Pentax K100D Super

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Εχω την Pentax 10D, την Oly 5060, τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα και την Pentax K100D Super γιά να xρησιμοποιώ (με αντάπτορα) τους 2 πολύ καλούς βιδωτούς Μ42 primes (Takumar multicoated) 55/1.8 και 135/2.5 οι οποίοι τώρα βέβαια πρακτικά γίνονται 80αρης και 200άρης αντίστοιχα...
Σταθεροποίηση στο σώμα, καθαρισμό του αισθητήρα, 6MP, 3200 iso, εγγύηση, χοντρό ελληνικό manual...
Τιμή αγοράς της μηχανής ? 445 ευρώ μαζί με τον 18-55 DA κίτ φακό... Οσοι δεν περάσατε σε slr λόγω κόστους, δεν έχετε πιά καμμιά δικαιολογία...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Καλά, οι βιδωτοί Takumar απλά δεν συγκρίνονται παρά μόνο με τους ακριβότερους των σημερινών φακών.
Από τους δύο που αναφέρεις, ο 135/2.5 είναι πολύ καλός, για τον πρώτο δεν έχω μεγάλη εμπειρία.
Πολλοί καλοί είναι επίσης οι 24/3.5, 28/3.5, 50/1.4, 200/4. Εδώ και καιρό κυνηγώ έναν 300/4 αλλά δεν μου κάθεται....
 
πωπω, αδερφέ, έχεις την 5060???

Τι αστέρι είναι αυτό ρε φίλε.

Την είχα και την πούλησα στον κουμπάρο μου.

Που και που μου τη δίνει και τη...χαϊδεύω. Μετά πιάνω την 350 μου και με πιάνει κατάθλιψη...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αγορά της K100Ds όταν υπάρχει ήδη η K10D, η οποία μπορεί επίσης να πάρει βιδωτούς (και pentax K).

Στέργιο, δυστυχώς η Olympus δεν φαίνεται να βγάζει μηχανές όπως παλιά. Όλη η σειρά 4040/5050/5060/7070/8080 ήταν πολύ καλή και δεν υπάρχει συνέχειά της.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αγορά της K100Ds όταν υπάρχει ήδη η K10D, η οποία μπορεί επίσης να πάρει βιδωτούς (και pentax K).

Στέργιο, δυστυχώς η Olympus δεν φαίνεται να βγάζει μηχανές όπως παλιά. Όλη η σειρά 4040/5050/5060/7070/8080 ήταν πολύ καλή και δεν υπάρχει συνέχειά της.

Να ήταν μόνο αυτό... Εδώ σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω και την 7070 που πουλούσε συμφορουμίτης σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή αλλά σκέφτηκα που να την κρύψω από την γυναίκα μου...

Στέργιε, τέτοιες μηχανές απλά δεν θα ξαναβγούν από τις εταιρείες γιατί τους κόβουν πωλήσεις από τις φτηνές slr τους... Oi 5060 kai 7070 είχαν εξαιρετικά μικρό μέγεθος γι'αυτά που προσφέρουν άρα μπορείς να τις πάρεις παντού στην τσέπη ενός μπουφάν ή σε ένα τσαντάκι μαζί με το κινητό κλπ. Είναι στην ιδανική κλίμακα μεγαπίξελς (από 5 ως 7), κατασκευή τάνκ, μπορούν να πάρουν υποτυπώδες βίντεο, έχουν τόσα κουμπιά "on board" που τα δουλεύεις άμεσα χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις σε μενού, έχουν πολύ καλό ευρυγώνιο (σαν 27άρη) φακό και υποτυπώδες ζούμ (4χ) και μπορείς να τις δουλέψεις από πλήρως manual ως πλήρως auto, δέχονταν 2 κάρτες μνήμης (xd και cf), ανακλινόμενη και περιστρεφόμενη οθόνη που σε βοηθούσε να τραβήξεις με τα χέρια ψηλά ή πολύ χαμηλά και έκλεινε για να μην χαράζεται, lcd, οπτικό viewfinder (όχι ηλεκτρονικό) με ρυθμιστή γιά μυωπεία/πρεσβυωπεία, κ.λ.π...
Βέβαια η ποιότητα φωτογραφίας τους δεν φτάνει τις slr αλλά ο σκοπός τους δεν ήταν αυτός... Ο γιός μου ήδη ζαχαρώνει την 5060 και οι πρώτες σχολικές εκδρομές της άνοιξης δεν θα αργήσουν...

Send, η Pentax Asahi Spotmatic αποστρατεύτηκε οριστικά και δεν ξανααγοράζω φίλμ ακόμα κι αν είχα τσάμπα επεξεργασία κι εκτύπωση... Πήρε την θέση της μαζί με το πικάπ (ζητώ συγνώμη από μερικούς...) και το κασσετόφωνο στο πατάρι. Οι 2 φακοί της όμως, διαμάντια όντως, μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τις ψηφιακές pentax αλλά όταν πήρα την k10d πήρα και τον pancake DA 40/2,8 (εξαιρετικός).Τώρα, δεν μου πάει να τον βγάλω από την 10d, έτσι όταν αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τους 2 takumar, επειδή (γιά ψυχολογικούς μόνο λόγους) δεν μου αρέσει το βάλε βγάλε του αντάπτορα, είπα "μαζί με τ'αλλα ας πάει κι αυτό" και πήρα την 100d super (ειδικά με αυτή την χαμηλή τιμή). Το αποτέλεσμα είναι ο αντάπτορας μόνιμος στην 100 και οι δύο kit φακοί στην άκρη γιά παν ενδεχόμενο...

PS... Ακόμα, η γυναίκα μου όταν βλέπει πότε την 10d, πότε την 100d, (ποτέ και τις 2 μαζί) απλά νομίζει οτι πρόκειται για την ίδια μηχανή... Ακόμα.... μέχρι να κάνω το λάθος...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,934
Εκεί ψηλά.....
εδω εγω που εχω την 5060 δυσκολα βρισκω λογο να παρω κατι λιγο καλυτερο....

Πλεον κοιταζω για πολυ ψηλα και διαφορετικους στοχους....
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Pentax K100D Super

Να ήταν μόνο αυτό... Εδώ σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω και την 7070 που πουλούσε συμφορουμίτης σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή αλλά σκέφτηκα που να την κρύψω από την γυναίκα μου...

Στέργιε, τέτοιες μηχανές απλά δεν θα ξαναβγούν από τις εταιρείες γιατί τους κόβουν πωλήσεις από τις φτηνές slr τους... Oi 5060 kai 7070 είχαν εξαιρετικά μικρό μέγεθος γι'αυτά που προσφέρουν άρα μπορείς να τις πάρεις παντού στην τσέπη ενός μπουφάν ή σε ένα τσαντάκι μαζί με το κινητό κλπ. Είναι στην ιδανική κλίμακα μεγαπίξελς (από 5 ως 7), κατασκευή τάνκ, μπορούν να πάρουν υποτυπώδες βίντεο, έχουν τόσα κουμπιά "on board" που τα δουλεύεις άμεσα χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις σε μενού, έχουν πολύ καλό ευρυγώνιο (σαν 27άρη) φακό και υποτυπώδες ζούμ (4χ) και μπορείς να τις δουλέψεις από πλήρως manual ως πλήρως auto, δέχονταν 2 κάρτες μνήμης (xd και cf), ανακλινόμενη και περιστρεφόμενη οθόνη που σε βοηθούσε να τραβήξεις με τα χέρια ψηλά ή πολύ χαμηλά και έκλεινε για να μην χαράζεται, lcd, οπτικό viewfinder (όχι ηλεκτρονικό) με ρυθμιστή γιά μυωπεία/πρεσβυωπεία, κ.λ.π...
Βέβαια η ποιότητα φωτογραφίας τους δεν φτάνει τις slr αλλά ο σκοπός τους δεν ήταν αυτός... Ο γιός μου ήδη ζαχαρώνει την 5060 και οι πρώτες σχολικές εκδρομές της άνοιξης δεν θα αργήσουν...

Send, η Pentax Asahi Spotmatic αποστρατεύτηκε οριστικά και δεν ξανααγοράζω φίλμ ακόμα κι αν είχα τσάμπα επεξεργασία κι εκτύπωση... Πήρε την θέση της μαζί με το πικάπ (ζητώ συγνώμη από μερικούς...) και το κασσετόφωνο στο πατάρι. Οι 2 φακοί της όμως, διαμάντια όντως, μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τις ψηφιακές pentax αλλά όταν πήρα την k10d πήρα και τον pancake DA 40/2,8 (εξαιρετικός).Τώρα, δεν μου πάει να τον βγάλω από την 10d, έτσι όταν αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τους 2 takumar, επειδή (γιά ψυχολογικούς μόνο λόγους) δεν μου αρέσει το βάλε βγάλε του αντάπτορα, είπα "μαζί με τ'αλλα ας πάει κι αυτό" και πήρα την 100d super (ειδικά με αυτή την χαμηλή τιμή). Το αποτέλεσμα είναι ο αντάπτορας μόνιμος στην 100 και οι δύο kit φακοί στην άκρη γιά παν ενδεχόμενο...

PS... Ακόμα, η γυναίκα μου όταν βλέπει πότε την 10d, πότε την 100d, (ποτέ και τις 2 μαζί) απλά νομίζει οτι πρόκειται για την ίδια μηχανή... Ακόμα.... μέχρι να κάνω το λάθος...


ΜΕΓΕΙΑ ! πολυ καλη αγορα εξαιρετικοι φακοι !!!!!!!!!!!!!!!!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043



















.......Κασετοφωνο και πικαπ εγω τα εβγαλα απο το υπογειο και τα εβαλα στο ρακ μου !!!!!

αλλα σε φιλμ Δεεεεε...ξαναγυρναω !!!!!!!! την ευκολια και την οικονομια σε χρημα δεν υπαρχει συγκριση με το σημερα !!
Αλλα και γιατι οχι .... να τα λεμε την ποιοτητα των σημερινων ψηφιακων φωτογραφικων δεν την βρισκεις σε φιλμ της καθημερινης χρησης.....
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Pentax K100D Super

εδω εγω που εχω την 5060 δυσκολα βρισκω λογο να παρω κατι λιγο καλυτερο....

Πλεον κοιταζω για πολυ ψηλα και διαφορετικους στοχους....

η Ολυμπους πλεον επιμενει σε ενα Φορμα που λογω ΚΑΔΡΟΥ και Θορυβου διοτι χρισιμοποιει μικρο αισθητηρα ΔΕΝ μπορει να συναγωνιστει ΚΑΜΙΑ αλλη μαρκα !!!!

δεν με ενδιαφερει αν θα μπορουσε να περνει φακους απο ολες τις μαρκες η μηχανη μου αν το καδρο ειναι το ( προσωπικως ασχημο 4.3 ) και εχει θορυβο απαραδεκτο για D SLR !!!!πανω απο 400 ΙΖΟ .....
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Re: Απάντηση: Re: Pentax K100D Super

η Ολυμπους πλεον επιμενει σε ενα Φορμα που λογω ΚΑΔΡΟΥ και Θορυβου διοτι χρισιμοποιει μικρο αισθητηρα ΔΕΝ μπορει να συναγωνιστει ΚΑΜΙΑ αλλη μαρκα !!!!

δεν με ενδιαφερει αν θα μπορουσε να περνει φακους απο ολες τις μαρκες η μηχανη μου αν το καδρο ειναι το ( προσωπικως ασχημο 4.3 ) και εχει θορυβο απαραδεκτο για D SLR !!!!πανω απο 400 ΙΖΟ .....

Ευάγγελε, το 4:3 δεν είναι κακή ιδέα, μπορείς να παίρνεις σε 4:3 και μετά αφού τις περάσεις στον υπολογιστή σου, με ένα κλίκ να κόψεις μαζικά πάνω-κάτω σε όποια διάσταση θέλεις σύμφωνα με το γούστο σου. Αντίθετα, οι φακοί του 4:3 είναι ελαφρύτεροι, η μηχανή μικρότερη, και η λειτουργία του αισθητήρα καλύτερη. Το θέμα του θόρυβου είναι θέμα χρόνου, και εφαρμοσμένης τεχνολογίας και δεν αποτελεί πρόβλημα.
Τα πραγματικά προβλήματα είναι 2 :
a) Η ήδη εγκατεστημένη βάση του κλασσικού ψηφιακού φορμάτ - υπάρχουν εκεί έξω εκατομμύρια πουλημένες μηχανές, φακοί, και αξεσουάρ που με το 4:3 απλά αχρηστεύονται. Μην ξεχνάς πως γι'αυτόν τον λόγο δεν έχει ακόμα εγκαταληφθεί πλήρως το κλασσικό φίλμ...
β)Το πρεστίζ... Η εικόνα που δείχνουν ο εταιρείες στον καταναλωτή... Σιγά μην αφήσουν η Canon και η Nikon, την Olympus - θεωρητικά (μόνο θεωρητικά) μιά δευτεροκλασσάτη εταιρεία, να ηγηθεί σε ένα καινούριο ψηφιακό σύμπαν όσον αφορά την εικόνα και να τους επιβάλει τις απόψεις της... Μη ξεχνάμε την τύχη που είχαν οι xd μνήμες της Olympus - μόνο η fuji τις υποστήριξε και αυτό δεν ξέρουμε μέχρι πότε θα συμβαίνει...

Το πιό πιθανό θα ήταν, όταν κορεστεί η αγορά από τα υπάρχοντα ψηφιακά προιόντα που σχετίζονται με την φωτογραφία, να βγεί ένα κοινό στανταρ, "κατι σαν 4:3", ίσως συμβατό με το 4:3 της Olympus αλλά που δεν θα εξαρτάται από αυτήν και που θα αναπτυχθεί κατ'αρχήν γιά τους επαγγελματίες... Πολλά θα παίξουν ρόλο... Μέχρι και το αν οι 16:9 οθόνες των υπολογιστών τελικά επικρατήσουν έναντι των κλασσικών 4:3
Προσωπικό γούστο : Τα 16:9 μόνιτορς ανεξαρτήτως μάρκας, είναι άβολα, περιττά και κουραστικά ΑΝ ΔΕΝ βλέπεις dvd σε αυτά...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Μόλις έγινα κ εγώ ένας περήφανος κάτοχος μιας pentax k100d super, της 1ης μου dslr.
Κοιτάω καιρό τώρα κ διαβάζω συνέχεια τα θέματα εδώ κ ψάχνω για κάτι καλό κ σχετικά οικονομικό σε dslr. Νομίζω για αρχή ότι αυτή η μηχανή είναι ότι πρέπει!
Την αγόρασα σήμερα στα 429 ευρώ, το σετ το ίδιο του BIOS !
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
429 ? Εμένα μου την πούλησαν 445... Με έκλεψαν !
Καλορίζικη !
Παίζε με την μηχανή και διάβαζε το manual μόνο οταν σου δημιουργούνται απορίες, αλλοιώς δεν μαθαίνεται απ'έξω...
Μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις την διοπτρία με την ορασή σου αν φοράς γυαλιά κλπ...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Από Asahi Pentax έχω:

Super Takumar 24/3.5 --- εξαιρετικός
Super Takumar 28/3.5 -ομοίως
Super Multi Coated Takumar 28/3.5
Super Takumar 35/3.5
Super Takumar 50/1.4 -1η εκδοχή
SMC Takumar 50/1.4
Super Multi Coated Takumar 55/1.8
Auto Takumar 55/2.2
Super Takumar 135/2.5 (φοβερό bokeh και highlights)
Super Multi Coated Takumar 135/2.5 (αναμένεται)
Super Multi Coated Takumar 135/3.5
Super Takumar 200/4 (εξαιρετικός)

αυτά τα ολίγα....

Υπάρχουν στη σειρά ο 35/2 (κυκλοφορούν 2-3 εκδοχές του), ακόμη μερικές εκδοχές κάποιων που ήδη έχω (πχ ο 28ρης με 58ρι φίλτρο), οι 50/4 και 100/4 μάκρο, κάποιοι fisheye (18/11, 17/4) και ο τηλεφακός 300/4 ο οποίος δεν μου κάθεται (3 φορές μου έχει ξεφύγει στο παρατσάφ)

Άλλη κλάση φακών....
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Τους χρησιμοποιείς με κάποια αναλογική (πχ Κ1000) ? Γιατί αλλοιώς το να πάρεις τους fisheye δεν έχει νόημα... Συλλέκτης takumar είσαι ε ? Και να σκεφτείς ότι όταν άρχισαν να κυκλοφoρούν, πολλοί εδώ στο φόρουμ ήταν αγέννητοι...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μα όλοι ανεξαιρέτως οι βιδωτοί που έχω κατασκευάστηκαν ΠΡΙΝ γεννηθώ (1974). Ο παλαιότερος Takumar της συλλογής είναι ο 55/2.2 Auto ("ημι-αυτόματος"), πρέπει να είναι του 1961.
Έχω την πρώτη Spotmatic και μία ES (και μία Praktica MTL5 που επίσης παίρνει βιδωτούς) αλλά οι φακοί χρησιμοποιούνται με αντάπτορα πάνω στην Canon 350D. Δουλεύουν... τζάμι :flipout:

Πάντως από ποιότητα κατασκευής μιλάμε για τεθωρακισμένα. Μερικοί είναι σαν να έχουν μόλις βγει από το εργοστάσιο.

Οι fish eye που δίνουν κάδρο 180 μοιρών στο φιλμ, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε ψηφιακή με άριστα αποτελέσματα (κλασικό παράδειγμα ο Zenitar 16/2.8) και με τις σχετικές διορθώσεις δίνουν κάλυψη λίγο ευρύτερη από τους αντίστοιχους rectlinear (πχ ο 16ρης Zenitar ενώ σε Canon θα έπρεπε να δίνει κάλυψη αντίστοιχη -x 1.6- των 25.6mm, πρέπει να δίνει γύρω στα 21-22mm, από ό,τι έχω διαβάσει τουλάχιστον.

Και μία χριστουγεννιάτικη, από τον Super Takumar 35/2.4:

attachment.php
 

Attachments

  • StoaModiano.jpg
    StoaModiano.jpg
    148.3 KB · Views: 173

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Έχω διαβάσει αρκετά το εγχειρίδιο κ αρχίζω τις απορίες...

Η μηχανή αυτή έχει σύστημα καθαρισμού του ccd αυτόματα. Υπάρχει μια επιλογή στο μενού της, ενεργοποιώντας την κάθε φορά που ανοίγω την μηχανή καθαρίζει το ccd, το αισθάνομαι να κουνιέται για 1-1.5 δευτερόλεπτο. Να το αφήσω έτσι ή να το καθαρίζω εγώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα ???
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
να το αφήσεις έτσι. Οι κραδασμοί είναι φυσιολογικοί, δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα.

Ωραίοι οι βιδωτοί και οι Κ φακοί αλλά κι αυτή η μηχανή χρειάζεται έναν πολύ ζουμ γι αρχή. Προτείνω τον TAMPRON 17-50 2.8. Και με τη σταθεροποίηση στο σώμα, θα έχει εξαιρετικά αποτελέσματα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
εννοείται, ότι πριν αρχίσουμε να μαζεύουμε φακούς χειροκίνητης εστίασης, θα πρέπει τουλάχιστον για τα βασικά εστιακά μήκη να έχουμε 1-2 καλούς ζουμ. Δηλαδή για το εύρος 28 με 100 περίπου mm που χρησιμοποιούμε συνήθως, θα χρειαστούμε τον καλό αυτόματης εστίασης φακό για κινούμενα θέμα κλπ. Χώρια που δεν πάμε παντού κουβαλώντας 4-5 φακούς.

Εγώ έχω τον 15-30 EX της Sigma, και τον φοράω πολύ συχνά σαν βασικό φακό (δίνει κάλυψη αντίστοιχη 24-48mm). Έχω και τον EF 28-135is, στον οποίο λειτουργεί καλά η σταθεροποίηση, αλλά τα αποτελέσματα είναι κατώτερα αυτών στα οποία με έχουν ...καλομάθει οι σταθεροί μου (όχι ότι είναι άσχημα, αλίμονο). Λέω να πάρω τον Sigma 24-60EX, που παίζει σε εξαιρετική τιμή αυτή την εποχή (239, Κατερέλος). Εάν το σκεφτεί κανείς, οι 15-30 ΕΧ και 24-60 ΕΧ της Sigma, από την καλή της σειρά, δεν είναι καθόλου άσχημο πακετάκι στα περίπου 500 ευρώ και κάτι. Σε Canon καλύπτουν εύρος 24-96mm, σε Pentax/Nikon εύρος 22,5-90mm, καθόλου άσχημα δηλαδή.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Διαβάζω αρκετά για τον τρόπο λειτουργίας της φωτογραφικής κ πως ακριβώς υλοποιείται το σύστημα ευστάθιας που έχει στο σώμα.

Χρησιμοποιεί λοιπόν ένα ηλεκτρομαγνητικό σύστημα που ελέγχει συνέχεια (όταν είναι ενργοποιημένο φυσικά) το κούνημα της κάμερας κ το αντισταθμίζει με μια ελεύθερη κίνηση του σένσορα.

Το πιο σημαντικό όμως που διαβάζω είναι ότι το σύστημα εφαρμόζεται σε όλους τους φακούς, ανεξαρτήτως εποχής που φτιάχτηκαν.

Η κίνηση του σένσορα γίνεται οριζόντια, κάθετα αλλά κ κυκλικά.

pentax_k100ds_sr.jpg


pentax_k100ds_sr_unit.jpg
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Re: Απάντηση: Pentax K100D Super

Έχω διαβάσει αρκετά το εγχειρίδιο κ αρχίζω τις απορίες...

Η μηχανή αυτή έχει σύστημα καθαρισμού του ccd αυτόματα. Υπάρχει μια επιλογή στο μενού της, ενεργοποιώντας την κάθε φορά που ανοίγω την μηχανή καθαρίζει το ccd, το αισθάνομαι να κουνιέται για 1-1.5 δευτερόλεπτο. Να το αφήσω έτσι ή να το καθαρίζω εγώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα ???

Ο Βλασίδης λέει να το αφήσεις έτσι, και έχει δίκιο αν αλλάζεις φακούς συνέχεια. Επειδή όμως εσύ τώρα έχεις ένα φακό μόνο τον οποίο φυσικά έχεις μόνιμα επάνω, η γνώμη μου είναι να το απενεργοποιήσεις και να το ενεργοποιείς μόνος σου ανα αραιά διαστήματα για να μην καταναλώνεις χωρίς λόγο μπαταρία. Αν πχ. δεν εχεις βγάλει τον φακό αφ'ότου τον εγκατέστησες στην (καινούρια) μηχανή, δεν υπάρχει λόγος καν να το κάνεις ποτέ... Σε μία ημερήσια εξόρμηση (όπου θα ανοιγοκλείσεις την μηχανή πολλές φορές εκ των πραγμάτων), ενας καθαρισμός πριν ξεκινήσεις από το σπίτι είναι αρκετός. Η οποιαδήποτε πιθανή σκόνη που θα περάσει μέσα ειναι αυτά τα μικροσωματίδια που αιωρούνται παντού και αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο όταν βγάλεις τον φακό για να τον αλλάξεις, ή να περιεργαστείς το εσωτερικό της μηχανής, κι αυτό πάλι δύσκολα. Δεν έχεις λόγο λοιπόν εσύ να ανησυχείς γιά την σκόνη. Πρέπει πρώτα να κολλήσεις εσύ το μικρόβιο και μετά το ccd την σκόνη...LOL