ΔΙΠΟΛΑ Ή ΜΟΝΟΠΟΛΑ SURROUND;

4 November 2007
78
Με αφορμή την αλλαγή των περιφεριακών ηχείων μου,(μεγάλα ηχεία βάσης,χωρίς ιδιαίτερη ευαισθησία) ανοίγω ενα thread για το surround ήχο,αφου δεν υπάρχει κ αντίστοιχο.

Όσοι είναι γνώστες του θέματος κ πρόθημοι ας απαντήσουν.

Τα δίπολα ηχεία είναι καλύτερα;
Η τοποθέτηση των surround πόσο ρόλο παiζει τελικά;
τα πολύ μικρά κ φτηνά ηχεία πόσο χειρότερα είναι από τα πολύ ακριβά;

Πάντα μιλάω για surround ήχο.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αυτα που λες ειναι πολυ σχετικα και αοριστα
τι εννοεις ειναι καλυτερα ποιο διπολο και ποιο μονοπολο η παντοκαντευθυντικο
ποιας αξιας το μεν και ποιας το δε
αν ενα ηχειο ηταν ακριβο και επαιζε χειροτερα απο εν φτηνο απλα δεν θα δικαιολογουσε την τιμη του
αν αυτα σε καλυψαν ΟΚ αν οχι απλα το λες
 
4 November 2007
78
Θεωρητικά τα δίπολα έχουν καλύτερο surround αφού είναι παντοκατευθυντικά.

Αλλά αν μιλήσω για το δικό μου χώρο(13τμ) πραγματικά δεν πιστεύω οτι αξίζει να επενδύσω πάνω από πχ. 300 .

Οι πίσω θέσεις στο χώρο μου,είναι ελάχιστα μπροστά απο τις γωνίες του πίσω τοίχου.Θα ήταν προτειμότερο να τοποθετιθούν τα δίπολα στους πλαινους ή στον πίσω τοίχο;
Κ επειδή δεν θεώρησα ποτέ το surround συμαντικό στο σύστημά μου,τώρα με την έλευση του denon 2308 είπα να αναθεωρήσω.
Κ γενικά για να μου λυθεί η απορία μέχρι που μπορεί να φτάσει ακουστικά ένας χώρος τόσο μικρός όσο ο δικός μου;
Αν πάρω απαντήσεις μάλλον θα τελειώσουν οι απορίες μου...
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Θεωρητικά και βάση των προδιαγραφών ΤΗΧ, τα δίπολα. Η τοποθέτηση
παίζει τεράστιο λόγο σε όλα ανεξαρτήτως τα ηχεία. Όσο για τον ήχο, από
πολύ μεγάλη διαφορά ως λιγότερο μεγάλη, αναλόγως. Μπορείς να γίνεις
πιό σαφής, δηλαδή γιά ποιά ηχεία μιλάμε?
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
παμε
τα διπολα δεν ειναι παντικαντευθηντικα
παντοκαντευθηντικα ειναι τα mirage
οσο αφορα τα διπολα παιζει πλου ρολο το που θα τοποθετηθουν
αυτο εχει να κανει με
την κατασκευη
τις δυνατοτητες του ηχειου
το που θα τοποθετηθει
τον χωρο και την συμπεριφορα αυτου
τα γουστα του ακροατη.
Βασικα καλο ειναι να μπει σε θεση που το ηχειο να δηλωνει παρων χωρις να ιδρωσει,και να μην προδιδει την θεση του
οσο πιο εξαφανισμενο ειναι το ηχειο στο χωρο αλλα και να κανει αυτο το οποιο
ειναι προορισμενο τοση μεγαλυτερη η επιτυχια ,τοσο του ηχειο απο πλευρας δυνατοτητων οσο και του εγκαταστατη
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Η αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου από 4 κανονικά ηχεία βάσης σε 4 δίπολα, βελτίωσε κατά πολύ την αίσθηση του surround, αλλά έχασα σε ποιότητα ακρόασης πολυκαναλου audio. Τα δίπολα εκμεταλλεύονται τις ανακλάσεις του χώρου γι αυτό είναι πιο δύσκολα σε τοποθέτηση και απαιτούν περισσότερο χώρο για ένα σωστό αποτέλεσμα.
 
Απάντηση: Re: ΔΙΠΟΛΑ Ή ΜΟΝΟΠΟΛΑ SURROUND;

Η αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου από 4 κανονικά ηχεία βάσης σε 4 δίπολα, βελτίωσε κατά πολύ την αίσθηση του surround, αλλά έχασα σε ποιότητα ακρόασης πολυκαναλου audio. Τα δίπολα εκμεταλλεύονται τις ανακλάσεις του χώρου γι αυτό είναι πιο δύσκολα σε τοποθέτηση και απαιτούν περισσότερο χώρο για ένα σωστό αποτέλεσμα.

Είδες λοιπόν που η πράξη, είναι ο καλύτερος απαντητής ερωτήσεων;
Ετσι έχουν τα πράγματα όπως τα λές, σχετικά με τα δίπολα.
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
Η αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου από 4 κανονικά ηχεία βάσης σε 4 δίπολα, βελτίωσε κατά πολύ την αίσθηση του surround, αλλά έχασα σε ποιότητα ακρόασης πολυκαναλου audio. Τα δίπολα εκμεταλλεύονται τις ανακλάσεις του χώρου γι αυτό είναι πιο δύσκολα σε τοποθέτηση και απαιτούν περισσότερο χώρο για ένα σωστό αποτέλεσμα.

:confused: Επειδή μόλις πήρα 4 δίπολα (Crystal Audio) για να αντικαταστήσω τα 2 μονόπολα και να πάω από 5.1 σε 7.1, όταν λες πολυκάναλο audio, εννοείς ΑC3/DTS audio η κανονικό stereo audio με prologic IIx/DTS Neo επεξεργασία σε πολυκάναλο;

Μήπως το παράκανα....;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,655
Αθήνα
Με αφορμή την αλλαγή των περιφεριακών ηχείων μου,(μεγάλα ηχεία βάσης,χωρίς ιδιαίτερη ευαισθησία) ανοίγω ενα thread για το surround ήχο,αφου δεν υπάρχει κ αντίστοιχο.

Όσοι είναι γνώστες του θέματος κ πρόθημοι ας απαντήσουν.

Τα δίπολα ηχεία είναι καλύτερα;
Η τοποθέτηση των surround πόσο ρόλο παiζει τελικά;
τα πολύ μικρά κ φτηνά ηχεία πόσο χειρότερα είναι από τα πολύ ακριβά;

Πάντα μιλάω για surround ήχο.
Εγώ μόνο θα αναφερθώ στην ποιότητα των περιφερειακών επειδή πολλοί λένε "περιφερειακά είναι βάλε φτηνά": Άκουσε τα περιφερειακά σαν κύρια πρώτα. Αν ο ήχος σε ενοχλεί (κύρια στις μεσαίες συχνότητες και στις μεσουψηλές) άστα. Όλα τα ηχεία πρέπει να έχουν καλό ήχο - στις μεσαίες. Τα αυτιά μας είναι πολύ ευαίσθητα σ´αυτές.
Εγω σε μεγάλο σαλόνι έβαλα MirageFX (με διαχύτη ήχου) και είναι καλά.

Κάτι άλλο: Επειδή σε άλλο post (μπουμάρισμα...) έχεις πεί ότι ο χώρος σου είναι αποκλειστικά για μουσική δεν πιστεύω να είναι γυμνός...! Βάλε έπιπλα υφάσματα, και δημιούργησε ασυμμετρίες...
Να θυμάσαι όσο πιο ψηλή είναι μια συχνότητα τόσο πιό κατευθυντική... και ανακλάται στον τοίχο εύκολα...
Επίσης οι ψηλές συχνότητες απορροφώνται πιό εύκολα. Γι'αυτό τα ricofon κλπ δεν κάνουν τίποτα στα μπάσα - εκεί χρειάζεται μεγάλη μάζα (βαρύ αδρανές υλικό...)
:grandpa:
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,655
Αθήνα
Ευτυχώς υπάρχουμε και μείς οι έξυπνοι που τα παίρνουμε από σας τα κορόΙδα μέσω κάποιων ρέμπελων τύπων...

:BDGBGDB55:

Χωρίς πλάκα τώρα:
Ευχαριστώ Αργύρη...
Τι άλλο καλό έχουμε να ξεφορτωθούμε (έρχεται η ώρα της εικόνας....)
:smile:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
μαλλον το προβολακι
αλλα πρεπει να βρω κατι να ανοιγει 113 ιντσες στα 4,κατι μετρα
 

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
Τα ηχεία περιβάλλοντος ήχου συνιστάται να είναι ηλεκτροδυναμικά ‛κλειστά’ διπολικά (dipolar) ή αμφιπολικά (bipolar) υψηλής ευαισθησίας, για τη μεγαλύτερη, ρεαλιστικότερη και ευρύτερη διασπορά του περιβάλλοντος ήχου (diffusion type speakers). Τα αμφιπολικά ηχεία παράγουν ευρύτερο και ταυτόχρονα ακριβέστερο πεδίο περιβάλλοντος ήχου. Τα διπολικά ηχεία θεωρούνται αποδοτικότερα στην περίπτωση της επιλογής λειτουργίας THX surround mode ή κατά την αναπαραγωγή κάποιων παλαιών εγγραφών.
Τα αμφιπολικά ηχεία περιβάλλοντος ήχου τοποθετούνται με τον ίδιο τρόπο όπως τα διπολικά, ενώ μπορούν να τοποθετηθούνται εάν χρειαστεί και λίγο πιο μπροστά από την κύρια θέση ακρόασης. Επίσης, θα πρέπει να τοποθετούνται λίγο ψηλότερα (μακρύτερα από τους ακροατές) απ’ ότι συνήθως τοποθετούνται τα αντίστοιχα διπολικά.

Η επιλογή των μονοπολικών ηχείων (monopolar – direct radiating speakers) ως περιβάλλοντος ήχου είναι δυνατή μόνο σε περιπτώσεις κατά τις οποίες αυτά απέχουν μακριά από την κύρια θέση ακρόασης (ή όταν αυτά τοποθετούνται μέσα σε γωνίες) και σε σχετικά μεγάλο ύψος. Τα μονοπολικά ηχεία περιβάλλοντος ήχου, μπορεί να τοποθετούνται λίγο πίσω από τη θέση του ακροατή και κατά προτίμηση με κάποια οριζόντια κλίση, έτσι ώστε να εκπέμπουν προς τους πλευρικούς τοίχους. Αυτό όμως εξαρτάται από την απόσταση από τον πλευρικό τοίχο και την κύρια θέση ακρόασης, τις οδηγίες του κατασκευαστή και την προσωπική προτίμηση του χρήστη.


Τα omni ηχεία σε ρόλο surround έχουν το πρόβλημα ότι κατευθύνουν μέρος του περιβάλλλοντος ήχου απευθείας στους ακροατές, γεγονός εντελώς ανεπιθύμητο.
 
Last edited:

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,655
Αθήνα
Τα ηχεία περιβάλλοντος ήχου συνιστάται να είναι ηλεκτροδυναμικά ‛κλειστά’ διπολικά (dipolar) ή αμφιπολικά (bipolar) υψηλής ευαισθησίας, για τη μεγαλύτερη, ρεαλιστικότερη και ευρύτερη διασπορά του περιβάλλοντος ήχου (diffusion type speakers). Τα αμφιπολικά ηχεία παράγουν ευρύτερο και ταυτόχρονα ακριβέστερο πεδίο περιβάλλοντος ήχου. Τα διπολικά ηχεία θεωρούνται αποδοτικότερα στην περίπτωση της επιλογής λειτουργίας THX surround mode ή κατά την αναπαραγωγή κάποιων παλαιών εγγραφών.
Τα αμφιπολικά ηχεία περιβάλλοντος ήχου τοποθετούνται με τον ίδιο τρόπο όπως τα διπολικά, ενώ μπορούν να τοποθετηθούνται εάν χρειαστεί και λίγο πιο μπροστά από την κύρια θέση ακρόασης. Επίσης, θα πρέπει να τοποθετούνται λίγο ψηλότερα (μακρύτερα από τους ακροατές) απ’ ότι συνήθως τοποθετούνται τα αντίστοιχα διπολικά.

Η επιλογή των μονοπολικών ηχείων (monopolar – direct radiating speakers) ως περιβάλλοντος ήχου είναι δυνατή μόνο σε περιπτώσεις κατά τις οποίες αυτά απέχουν μακριά από την κύρια θέση ακρόασης (ή όταν αυτά τοποθετούνται μέσα σε γωνίες) και σε σχετικά μεγάλο ύψος. Τα μονοπολικά ηχεία περιβάλλοντος ήχου, μπορεί να τοποθετούνται λίγο πίσω από τη θέση του ακροατή και κατά προτίμηση με κάποια οριζόντια κλίση, έτσι ώστε να εκπέμπουν προς τους πλευρικούς τοίχους. Αυτό όμως εξαρτάται από την απόσταση από τον πλευρικό τοίχο και την κύρια θέση ακρόασης, τις οδηγίες του κατασκευαστή και την προσωπική προτίμηση του χρήστη.

Τα omni ηχεία σε ρόλο surround έχουν το πρόβλημα ότι κατευθύνουν μέρος του περιβάλλλοντος ήχου απευθείας στους ακροατές, γεγονός εντελώς ανεπιθύμητο.
Νομίζω ότι αυτά που λές είναι πολύ σωστά, ώριμα και χρήσιμα. Μόνο μερικές παρατηρήσεις/ερωτήσεις:
1. Η ευαιστησία των ηχείων γιατί; Δεν αντισταθμίζεται με ανάλογη ενίσχυση;
2. Τι διαφορά έχουν τα διπολικά από τα αμφιπολικά ηχεία; Και αυτά από τα "omni"; Γιατί τα τελευταία κατευθύνουν μέρος του περιβάλλοντος ήχου απευθείας στους ακροατές;
Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου όλος :ears::ears::ears:. !
 

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
Νομίζω ότι αυτά που λές είναι πολύ σωστά, ώριμα και χρήσιμα. Μόνο μερικές παρατηρήσεις/ερωτήσεις:
1. Η ευαιστησία των ηχείων γιατί; Δεν αντισταθμίζεται με ανάλογη ενίσχυση;
2. Τι διαφορά έχουν τα διπολικά από τα αμφιπολικά ηχεία; Και αυτά από τα "omni"; Γιατί τα τελευταία κατευθύνουν μέρος του περιβάλλοντος ήχου απευθείας στους ακροατές;
Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου όλος :ears::ears::ears:. !

1. Επειδή η συνολική ισχύς ενός πολυκάναλου ενισχυτή είναι συγκεκριμένη και περισσότερο απαραίτητη για τα τρία εμπρόσθια ηχεία, ιδιαίτερα όταν αυτά είναι σχετικά μεγάλα, τότε καλό είναι να μην "χαραμίζεται" στον ήχο περιβάλλοντος, ο οποίος είναι βέβαια σημαντικός αλλά μπορεί να παραχθεί από σχετικά χαμηλού κόστους ηχεία surround υψηλής ευαισθησίας. Δεν πειράζει, ας είναι και μέσης ευαισθησίας (χαμηλής να μην είναι, πχ κάτω από 88 dB, ώστε να μην χρειάζονται πολύ ρεύμα).

2. Στα διπολικά ηχεία η εμπρόσθια και οπίσθια ακτινοβολία είναι εκτός φάσης (διαφορά 180 μοιρών), ενώ στα αμφιπολικά είναι συμφασική. Τα αμφιπολικά συνήθως παρουσιάζουν μεγαλύτερη ευαισθησία (παίζουν πιο δυνατά) συγκριτικά με τα αντίστοιχα διπολικά, και γι' αυτό χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή στην τοποθέτησή τους, ώστε να μην "εντοπίζονται" ηχητικά από τους ακροατές. Τα omni είναι ισοκατευθυντικά ηχεία, δηλαδή ακτινοβολούν προς όλες τις κατευθύνσεις και επομένως μέρος της ακτινοβολίας τους λαμβάνεται απευθείας από τους ακροατές, γεγονός το οποίο είναι αντίθετο στη φιλοσοφία λειτουργίας του περιβάλλοντος ήχου, ο οποίος θα πρέπει να λαμβάνεται μετά από διάχυση (πολλές ανακλάσεις) στο χώρο.
 
Last edited:

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
Εκτός από τα διπολικά και τα αμφιπολικά ηχεία περιβάλλοντος ήχου, υπάρχουν στο εμπόριο τριπολικά και τετραπολικά, ειδικά για home theater. Καμμία σχεδίαση από αυτές δεν προορίζεται να ακτινοβολεί τους ακροατές απευθείας, αλλά η προσπάθεια του σχεδιαστή είναι να δημιουργήσει καλύτερο πεδίο διάχυσης του περιβάλλοντος ήχου.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: ΔΙΠΟΛΑ Ή ΜΟΝΟΠΟΛΑ SURROUND;

Είναι λάθος να μπούνε δίπολα ηχεία σε θέση Surround Back...? και να υπάρχουν κανονικά και τα δίπολα Surround L,R.

Surround Back Left & Right Speakers (SBL & SBR): The SBL & SBR speakers should be the direct firing type and placed together on the back wall. This allows the THX Advanced Speaker Array, or ASA technology to deliver its maximum effect.

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/surround-sound-speaker-set-up/