Το φως το αληθινό

19 June 2006
35,671
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, σ' εμένα τουλάχιστον από το πολύ λίγο που τον είδα, οτι ο W200 είναι εξεραιτικό μηχάνημα.
Το ζητούμενο είναι για πόσο; Εκτός αν έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα και, εκτός από την αγορά, δεν σε ενδιαφέρει ούτε η "συντήρησή του".
Κούκλα η γκόμενα, σίγουρα, αλλά πολυέξοδη μάγκες... Με 1000 Ε τη λάμπα λίγοι αντέχουν να "κυκλοφορούν" τέτοιες γκόμενες.

Δείτε τι λέει ο τύπος του cine4home στό Avsforum:

"It depends on your priorities. When new, the VW200 looks as bright as a JVC and is definately a bit sharper, especially in motion.

After 100 hours however the VW200 ist clearly darker. In dark, low contrast scenes (sunrise for example) it loses quite obviously against a JVC because it is lacking native contrast + brightness.

So if you are really into sharpness, the VW200 is a good choice. If you prefer brightness and top notch shadow detail, the JVC is the way to go, especially the HD100, as it has a good gamma management.


Light loss with our VW200-machine is already over 30%.




Regards,
Ekkehart"



Δείτε και τί λέει κάποιος άλλος για τη συμπεριφορά της λάμπας του Qualia:
Lamp 1
------


33h 1522
92h 1350 -11%
150h 1238 -19%
200h 1167 -23%
255h 1092 -28%
317h 1005 -34%
402h 952 -37%
450h 860 -44%


Lamp 2
------

0h 1390
30h 1220 -12%
75h 1138 -18%
100h 1178 -15%
200h 1013 -27%
543 728 -48%


Lamp 3
------

0h 1483
440h 784 -47%





Παίρνοντας αφορμή από το post του Μπάμπη, θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε μια κουβέντα γύρω από τη μείωση της φωτεινότητας στις λάμπες των προβολικών. Βλέποντας τα νούμερα που παραθέτει το παλληκάρι στο Αμερικάνικο φόρουμ - αν όντως είναι αληθινά - είναι για να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο!!!!!

Σε σκάρτες 500 ώρες μείωση 50%??????????? Σ' ένα κορυφαίο μηχάνημα πολλών χιλιάδων ευρώ/δολλαρίων??????????

Που οφείλεται?
Εξαρτάται από τη ρύθμιση της χρήσης?
Εξαρτάται από τις συνεχόμενες ώρες χρήσης? Π.χ. Παρατηρείται διαφορετική μείωση φωτεινότητας, μετά από λ.χ. 200 ώρες, σε κάποιον που παρακολουθεί 6 ώρες σερί από έναν άλλο που παρακολουθεί 2 ώρες σερί????
Επηρεάζει καθόλου η διαφορετική τεχνολογία (dlp-lcd)????
Το zoom???????? Η απόσταση????????
Γιατί η λάμπα του Qualia παρουσιάζει τέτοιες αποκλίσεις στα νούμερα???
Τι μειώσεις παρουσιάζουν άλλα προβολικά????????


Μήπως, τελικά, δεν πρέπει να κοιτάμε τις ώρες ζωής της λάμπας, αλλά, να δίνουμε περισσότερη σημασία στο ρυθμό μείωσης της φωτεινότητάς της????

Διότι, το φως στα μηχανάκια είναι σαν την ιπποδύναμη. Αν ''σέρνεται'' το μηχάνημα μετά από 300 ώρες........έχουμε θέμα.

Μήπως θα μπορούσε ο Μανώλης να παραθέσει, χονδρικά, μερικά νούμερα από μετρήσεις για να έχουμε μια τάξη μεγέθους της απώλειας????

Βέβαια, στην τελική, θα πείτε ότι το μάτι μας συνηθίζει και δεν δίνει και πολλή σημασία. Είναι, όμως, αυτό το ζητούμενο??????
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,879
Παλλήνη
Κοιτα, απο την δικη μου εμπειρια, οι λαμπες οσων προβολεων ειχα, μεχρι τις 200 ωρες ειχαν χασει περιπου 30% του φωτος τους!
Αυτο σημαινει πως αν ξεκινησεις με εναν προβολεα με χαμηλη φωτεινοτητα, θα χρειαστεις λαμπα πολυ γρηγορα...
Ομως υπηρξε και μια εξαιρεση: Ο Marantz S2 του Μπαμπη, αν και με χαμηλη φωτεινοτητα εξ αρχης, κρατησε ικανοποιητικα επιπεδα φωτος ακομα και κοντα στις 1000 ωρες (αν θυμαμαι καλα)!
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Μόνο που το μάτι συνηθίζει και σπάνια ακούμε κάποιον να παραπονιέται για τη μείωση της φωτεινότητας...
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,464
Σε συζήτηση που είχα με έμπορο ηλεκτρολογικών υλικών , μου είχε πει πως όλοι οι λαμπτήρες πρέπει να αλλάζονται συχνά (πχ στα εμπορικά καταστήματα κάθε χρόνο ) , ώστε να μην προλάβει να υπάρξει μεγάλη πτώση στη φωτεινότητα , με συνέπεια την μη σωστή προβολή των εμπορευμάτων.

Πιθανολογώ πως την ίδια αρχή λειτουργίας θα έχουν και οι λάμπες προβολέων .
Και το λέω διότι και στις λάμπες του αυτοκινήτου μου έχει υπάρξει μεγάλη πτώση φωτεινότητας .

Άρα μάλλον οι κατασκευαστές προβολέων , όταν λένε διάρκεια ζωής της λάμπας , θα εννοούν να μην ανάβει καθόλου , η να φωτίζει όσο ένα κερί .
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Άρα μάλλον οι κατασκευαστές προβολέων , όταν λένε διάρκεια ζωής της λάμπας , θα εννοούν να μην ανάβει καθόλου , η να φωτίζει όσο ένα κερί .

Πες το ψέματα....:violent-smiley-030:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι ειναι!
Αραγε ΓΙΑΤΙ να γραφει πανω στη συσκευασια του ενας προβολεας 2000-3000 ωρες λαμπας και να ΜΗΝ γραφει 800-1000?????

Τι τους χαλαει αυτό? Αφου ετσι κι αλλιως οσοι εχουν προβολεις ΗΔΗ το γνωριζουν αυτό!!!! Η ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ??? :ADFAD2:


Δυστυχώς και πάλι, το προβλημα αυτό θα λυθει ΜΟΝΟ όταν βγουν προβολεις με λαμπες απο LED, που θα κρατανε μερικες δεκαδες χιλιαδες ωρες, όπως και οι λάμπες των τηλεοράσεων....

Αλλά αυτό θα αργήσει να γίνει, μιας και οι εταιριες έχουν ΜΕΓΑΛΟ κερδος απο την πωληση λαμπτηρων , και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ κάνουν ''τζόγο'' πουλώντας πιο πολύ λάμπες ΑΝΤΙ για μηχανήματα! :smash:
 
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Τι τους χαλαει αυτό? Αφου ετσι κι αλλιως οσοι εχουν προβολεις ΗΔΗ το γνωριζουν αυτό!!!! Η ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ???

Θα εκπλαγείς αν μάθεις τελικά πόσοι ιδιοκτήτες προβολέων δεν το γνωρίζουν αυτό.

Δεν είναι όλοι θαμώνες του avclub..
 
19 June 2006
35,671
Σε σκάρτες 500 ώρες μείωση 50%??????????? Σ' ένα κορυφαίο μηχάνημα πολλών χιλιάδων ευρώ/δολλαρίων??????????

Που οφείλεται?
Εξαρτάται από τη ρύθμιση της χρήσης?
Εξαρτάται από τις συνεχόμενες ώρες χρήσης? Π.χ. Παρατηρείται διαφορετική μείωση φωτεινότητας, μετά από λ.χ. 200 ώρες, σε κάποιον που παρακολουθεί 6 ώρες σερί από έναν άλλο που παρακολουθεί 2 ώρες σερί????
Επηρεάζει καθόλου η διαφορετική τεχνολογία (dlp-lcd)????
Το zoom???????? Η απόσταση????????
Γιατί η λάμπα του Qualia παρουσιάζει τέτοιες αποκλίσεις στα νούμερα???
Τι μειώσεις παρουσιάζουν άλλα προβολικά????????


Μήπως, τελικά, δεν πρέπει να κοιτάμε τις ώρες ζωής της λάμπας, αλλά, να δίνουμε περισσότερη σημασία στο ρυθμό μείωσης της φωτεινότητάς της????

Διότι, το φως στα μηχανάκια είναι σαν την ιπποδύναμη. Αν ''σέρνεται'' το μηχάνημα μετά από 300 ώρες........έχουμε θέμα.

Μήπως θα μπορούσε ο Μανώλης να παραθέσει, χονδρικά, μερικά νούμερα από μετρήσεις για να έχουμε μια τάξη μεγέθους της απώλειας????

Βέβαια, στην τελική, θα πείτε ότι το μάτι μας συνηθίζει και δεν δίνει και πολλή σημασία. Είναι, όμως, αυτό το ζητούμενο??????

Επαναφέρω το θέμα μιας και χθες ξαναείδα το Prestige μετά από 500 ώρες από την α' προβολή. Ο προβολέας έχει ''γράψει'' 800 ώρες.

Συμπέρασμα Νο 1: Κάθε χρόνο θέλεις λάμπα
Συμπέρασμα Νο 2: Αν δεν θέλετε να αγοράζετε κάθε χρόνο λάμπα και έχετε οθόνη από 110' μέχρι 125' αγοράστε τουλάχιστον 1500 ansi lumen.
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
ΔΥΣΤΥΧΩΣ το εχουμε ξαναπει αυτό.... Και ειναι και το ΜΟΝΟ αρνητικό που εχει ενας προβολεας με την παροδο του χρονου....

Η κατασταση θα αλλαξει ΜΟΝΟ όταν θα βγουν προβολεις με λαμπες LED!!! :grandpa:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Επαναφέρω το θέμα μιας και χθες ξαναείδα το Prestige μετά από 500 ώρες από την α' προβολή. Ο προβολέας έχει ''γράψει'' 800 ώρες.

Συμπέρασμα Νο 1: Κάθε χρόνο θέλεις λάμπα

Συμπέρασμα Νο 2: Αν δεν θέλετε να αγοράζετε κάθε χρόνο λάμπα και έχετε οθόνη από 110' μέχρι 125' αγοράστε τουλάχιστον 1500 ansi lumen.

Εξαρταται Γιαννη.

Εχω πχ, μια χαρα στον χρονο απανω ειμαι....

(βεβαια εχει σχεση οτι ειμαι κοντα στις 270 ακομη...
-bye-
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Εξαρταται Γιαννη.

Εχω πχ, μια χαρα στον χρονο απανω ειμαι....

(βεβαια εχει σχεση οτι ειμαι κοντα στις 270 ακομη...
-bye-

Εσύ αγόρι μου αποτελείς εξαίρεση...:D

Από τα 5 χρόνια και μετά θα μπορούμε να συζητάμε μαζί σου...:flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,616
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Καλά, τον πιστεύετε ότι είναι στις 270;

Εγώ κόβω το κεφάλι μου ότι δεν έχει φτάσει τις 50 ακόμη.

Ίσως απλώς τον παίρνει ο ύπνος στο αεροπλάνο και μετράει τις εκεί ώρες στον Ντίλα.

Άλλοι κρύβουν χρόνια, ο Ντίνος προσθέτει ώρες.

:p
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,714
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Εξαρταται Γιαννη.

Εχω πχ, μια χαρα στον χρονο απανω ειμαι....

(βεβαια εχει σχεση οτι ειμαι κοντα στις 270 ακομη...
-bye-

Un-πιστεύαμπλ..... :eek:
270 εσύ και 240 εγώ; Με πέρασες ακόμα κι εσύ; :bang: Έ, τότε δεν πάει άλλο, έπιασα πάτο...τελείωσε...
icon9.gif
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,616
Αστο Μπάμπη, τσίμπα την Κουρο και πάνε για ψάρεμα γιατί δεν σε παίρνει πλέον :p
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,414
Εκεί ψηλά.....
o Cineza HS50 που εχω , ανεφερε διαρκεια ζωης λαμπας 2000 ωρες.

Τον χρησιμοποιουσα στο Low για 1000 ωρες και στο High για αλλες 200.

Στις 1200 (σκαρτα 3 χρονια ) ωρες επεσε κατακορυφα και παρηγγειλα καινουργια λαμπα.





ΥΓ

Αν ηξερα την πληροφορια -του Μανωλη Καστρουνη- οτι χρησιμοποιωντας τη λαμπα στο High υπαρχει σοβαρος κινδυνος να πολυμεριστουν τα πανελς του προβολεα θα την ειχα αλλαξει πολυ πιο γρηγορα .
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,714
Αθήνα
Απάντηση: Re: Το φως το αληθινό

Αστο Μπάμπη, τσίμπα την Κουρο και πάνε για ψάρεμα γιατί δεν σε παίρνει πλέον :p

Περιμένω KURO στις 105" και πάχος 9 χιλιοστά... Εκεί θα σας "πατήσω" όλους... :flipout:
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Καλά, τον πιστεύετε ότι είναι στις 270;

Εγώ κόβω το κεφάλι μου ότι δεν έχει φτάσει τις 50 ακόμη.

Ίσως απλώς τον παίρνει ο ύπνος στο αεροπλάνο και μετράει τις εκεί ώρες στον Ντίλα.

Άλλοι κρύβουν χρόνια, ο Ντίνος προσθέτει ώρες.

:p

Μην βάζεις στοίχημα...:coool:

Ο Ντινάκος τελευταία κάνει εντατικά μαθήματα...θέασης...:grinning-smiley-043
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το φως το αληθινό

Un-πιστεύαμπλ..... :eek:
270 εσύ και 240 εγώ; Με πέρασες ακόμα κι εσύ; :bang: Έ, τότε δεν πάει άλλο, έπιασα πάτο...τελείωσε...
icon9.gif

Μπάμπη, εσυ εισαι μια χαρά μπροστά σε μενα.... Μάλλον εγω επιασα πατο!

Απο το Γεναρη που τον αγορασα εχω κανει ΜΟΝΟ 60 ώρες... Και αλλες 25 που ειχε κανει ο Δημητρης (vipcinema) συνολο 85 ....:smash:

Και τωρα τον εχω βαλει και στις αγγελιες... :bigcry: