Σετ με φιλτρακια

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Καλησπέρα!
Πήρα ένα σετ με φίλτρα απο έναν στο ebay με 50Ε
Περιέχει φίλτρα του συτήματος Cokin A με ντεγραντέ, UV, διάφορα καλλιτεχνικά (παστέλ, starlight, ενα περίεργο που αλλάζει χρωμα με το πολλωτικό, φιλτράκια για ασπρόμαυρο κοκκινα πορτοκαλί κίτρινα, για white balance κλπ)
Επίσης είχε αρκετά βιδωτά κυριώς HOYA απο πωλοτικά μέχρι για ασπρόμαυρο. Ήρθαν σε μία ωραία τσαντούλα μέσα 20x35cm που τα μεταφέρει και τα προστατέυει.
Ειναι σε διαστάσεις 52mm και 62mm που με βολέυει μιας και αυτές έχουν και οι φακοί που έχω.
Έχει και δύο όμως που δεν ταιριάζουν.
Είναι ένα με 55mm διασταση και άλλο ένα (πολωτικό HOYA) με 72mm
Αυτά έχει νόημα να βρώ adapter rings? Φαντάζομαι οτι για το 55 κάτι θα βρώ για να το βάζω σε 52αρι αλλα για το 72?
Σε τί φακούς μπορεί να χρησιμοποιηθεί? Έχει νόημα να το κρατήσω για την περίπτωση που πάρω έναν τέτοιο? Αν όχι ευχαρίστως να το χαρίσω σε όποιον φίλο το χρειάζεται...
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Το 72άρι ταιριάζει με τον sigma 17-70 2.8. Προσωπικά δεν εχω υπόψιν για πατέντες στα πολωτικά ούτε εχω διαβάσει κάτι σχετικό.
Πάντως αμα δεν βρείς άκρη, εγω ενδιαφέρομαι μιας και πρόσφατα απέκτησα τον παραπάνω sigma :afro:
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Επακριβώς έδωσα 42 λίρες χωρίς μεταφορικά.
Αυτός είχς βάλει μία τσάντα billingham σε δημοπρασία και καθώς έψαχνα τα υπόλοιπα αντικείμενά του βρήκα αυτό. Δεν είχαν κάνει πολλά bid και το πήρα σχετικά έυκολα...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Η τιμή είναι εξαιρειτκά καλή. τα μισά θα σου φανούν πολύ δημιουργικά στο μέλλον.

Αλήθεια μήπως έχει και 52άρι κόκκινο; Διότι στη Θεσσαλονίκη δεν έχει πλέον κανείς... και στο Άγιο όρος που θα πάω τον Απρίλιο θέλω να τραβήξω κι ασπρόμαυρο φιλμ.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Το 55 είναι πολύ δύσκολο νούμερο για φίλτρο. Αν θυμάμαι καλά 55 διαγώνιο είχαν οι φακοί ZEISS σταθερής εστίασης για το 35άρη φίλμ (όπως ο 28 και ο50).
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Δυστυχώς το κόκκινο είναι 62αρι. Εχει και ένα κόκκινο στο cokin πάντως αν σου κάνει. Είναι το Α003 και εχω και ανταπτορα για 52mm. Αν σε βολεύει ευχαρίστως. Σε 52αρια εχει μόνο ένα πολωτικό και ένα κίτρινο...

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο στο cokin είναι οτι απο τους 3 φακους που πηρα στους 2 περιστρέφονται με την εστίαση που σημαίνει οτι πρέπει να εστιάσω πρώτα και μετά να στήσω το φιλτράκι όπως θέλω. Θα μου πείς βέβαια αν χρησιμοποιεις ντεγραντέ δύσκολα θα παίρνεις κάτι που θέλει ταχύτητα...

Πάντως μιας και τα περισσότερα είναι 62αρια μάλλον σιγά σιγά προσανατολίζομαι για 62αριδες φακούς... Αν πετύχω δλδ τον 35-70 που μου προτεινέ ο Βλάσσης... τζετ!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,948
Θεσσαλονίκη
Χμ... σήμερα παρέλαβα τον (αρκετά σπάνιο) Vivitar 35/1.9, (κατασκευής Komine!) ο οποίος παίρνει επίσης φίλτρο 55mm. Ένας αντίστοιχος γρήγορος 35ρης που έχω, ο Weltblick 35/1.8, παίρνει 58ρι.