ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Καλησπερα ειναι το πρωτο μου ποστ παροτι παρακολουθω εδω και καιρο το φορουμ το ονομα μου Γιαννης.
Πριν απο λιγους μηνες αγορασα μια SONY KDL-32D3000 αφου διαβασα και απο εσας οτι ειναι ισως η καλυτερη TFT στις 32 ιντσες.Οντως εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος παροτι δεν εχω προλαβει ακομα να ασχοληθω με τις ρυθμισεις τις και να εξαντλησω τις δυνατοτητες της.
Σημερα μου δινεται η ευκαιρια να την αλλαξω γιατι θελει ο πατερας μου να παρει και αυτος μια 32αρα οποτε μπορω να του δωσω την δικη μου κι εγω να παρω μια αλλη μεχρι και 1500 ευρω.Οι τιμες σημερα ειναι καλυτερες οποτε εχω περισσοτερες δυνατοτητες αφηστε που κολλησα κι εγω και αρχιζουν οι 32 ιντσες να μου φαινονται μικρες.Ηδη απο τα λεγομενα σας εχω αρχισει να σκεφτομαι τις plasma.Να σας πω οτι η χρηση που προοριζεται ειναι αποκλειστικα και μονο TV και DVD.Με ελκυει μπορω να πω η ιδεα της panasonic th-42pz70 αλλα μπαινω στον σκρουτζ και βλεπω κατι μοντελα pz70,pz700,pz70ea,pz700e.Παντως μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει αρκετα με ολες αυτες τις προδιαγραφες,αναλυσεις κλπ.:nounder:
Εκεινο που θελω να σιγουρευτω ειναι μα μην τη πατησω και παρω κατι που θα υπολειπεται σε δυνατοτητες και προδιαγραφες της sony που εχω και το μετανιωσω.Υπ'οψιν οτι η αποσταση απο την ΤV ειναι 2.8-3,0m οποτε το σκεφτομαι για 40-42 ιντσες.
Αν δεν σας εχω μπερδεψει οπως εχω κι εγω μπερδευτει καθε βοηθεια,αποψη,ιδεα ειναι ευπροσδεκτη.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σε LCD σου προτεινω καποια απο τις δυο αυτες (εως 1,600 ευρω):

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1018647
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1046322

Σε αλλα καταστηματα μπορεις να τις βρεις και ποιο φθηνα.

Σε πλασμα μια καλη επιλογη ειναι η PZ70 αν και απο οτι ειδα στο Avforum συντομα θα αντικατασταθει απο την PZ80 και για το λογο αυτο ηδη στην Αγγλια μερικα καταστηματα δεν την εχουν πλεον.

Τα "Α" , "ΕΑ" κτλ. δεν νομιζω οτι δηλωνουν διαφορες , και σε αλλες μαρκες βλεπεις διαφορα αρχικα αλλα ειναι η ιδια τηλεοραση.
Η PΖ700 ουσιαστικα εχει καταργηθει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

To θεμα ειναι οτι βλεπω διαφορες στο σκρουτζ στις panasonic με τα a,ea κλπ.

Oλες οι τηλεορασεις απο καταστημα σε καταστημα εχουν διαφορα στην τιμη.

Αν ενδιαφερεσαι για Panasonic εγω στην θεση σου θα εκανα υπομονη 1-2 μηνες και θα επαιρνα την PZ80 η την PΧ80. Συντομα θα βγει και η νεα σειρα πλασμα της Samsung επισης.
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Αν μπορεις οικονομικα να παρεις την Toshiba παραγγειλε την κατευθειαν! ΑΝ οχι, και η D3500 ειναι πολυ καλή αλλά απο κει και περα καλυτερα να πας σε plasma για να εχεις καλυτερη σχεση τιμής/απόδοσης! :ernaehrung004:
 

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

Αν μπορεις οικονομικα να παρεις την Toshiba παραγγειλε την κατευθειαν! ΑΝ οχι, και η D3500 ειναι πολυ καλή αλλά απο κει και περα καλυτερα να πας σε plasma για να εχεις καλυτερη σχεση τιμής/απόδοσης! :ernaehrung004:

Πιστευεις οτι η επιλογη plasma ειναι πιο λογικη για την χρηση που τη θελω;
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

Πιστευεις οτι η επιλογη plasma ειναι πιο λογικη για την χρηση που τη θελω;


αφου οπως ειπες ειναι μονο για dvd και τηλεοπτικο,παρε την px και δωσε τα υπολοιπα αργοτερα για καποιον hd player και εισαι αρχοντας.

δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι full hd τηλεοραση.
 
Last edited:

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

αφου οπως ειπες ειναι μονο για dvd και τηλεοπτικο,παρε την px και δωσε τα υπολοιπα αργοτερα για καποιον hd player και εισαι αρχοντας.

δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι full hd τηλεοραση.

Εχω παρει ηδη μαζι με τη sony to Pioneer DV-400V,av receiver Pioneer VSX-917 και δυο ηχειακια Magnat monitor 1000 το budjet εκλεισε μια μονο ευκαιρια εχω για τα τελευταια 1500 ευρω σε tv μιας και μου δινεται η ευκαιρια τωρα που ο πατερας μου θελει tv.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

Εχω παρει ηδη μαζι με τη sony to Pioneer DV-400V,av receiver Pioneer VSX-917 και δυο ηχειακια Magnat monitor 1000 το budjet εκλεισε μια μονο ευκαιρια εχω για τα τελευταια 1500 ευρω σε tv μιας και μου δινεται η ευκαιρια τωρα που ο πατερας μου θελει tv.

τσαμπα λεφτα νομιζω για την χρηση που την θελεις, θα μπουρουσες να αναβαθμισεις το π.χ το dv-400 σε καποιον hd player για να παιζεις blue-ray δισκακια η οτι αλλο θελεις εσυ.
εχουν αρκετη διαφορα χρηματων και η px ειναι καλυτερη σε τηλεοπτικο σημα συμφωνα με μαρτυριες πολλων χρηστων.
 
Last edited:

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηπως να κανουμε ενα διαχωρισμο για μπερδευτηκα κι αλλο στα 1400-1600 ευρω max προτεινετε σε 40-42 plasma η tft?
Tι καλυτερο μπορω να εχω και στις δυο περιπτωσεις
π.χ η PZ70 που υστερει η υπερτερει με τη Sony w3000;Mακροπροθεσμα πιστευετε οτι σαν αγορα αξιζει plasma η tft παντα για καναλια και ταινιες;Η toshiba που μου προτεινε ο rivers νομιζω οτι δεν ειναι 100hz ενω η sony που ηδη εχω ειναι 100hz.
Θελω να πω οτι θα με ενδιεφερε να μην χασω σε προδιαγραφες απο αυτες που ηδη εχω εκτος και αν με πεισετε οτι ειναι περισσοτερο marketing των εταιριων παρα πρακτικα στα ματια μου καλυτερη εικονα,ηχος κλπ.Επισης χωρις να σας κουραζω με τις αποριες μου απο ηχο υπαρχει καμια σημαντικη διαφορα σε αυτη την κατηγορια γιατι βλεπω λιγο-πολυ 10+10w ειναι οι περισσοτερες.
 

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

τσαμπα λεφτα νομιζω για την χρηση που την θελεις, θα μπουρουσες να αναβαθμισεις το π.χ το dv-400 σε καποιον hd player για να παιζεις blue-ray δισκακια η οτι αλλο θελεις εσυ.
εχουν αρκετη διαφορα χρηματων και η px ειναι καλυτερη σε τηλεοπτικο σημα συμφωνα με μαρτυριες πολλων χρηστων.

Οταν λες τσαμπα λεφτα τι εννοεις; sorry γιατι δεν καταλαβα.
 

laios23

Senior Member
15 September 2006
339
Σε LCD σου προτεινω καποια απο τις δυο αυτες (εως 1,600 ευρω):

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1018647
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1046322

Σε αλλα καταστηματα μπορεις να τις βρεις και ποιο φθηνα.

Σε πλασμα μια καλη επιλογη ειναι η PZ70 αν και απο οτι ειδα στο Avforum συντομα θα αντικατασταθει απο την PZ80 και για το λογο αυτο ηδη στην Αγγλια μερικα καταστηματα δεν την εχουν πλεον.

