Βιντεοκάμερα SONY HDR-HC1E

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Αγαπητοί φίλοι γεια σας...

Είμαι κάτοχος μίας Βιντεοκάμερας SONY HDR-HC1E...
Θα ήθελα να ξέρω αν με την υποδοχή COMPONENT OUT, μπορώ να μεταφέρω στον υπολογιστή μου, ταινία σε μορφή HDV...
 
22 June 2006
34,866
NEO HRAKLEIO
Η πιο ευκολη λυση (και φτηνη) αν εχει dv out , ειναι αυτη.
Απλα χρειαζεσαι και μια firewire εισοδο στο PC σου.
Αν δεν εχεις το κοστος τους ειναι πολυ μικρο...http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802369

H συνδεση ετσι ειναι πολυ απλη και το σημα μεταφερεται αυτουσιο, χωρις μετατροπς και απωλειες.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς ο φίλος CHRIS2005 έχει σοβαρό πρόβλημα στη μεταφορά. Συγκεκριμένα του έχει καεί η μητρική πλακέτα της θύρας firewire που έχει μέσα η κάμερα και το ανταλλακτικό κοστίζει περίπου 750 ευρώ (!!!!)

Είναι από αυτές τις ιστορίες που όλοι μας έχουμε με τη SONY.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,826
Αθήνα
Δεν είναι καθόλου εύκολο. Χρειάζονται 2 πράγματα....
1ον Να δείς από το manual τι σήμα βγάζει η βιντεοκάμερα από component.
2oν Nα βρείς κάρτα γραφικών με είσοδο component ή κάποιο εξωτερικό μετατροπέα.

Γιατί όμως θέλεις σώνει και καλά component και δεν το κάνεις με την firewire της κάμερας; Ρην συγκεκριμένη κάμερα την είχα για 1 χρόνο περίπου αλλά ποτέ δεν χρησιμοποίησα την component και δυστυχώς δεν θυμάμαι και τι σήμα μπορεί να βγάλει από αυτήν. Νομίζω οτι βγάζει 1080i αλλά για σιγουριά κοίτα στο manual.

Μάλιστα...Τώρα διάβασα το μήνυμα του Βλάση και κατάλαβα...
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα φίλο με κάμερα με HDV και έξοδο FIREWIRE και να ζητήσεις να σου κάνει τη μεταφορά στο PC.

Για την κάμερα τώρα.... μάλλον θα βρεις κάποιες προτάσεις από τους επαγγελματίες του χώρου που συχνάζουν στο φόρουμ.
 
22 June 2006
34,866
NEO HRAKLEIO
Αν δεν εχεις Dv out, τοτε δυστυχως τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα.
Οι καρτες για PC που εχουν component in, ειναι πολυ ακριβες , ειδικα γιa High definition.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,826
Αθήνα
Όπως τα λέει ο Γιάννης είναι, δυστυχώς.
Ψάχνωντας στο διαδύκτιο βλέπω οτι σε λογικές τιμές υπάρχουν αρκετοί μετατροπείς αναλογικού σήματος σε ψηφιακό αλλά δέχονται μόνο S-Video και Composite πράγμα απαγορευτικό για την περίπτωσή σου.
Κάποιοι που έχουν είσοδο component στοιχίζουν όσο 2 βιντεοκάμερες μαζί.
icon9.gif

Από την άλλη με τα 750 Ε που ζητάει η SONY αγοράζεις την Canon HV20 που είναι και καλύτερη από αυτή πυ θα επισκευάσεις.
Δεν ξέρω, πολύ δύσκολη περίπτωση, μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα. :nounder:
 

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Aγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας...

Σας μεταφέρω ακριβώς την επιστολή που έστειλα στην SONY HELLAS :

Γεια σας...

