Χαμηλής κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος PC ;

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Εϊμαστε κολλητάρια , εγώ και οι καταράκτες ... Οταν ζητάω κάτι σε καταράκτη, μπορεί να έρθει γρήγορα , μπορεί όχι ... ανάλογα τους seeders και τους leechers ! Για αυτό τον λόγο αφήνω το pc ανοιχτό 24h δε ντει , αλλά είναι 500 watt ( υπολογίζω να είναι γύρω στα 300 watt idle ) και το ρεύμα καίει ( τελευταίο δίμηνο 400 ευρώ ) σίγουρα καίει και αλλού , αλλά όχι όπως το 24h ενός pc ...
Ετσι ψάχνομαι για ένα υποκατάστατο ...
Αυτά που βρήκα είναι:

Think Green έτοιμο mini tower με λιγότερο από 25 watt idle και 35 watt όταν παίζει dvd - mpeg2 ( θεωρείται βαριά εργασία η αποκωδικοποίηση του mpeg2 από την CPU )

asus eeepc tower ( έρχεται σε λίγο καιρό , παρόμοιο με το επάνω )

custom made κυρίως με συστήματα της VIA
κλασσικό κατάστημα με τέτοιες επιλογές είναι το http://www.mini-itx.com/
αλλά έχει άθλια μεταφορικά ...

ΥΓ βοηθήστε με να γίνω πράσινος σε ενέργεια ... βοηθήστε και εσείς να ελαττώσουμε την κατανάλωση ενέργειας ( για να μην σας την λένε μετά )

ΥΓ2 κλασσικό youtube

 
Last edited:

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Και ποσο κοστιζει αυτο το PCακι μαζι με τα μεταφορικα για να ερθει Ελλάδα?

Παντως, μπορεις κι εσυ αν σκαμπαζεις απο συναρμολόγηση, να αγορασεις ενα μινι tower και να φτιαξεις ενα εξισου καλο PC με τη ιδια καταναλωση , χρησιμοποιώντας παλιά μεταχειρισμένα hardware, με πολύ λίγα χρήματα και να το χρησιμοποιεις σαν κατεβαστήρι!

Τα βασικά για να πετυχεις χαμηλη καταναλωση σε πολυωρη χρηση όπως λεει και το βιντεακι παραπανω είναι :

1) Να βάλεις δίσκο 5400 στροφών ....

2) Να βαλεις μινι mobo

3) Εναν απλο μονοπυρινο επεξεργαστή (ισως και καποιο διπυρινο της amd ή καποιον από τους καινουργιους της intel στα 45nm)

4)Ένα μονο dim ram στο 1GB

5) Τροφοδοτικο χωρις ανεμιστηρακι

6) Κάρτα γραφικών ενσωματωμενη στο mobo

7) Καλή τακτοποιηση στα καλωδια μεσα στο tower για να υπαρχει φυσικη κυκλοφορια του αερα και να ΜΗΝ χρειαζεται να δουλευουν τα ανεμιστηρακια σε υψηλες στροφές...

Μεράκι χρειάζεται και λίγο φαντασία! :a0210:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Διονύση , αυτό που λες , το λέω custom made :p

προφανώς θα πάρω κάποιο mini tower , όμως το σύστημα της VIA θα το τσιμπήσω αφού έχει τεράστια διαφορά από ένα απλό σύστημα ( από 250 watt με κάπως οικονομικά υλικά , στα 80 watt ενός πλήρη συστήματος VIA ) Βρήκα στην ελληνική αγορά το VIA pc3500 που βγαίνει σε 1G fanless ή 1,8 με fan λίγο κάτω από 250 ευρώ + μνήμη 1G 25 + κουτί ( εδώ θα κάνω μάλλον μοντιφιές ) + σκληρός χαμηλής κατανάλωσης ( εδώ δεν το έχω ψάξει , λέω 80 ευρώ ) + winXP + ΑΤΙ PCI-E ( ναι η mobo έχει μία PCI-E 16x και PCI ) σε περίπτωση που μπει κάποιο HD-BR-rom + PSU 100-120watt ( το psu θα εξαρτηθεί από την τελική σύνθεση ) 100 ευρώ σύνολο 500 ευρώ ...

Μελλοντικές προσθήκες είναι σκληρός SSD ( 0,1 watt κατανάλωση ! )
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Απάντηση: Χαμηλής κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος PC ;

Notebook!

Τo notebook ΔΕΝ ειναι για να το αφηνεις ανοικτο 24 ωρες το 24ωρο.... Επιπλεον, η αγορά ενός notebook μονο και μονο γι αυτη τη δουλειά, θα κοστίσει ΠΟΛΥ περισσότερο απο οποιαδηποτε οικονομια στο ρευμα θελει να κανει καποιος.... :smash:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Ακόμα και το notebook θέλει 200 watt ... σε idle μορφή είναι γύρω στα 100-120 watt , ενώ το VIA είναι 25 watt ... απίστευτη οικονομία λέμε !

Στο κάτω κάτω στο ASUS eee θα καταλήξω ...

ΥΓ εντοπίστηκε PC3500 με 100 ευρώ 1,5G , βουρ στο πατσά ...
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Νίκο, σκέψου και την άλλη λυση που ισως να σου ερθει πιο οικονομικά!

Νοικιαζεις εναν dedicated server με συνδεση 100/100 mbit απο εξωτερικο με κοστος γυρω στα 30-35 ευρω το μηνα, και να βαζεις εκει ο,τι αρχεια θες να κατεβουν (τορεντς, nzb κλπ....)

Μολις κατεβουν στο δισκο του server, μετα εσυ θα τα παιρνεις στον υπολογιστη σου με ενα απλο προγραμμα ftp-client, με τη μεγιστη ταχυτητα download που σου δινει η συνδεσή σου! :2thumb22sup:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
σκοπός είναι να μπορώ και να τα βλέπω ανα πάσα στιγμή ... μέχρι 720p πρέπει να παίζει το σύστημα του VIA ... βασικά θα μπει σαν HTPC σε HD ready tv ( όταν θα αγοραστεί και αυτή ) απλά θα είναι 24h ανοιχτό λόγω καταράκτη :p

με την ΑΤΙ θα παίζει και BR ταινίες με λιγότερο απο 100 watt κατανάλωση !!
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
το βρηκα κι εγω Νικο!

Αλλα στη φωτογραφια δειχνει ΜΟΝΟ το motherboard!
Δε θα πρεπε να δειχνει ολο το PC με το tower του? :2thumb22sup:
 
Ως πρώην ιδιοκτήτης MiniITX VIA 1GHz σου λέω ότι δεν κάνει για HTPC. Το πρώτο μου HTPC πριν ~5 χρόνια ήταν τέτοιο, και έπαιζε DivX (όχι HD βέβαια..) εντελώς με το ζόρι. Φαντάσου επιδόσεις τάξης P3@800MHz.

Για κατεβαστήρι κάνει οριακά, αρκεί να μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις (Gigabit Ethernet, RAID, κτλ).
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Έχεις να προτεινεις εσυ Δημητρη κατι αλλο (εστω και σκετα υλικα) που να καταναλωνει οσο γινεται λιγοτερο ρευμα, να κανει για κατεβαστηρι και να παιζει και HD αρχεια (τουλαχιστον στα 720p ? )
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Μπράβο ρε Διονύση , μέσα στο μυαλό μου είσαι ...

Αυτά θέλω , χαμηλή κατανάλωση και 720p

είναι mobo με cpu πακέτο - θέλει ram , κουτί , σκληρό και dvd-rom

έτοιμα πακέτα δεν βρίσκω σε VIA systems ...

@Δημήτρη με το pc3500 που βρήκα κάτι reviews μιλάνε για μια χαρά παίξιμο σε DVD ... θα το ψάξω να δω και τι παίζει σε 720p avi ...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Στα πόσα Watt βάζεις το όριο; 60-65 Watt idle είναι καλά; Τόσο καίει το δικό μου κατεβαστήρι/HTPC. Μητρική με το 690G, 4200+, 2 GB ram, 320GB HDD, LG blue ray writter, 550 W seasonic S12+ 80plus, imon remote.
Παίζει 720ρ σίγουρα, τα περισσότερα 1080ι, και blue ray με τίποτα. Εκτός και αν βάλεις κάρτα, αλλά από κατανάλωση μετά βράστα...
Περιμένω να έρθει Ελλάδα αυτή http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2758, που ελπίζω θα κάνει το μηχάνημα να παίζει και blue ray. Το μόνο μειονέκτημα: στέρεο ήχος από HDMI...
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
απορία , πως ξέρεις πόσα watt καταναλώνεις;
το συστημα μου είναι 2900XT ( καίει σοβαρά ) 4600+ , 3 σκληροί ( από 15 watt ο καθένας ) 4 dimms των 512 , 2 drives , και μία pci tv κάρτα ... δεν είναι 300 watt τουλάχιστον idle;

ΥΓ έχω και έναν 3000+ 939 που κάθεται ... των 67watt
 
Last edited:
Έχεις να προτεινεις εσυ Δημητρη κατι αλλο (εστω και σκετα υλικα) που να καταναλωνει οσο γινεται λιγοτερο ρευμα, να κανει για κατεβαστηρι και να παιζει και HD αρχεια (τουλαχιστον στα 720p ? )

Λοιπόν, αν λάβουμε σαν minimum τη δυνατότητα αναπαραγωγής υλικού 720p με codec x.264, πηγαίνουμε σε επεξεργαστή τουλάχιστον P4@3GHz. Αλλά, όλοι γνωρίζουμε ότι οι Prescott ήταν τραγικοί σε κατανάλωση, οπότε θα πρότεινα κάτι αντίστοιχο σε AMD, π.χ. έναν 3500+.

Από την άλλη, βλέποντας τους καινούργιους 8χ00 της Intel παρατηρούμε ότι έχουν τρομερό power management. Αν το κόστος δεν είναι πρωταρχικός παράγοντας (ένας 8200 κοστίζει περίπου 150 ) οι επεξεργαστές αυτοί είναι πολύ καλή λύση, μιας και σε idle καίνε ψίχουλα, αλλά έχουν και υπέρ αρκετό "γκάζι" ώστε να παίξουν και BluRay με τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών αν χρειαστεί.

Οπότε, 8200 σε motherboard με on-board κάρτα γραφικών θα ήταν η επιλογή μου.
 
Re: Απάντηση: Χαμηλής κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος PC ;

@Δημήτρη με το pc3500 που βρήκα κάτι reviews μιλάνε για μια χαρά παίξιμο σε DVD ... θα το ψάξω να δω και τι παίζει σε 720p avi ...

Και το Epia μου @1GHz έπαιζε μια χαρά DVD.. λόγω του hardware acceleration που υποστήριζε η on-board κάρτα γραφικών του. Αλλά αν προσπαθούσες να παίξεις με dscaler + ffdshow φαντάζεσαι τι γινόταν.. Slideshow..
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Χαμηλής κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος PC ;

απορία , πως ξέρεις πόσα watt καταναλώνεις;
το συστημα μου είναι 2900XT ( καίει σοβαρά ) 4600+ , 3 σκληροί ( από 15 watt ο καθένας ) 4 dimms των 512 , 2 drives , και μία pci tv κάρτα ... δεν είναι 300 watt τουλάχιστον idle;

ΥΓ έχω και έναν 3000+ 939 που κάθεται ... των 67watt

Έχω μια συσκευή που μετρά κατανάλωση σε ότι συνδέσεις πάνω της: http://www.audiocraftworks.gr/gr/pages/news/offers/energymonitor.htm
 
Re: Απάντηση: Χαμηλής κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος PC ;

απορία , πως ξέρεις πόσα watt καταναλώνεις;
το συστημα μου είναι 2900XT ( καίει σοβαρά ) 4600+ , 3 σκληροί ( από 15 watt ο καθένας ) 4 dimms των 512 , 2 drives , και μία pci tv κάρτα ... δεν είναι 300 watt τουλάχιστον idle;

ΥΓ έχω και έναν 3000+ 939 που κάθεται ... των 67watt

Υπάρχουν συσκευές τις οποίες μπορείς να παρεμβάλλεις ανάμεσα στην πρίζα και στο PC σου οι οποίες μετράνε την κατανάλωση και στην δείχνουν σε οθόνη.

Στο πιο θεωρητικό, πέρνα μια βόλτα από εδώ.