Οι έξοχες αλλά ολιγάριθμες συμφωνίες του Σκριάμπιν

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Παρ’ όλο που , ο πάντοτε καίριος στις παρουσιάσεις του και απολύτως εύστοχος στις παρατηρήσεις του , φίλτατος Λύμπε , έχει ήδη ασχοληθεί με τον Αλεξάντερ Σκριάμπιν , εν τούτοις , λόγω του ότι η ζυγαριά του ενδιαφέροντος του Κώστα γέρνει προς τα πιάνιστικά έργα , θα ήταν νομίζω ενδιαφέρον να έχουμε υπ’όψιν μας και το συμφωνικό έργο του ιδιόρρυθμου αυτού Ρώσου πιανίστα – «παιδιού θαύματος» .

Το δισκογραφικό πόνημα που έχω υπ’ όψιν μου , το εξώφυλλο του οποίου θα ανέβαζα σε φωτογραφία ένα μπορούσα , περιέχει τις 3 συμφωνίες του Алекса́ндр Никола́евич Скря́бин και το Le poeme de l’ extase , op. 54 έργο ενιαίο , δίχως δηλαδή τα ξεχωριστά μέρη της μορφής της συμφωνίας .. Και τα τέσσερα έργα γράφτηκαν μέσα σε μια περίοδο επτά οκτώ ετών , από το 1899-1900 που αναφέρεται ότι συνετέθη η 1η του συμφωνία , μέχρι το «ποίημα της έκστασης» που ολοκληρώθηκε το 1907 .

Το ιδιόρρυθμον της προσωπικότητας του , αντανακλάται ήδη στην 1η Συμφωνία , η οποία έχει έξη μέρη , αντί των συμβατικών τεσσάρων . Η 2η αποτελείται από πέντε μέρη , εκ των οποίων τα πρώτο - δεύτερο και τέταρτο – πέμπτο παίζονται χωρίς διακοπή , ενώ με παρόμοιο τρόπο – χωρίς διακοπή – εκτελείται και η 3η του Συμφωνία , γνωστή και ως The Divine Poem.

Αυτό που εμένα τουλάχιστον μου έκανε μεγάλη εντύπωση , ως ακροατή και με έθελξε κοντά του , είναι πως ο Σκριάμπιν στα αυτιά μου ακούγεται απίστευτα σύγχρονος . Η μουσική του , ιδιαίτερα στα «αργά» μέρη κινείται στα όρια του ατονικού και μου φέρνει στον νου τις τεράστιες ηχητικές μάζες της ορχήστρας στους σύγχρονους συνθέτες , όπου στο ηχόχρωμα και στην υφή απονέμεται πρωτεύων ρόλος . Πολύ κοντά σε έναν overboosted Debussy ( αν μου επιτρέπετε την έκφραση ) , με την ίδια δηλαδή λεπτότητα , χάρη και φαινομενική ακινησία που χαρακτηρίζει τον τελευταίο , αλλά εκμαιεύοντας τον μεγαλύτερο δυνατό ήχο που μπορεί να παράξει μια ορχήστρα . Μουσική γεμάτη λεπτομερείς πινελιές ζωγραφισμένες πάνω σε μια ιδιαίτερα πολύπλοκη βάση , μεγαλειώδης , συναισθηματική , έμπλεη μυστικισμού , στις παρυφές της διαφωνίας , αρμονικά και ρυθμικά ρέουσα όμως με απίστευτη κομψότητα παρά τον προφανή όγκο της . Πραγματικά πρόδρομος της σύγχρονης πρωτοπορίας .

Την Deutsches Symphonie Orchester Berlin διευθύνει ο Vladimir Ashkenazy , ο ήχος είναι εξαιρετικός και οι ηχογραφήσεις είναι του 1991 και 1995
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
51VHK9XSH0L._SS500_.jpg
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Η αλήθεια είναι ότι δέν γνωρίζω καλά τίς Συμφωνίες τού Scriabin..
Εως τώρα ειχα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στίς σονάτες του γιά πιάνο και στο κοντσερτο γιά πιάνο(απο Nikolai Demidenko στην Hyperion μαζί μέ τό αντίστοιχο τού Tchaikovsky,σε πολύ καλή ερμηνεία).
H πιό οικεία σε μένα είναι η τρίτη σέ μιά ενδιαφέρουσα ηχογράφηση τής ΒΙS μετην Φιλαρμονική τής Στοκχόλμης υπό την διευθυνση τού Leif Segerstam.
Ευκαιρία να ξαναψαξω και τίς λοιπές...Τις έχω με τον Jarvi..

Y.Γ.
Καλά έχουν έρθει τά πάνω-κάτω εδώ μέσα.:grinning-smiley-043:flipout:
 
Η αλήθεια είναι ότι δέν γνωρίζω καλά τίς Συμφωνίες τού Scriabin.

Παρομοίως. Έχω εδώ και πολλά χρόνια το ποίημα της έκστασης σε κάποιο ταλαιπωρημένο βινύλιο, το έχω παρακολουθήσει και σε μια συναυλία αν θυμάμαι καλά, αλλά η ακουστική και συναισθηματική μου μνήμη δεν εμφανίζει καταχωρήσεις. :nounder:

Με αφορμή την παρουσίαση του Ντοκ θα το ανασύρω.

ΥΓ. Τι φωνάζεις Κώστα; Μπορεί εμείς να είμαστε λίγο μούχλες :sleep: αλλά σήμερα ο Ντοκ έκανε - όχι μία, αλλά - δύο παρουσιάσεις, σώζωντας την τιμή της κατηγορίας. :SFGSFGSF:;)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Παρομοίως. Έχω εδώ και πολλά χρόνια το ποίημα της έκστασης σε κάποιο ταλαιπωρημένο βινύλιο, το έχω παρακολουθήσει και σε μια συναυλία αν θυμάμαι καλά, αλλά η ακουστική και συναισθηματική μου μνήμη δεν εμφανίζει καταχωρήσεις. :nounder:

Με αφορμή την παρουσίαση του Ντοκ θα το ανασύρω.

ΥΓ. Τι φωνάζεις Κώστα; Μπορεί εμείς να είμαστε λίγο μούχλες :sleep: αλλά σήμερα ο Ντοκ έκανε - όχι μία, αλλά - δύο παρουσιάσεις, σώζωντας την τιμή της κατηγορίας. :SFGSFGSF:;)

Ο πληθυντικός να λείπει παρακαλώ..:cool4:.Ισχύει μόνον για το παρόν Σ-Κ.-bye--bye-
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Υπάρχει και πιο 'ενισχυμένο" πακέτο με τις συμφωνίες στις εκτελέσεις αυτές:

2001446661644902375_rs.jpg



1. Symphony no 1 in E major, Op. 26
2. Prometheus, Op. 60 "Poem of Fire"
3. Symphony no 2 in C minor, Op. 29
4. Concerto for Piano in F sharp minor, Op. 20
5. Reverie, Op. 24
6. Symphony no 3 in C minor, Op. 43 "Le divin poeme"
7. "Poem of ecstasy" (Symphony no 4, Op. 54)