Aπεκτησα Mac Pro ?

22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Tο παιδευα πολυ καιρο τωρα, αλλα το οικονομικα μου δεν αντεχαν στην αγορα ενος Mac Pro...

Κι ετσι βαλθηκα να μετατρεψω το Pc μου - Core2Duo 2.4 Ghz, 2 Gb RAM , 2x500 HD + 1x1TB HD, Nvidia 8600 GTS, και 2 DVD RECORDER - σε MAc Pro !!!

Το εγχειριμα φυσικα ειναι γνωστο και σαν Hackintosh... αλλα μεχρι τωρα δεν μου καθοτανε καλα.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτη την ¨πειραγμενη¨ εκδοση του Leoprad http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=77069
Tην βρισκετε στα γνωστα μερη... αφου την κατεβασετε θα τη καψετε με Νero se Dual layer dvd (verbatim κατα προτιμηση) σε αργη ταχυτητα (εγω την εκαψα σε μονη).

Το αρχικο μου προβλημα ηταν οτι δεν μπορουσα να κανω boot με τιποτα με καμια εκδοση στην αρχη, ωσπου μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι φταiει ο controller της μητρικης για Pata DVD της Jmicron που εχουν πολλες νεες Motherboard (οπως και η δικια μου Asus P5K deluxe WIFI).
Η λυση ειναι ειτε να παρετε καποιοcontroller ή να παρετε ενα αλλο dvd-rom σε Sata.
Eγω, λογω αναβαθμισης καποιων κομματιων, πηρα το LG-ggr 20L (bluray - hddvd) player.
Aφου τελικα κανετε βοοτ απο το dvd που καψατε (κανει πολυ ωρα να bootarei) ακολουθειτε αυτο τον οδηγο http://pcwizcomputer.com/software/osxusbnative.htm
για να βαλετε το Macosx σε ενα σκληρο δισκο (εγω προτιμησα εξωτερικο τελικα) κατα προτιμηση sata και αποκλειστικα για το Macosx και οχι σε καποιο partition.

Η ολη υποθεση με παιδεψε αρκετα αλλα τελικα τα καταφερα!!!

Ενιωσα μεγαλη συγκινηση οταν τελικα μετα απο αρκετες αποτυσημενες προσπαθειες ειδα το μηλαρακι στην οθονη μου και το Leoprad 10.5.1 sto Pc μου!

Καθε αρχη και δυσκολη φυσικα και τα πρωτα προβληματα λυθηκαν με πολυ ψαξιμο.
Δεν ειχα ηχο και η καρτα γραφικων μονο σε vga mode.
Aφου εγκατεστησα τους σωστους Driver εχω ηχο (stero out - οχι Line in Ουτε Digital out) kai το κυριοτερο βρηκα τους καταλληλους driver για την Nvidia 8600gts και εχω hardware accellaration kai opengl kai core graphics enabled !

Απο τις 2 ενσωματωμενες ethernet μου αναγνωρισε τη μια (παλι καλα) και το δικτυο με αλλα 2 PC , xbox 360 kai Macbook .
Wifi δεν δοκιμασα, αλλα δεν με ενδιαφερει.

Αναγνωρισε φυσικα σωστα τον επεξεργαστη και τη μνημη καθως και τους 2 σκληρους 500GB , αλλα αρνειται πεισματικα να μου ανγνωρισει τον εσωτερικο 1 TB Western digital... το disk utility τον βλεπει αλλα δεν μπορει να τον κανει mount.
H λυση αναζητειται...

Η συνολικη αισθηση ειναι πολυ καλη, γρηγορος αλλα με μικροπροβληματα ασταθειας.
Δεν μπορει πχ να ¨ξυπνησει¨ αν τον κανεις Sleep (επανερχεται αλλα κολλαει).

