CANON EOS 400D, OLYMPUS E-510 ή NIKON D40X

yiannis2002s

Established Member
16 October 2007
120
Voula/Athens
Kαλησπερα!
Εδω και μια 5ετια χρησιμοποιω ψηφιακες φωτογραφικες (compact), και αν και εχουν αρκετες ευκολιες θα ηθελα το κατι παραπανω.:2thumb22sup:
Σκεφτομαι να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τις dslr.
Σαν ιδεα μου αρεσει η φωτογραφια, αλλα δεν ξερω και ποσο κολλημα θα φαω ή θα μου περασει. Οποτε σκεφτομαι να παω σε ενα entry level απο πλευρας κοστους και μετα βλεπω...

Α. Ποια απο τις παρακατω θα προτεινατε?

Σκεφτομαι για:
1. CANON EOS 400D (18-55)
2.OLYMPUS E-510 (14-42)
3. NIKON D 40X (18-55)

Β. Με ενα προχειρο ψαξιμο εχουν πανω κατω το ιδιο σαν κοστος (περιπου 580ευρω), με τον φακο στο κιτ.
Αξιζουν αυτοι οι φακοι το κοστος τους ή να παρω κατι καλυτερο εξ'αρχης?

Γ. Η 2η στα τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερει οτι εχει και σταθεροποιητη. Κανει μεγαλη διαφορα η υπαρξη του?

& Δ.Μου εχουν προτεινει και την Canon EOS 450D. Αλλα με κοστος +170 ευρω. Αξιζει την διαφορα, και ειδικα για εμενα που ειμαι τελειως αρχαριος?

Ευχαριστω Προκαταβολικα!!!
(Πολλα τα ερωτηματα...ελπιζω μην σας κουραζω!)
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
H nikon d40x θα σταματησει γιατι ηδη βγηκε η d60. (630 στο adorama).

εγω θα σου ελεγα να πας να τις πιασεις και να τραβηξεις καμια φωτο (πλαισο). Σημερα ημουν εκει γι αλλο λογο και περιεργαζομουν την d40x και την 400d.

Λοιπον περα απο το οτι και οι δυο δινουν πολυ καλη ποιοτητα φωτογραφιας η διαφορα στο πιασιμο (στην λαβη) αναμεσα στις δυο ειναι σημαντικη και υπερ της Nikon (το ειχε παρατηρησει και ο Βλασσης). Ο λογος ειναι γιατι στην canon εχουν καμπυλωσει πολυ την επιφανεια που κατεβαινει προς το κουμπι της ληψης με αποτελεσμα να σου περισευει μονιμως 1 με 1 1/2 δακτυλο (απ τα μικρα) εκτος grip.

Λεπτομερεια θα μου πεις αλλα μετα την nikon d40x δυσκολα να βολευτεις στην canon 400d. Το αναποδο φυσικα γινεται.

Οσον αφορα μεταξυ d40x - d60, μαλλον την d60 παρολο που το upgrade που κανανε δεν θα το καταλαβει κανεις σε απλη χρηση.
expedia chip απο την d300
active dlighting (για μεγαλυτερο δυναμικο ευρος αλλα με θορυβο γρηγοροτερα)
και dust airflow.

Ισως η d40x με τον νεο φακο 16-85 που θα δινεται κιτ με την d60 να ειναι η χρυση τομη.

Κοιταξε τελος και pentax.
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Σκεφτομαι να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τις dslr.
Σαν ιδεα μου αρεσει η φωτογραφια, αλλα δεν ξερω και ποσο κολλημα θα φαω ή θα μου περασει.

Έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι πιστεύω. Η προοπτική του "κολλήματος" είναι οι φακοί. Η oly δεν είναι κακή επιλογή, απλά δεν έχεις το πλήθος των επιλογών σε φακούς που υπάρχει στην canon - nikon και των ανεξάρτητων εταιριών (sigma, tamron, tokina)
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Φίλε Yannis2002s είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση. Χρόνια στις compact και σιγά σιγά αναβάθμιση σε Slr. Είμαι σε τόσο αρχικό στάδιο, που ο χαρακτηρισμός "ερασιτέχνης" για μένα είναι κολακευτικός...Πέρασα αρκετές ώρες τελευταία σε καταστήματα, και καταλήγω σε d40x. Πήγαινε δες την. Πιστεύω θα σε κερδίσει.

Από ότι καταλάβατε είμαι καινούριος στο forum...Καλησπέρα σε όλους...
 

yiannis2002s

Established Member
16 October 2007
120
Voula/Athens
H nikon d40x θα σταματησει γιατι ηδη βγηκε η d60. (630 στο adorama).

Τοτε και η D60 μπορει να ειναι μια επιλογη..Σαν κοστος ειναι αρκετα χαμηλο και αυτη. Απο 517 σωμα, 585 σε κιτ ή 623 με VR φακο ή σε ακομα πιο πληρες κιτ (μνημη+θηκη) στα 659...
Νομιζω οτι σαν τιμη με καλυπτει....Οποτε αφου ειναι καλυτερη απο την D40x, η oποια ηταν περιπου στα ιδια με την Canon D400, ισως να ειναι αυτο που ψαχνω... Η D450 που υπερτερει?


jim... said:
Φίλε Yannis2002s είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση. Χρόνια στις compact και σιγά σιγά αναβάθμιση σε Slr. Είμαι σε τόσο αρχικό στάδιο, που ο χαρακτηρισμός "ερασιτέχνης" για μένα είναι κολακευτικός...Πέρασα αρκετές ώρες τελευταία σε καταστήματα, και καταλήγω σε d40x. Πήγαινε δες την. Πιστεύω θα σε κερδίσει.

Καλως ηλθες!
Ναι θα περασω να τις δω και απο κοντα...Ελπιζω να κανουμε μια καλη επιλογη αλλα πανω απ'ολα να απολαυσουμε το νεο μας ''τριπακι'''! :ernaehrung004:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τοτε και η D60 μπορει να ειναι μια επιλογη..Σαν κοστος ειναι αρκετα χαμηλο και αυτη. Απο 517 σωμα, 585 σε κιτ ή 623 με VR φακο ή σε ακομα πιο πληρες κιτ (μνημη+θηκη) στα 659...
Νομιζω οτι σαν τιμη με καλυπτει....Οποτε αφου ειναι καλυτερη απο την D40x, η oποια ηταν περιπου στα ιδια με την Canon D400, ισως να ειναι αυτο που ψαχνω... Η D450 που υπερτερει?




Καλως ηλθες!
Ναι θα περασω να τις δω και απο κοντα...Ελπιζω να κανουμε μια καλη επιλογη αλλα πανω απ'ολα να απολαυσουμε το νεο μας ''τριπακι'''! :ernaehrung004:

H 450 έχει 12 μεγα και οθόνη liveview δηλ. σε καταστάσεις μάκρο και αφού έχεις τη μηχανή σε τρίποδο μπορείς να κάνεις μικροαλλαγές στην εστίαση που με κανονική σκόπευση είναι αδύνατες (τουλάχιστον για τα μάτια των περισσότερων ανθρώπων).
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τοτε και η D60 μπορει να ειναι μια επιλογη..Σαν κοστος ειναι αρκετα χαμηλο και αυτη. Απο 517 σωμα, 585 σε κιτ ή 623 με VR φακο ή σε ακομα πιο πληρες κιτ (μνημη+θηκη) στα 659...
Νομιζω οτι σαν τιμη με καλυπτει....Οποτε αφου ειναι καλυτερη απο την D40x, η oποια ηταν περιπου στα ιδια με την Canon D400, ισως να ειναι αυτο που ψαχνω... Η D450 που υπερτερει?




Καλως ηλθες!
Ναι θα περασω να τις δω και απο κοντα...Ελπιζω να κανουμε μια καλη επιλογη αλλα πανω απ'ολα να απολαυσουμε το νεο μας ''τριπακι'''! :ernaehrung004:

ΠΟύ βρήκατε την D60 στα 623 ευρώ με φακό 18-55 VR? Ή πού είδατε ότι η μηχανή θα αρχίσει να δίνεται με τον 16-85 VR ως κιτ? Με ενδιαφέρει κι εμένα...
 

yiannis2002s

Established Member
16 October 2007
120
Voula/Athens
ΠΟύ βρήκατε την D60 στα 623 ευρώ με φακό 18-55 VR? Ή πού είδατε ότι η μηχανή θα αρχίσει να δίνεται με τον 16-85 VR ως κιτ? Με ενδιαφέρει κι εμένα...

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=3&pr_id=2591
(623 euro) Οντως εντυπωσιακη τιμη και περιπου με την D40X που αντικαταστει...

Σχετικα με την D450:
Oι Macro φωτογραφιες δεν με ενδιαφερουν, αλλα το liveview ισως να ειναι βολικο και για απλες φωτο. Επεισης και τα 12 MP δεν με ενδιαφερουν σαν χαρακτηριστικο....Ο σταθεροποιητης που παιζει σε αυτη εχει ενδιαφερον...
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Βλασση παρολο που εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασει οτι ο 16-85 θα δινεται και με την d60, δεν μπορω να το βρω. Γραψε λαθος δικο μου.

Παντως ο φακος παρολο που ειχε release date 22/2 δεν εχει κυκλοφορησει ακομα και στο αντοραμα που παντα φερνει απο τους πρωτους, δεν ξερουν ποτε θα τους ερθει.

Το θεμα βεβαια δεν ειναι αν θα τον δινουν καποιοι με την d60 αλλα το οτι ο φακος θα ειναι αρκετα τσουχτερος (περ 500 ευρω) απο μονος του οποτε δεν θα εχει νοημα αφου το πακετο θα βγαινει 1000+ ευρω. Βεβαια σε μερικους μηνες θα το βρισκεις το πακετο στα 800 αλλα μεχρι τοτε....

Το πιο πιθανο ομως ειναι τα περισσοτερα μαγαζια να τον δινουν πακετο με ακριβοτερες καμερες.

Προς το παρον δειτε το πρωτο review του 18-55 VR http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_18-55_3p5-5p6_vr_n15/


@yiannis : το liveview δεν ειναι βολικο για απλες φωτο. Δεν λειτουργει οπως στις compact.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, κάπου κάνετε λάθος. Ο 16-85vr είναι ένας all-around της κλάσης του 17-85is της Canon ή του 16-80 της Sony, με πιθανή τιμή γύρω στα 600 ευρώ μόνος του. Αποκλείεται να συνοδεύει το κιτ της D60. Η τελευταία θα έχει στάνταρ τον 18-55vr, ακριβώς όπως η νέα 450D θα έχει τον 18-55is... side by side καταστάσεις.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τώρα για το lifeview, θα βοηθάει σίγουρα (δεν έχω δοκιμάσει ακόμη βέβαια) όπου θέλουμε να έχουμε πολύ προσεκτική σύνθεση του κάδρου μας, η οποία λόγω του μεγέθους πολλών οφθαλμοσκοπίων δεν είναι πάντα εύκολη, ιδίως όταν φωτογραφίζουμε από τρίποδο. Και φυσικά όταν χρειαζόμαστε ακριβέστατη εστίαση, ιδίως σε κοντινές αποστάσεις και ανοικτά διαφράγματα, όπου τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα με το κοινό οφθαλμοσκόπιο.
Αλλά για candid φωτογραφίες, όχι φυσικά. Κατ' αρχάς η dslr δεν είναι πούπουλο, δεν μπορούμε να την κρατούμε μισό μέτρο μπροστά μας, δίχως να στηρίζουμε πουθενά τους αγκώνες μας, και να φωτογραφίζουμε, τουλάχιστον όχι με ο,τιδήποτε άλλο από πολύ ψηλές ταχύτητες. Δοκιμάσατε να βγάλετε έτσι μία φωτογραφία με 1/60?
 

kaktus

New member
1 February 2008
15
γεια
και εγω την ιδια απορια ειχα ποια να παρω .... και τελικα μετα απο προτασεις πηρα την 400d canon αρχικα την πηρα με τον φακο που εδινε τον 18-55 αλλα πηρα και τον 17-85 που ειναι σχεδον γενικης χρησης και τον 100mm macro και ψαχνω για ενα τηλεφακο τωρα......η ταπεινη μου γνωμη ειναι σε canon να πας ειναι ευκολη στην χρηση απιστευτα . (πριν ειχα μια olympus και ακομα δεν την εχω μαθει !!!!!!) υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε φακους.... και οτι αλλο θες.....
 

yiannis2002s

Established Member
16 October 2007
120
Voula/Athens
Re: Απάντηση: CANON EOS 400D, OLYMPUS E-510 ή NIKON D40X

γεια
και εγω την ιδια απορια ειχα ποια να παρω .... και τελικα μετα απο προτασεις πηρα την 400d canon αρχικα την πηρα με τον φακο που εδινε τον 18-55 αλλα πηρα και τον 17-85 που ειναι σχεδον γενικης χρησης και τον 100mm macro και ψαχνω για ενα τηλεφακο τωρα......η ταπεινη μου γνωμη ειναι σε canon να πας ειναι ευκολη στην χρηση απιστευτα . (πριν ειχα μια olympus και ακομα δεν την εχω μαθει !!!!!!) υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε φακους.... και οτι αλλο θες.....

...Το θεμα ειναι αν θα ειμαι ΟΚ με την 400D ή θα μετανοιωσω τα καποια ''εξτρα '' της 450D. Σε σημερινες τιμες 560 η πρωτη και 740 η δευτερη σε κιτ....
Βεβαια σκεφτομαι και σαν ''´μεση λυση'' την D60 με 620 ευρω....
Ολες εντος budget ειναι αλλα τι ειναι καλυτερο value for money?
Και κατα ποσο οι ''εξτρα δινατοτητες'' μπορουν να μεταφραστουν σε καλυτερες φωτο και οχι σε τεχνικα χαρακτηριστικα , που ειναι απλα για να γινονται κουβεντα...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
εννοείς 560 ευρώ η 400D με τον απλό 18-55, 740 η 450D με τον νέο 18-55is. Κατά τη γνώμη μου αξίζει τη διαφορά, ακόμη και με την φουσκωμένη τιμή ως νέο μοντέλο, και λόγω φακού, και λόγω δυνατοτήτων, ακόμη και λόγω σκοπεύτρου.
 

yiannis2002s

Established Member
16 October 2007
120
Voula/Athens
εννοείς 560 ευρώ η 400D με τον απλό 18-55, 740 η 450D με τον νέο 18-55is. Κατά τη γνώμη μου αξίζει τη διαφορά, ακόμη και με την φουσκωμένη τιμή ως νέο μοντέλο, και λόγω φακού, και λόγω δυνατοτήτων, ακόμη και λόγω σκοπεύτρου.

Ναι ολες αυτες σε κιτ ειναι!
Απλα σκεφτομαι τις παραπανω αυτες δυνατοτητες αν θα τις αξιοποιησω ή αν μεχρι να την μαθω θα εχουν βγει αλλα 3 μοντελα...
Δηλαδη αν αξιζει να παρω τωρα μια πιο φτηνη για να την μαθω, και να δω και ποσο μου αρεσει, και μετα αν μου αρεσει να παρω μια πιο ακριβη σειρα...
Η' να παρω απ'ευθειας μια πιο ολοκληρωμενη οπως η 450D( σε συγκριση με την 400αρα).
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
καταρχάς νομίζω ότι με τον 18-55is με τον οποίο έρχεται η 450D μπορείς να γλυτώσεις έναν καλύτερο φακό "γενικής χρήσης" για αρχή, που σημαίνει αυτόματα εκτίναξη του αρχικού προϋπολογισμού κατά 400 πάνω-κάτω ευρώ.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Βλέπω συχνά στο forum, να μην υπολογίζουμε τον αρχικό φακό του kit (της εκάστοτε ψηφιακής), και να ζητάμε αμέσως άλλον.
Είναι αλήθεια τόσο κακοί αυτοι οι φακοί ή μήπως υπερβάλουμε λιγάκι? Και μιλάω πάντα για περίπτωση ερασιτέχνη που θα μάθει πάνω σε αυτή τη μηχανή...
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Βλέπω συχνά στο forum, να μην υπολογίζουμε τον αρχικό φακό του kit (της εκάστοτε ψηφιακής), και να ζητάμε αμέσως άλλον.
Είναι αλήθεια τόσο κακοί αυτοι οι φακοί ή μήπως υπερβάλουμε λιγάκι? Και μιλάω πάντα για περίπτωση ερασιτέχνη που θα μάθει πάνω σε αυτή τη μηχανή...

Οχι, οι φακοι για τετοια χρηση ειναι μια χαρα και ναι, υπερβαλουμε λιγακι. :2thumb22sup: