H ευτυχία δεν μας αξίζει (Chopin piano sonatas 2 & 3 )

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Η ευτυχία δεν μας αξίζει.

Γι’ αυτό ουδέποτε στην πραγματικότητα μας παραδίδονται τα κλειδιά της.

Μόνον, αραιά και που, εισβάλλουμε απότομα και βίαια στο δυσκολοπόρθητο καταφύγιο της, για να διεκδικήσουμε τις λιγοστές στιγμές (τελείες) που θα ενωθούν στην συνέχεια με δυσανάλογα μακριές γραμμές, αν όχι ‛καθαρής, διάφανης, εκκωφαντικής ’ δυστυχίας, τότε μιας οδυνηρής συλλογής ασήμαντων στιγμιοτύπων καθημερινότητας, συνθέτοντας με αυτόν τον τρόπο τον οδικό χάρτη των απατηλών ζωών μας.

Ακόμη και αυτές τις λίγες τελίτσες, με χάρη επιδέξιου και ευπλάθοντος μακαλευτή, σύντομα τις μεταβάλλουμε σε πηγή απόγνωσης, ακατάλληλοι διαχειριστές της ίδιας μας της μοίρας, τραγικοί αποτυχημένοι αυτόχειρες, διψασμένοι για την επόμενη ευθεία εξαγνιστικής τυραννίας, αυτο-τιμωροί επιβάλλοντες των συναισθηματικών νηστειών και πνευματικών μαστιγωμάτων, αηδιαστικοί στην προσπάθεια να ξαναγυρίσουμε σε κάποια τελίτσα του παρελθόντος για να ξετυλίξουμε ένα νέο νήμα, ώσπου σε μανιακή παράνοια να αντιληφθούμε ότι είναι το ίδιο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Αυτές οι πραγματικά όμορφες (γεια σου βρε Ντοκ) σκέψεις διαγράφονται στο μυαλό μου με αφορμή κάποια πρόσφατα περιστατικά που με αφορούν, σε συνδυασμό με την ακρόαση των έργων θέματος, έργων που με εκτελεστή τον Alfred Cortot (που πρόσφατα με ένα εξαίσιο τσιτάτο του, μου θύμισε ο Σ. Σούρλας) αποπνέουν την ρομαντική (sic) διάθεση αυτού του πονεμένου όσο και ιδιοφυούς καλλιτέχνη, που έμελε να παρεξηγηθεί όσο κανείς από τους ορθολογιστές αυτού του κόσμου.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Παρακαλούνται τύποι με τουλάχιστον 7,5 χρόνια σπουδών στο όργανο αυτό, να προβούν *εφόσον επιθυμούν* και στην μουσικολογική ανάλυση των έργων.

Εγώ δυστυχώς μόνον δύναμαι να περιγράψω τις εικόνες που πλημμυρίζουν το μυαλό μου κατά την ακρόαση.
 
Ως αθεράπευτος ορθολογιστης... και μαζι τρελαμένος μουσικος, μπορω να πω οτι ο Chopin υπηρξε μια απο τις μεγαλυτερες ιδιοφυίες στο χωρο της μουσικής.... Κι εγραψε μεγάλη μουσική, χωρίς να πέσει στην παγίδα του ανούσιου συναισθηματισμού..

Τελικά αυτό που κρατάει για μένα ψηλα τους μεγαλους... και εννοω τον Mozart, τον Βeethoven, τον Chopin, είναι ότι δημιούργησαν μεγάλη Τέχνη, που παράλληλα πλημμύριζε τον απλό ακροατή με συναισθήματα, ενώ γέμιζε τον ορθολογιστή με σκέψεις.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: H ευτυχία δεν μας αξίζει (Chopin piano sonatas 2 & 3 )

Ως αθεράπευτος ορθολογιστης... και μαζι τρελαμένος μουσικος, μπορω να πω οτι ο Chopin υπηρξε μια απο τις μεγαλυτερες ιδιοφυίες στο χωρο της μουσικής.... Κι εγραψε μεγάλη μουσική, χωρίς να πέσει στην παγίδα του ανούσιου συναισθηματισμού..

Τελικά αυτό που κρατάει για μένα ψηλα τους μεγαλους... και εννοω τον Mozart, τον Βeethoven, τον Chopin, είναι ότι δημιούργησαν μεγάλη Τέχνη, που παράλληλα πλημμύριζε τον απλό ακροατή με συναισθήματα, ενώ γέμιζε τον ορθολογιστή με σκέψεις.

Αδικείς τον Ορθό Λόγο όταν χαρίζεις ´αλλού´τό συναίσθημα...;)
Παρότι μεγαλώνοντας έχω αρχίσει να αμφισβητω ότι ο ´Ορθός Λόγος´μπορεί να αποτελέσει την λύση τού ανθρωπίνου αινίγματος,χαίρομαι ,πού σάν μουσικός αποκαθιστάς τον Chopin,αφαιρώντας του τήν ´ρετσινιά´τού ανούσιου συναισθηματισμού...:D
Τα ίδια τράβηξε και ο Brahms,άλλως τε..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
8111065.gif
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
martha.jpg


Hχογραφημένος στά 1975,1967 και 1961.
Η Argerich αποδεικνύει γιατί είναι μία από τις μεγαλύτερες μουσικούς τού αιώνα..
Και μόνον ο τρόπος πού ερμηνεύει τά τελευταία μέρη και απο τίς δύο σονάτες,αρκεί..
Chopin στά´κόκκινα´.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πάλλευκο, άσπιλο, αμόλυντο, ελαφρύ το χιόνι σκεπάζει τα πάντα…..

