Alif Tree - French Cuisine

cptkoulis

Established Member
1 January 2008
174
Αθηνα
Προκειται για ενα album που κυκλοφορησε το 2005 απο το βερολινεζικο label "Compost" που ειδικευεται σε nu-jazz κυκλοφοριες(οτι κι αν σημαινει ο ορος nu-jazz).Αν και παρακολουθω χρονια αυτη την ετικετα,δεν ειχε τυχει να ασχοληθω με το συγκεκριμενο καλλιτεχνη/album μεχρι πριν λιγο καιρο


Παραθετω την αυθεντικη συνταγη του Alif Tree για τη "γαλλικη κουζινα".Ιδανικη για οσους αναζητουν νεες γευσεις και αρεσκονται σε πειραματισμους


Για τη συνταγη θα χρειαστουμε πολυ ταλεντο.Το κοβουμε σε κομματια(10 για την ακριβεια)
Προσθετουμε 4 κουταλιες της σουπας αγγλικο στιχο,2 γαλλικο και 1 ισπανικο(ψιλοκομμενο)
Προσθετουμε επισης πιανο,drums,κρουστα,σαξοφωνο,κοντραμπασο,λιγο ακορντεον και αρκετα samples(σιγα σιγα για να μη μας "κοψει" η παραγωγη).
Ανακατευουμε καλα,μεχρι να πετυχουμε τη σωστη ατμοσφαιρα.
Στο μιγμα που θα προκυψει δινουμε το ρυθμο της επιλογης μας
Το βαζουμε στο CD/πικαπ για περιπου μια ωρα,στα 100 dB

Γαρνιρουμε με jazzy,downtempo ή κινηματογραφικο feeiling και φωνητικα α λα Nina Simone(προαιρετικα) και σερβιρουμε

Καλη σας ορεξη!
 

Attachments

  • 00-alif_tree-french_cuisine-2005-bpm.jpg
    00-alif_tree-french_cuisine-2005-bpm.jpg
    9.6 KB · Views: 19

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Καλώς ήλθες στην μουσική κατηγορία !
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση !
Θα το ψάξω γιατί , ακούγεται ενδιαφέρον .
Η compost εχει σχέση με τους Jazzanova ?
 

cptkoulis

Established Member
1 January 2008
174
Αθηνα
Υπαρχει η "Compost" http://www.compost-rec.com/
η Jazzanova-Compost,η Sonar Kollektiv και η Compose που σχετιζονται με καποιο τροπο

Ριξτε μια ματια στις κυκλοφοριες της Compost αν σας ενδιαφερει μια συγχρονη μεταλλαξη της jazz,εχουν ηχογραφησει μερικα πολυ ενδιαφεροντα ονοματα για λογαριασμο της και φυσικα οι Jazzanova.

"Αφεντικο" ειναι ο Michael Reinboth,αν και αυτο δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια, γιατι η φιλοσοφια της εταιρειας συνοψιζεται στα παρακατω λογια του

"All the Compost artists know each other. It‛s like a family! We know each other mostly from talking about music a lot, changing rare records, visiting second hand shops, and of course from DJing throughout the years."

Υ.Γ.Ευχαριστω για τα καλα σας σχολια
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Καλο cd για το ειδος του ειναι αυτο εδω
φιλε & καλως ηρθες στην παρεα μας.
 
19 June 2006
8,661
ALIF TREE - FRENCH CUISINE

683675.jpg




Εδώ θα μπορούσα να γράψω για ανακαλυψάρα, για αλμπουμάρα ,για πολλά πράγματα.
Σας έχω ξαναγράψει ότι πολλές φορές κρατάω και πράγματα για τον ευατό μου. Αλλά εδώ εγωϊσμοί δεν χωράνε.

Το μόνο που θα γράψω για να καταλάβετε είναι πως οι άνθρωποι είναι πολύ καλύτεροι από τους Thievery. Για μένα τουλάχιστον και ας μην έχουν μεγάλη δισκογραφία.

Τo French Cuisine το τοποθετώ στα καλύτερα του είδους.
Από Thievery και Kruder μέχρι Dj Shadow και Cinematic Orchestra.

To κόντραμπάσο σκοτώνει με τις τζαζέ διαδρομές του, τα samples είναι απίστευτα κολλητικά και κάπου βαθιά ένα μαύρο πέπλο τυλίγει τις ατμόσφαιρες.

Όλα τα κομμάτια είναι εκπληκτικά. Αλλά το Belle και το My soul είναι αδιανόητα.
Aκούστε και το αργόσυρτο φλαμέγκο L' amor nunca muere και θα καταλάβετε.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με τοπ αισθητική και απλά πανέξυπνη μουσική έκφραση.

Για να μην το κουράσω ,πολύ απλά μιλάμε για ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της σύγρονης Acid jazz.

Aπό μένα 10/10.
 
Last edited:
19 June 2006
8,661
Re: ALIF TREE - FRENCH CUISINE

Ευχαριστώ Pete.
Πάει γεράματα, μιλάμε για το τέλος.
Μάλιστα του ανθρώπου του είπα ότι θα τσεκαριστεί κιόλας και εγώ τώρα το άκουσα τυχαία.

Στέργιε αν μπορείς βάλτο από κάτω από το προηγούμενο θέμα του cptkoulis.

Respect για την αλμπουμάρα στον cptkoulis. Σόρρυ φίλε μου.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
πολυ καλυτεροι απ τους Thievery???

ε τοτε να τρεξουμε....ερχεται και η αδεια:ADFADF1:

cptkoulis καλως ηλθες στην παρεα μας
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
thievery ?


εεεεε τότε να τρέξουμε :SFGSFGSF:






από την άλλη κατεύθυνση....:Banane0:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
thievery ?


εεεεε τότε να τρέξουμε :SFGSFGSF:






από την άλλη κατεύθυνση....:Banane0:

μην μου τα χαλας προεδρε....με τους thievery ειμαι σιγουρος οτι
και εσυ εχεις περασει στιγμες χαλαρωσης και εγκεφαλικης ανασυγκροτισης:Banane0:

η κανω λαθος??
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Δείχνει πολύ ενδιαφέρον, το λιγότερο.
Θα τσεκαριστεί (εννοείται).


Btw, μάλλον ο Τάσος έκανε τη δουλειά, εγώ τώρα τα είδα...
 

cptkoulis

Established Member
1 January 2008
174
Αθηνα
Re: ALIF TREE - FRENCH CUISINE

Το μόνο που θα γράψω για να καταλάβετε είναι πως οι άνθρωποι είναι πολύ καλύτεροι από τους Thievery. Για μένα τουλάχιστον και ας μην έχουν μεγάλη δισκογραφία.

Αν δεν κανω λαθος ειναι 1 ατομο.Για οσους ενδιαφερονται,το official site


Όλα τα κομμάτια είναι εκπληκτικά. Αλλά το Belle και το My soul είναι αδιανόητα.
Aκούστε και το αργόσυρτο φλαμέγκο L' amor nunca muere και θα καταλάβετε.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με τοπ αισθητική και απλά πανέξυπνη μουσική έκφραση.

Το Belle ειναι το "χιτακι" του δισκου που σε κερδιζει απο τις πρωτες νοτες με την α λα Serge Gainsbourg αισθητικη του.Οσο περναει ο καιρος ομως(κοντευει χρονος που ασχολουμαι με αυτο το αλμπουμ και 50+ ακροασεις) πιστευω οτι το "Rain River" ειναι Η στιγμη του αλμπουμ(στα 5:30 λεπτα του οποιου,ο καλλιτεχνης φλερταρει ασυστολα και καταφερνει τελικα να αποπλανησει επιτυχως ;) ... το πιανο του)

Ερχεται σε εξαιρετικη digipack συσκευασια(CPT 205-2) και για 0,99GBP που το βρηκα στο ebay,ειναι ληστεια.Επισης σε διπλο βινυλιο(CPT 205-1) απευθειας απο τη δισκογραφικη(Compost) εναντι 13Ε

ΥΓ Νομιζω η καλυτερη ανταμοιβη για εναν μουσικοφιλο,ειναι να αρεσουν και σε καποιον αλλο,οι μουσικες που προτεινει.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια cptkoulis για την πραγματικά ευφάνταστη παρουσίαση. Το άλμπουμ είναι καταπληκτικό και ευχαριστώ που μου δόθηκε η ευκαιρία μέσα από αυτό το νήμα να το ανακαλύψω.