Το καλοκαίρι του 2006 αγόρασα μία βιντεοκάμερα HDR-HC1E...Από τότε την χρησιμοποίησα λιγότερο από 10 φορές...
Την τελευταία φορά που πήγα να την συνδέσω με το PC μου, με το καλώδιο i.LINK, ο υπολογιστής δεν την έβλεπε. Δοκίμασα να την συνδέσω και με άλλους υπολογιστές, αλλά τίποτα. Άλλαξα καλώδιο, πάλι τίποτα. Στον υπολογιστή, σύνδεσα με τα ίδια καλώδια άλλη κάμερα Sony, και την έβλεπε κανονικά. Κατά τα άλλα η κάμερα δουλεύει κανονικά, όπως και οι υπόλοιπες θύρες της...

Την πήρα στο τοπικό συνεργείο της SONY, όπου σήμερα ο υπέυθυνος, μου τηλεφώνησε, και μου είπε ότι κάηκε η κεντρική πλακέτα της θύρας Firewire. Για να την αλλάξω πρέπει η κάμερα να πάει Βέλγιο, και μόνο το κόστος του ανταλακτικού είναι 750 ευρώ (χωρίς μετ/κά, και εργασία...)...

Απλά θα ήθελα να ξέρω τι μπορώ να κάνω, γιατί για την κάμερα πλήρωσα 1750 ευρώ, και φοβάμαι, ότι και να την φτιάξω, μπορεί να πάθει τα ίδια...
Επίσης κατά καιρούς γίνονται από τις εταιρίες αποσύρσεις, λόγω προβληματικού υλικού, και θα ήθελα να ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο με την δική μου κάμερα.

Ευχαρηστώ για τον χρόνο σας...


Τώρα περιμένω απάντηση...
Πάντως απαράδεκτο για την SONY να χρεώνει τόσο πολύ, ένα μικρό ανταλλακτικό...
 

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Όπως τα λέει ο Γιάννης είναι, δυστυχώς.
Ψάχνωντας στο διαδύκτιο βλέπω οτι σε λογικές τιμές υπάρχουν αρκετοί μετατροπείς αναλογικού σήματος σε ψηφιακό αλλά δέχονται μόνο S-Video και Composite πράγμα απαγορευτικό για την περίπτωσή σου.
Κάποιοι που έχουν είσοδο component στοιχίζουν όσο 2 βιντεοκάμερες μαζί.
icon9.gif

Από την άλλη με τα 750 Ε που ζητάει η SONY αγοράζεις την Canon HV20 που είναι και καλύτερη από αυτή πυ θα επισκευάσεις.
Δεν ξέρω, πολύ δύσκολη περίπτωση, μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα. :nounder:
Θα δω αν μπορώ να έχω αξιοπρεπή εικόνα με την υποδοχή COMPONENT OUT, αλλιώς πάω για καινούργια και βέβαια όχι SONY...

Τις τελευταίες μέρες κοιτάω στο διαδίκτιο διάφορες, και έχω επιλέξει τις παρακάτω :

HITACHI DZ-BD7HE
JVC GZ-HD3EX
JVC GZ-HD7EX
Canon HG10
Canon HV20
Panasonic NV-GS500E-S

Ποια είναι η γνώμη σας ???
 

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Απάντηση: Re: Βιντεοκάμερα SONY HDR-HC1E

Αν δεν εχεις Dv out, τοτε δυστυχως τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα.
Οι καρτες για PC που εχουν component in, ειναι πολυ ακριβες , ειδικα γιa High definition.

Έχω δύο PC...Στο ένα έχω την GECUBE GC-HD 3870 XTG4-E3 (ROHS), και στο άλλο μια Albatron nvidia 8800 GTS...Και οι δύο έχουν το σχετικό καλώδιο...

H κάμερα έχει επίσης υποδοχή A/V OUT, και USB...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,826
Αθήνα
Θα δω αν μπορώ να έχω αξιοπρεπή εικόνα με την υποδοχή COMPONENT OUT, αλλιώς πάω για καινούργια και βέβαια όχι SONY...

Τις τελευταίες μέρες κοιτάω στο διαδίκτιο διάφορες, και έχω επιλέξει τις παρακάτω :

HITACHI DZ-BD7HE
JVC GZ-HD3EX
JVC GZ-HD7EX
Canon HG10
Canon HV20
Panasonic NV-GS500E-S

Ποια είναι η γνώμη σας ???

Η δική μου γνώμη είναι Canon HV20.
Δυστυχώς όμως τις περισσότερες από τις παραπάνω που γράφεις δεν τις έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και γι' αυτό κρατάω τις επιφυλάξεις μου.
Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, κυρίως διαβάζοντας και ρωτώντας, επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρείς και να δοκιμάσεις βιντεοκάμερες, κατέληξα στην HV20 και είμαι ευτυχισμένος.
Μάλιστα σε μιά απ' ευθείας αντιπαράθεση με την SONY HDR-HC1E 9 (την έχω ακόμα) κέρδισε καθαρά... Ειδικά στα χρώματα. Εκτός των άλλων βεβαίως έχει και HDMI που η συγκεκριμένη SONY δεν έχει.
Εκεί που χάνει είναι η ποιότητα κατασκευής. Η Canon φαίνεται λίγο πλαστικούρα, η SONY πολύ καλύτερη κατασκευή. Στο μάτι όμως, γιατί στην πράξη....
icon9.gif
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,826
Αθήνα
Θα δω αν μπορώ να έχω αξιοπρεπή εικόνα με την υποδοχή COMPONENT OUT, αλλιώς πάω για καινούργια και βέβαια όχι SONY...

Αξιοπρεπή εικόνα από την component θα έχεις σίγουρα.
 
22 June 2006
34,866
NEO HRAKLEIO
Οι καρτες γραφικων που εχεις στα PC εχουν component out και οχι in.
Δεν κανουν γι αυτη τη δουλεια που θελεις.
Mπορεις να δεις απλα το υλικο σου απο τη καμερα, σε οποιονδηποτε προβολεα ή τηλεοραση με component in , μεχρι αναλυσης 1080ι.
 

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Απάντηση: Re: Βιντεοκάμερα SONY HDR-HC1E

Οι καρτες γραφικων που εχεις στα PC εχουν component out και οχι in.
Δεν κανουν γι αυτη τη δουλεια που θελεις.
Mπορεις να δεις απλα το υλικο σου απο τη καμερα, σε οποιονδηποτε προβολεα ή τηλεοραση με component in , μεχρι αναλυσης 1080ι.

Δυστυχώς έχεις δίκιο...και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
 
22 June 2006
34,866
NEO HRAKLEIO
Δυστυχως φιλε μου, μην το ψαχνεις αδικα...
Δεν υπαρχει φτηνη λυση.

αυτο που σου ειπε ο φιλος σου ειναι λαλακιες!!!
Hdv video , μονο απο firewire μπορεις να παρεις.

Καλη ποιοτητα θα παρεις και απο component out (1080i) ΑΛΛΑ θελεις μια περιουσια, οποτε το ξεχνας!

Οσον αφορα το usb, η καμερα δεν βγαζει βιντεο απo εκει, μονο τις φωτογραφιες του stick.
 

CHRIS2005

New member
6 January 2008
36
Απάντηση: Re: Βιντεοκάμερα SONY HDR-HC1E

Δυστυχως φιλε μου, μην το ψαχνεις αδικα...
Δεν υπαρχει φτηνη λυση.

αυτο που σου ειπε ο φιλος σου ειναι λαλακιες!!!
Hdv video , μονο απο firewire μπορεις να παρεις.

Καλη ποιοτητα θα παρεις και απο component out (1080i) ΑΛΛΑ θελεις μια περιουσια, οποτε το ξεχνας!

Οσον αφορα το usb, η καμερα δεν βγαζει βιντεο απo εκει, μονο τις φωτογραφιες του stick.

Δηλαδή η λύση είναι μία από τις παρακάτω ?????????????

HITACHI DZ-BD7HE
JVC GZ-HD3EX
JVC GZ-HD7EX
Canon HG10
Canon HV20
Panasonic NV-GS500E-S

??????????????????????????