Τα "Α" , "ΕΑ" κτλ. δεν νομιζω οτι δηλωνουν διαφορες , και σε αλλες μαρκες βλεπεις διαφορα αρχικα αλλα ειναι η ιδια τηλεοραση.
Η PΖ700 ουσιαστικα εχει καταργηθει.

RIVERS που το ξερεις οτι θα ερθουνε σε 2-3 μηνες οι νεες ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ??Ειχα βαλει Στο ματι την 50αρα ΡΖ70 αλλα καπου πηρε το ματι μου για την 46αρα την ΡΖ80.Δεν ηξερα ομως ποτε θα ερθει και τι specs θα εχει.μπορεις να δωσεις κανα λινκ??αραγε θα εχει θυρα USB για να παιζουμε απευθειας με στικακι τα DIVX?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
RIVERS που το ξερεις οτι θα ερθουνε σε 2-3 μηνες οι νεες ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ??Ειχα βαλει Στο ματι την 50αρα ΡΖ70 αλλα καπου πηρε το ματι μου για την 46αρα την ΡΖ80.Δεν ηξερα ομως ποτε θα ερθει και τι specs θα εχει.μπορεις να δωσεις κανα λινκ??αραγε θα εχει θυρα USB για να παιζουμε απευθειας με στικακι τα DIVX?

Στο AVforums διαβασα οτι η PΖ70 στην Αγγλια εχει αποσυρθει απο πολλα καταστηματα γιατι ερχονται οι νεες PZ80 , PX80 σε λιγες εβδομαδες , καποιοι μαλιστα λενε μεσα στον Απριλιο.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

Οταν λες τσαμπα λεφτα τι εννοεις; sorry γιατι δεν καταλαβα.

γιατι να δωσεις παραπανω χρηματα για ενα προιον που ειναι χειροτερο σε τηλεοπτικο σημα.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
εαν θελεις panasonic και σε ενδιαφερουν οι συνδεσεις σε 42px70e στα 1000 και κατι εαν οχι 42px7.. στα 850 περιπου.(ειναι και οι δυο 100hz)
επισης σε samsung c96 με παραπλησια τιμη η οπως προτεινουν καποιοι φιλοι στην philips,αλλα δεν ειναι 100hz.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Απάντηση: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

εαν θελεις panasonic και σε ενδιαφερουν οι συνδεσεις σε 42px70e στα 1000 και κατι εαν οχι 42px7.. στα 850 περιπου.(ειναι και οι δυο 100hz)
επισης σε samsung c96 με παραπλησια τιμη η οπως προτεινουν καποιοι φιλοι στην philips,αλλα δεν ειναι 100hz.

Εχεις βαλει σκοπο να ανεβασεις τις πωλησεις των plasma ?
Τουλαχιστον παιρνεις κανενα ποσο απο τους αντιπροσωπους η τζαμπα παιδευεσε ?
a074.gif
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

Εχεις βαλει σκοπο να ανεβασεις τις πωλησεις των plasma ?
Τουλαχιστον παιρνεις κανενα ποσο απο τους αντιπροσωπους η τζαμπα παιδευεσε ?
a074.gif

Ηδη απο τα λεγομενα σας εχω αρχισει να σκεφτομαι τις plasma.Να σας πω οτι η χρηση που προοριζεται ειναι αποκλειστικα και μονο TV και DVD.Με ελκυει μπορω να πω η ιδεα της panasonic th-42pz70 αλλα μπαινω στον σκρουτζ και βλεπω κατι μοντελα pz70,pz700,pz70ea,pz700e.Παντως μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει αρκετα με ολες αυτες τις προδιαγραφες,αναλυσεις κλπ.:nounder:

τα γυαλια σου τα φορας η παλι τα ξεχασες:flipout::flipout:

απο προμηθεια ειναι ακριβως η ιδια που παιρνεις απο την σονυ δηλαδη τιποτα,νιεντε φιλε μου:ernaehrung004:
 

JDROGAS

New member
9 February 2008
99
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Nα διαχωρισουμε πρωτα την κατηγορια για να ξερω κι εγω τι μου γινεται?
Δεν με ενδιαφερει συνδεση με pc,ps2,ps3,xbox κλπ.
Μονο τηλεοπτικα προγραμματα και dvd.
Αρα που να καταληξω σε plasma η tft καταρχην?