Το χαίρονται οι μικρές αμόλυντες ψυχές…..

Οι μεγάλες σύντομα διαπιστώνουν τις δυσκολίες του. Τα μηχανήματα το τραβούν στην άκρη… Η χρηστικότητα των οδών επανέρχεται …..

Όμως πια το χιόνι σχηματίζει στην άκρη βρωμερές σβουνιές, σχεδόν μαύρο και σιχαμένο..…..

Γεια σου βρε Τζώρτζ......, είσαι αμόλυντη ψυχή.....
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Μετά απο μια μικρή καθυστέρηση και απο προσωπικη επικοινωνία με το αγαπητό μέλος Δημοκηδή ενημερώνω οτι κι αυτό το αφιέρωμα αναρτήθηκε στο INDEX.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
martha.jpg



Όταν έλεγα οτι είναι ωραίο το θέμα...
Δεν έπεσα έξω.
Είχε δίκιο ο Δημοκηδής
Μουσική απίστευτου πλούτου... Κορυφαία συναισθηματική εμπλοκή..
Έξοχη και η συγκεκριμένη ερμηνεία.
:worshippy: :worshippy:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Να συνεννοηθούμε να βάλουμε τον Σωτήρη τιμωρία που δεν του αρέσει ο Σοπέν :coool:

Eγώ πάντως θα σας βάλω ν' ακούτε loops του Steve Reich :ernaehrung004:

Υ.Γ. Κάποια στιγμή θα επανεξετάσουμε και τον Chopin. Προς το παρόν έχουν άλλοι σειρά...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Υ.Γ. Κάποια στιγμή θα επανεξετάσουμε και τον Chopin. Προς το παρόν έχουν άλλοι σειρά...

Ώπα , έχω χάσει επεισόδια...:blink:
Σωτήρη δεν ήξερα ότι δεν σου αρέσει ο Chopin.
Τελικά όλο και κάποιους σκελετούς κρύβει ο καθένας μας στη ντουλάπα του...

(αστειεύομαι βέβαια...) :D

Υ.Γ.
απωθημένο από εποχές ωδείου μήπως...;
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Πάντως, οφείλω να ευχαριστήσω τον Δημοκηδή για όσα έγραψε σχετικά με τις Σονάτες του Chopin, καθώς και όλους όσους γράφουν. Tα έργα των μεγάλων συνθετών μπορούν να 'τρώνε' κάποιον για χρόνια και γι' αλλα τόσα να τον αφήνουν αδιάφορο. Το ευτυχές εδω μέσα είναι οτι καταφέρνουμε να γράφουμε προσωπικές εμπειρίες με τα έργα κι αυτό μετράει πολύ για κάποιον που δεν τα 'χει ακούσει. Όχι φυσικά ως 'οδηγός ακρόασης', αλλά ως έναυσμα, που άλλοτε καταλήγει σε 'έρωτα', άλλοτε σε 'καταστροφή', και πολύ συχνά σε μια γνωριμία που εξελίσσεται αργά. Το καλό είναι ότι πάντα έχει ενδιαφέρον :2thumb22sup:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Ώπα , έχω χάσει επεισόδια...:blink:
Σωτήρη δεν ήξερα ότι δεν σου αρέσει ο Chopin.
Τελικά όλο και κάποιους σκελετούς κρύβει ο καθένας μας στη ντουλάπα του...

(αστειεύομαι βέβαια...) :D

Υ.Γ.
απωθημένο από εποχές ωδείου μήπως...;

Μάλλον Διονύση... Ισως γράψω κάτι στο thread για το δικαίωμα στην άρνηση.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: H ευτυχία δεν μας αξίζει (Chopin piano sonatas 2 & 3 )

Μάλλον Διονύση... Ισως γράψω κάτι στο thread για το δικαίωμα στην άρνηση.

Χμμ.. πόσο οξύμωρο μου ακούγεται ,ειδικά μετά τις τελευταίες "διαμάχες"..:dead: :rolleyes:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: H ευτυχία δεν μας αξίζει (Chopin piano sonatas 2 & 3 )

Χμμ.. πόσο οξύμωρο μου ακούγεται ,ειδικά μετά τις τελευταίες "διαμάχες"..:dead: :rolleyes:

Δεν θα έπρεπε. Γιατί το "δεν μου αρέσει" είναι διαφορετικό από το "άναρχη συσσώρευση ήχων". Το έχω εξηγήσει πολλές φορές. Αν χρειάζεσαι περισσότερες εξηγήσεις επι του θέματος, στείλε PM. Δεν είναι σωστό να χαλάσουμε το thread.