Εβαλα ολα τα προγραμματα που εχω (ilife 08, final cust studio 2, logic 8 klp)m και πανε αρκετα καλα.
Δεν εχω βεβαια διπλα ενα κανονικο mac pro για να συγκρινω , αλλα σε σχεση με το macbook, τα προγραμματα πανε πιο γρηγορα.

Ελπιζω να εχω νεοτερα συντομα....

Μεγεια μου λοιπον ο Hackintosh PRO !!!:BDGBGDB55:
 
Last edited:

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,823
Εξάρχεια
Με γειές, και εγώ τα ίδια έπαθα με τον JMicron, αλλά κάναμε τράμπα με μια Asus
P5LD2 που έχει διαφορετικό controllér και πάει ΑΨΟΓΑ.....

Το χρησιμοποιούμε (το Μαc), για το groupακι που έχουμε και μόνο για μουσική, σε ένα μικρό studio...

Άψογο το Mac!!!
 

damest

Established Member
9 February 2007
205
μεγια μεγια μεγια!!


(να πω και την κακια μου? :p?)
γιατι mac pro (που ειναι up too καμποσες δεκαδες γιγα ram ) και οχι απλα imac?

παντως χαρα στο κουραγιο σου εγω δεν θα καθομουν να παιδευτω τοσο πολυ!!! καθε φορα που το σκεφτομαι και μονο ανοιγω το google για να ξεκινησω το ψαξιμο ριχνω μια γρηγορη ματια δεξια μου στο macbook και λεω...δεν βαριεσαι :p και το κλεινω!
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Γιάννη και εγώ το δοκίμασα πέρσι σε lap top και επειδή δε τα κατάφερα στράφηκα στο mac mini ωραίος!!
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Eιμαι μαζοχας τι να κανουμε ?

Περα απο αυτο , ηθελα να δουλεψω μερικα προγραμματα γραφικων (motion 3 κυριως) και το macbook δεν εχει καλη καρτα γραφικων .
Ψιλοσερνεται βασικα και γι αυτο ειπα να δοκιμασω.
Σε opengl παραθυρο στο Motion 3, το macbook σε ενα HD project μου δινει 2-3 fps (καρε το δευτερολεπτο) , ενω το Hackintosh μου δινει 10-12 !!!
Μεγαλη διαφορα που οφειλεται κυριως στη καλη καρτα γραφικων.

Eχει ψαξιμο η δουλεια ακομη...
 

damest

Established Member
9 February 2007
205
Απάντηση: Re: Aπεκτησα Mac Pro ?

Eιμαι μαζοχας τι να κανουμε ?

Περα απο αυτο , ηθελα να δουλεψω μερικα προγραμματα γραφικων (motion 3 κυριως) και το macbook δεν εχει καλη καρτα γραφικων .
Ψιλοσερνεται βασικα και γι αυτο ειπα να δοκιμασω.
Σε opengl παραθυρο στο Motion 3, το macbook σε ενα HD project μου δινει 2-3 fps (καρε το δευτερολεπτο) , ενω το Hackintosh μου δινει 10-12 !!!
Μεγαλη διαφορα που οφειλεται κυριως στη καλη καρτα γραφικων.

Eχει ψαξιμο η δουλεια ακομη...

ενταξει μωρε και μαζοχας να εισαι τι εγινε?
δικος μας εισαι :Banane0:

o Μάκης Τριανταφιλοπουλος μην το μαθει μονο :2thumb22sup:

τες πα αν θες να δουλεψεις τετοια προγραμματα εχεις σκεφτει αν κανεις ενα partition σε εναν δισκο (οποιον ποιο γρηγορο εχεις) και να δοκιμασεις να του πεταξεις πανω ενα windows 2000 prof. μονο και το προγραμμα να δεις επιδοσεις να το πεταξεις μετα και ενα windows xp pro. και το προγραμμα παλι μονα τους και να δεις παλι επιδοσεις χωρις να τα φορτωσεις με κανενα αλλο προγραμμα και χωρις συνδεσεις στο ιντερνετ....μαμησια οπως ειναι....
πιστευω με τα χαρακτηριστικα του συστηματος που εχεις θες ενα λογισμικο που να διαβαζει οσο το δυνατον καλητερα τους πορους του συστηματος και να μην ειναι φορτωμενο με τπτ παραπανω απο τα βασικα που χρειαζεσε....(μην τρελαθεις ενα παρτιον 50 gb ξερω απο τα κατι Τερα που εχεις....)


για πες πως σου ακουγετε μια τετοια ιδεα....(ετσι να το κουβεντιασουμε λιγο :p)
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
To motion 3 http://www.apple.com/finalcutstudio/motion/ που ανεφερα ειναι μελος της σουιτας Final cut studio 2 και υπαρχει μονο για Mac.
Aρα δεν μπορουν να γινουν συγκρισεις μεταξυ mac osx kai windows.

Υπαρχουν κι αλλες εφαρμογες , οπως το Lightwave 3d, Maya 3d , After effects cs3 klp, που τρεχουν και στα 2 λειτουργικα, και θα ακολουθησουν μινι συγκριτικα μεταξυ Hackintosh kai Pc Winxp (στα Win2000 δεν τρεχουν αυτα τα προγραμματα δυστυχως).
 
Last edited:

damest

Established Member
9 February 2007
205
Απάντηση: Re: Aπεκτησα Mac Pro ?

To motion 3 http://www.apple.com/finalcutstudio/motion/ που ανεφερα ειναι μελος της σουιτας Final cut studio 2 και υπαρχει μονο για Mac.

σωστος!


...να εβαζα να δουλεψει και λιγο το ρημαδι.....
και ελεγα τι μου θυμιζει το motion τι μου θυμιζει ..

λοοοολ -bye- :BDGBGDB55:
 

Stamatis D

Established Member
4 November 2007
158
Αμα παιξει σε Laptop το κανω και εγω.
Καλα κουραγια στην συνεχεια Γιαννη!:SFGSFGSF:
 

Stamatis D

Established Member
4 November 2007
158
:huh2:Δυο αποριες μονο.....
( με ολο το θαρρος )
1.Ποσο κοστιζει ενα τετοιο PC? και
2.Ποσες ωρες ασχοληθικες για να δεις το "μηλαρακι" στην οθονη σου?:confused:
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Το Pc μου κοστισε περιπου 1000 ευρω, ενω το αντιστοιχο Mac Pro περιπου 3000!
Ενταξει, δεν ειναι το ιδιο πραγμα, αλλα σιγουρα μπορεις να το βαλεις και σε αλλα πιο φτηνα Pc χωρις να σου κοστισει μια.

Τωρα το ποσες ωρες εφαγα, αστο καλυτερα... κυριως για ασκηση το εκανα.
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Αντιστοιχο σε επιδοσεις εννοω... και επεκτασιμοτητα.

Για να συνεχισω τις εντυπωσεις , εχω εγκαταστησει ολα το προγραμματα που χρησιμοποιω καθημερινα... Adobe Photoshop, After effects , Final cut studio , Logic Studio klp.
Παιζουν ολα, και με αριστη αποκριση.
Απο ενα προχειρο συγκριτικο με εναν Mac pro Dual G5 2.0 Ghz , ειναι αρκετα πιο γρηγορος ,30% περιπου kai λιγο πιο γρηγορος απο το macbook 2.16 εκτος απο τα γραφικα φυσικα οπου υπερεχει λογω καρτα γραφικων.
Δεν εχω προσβαση σε Ιντελ Mac Pro.

H ταχυτητα δεν ειναι παντως προβλημα.
Τα κυριοτερα προβληματα προερχονται απο τη μη υποστηριξη εγγενως του EFI (εναλλακτικο Bios).
Δεν μπορω να κανω wake up απο sleep.
Δεν εχω Audio line in kai digital out (αυτο λυνεται ευκολα με μια φτηνη καρτα ηχου σε usb της maudio).
 
Last edited: