Παραισθησιογόνος μινατούρα

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμην γι' αυτήν την προχειρότητα, αλλά δεν μπορώ να συγκρατηθώ. Την περασμένη Δευτέρα, στην μπλοκαρισμένη από το χιόνι Αθήνα, φεύγοντας νωρίς από τη δουλειά πήγα στο Μετρόπολις και πήρα, κατόπιν προτροπής του φίλου μου του Κώστα τον παρακάτω δίσκο:
4147WVGSH7L._AA240_.jpg


Οι παιδικές σκηνές (Kinderszenen), είναι το μοναδικό πιανιστικό έργο του Σούμαν που αξιωνόμουν ν' ακούω κατά καιρούς. Τα βινύλια άλλων, μεταξύ των οποίων και οι σκηνές του δάσους (Waldszenen), έμεναν στην αφάνεια, αδίκως περιθωριοποιημένα.

Δε θ´αναφερθώ εδώ σ' αυτά τα δύο αριστουργήματα, για τα οποία ευγνωμονώ την έμπνευση της στιγμής - και τον Κώστα - που με οδήγησαν στο ν' αγοράσω το δίσκο και να τ' ανακαλύψω ξανά, ειδικά το δεύτερο.

Μ' έχει κυριολεκτικά στοιχειώσει, η διασημότερη από της σκηνές του δάσους, το προφητικό πουλί (vogel als prophet). Μπορείτε να τ' ακούσετε από την Κλάρα Χάσκιλ, στην ακόλουθη audio μεταφορά του στο YouTube.

Σαγηνευτικό, με μια εξωτική αμφισημία, θαρρείς και παίζει μαζί σου, έτσι όπως ξεπηδά από τα σκοτάδια της σιωπής. Νιώθω πως αυτή η μουσική είναι ζωντανή, έχει τη δική της υπόσταση, αντιλαμβάνεται το σάστισμα μου και την αιχμαλωσία μου στη γοητεία της και με παρακολουθεί με μια συγκαταβατικότητα. :blink:

Ριζοσπαστικό στο ύφος του, μου δίνει την εντύπωση προπομπού του ιμπρεσσιονισμού, σαράντα χρόνια πριν τις πρώτες απόπειρες του Ντεμπυσσύ.

Το έχω ακούσει σήμερα έξι φορές από το cd. Πριν από λίγο, ξέθαψα και το παλιό βινύλιο της Heliodor με τη μονοφωνική ηχογράφηση του Ρίχτερ από την Πράγα το 1956 και το άκουσα με ακουστικά. Νιώθω πως έχει σταματήσει ο χρόνος!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Μακάρι να ήταν έτσι όλες οι προχειρότητες ....

Αυτά τα αυθόρμητα κείμενα, που σκοπός τους είναι να μεταδώσουν την πρωτογενή συγκίνηση μας από κάποια ανακάλυψη είναι εξίσου πολύτιμα με τις πιό δουλεμένες αναφορές ...

Το κομμάτι εξαίσιο, ένοιωσα ότι παρακολουθώ μία ιστορία ενός ζευγαριού, όπου μετά πολλά χρόνια συμβίωσης, με τις καλές και κακές στιγμές της, με βάσανα και αλληλουποστήριξη, αγάπη αλλά και έλλειψη κατανόησης, κλπ. κλπ., απλά παρακολουθεί σιωπηλά ο ένας τις κινήσεις του άλλου .....

...ο Σούμαν γενικότερα χρήζει επανεξέτασης και επανακάλυψης .... Αυτός ο άτιμος ο ΚΛ με έκανε piano maniac ....
 
17 June 2006
14,350
Παίδες, με εξαίρεση το Κοντσέρτο του για πιάνο, η ορχηστρική μουσική του Schumann ποτέ δεν μου είπε πολλά. Ούτε οι Συμφωνίες του, ούτε το Κοντσέρτο για τσέλο.
Νομίζω πως ο Schumann έβαλε όλη του την ψυχή στα πιανιστικά του, σ αυτές τις μικρές μινιατούρες που δεν τις πιάνει το μάτι σου.
Εξαιρετικές "Σκηνές του Δάσους" έχουν κάνει επίσης: ο Richter (στη DG αλλά και στη Supraphon), η Haskil (live στην Tahra, ηχογράφηση 1953), ο Ciccolini. Οταν όμως πάω να τις ακούσω, τα χέρια μου πάνε από μόνα τους στον Wilhelm Kempff (DG).
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
Μ' έχει κυριολεκτικά στοιχειώσει, η διασημότερη από της σκηνές του δάσους, το προφητικό πουλί (vogel als prophet). Μπορείτε να τ' ακούσετε από την Κλάρα Χάσκιλ, στην ακόλουθη audio μεταφορά του στο YouTube.

Τέλειο...
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Όσο αρχάριος είμαι στην πιανιστική μουσική, άλλο τόσο και περισσότερο είμαι στον Schumann. Και δίκαια: Υπάρχουν χαιεντάδικες ηχογραφήσεις του;

Και μόνο αυτό το μικρό απόσπασμα που άκουσα (σπουδαία στιγμή όσο και μοναχική) με κάνει να το αναζητήσω.

Ευχαριστώ Δαμιανέ (και Κώστα)!
 
Βαγγέλη η ηχογράφηση του Κατσαρή στην Teldec, ψηφιακή πρώτης γενιάς, είναι αρκετά καλή, με πλούσιες αρμονικές στον ήχο του πιάνου. Αν θέλεις λιγότερο λαμπρό πιάνο, ο Κεμπφ, ή η Χάσκιλ, αν και παλιές, θα σου κάνουν.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Βαγγέλη η ηχογράφηση του Κατσαρή στην Teldec, ψηφιακή πρώτης γενιάς, είναι αρκετά καλή, με πλούσιες αρμονικές στον ήχο του πιάνου. Αν θέλεις λιγότερο λαμπρό πιάνο, ο Κεμπφ, ή η Χάσκιλ, αν και παλιές, θα σου κάνουν.

Δαμιανέ σε ευχαριστώ!

Αν και αστειευόμουν για τις ηχογραφήσεις εν τούτοις οι προτάσεις σου είναι οδηγός. :lehrer: