!
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Προσπαθώ ρε φίλε, δανείστικα και μερικά απο ξένα sites- λογοκλοπή .
Θα το ανεβασω στο index, αλλά αν το παρατήρησες η κλασσική έχει τελειώσει και σε λίγο αρχίζω με την jazz....αλλού δε βλέπω φως....ποιός είναι πιο στριμμένος:music-smiley-005: ;;;


Εγώ, το δικαιούμαι άλλωστε.
Όντας αρρωστιάρης (ή μήπως αρρωστημένος; )...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Ερωτοτροπίες απο την Ισπανία ....ως την Αργεντινή.

Πολύ καλό το θέμα Τάσο! Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν πρέπει να έχουμε γράψει ξανά για λατινοαμερικάνους, με εξαίρεση τον Lobos(...και την Μάρθα ;) )

Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο Ginastera...Αργεντίνος, με λαϊκό ιδίωμα σε ορισμένες συνθέσεις του, μοντέρνες τάσεις σε άλλες, έγραψε κυρίως για πιάνο. Οι Tres Danzas Argentinas είναι γραμμένοι πολυτονικά, δηλαδή οι μελωδίες που ηχούν ταυτόχρονα παίζονται σε διαφορετικη κλίμακα η καθεμιά...το αποτέλεσμα ειναι απρόσμενα ενδιαφέρον!

Πέραν αυτού η Naxos έχει εκδόσει δύο νεανικά μπαλέτα τού Ginastera(Panambi,Estancia)όπου φαίνονται οι επιδράσεις τών Debussy,Falla,Stravinsky,Bartok και προσωπικά τά βρίσκω ολόφρεσκα και εξαιρετικά..
Μπορεί να σέ ενδιαφέρουν.
Ειδικά το Panambi θεωρείται από τά σημαντικότερα ´Ινδιάνικα´έργα τής Λατινικής Αμερικής.
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ερωτοτροπίες απο την Ισπανία ....ως την Αργεντινή.


Είχα μείνει στα κοντσέρτα του για πιάνο σε έκδοση της Νaxos...Αλλά φαίνεται οτι οι άνθρωποι κάνουν εξαιρετική δουλειά. Τα έργα για πιάνο θα αποκτηθούν οπωσδήποτε γιατί ως τώρα μόνο σε συλλογές τα έβρισκα και σκόρπια. Τα έργα του, πλήν των πιανιστικών, και τα μπαλέτα, δεν τα γνώριζα. Θα τους ρίξω μια ματιά πάντως. Ως νεανικά έργα του Ginastera και μόνο έχουν ενδιαφέρον.

Υ.Γ. Προχθές ήρθαν και τα βινύλια με τον Pollini στον Σούμαν και τις ετίντ του...Σοπέν, κι έχουμε τρεχάματα!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σωτήρη στο site της Naxos με μια ετήσια συνδρομή γύρο στά 20 ευρώ μπορείς να ακούς πολλά ολόκληρα έργα...Σχεδόν τά πάντα...
Και άμα θές αγοράζεις αργότερα...
Εγώ τόκανα και δεν μετάνοιωσα ...
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ερωτοτροπίες απο την Ισπανία ....ως την Αργεντινή.

Σωτήρη στο site της Naxos με μια ετήσια συνδρομή γύρο στά 20 ευρώ μπορείς να ακούς πολλά ολόκληρα έργα...Σχεδόν τά πάντα...
Και άμα θές αγοράζεις αργότερα...
Εγώ τόκανα και δεν μετάνοιωσα ...

To ξέρω... αλλά δεν έχω γραφτεί ακόμα. Πάντως με αυτό και με τις ηχογραφήσεις εως και άπαιχτων μέχρι τώρα έργων, η Naxos έχει χαράξει δρόμο πολυ μπροστά από τις παραδοσιακές δισκογραφικές της κλασικής.