Philips PFP5532 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Το Σάββατο αγόρασα την Philips 42PFP5532, για να αντικαταστήσω την ΑΞΕΧΑΣΤΗ 33PT9101, που είχα εδώ και 10 χρόνια. Η αγορά έγινε από Ηλεκτρονική Αθηνών στα 807. Μαζί πήρα και ένα Toshiba SD 470E.

Κατέληξα στη συγκεκριμένη επιλογή (και όχι στην Panny 42PX7) για τους εξής λόγους:
1. Δύο HDMI.
2. Καλές κριτικές/απόψεις όπου και αν έψαξα.
3. Χαμηλή τιμή.
4. Αισθητική (προσωπική άποψη).

Για την ποιότητα της εικόνας της δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα ακόμη, καθ' όσον την έχω ρυθμισμένη χαμηλά (brightness: 40, χρώμα: 45, contrast: 40) για το φόβο του burn in. Επίσης την έχω στις θέσεις ζουμ “μεγέθυνση 16:9” ή “μεγεθυνση υποτίτλων”, ανάλογα με το τι βολεύει, για τον ίδιο λόγο.
Σε γενικές γραμμές, πάντως, έχω την εντύπωση ότι, σε τηλεοπτικές εκπομπές, την εικόνα της 33ΡΤ9101 δεν πρόκειται να την πιάσει. Μοιάζει με CRT (καμμία σχέση με την Toshiba 32WL66 της μητέρας μου), αλλά παραείναι “μαλακή” με αποτέλεσμα να μειώνεται η αίσθηση οξύτητας/λεπτομέρειας. Σε DVD οι εντυπώσεις αλλάζουν και, ελέω και της πολύ μεγαλύτερης εικόνας, το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον ικανοποιητικό.

Ξεκινάω το thread κυρίως για ανταλλαγή απόψεων/εντυπώσεων/ρυθμίσεων με άλλους κατόχους. Για αρχή, θα κάνω μερικές εργονομικές παρατηρήσεις που μου “χτύπησαν” άσχημα:

1. Οποιοδήποτε κουμπί και να πατήσεις για να ανοίξεις την τηλεόραση, αυτή αρχίζει να παίζει με το κανάλι που έπαιζε όταν την έκλεισες.
2. Δεν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις την default ένταση του ήχου όταν ανοίγει η tv.
3. Η ένταση από την έξοδο των ακουστικών είναι πολύ χαμηλή, ανεπαρκής για να οδηγήσει τον Yamaha RXV640 μου σε κανονικές στάθμες.

Και μία γενική ερώτηση (ελλείψει σχετικής εμπειρίας): Όταν ανάβει/ξεκινά την αναπαραγωγή ένα DVD συνδεδεμένο στην HDMI, δεν “γυρνά” η tv αυτόματα σε αυτή την είσοδο, όπως γίνεται με το scart;

Περιμένω τα σχόλιά σας!
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Γι' αυτο που ρωτας με το HDMI η απαντηση ειναι (στις περισσοτερες περιπτωσεις) οχι.

Αν και κανονικα υπαρχει στις προδιαγραφες του HDMI οι πιο πολλοι κατασκευαστες δεν το χρησιμοποιουν προς το παρον.

Εξαιρεση η Sony με το "Bravia Link" και η Panasonic με το "Viera Link".
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, Rivers!
Φοβόμουν ότι κάπου υπήρχε πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξαν να μη γίνεται αυτόματα η αλλαγή πηγής. Θα ήταν πολύ βολικό...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Χρήστο, καλωρίζικη η τηλεόραση και καλές θεάσεις από εδώ και πίσω :ADFADF1:
Πάντως και η δικιά μου η Samsung, όταν ενεργοποιώ το DVD player που το έχω συνδεδεμένο με HDMI δεν γυρνάει αυτόματα, αλλά πρέπει να το γυρίσω μόνος μου. Πράγμα που δεν συμβαίνει σε σύνδεση με καλώδιο Scart. Επομένως είναι όπως τα λέει και ο Γιάννης -bye-
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, Rivers!
Φοβόμουν ότι κάπου υπήρχε πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξαν να μη γίνεται αυτόματα η αλλαγή πηγής. Θα ήταν πολύ βολικό...

Γιατι τοτε δεν θα πουλαγαν ενα συστημα παραπανω οπως το "Bravia Link" και το "Viera Link" :flipout::flipout::flipout:
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

.


1. Οποιοδήποτε κουμπί και να πατήσεις για να ανοίξεις την τηλεόραση, αυτή αρχίζει να παίζει με το κανάλι που έπαιζε όταν την έκλεισες.
2. Δεν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις την default ένταση του ήχου όταν ανοίγει η tv.
3. Η ένταση από την έξοδο των ακουστικών είναι πολύ χαμηλή, ανεπαρκής για να οδηγήσει τον Yamaha RXV640 μου σε κανονικές στάθμες.


Περιμένω τα σχόλιά σας!

καλοθεατη φιλε μου!!

1.παραξενο να μην ακυρωνει αυτο που εχει κρατησει στην μνημη της
2.δεν ρυθμιζεται ανα καναλι η ενταση του ηχου?
3.δεν εχει το κλασικο L-R?
 
Last edited:

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

καλοθεατη φιλε μου!!

1.παραξενο να μην ακυρωνει αυτο που εχει κρατησει στην μνημη της
2.δεν ρυθμιζεται ανα καναλι η ενταση του ηχου?
3.δεν εχει το κλασικο L-R?

1. Πράγματι. Έχει γίνει λόγος και στο AVforums σχετικά.
2. Όχι, ούτε καν ένα ενιαίο default. Από την άλλη, έχει equalizer 7 περιοχών (!!!) :smash:
3. Δυστυχώς όχι. Σοβαρή παράλειψη. Συνήθως παίρνουν audio out από το 2ο scart. Εγώ όμως έχω εκεί το vcr. (και στο 1ο την Χbox -τη μαύρη- ως media player).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Η εικονα θα στρωσει μετα τις 100-200 ωρες , θα το δεις και μονος σου , οποτε λιγο υπομονη.
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Philips PFP5532: Κρίσεις - σχόλια - εντυπώσεις.

Καλορίζικη...ήταν και στα δικά μου πλάνα, αλά τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη.

Ευχαριστώ, είχα παρακολουθήσει με προσοχή το thread, που είχες ανοίξει σχετικά. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή η 42PT81, την είχα στα υπ' όψιν και εγώ. Απλά σκέφτηκα ότι με τη διαφορά μπορώ όποτε θελήσω να πάρω αυτόνομο recorder (αν πέσουν λίγο ακόμη οι τιμές εκείνων που έχουν και DVB-T ;) )