Bypass

Τι μουσική μπορεί να γραφτεί σε χαλεπούς καιρούς; Σε εποχές στασιμότητας, όταν η κοινωνική πραγματικότητα δεν αφήνει περιθώρια στην ελπίδα; Όταν ο ίδιος ο δημιουργός εισέρχεται στο λυκόφως του και δοκιμάζεται από την αρρώστια; Και τι μπορεί να ενδιαφέρει εμάς μια τέτοια μουσική;

Το 13ο κουαρτέτο για έγχορδα του Σοστακόβιτς, γεννήθηκε ακριβώς σ’ αυτές τις συνθήκες, κάτω από μεγάλα ζόρια. Ταλαιπωρημένος από διάφορα προβλήματα υγείας – αμετανόητος όμως καπνιστής και πότης – νοσηλεύονταν σε ορθοπεδική κλινική, μεταξύ 1969-70 που έγραψε το έργο και το αφιέρωσε στο φίλο του δεξιοτέχνη της βιόλας Βαντίμ Μπορισόφσκυ (ο άκρη δεξιά στην επόμενη φωτογραφία), αποτραβηγμένο μέλος του Κουαρτέτου Μπετόβεν, που γιόρταζε τα εβδομήντα χρόνια του.

BeethovenQuartet%26DSCH.jpg


Έργο άκρως ιδιοσυγκρασιακό, από τεχνικής άποψης είναι ένα περιβόλι. Είναι γραμμένο σε ένα (!) μέρος, ένα μεγάλο αντάτζιο, εντός του οποίου υπάρχουν διάφορα τμήματα. Ξεκινά με ένα εκφραστικό και στοχαστικό θέμα από τη βιόλα, που οι μουσικολόγοι ταυτοποιούν ως δωδεκάφθογγο, Μετά την ανάπτυξη του από τα υπόλοιπα μέλη, ακολουθεί ένα τμήμα από ορμητικές, αιχμηρές συγχορδίες, σα νυστέρι στο μυαλό, που συνδυάζονται με τον ξερό ήχο από το χτύπημα των δοξαριών στο αντηχείο των εγχόρδων. Ακολουθούν απόκοσμες χορευτικές φράσεις, σε ύφος τζαζ, που οι μουσικοί του κουαρτέτου Έμερσον χαρακτηρίζουν ως jazz session from hell. Μεσολαβεί ένα τμήμα που η μουσική ακροβατεί στις ψηλές νότες των εγχόρδων, πριν κλείσει το έργο με την επιστροφή του αρχικού θέματος, πάλι καθοδηγούμενου από τη βιόλα. Αυτή τη φορά όμως η καθοδήγηση είναι προς το άγνωστο, και το έργο τελειώνει απότομα με έναν μετωρισμό της βιόλας, κατάληξη ενός αγωνιώδους κρεσέντο.

Το κουαρτέτο δεν είναι εύκολο στο άκουσμα, σε καμία περίπτωση, ούτε φυσικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ευχάριστο. Είναι όμως χρήσιμο, με την αναγκαιότητα, τη χρησιμότητα και το ρίσκο μιας χειρουργικής επέμβασης, ενός bypass απέναντι σε συναισθηματικά εμφράγματα και υπαρξιακές αποτελματώσεις. Μπορεί να προσφέρει κοινωνία συναισθημάτων στους ζορισμένους και αποκατάσταση των παραλυμένων συνάψεων του νου, ούτως ώστε ο καθένας να βρει τη δική του ισορροπία μέσα από το στοχασμό του.

Η πρόσφατα επεξεργασμένη ερμηνεία του Κουαρτέτου Μπετόβεν σε όλο τον κύκλο των κουαρτέτων του Σοστακόβιτς, που κυκλοφόρησε από την αμερικανική do re mi, θέτει νέα μέτρα και σταθμά. Δίκαια βραβεύτηκε από τους Γάλλους με το Χρυσό Διαπασών.

ShostakovichQuartets.jpg


Η τιμή είναι αλμυρή και το φυλλάδιο υποτυπώδες. Φίλος όμως μου είπε πως κυκλοφορούν και σε μεμονωμένα cd από τη ρωσική Μελοντίγια. Σε αυτήν την περίπτωση, ο δίσκος που έχει τα 11, 12 και 13 είναι κελεπούρι!
 
17 June 2006
14,350
Η τιμή είναι αλμυρή και το φυλλάδιο υποτυπώδες. Φίλος όμως μου είπε πως κυκλοφορούν και σε μεμονωμένα cd από τη ρωσική Μελοντίγια. Σε αυτήν την περίπτωση, ο δίσκος που έχει τα 11, 12 και 13 είναι κελεπούρι!

Mάλλον θα πρέπει να το πάρω ολόκληρο: αυτά τα 3 είναι εκπληκτικά αλλά μένουν απέξω τα #8 και #14. Ειδικά με το #8 έχω φάει ένα κόλλημα άλλο πράγμα... με τους Borodin...
Aκουσα όμως τους Beethoven Quartet στο #14, op.131 του Μπετόβεν, ευγενική χορηγία του φίλου μου Δαμιανού. Είναι καταπληκτικοί - υπεράνω περιγραφής :grandpa:
 
Απάντηση: Re: Bypass

Είναι καταπληκτικοί - υπεράνω περιγραφής :grandpa:

Είμαι πολύ χαρούμενος όταν μπορώ να ενθουσιάζομαι με τα ίδια πράγματα με τους φίλους μου! :BDGBGDB55: Ευχαριστώ Κώστα! :smileJap:
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Bypass

Είμαι πολύ χαρούμενος όταν μπορώ να ενθουσιάζομαι με τα ίδια πράγματα με τους φίλους μου! :BDGBGDB55: Ευχαριστώ Κώστα! :smileJap:

Εγώ πάλι στεναχωριέμαι που είμαστε μακριά. Μόνος μου εδώ κάτω εύκολα χάνω το κουράγιο μου. Και ένα κουράγιο το θέλει ο Σοστακόβιτς για τον ακούσεις, δεν το θέλει;
 
Απάντηση: Re: Bypass

Εγώ πάλι στεναχωριέμαι που είμαστε μακριά. Μόνος μου εδώ κάτω εύκολα χάνω το κουράγιο μου. Και ένα κουράγιο το θέλει ο Σοστακόβιτς για τον ακούσεις, δεν το θέλει;

Το θέλει Βαγγέλη μου, το θέλει... ;) Και το άτιμο το κουράγιο, τώρα τελευταία διαρρέει από πολλές τρύπες. :frown:
 
17 June 2006
14,350
εγώ, επειδή αυτό τον καιρό δεν έχω λεφτά για όλο το κουτί, βολεύτηκα με μιά μικρή πρέζα:rolleyes:: το Μετρόπολις έχει τα Melodiya μεμονωμένα. Κατέβηκα σήμερα και αγόρασα όσο "πράμα" μπορούσα, μικρή δόση αλλά θα συντηρηθώ προς το παρόν;): το δίσκο με τα #11,#12,#13 και τον άλλο με το #8 (έχει μαζί τα #9 & #10). Βρήκα και το #14, που υπερ-αγαπώ, αλλά σε άλλο CD. Το έκρυψα μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα μπορώ να το αγοράσω.:Banane0:

Για να δούμε, θα είμαι τυχερός;:coool:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,845
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Bypass

ΣΣΣΣΣΣΤ! τα έβαλα αλλού, σε άλλο γράμμα, και πίσω πίσω :blush:

Χμμ και σε λίγη ώρα θα κατέβω προς τα εκεί.:devil-smiley-029:

Το πολύ πολύ να το βρώ εγώ,να το αγοράσω,να το ακούσω και μετά να στο δώσω !!:Banane0:
 
17 June 2006
14,350
Kι αναρωτιόμουν, όποτε τυχαίνω στη Μητρόπολη της Πανεπιστημίου, γιατί εκεί που ψάχνω για Rachmaninov βρίσκω και Bach...:chinscratch::BDGBGDB55:

γιατί φοβάσαι αυτόν που Ξέρει και πάει συστημένος
τον άλλον, που χαζεύει γενικώς, δεν τον φοβάσαι.
ούτε τον "μυρωδιά" φοβάσαι.

Tricks of the trade :antlers:
 
Last edited: