ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ας ξεκινήσουμε,απο τους Θεοδωράκη-Χατζιδάκη.

-ROMANCERO GITANO και 4 άλλα τραγούδια (Federico Garcia Lorka/απόδοση Οδυσσέα Ελύτη. Μουσική Μ.Θεοδωράκης).LYRA 1995.Τραγουδάει η Αρλέτα.
Αυτός ο δίσκος είναι απο τους αγαπημένους μου,για 3 απο τα 4 άλλα τραγούδια:Μαργαρίτα Μαγιοπούλα,Ομορφη πόλη,Αγάπη μου.
Τραγούδια σπάνιας ευαισθησίας κι ομορφιάς,με μιά Αρλέτα που ερμηνεύει σαγηνευτικά.

-Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΙΚΟΣ.Μουσική Μ.Χατζιδάκη σε ποίηση Μυρτιώτισσας,Καβάφη,Σαραντάρη,Γκάτσου,Σολωμού........
Τραγουδούν:Φ.Νταντωνάκη,Δ.Ψαριανός.ΛΥΡΑ και πάλι...
Τα σχόλια είναι περιττά.

-Αλλά κι ο Σ.Ξαρχάκος-άν και σαφώς υποδεέστερος-έχει γράψει εξαίρετα τραγούδια.Για μια περιεκτική πρώτη επαφή μαζί του,το διπλό "The very best of Stavros Xarhakos-Capitol Original masters/MINOS-EMI 2004" είναι
πολύ καλό.Εξαίσιοι στίχοι του Λ.Παπαδόπουλου,Β.Γκούφα,Ν.Γκάτσου...

-Μίμη Πλέσσα-Λ.Παπαδόπουλου "Ο ΔΡΟΜΟΣ".LYRA.Τραγουδούν ο τότε πρωτοεμφανιζόμενος Γ.Πουλόπουλος,Ρ.Κουμιώτη,Π.Αστεριάδη.
Ενας απο τους κλασσικούς δίσκους του λαϊκού τραγουδιού.

-Χ.Νικολόπουλου-Πυθαγόρα "ΥΠΑΡΧΩ".MINOS-EMI.Τραγουδάει ο Μεγάλος Σ.Καζαντζίδης(ο Χατζιδάκης έλεγε ότι τέτοιοι τραγουδιστές βγαίνουν κάθε 500 χρόνια κι άν...).Μιά απο τις ευτυχέστερες συναντήσεις δημιουργών στο λαϊκό τραγούδι.

-4 ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ Ν.ΣΚΑΛΚΩΤΑ.Διευθύνει ο Δ.Μητρόπουλος την Φιλαρμονική της Ν.Υόρκης απο ηχογράφηση του 1956.SONY.

Νομίζω,για αρχή καλά είναι.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
1. δεν το γνωρίζω
2. ....
3. Διαφωνώ με τη χρήση της λέξης "υποδεέστερος" αν και καταλαβαίνω τι εννοείς. Πάντως ένας Ξαρχάκος δεν "μαθαίνεται" αποσπασματικά. Ένα έργο πρέπει να το ακούει κάποιος στην ολότητά του
4. Συμφωνώ. Ο Πλέσσας είναι εντελώς άδικα παραγκωνισμένος γιά χάρη των μεγάλων.
5. Διαφωνώ κάθετα. όχι με το Στέλιο, με τον συγκεκριμένο
6. ... (υποθέτω εννοείς ΧΟΡΟΙ...)


(...= σχόλια περιττά)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
1.Να το βρείς και να το γνωρίσεις απαραίτητα.
2........
3.Ασε να πάρουν έστω το διπλό και μετά άς πάρουν όλη την δισκογραφία του.Ναί εννοώ αυτό που κατάλαβες.
4.Ποιόν προτείνεις απο Στέλιο;
5.Σαφώς ΧΟΡΟΙ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
To Romancero Gitano ήταν να ηχογραφηθεί τό 1967,αλλά λόγω τής ανατροπής τής νόμιμης κυβέρνησης από την Χούντα ματαιώθηκε.
Τα τραγούδια τά ηχογράφησε μετά η Αρλέττα(1978) με τήν συνοδεία τού κιθαρίστα Βασίλη Ρακόπουλου,πού μέχρις και σήμερα ακόμα βγάζεις δίσκους είτε σέ συνεργασία μέ τον Νίκο Ξυδάκη ,είτε μόνος του(π.χ.Ρωξάνη).
H μαγιοπούλα ,η όμορφη πόλη και τό ´Αγάπη μου´δέν είναι τού Λόρκα,αλλά ανήκουν στά +4 τραγούδια τού δίσκου.
Γνωστά τραγούδια βασισμένα σέ ποιήματα τού Λόρκα (πού γράφτηκαν τό 1928)είναι τά:H Kαλόγρια η Μικρή,Παντέρμη,Αντόνιο Τόρρες Χερέδια.
Πολύ καλός δίσκος αλλά τά λοιπά πλήν Λόρκα τραγούδια τά προτιμώ με άλλους ερμηνευτές.Π.Χ. τήν Μαργαρίτα Μαγιοπούλα ,από την Μαίρη Λίντα στήν Μουσική Επιθεώρηση Μαγική Πόλη τών Θεοδωράκη ,Χατζιδάκη..
Ο δίσκος κυκλοφορεί σέ πολύ καλή έκδοση c.d. μαζί μέ τήν ´Ομορφη Πόλη´.
Είναι συναρπαστικό να διακρίνει κανείς τούς Ζαμπέτα,Παπαδόπουλο,Καρνέζη στό μπουζούκι,τον Δημήτρη Φάμπα στήν κιθάρα καί τόν Δήμο Μούτση(!!!!)νά παίζει φυσαρμόνικα.
Δεσπόζει φυσικά η φωνή τού Μπιθικώτση πού όμοιά της δέν υπήρξε ποτέ στο Ελληνικό Τραγούδι.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Συνολικά είναι 7 τά τραγούδια σέ ποίηση Λόρκα....
1 ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΙΝΕΜΕΝΗΣ
2 Η ΚΑΛΟΓΡΙΑ Η ΤΣΙΓΓΑΝΑ
3 Η ΠΑΝΤΕΡΜΗ
4 Ο ΑΝΤΟΝΙΟ ΤΟΡΕΣ ΧΕΡΕΝΤΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΙΑΣ
5 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΟΝΙΟ ΤΟΡΕΣ ΧΕΡΕΝΤΙΑ
6 ΤΟΥ ΠΙΚΡΑΜΕΜΕΝΟΥ
7 ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Καί επί τή ευκαιρία ,μιά και αναφέρθηκα στόν Ρακόπουλο ,αξίζει να ψάξετε τον δίσκο:'Ξυδάκης-Ρακόπουλος,Ενότητες τρείς´.Από τίς εμφανίσεις τους στό Θέατρο τής Ανοιξης και στό ´Επι Κολωνώ´.
Υπάρχει ένας εκπληκτικός Ερωτόκριτος εκεί μέσα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Καί επί τή ευκαιρία ,μιά και αναφέρθηκα στόν Ρακόπουλο ,αξίζει να ψάξετε τον δίσκο:'Ξυδάκης-Ρακόπουλος,Ενότητες τρείς´.Από τίς εμφανίσεις τους στό Θέατρο τής Ανοιξης και στό ´Επι Κολωνώ´.
Υπάρχει ένας εκπληκτικός Ερωτόκριτος εκεί μέσα.

Οπως και τό ´Γρήγορα πέρασε η ώρα´τής Σαπφούς σέ απόδοση Ελύτη ή τό συγκλονιστικό βυζαντινότροπο Σάμ ελ Νεσίμ πού μιλά Καβάφη..
Δισκάρα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Oφείλω βέβαια να συμπληρώσω ότι γιά τον Μεγάλο Ερωτικό έχει απο καιρού γραφεί ολόκληρο thread.
O Σκαλκώτας είναι μιά άλλη ιστορία πού δέν εξαντλείται στούς χορούς.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Πήρες φόρα πάλι, εεε???:grinning-smiley-043

Αμα είναι νά μιλήσουμε γιά Ελληνική Μουσική να μιλήσουμε ουσιαστικά.
Θάναι πολύ χρήσιμο ,νομίζω.
Αλλως τε οι ´χρυσές πένες´γνωρίζουν πέντε πράγματα γιά τό είδος..
Φυσικά εξαιρούνται τά σκουπίδια τών ´μαγαζιών´,πού έχουν γεμίσει τήν πόλη σήμερα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
51TEJSM1Z7L._AA240_.jpg
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Εννοείται,ότι το παρόν θέμα,έχει την έννοια της ανταπόκρισης στις παροτρύνσεις του τύπου"τι προτείνεις" κι όχι εμβρυθών αναλύσεων.
Για να δούμε τώρα που "προτείνουμε",πόσοι θα συμμετάσχουν...

Και συνεχίζουμε.


-Δεδομένου,ότι η πλειοψηφία των σημερινών νέων,έχουν τόση σχέση με το καλό λαϊκό τραγούδι,όση σχέση έχουν οι πίστες κι οι χεβυμεταλλάδες με την πυρηνική φυσική,σκέφθηκα σαν πιό ομαλή μετάβαση σ' αυτό,την "ελαφρότερη" εκδοχή τους.
  • ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ. "ΨΙΘΥΡΟΙ".Σε μερικά πολύ καλά τραγούδια με συνοδεία πιάνου,κιθάρας κι ακορντεόν(η πιό μεγάλη ώρα,λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύω,το αγριολούλουδο,πάρε τα χνάρια μου κι όχι μόνον...).Mercury.
  • ΦΛΕΡΥ ΝΤΑΝΤΩΝΑΚΗ."ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ"-Πιάνο Μ.Χατζιδάκης.ΣΕΙΡΙΟΣ.
  • ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ."ΚΑΡΑΒΙ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΦΙΛΙ".Ανέκδοτα τραγούδια μεγάλων,όπως Γ.Παπαϊωάννου,Τσιτσάνης,Μπαγιαντέρας....
 
17 June 2006
14,350
Εγώ, αυτές τις μέρες, αγόρασα τους "Δροσουλίτες" του Χριστοδουλου Χάλαρη, πάνω σε ποίηση Νίκου Γκάτσου, στην επετειακή 30ετή τους επανέκδοση.

Φίλε DIPIE, αν μου επιτρέπεις, η προσέγγιση "για να δούμε πόσοι θα συμμετάσχουν" είναι, κατά τη γνώμη μου, λάθος: ουκ εν τω πολλώ το ευ - το φόρουμ έχει 5.500 μέλη και μόλις το 1% από αυτά διαβάζουν σταθερά την Κατηγορία Μουσική. Αυτό, εμάς εδώ, δεν μας σταμάτησε ποτέ. Μάλλον το αντίθετο, θα έλεγα ...;)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
ΜΑΝΟΣ ΛΟΪΖΟΣ.

Ακούστε τον στον "Σεβάχ τον Θαλασσινό" και θα καταλάβετε,τι άνθρωπος ήταν.Γλυκός,ευαίσθητος,τρυφερός,προοδευτικός,ευάλωτος σε αδυναμίες.
Εφυγε νωρίς,αφήνοντας παρακαταθήκη το πολύτιμο έργο του.Εδώ δεν χωρούν περικοπές και συντομεύσεις.Πάρτε όλους τους δίσκους του-προτιμότερο στις πιό πρόσφατες εκδόσεις,τις επανεπεξεργασμένες.

Ξεκινήστε απο τις:
  • ΘΑΛΑΣΣΟΓΡΑΦΙΕΣ.
  • ΤΑ ΝΕΓΡΙΚΑ.
  • ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ.
  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΛΙΕ.
  • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.
  • ............................................................................................
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ.

Εγώ, αυτές τις μέρες, αγόρασα τους "Δροσουλίτες" του Χριστοδουλου Χάλαρη, πάνω σε ποίηση Νίκου Γκάτσου, στην επετειακή 30ετή τους επανέκδοση.

Φίλε DIPIE, αν μου επιτρέπεις, η προσέγγιση "για να δούμε πόσοι θα συμμετάσχουν" είναι, κατά τη γνώμη μου, λάθος: ουκ εν τω πολλώ το ευ - το φόρουμ έχει 5.500 μέλη και μόλις το 1% από αυτά διαβάζουν σταθερά την Κατηγορία Μουσική. Αυτό, εμάς εδώ, δεν μας σταμάτησε ποτέ. Μάλλον το αντίθετο, θα έλεγα ...;)

Φίλε Κώστα,αναρωτήθηκες το γιατί και τι μπορεί να γίνει;

Το "άνοιγμα" στην ελληνική μουσική,είναι ένα απ' αυτά που μπορεί και πρέπει να γίνει...

Η κατανόηση του τι συμβαίνει γύρω μας κι οι πολύμορφες πολιτιστικές παρεμβάσεις-πέρα απο τα στενά όρια μιας μικρής παρέας στα πλαίσια του φόρουμ-είναι το σημαντικότερο.Το ουκ εν τω πολλώ το εύ,στη συγκεκριμένη περίπτωση,δεν ταιριάζει.Η καλή μουσική,πρέπει να αγκαλιάσει τους πολλούς...

Δεν θα ήθελα να χαλάσουμε το θέμα,με γενικότερες-άλλες αναφορές.Ας μείνουμε σε προτάσεις ελληνικής δισκογραφίας.
 
Τι -κατά σύμβαση οικονομίας - προτείνω λοιπόν, σε πρώτη φάση:

1. Μάνου Χατζιδάκι, Όρνιθες, μουσική για το έργο του Αριστοφάνη. Πρόκειται για την μουσική που έγραψε για την ιστορική παράσταση του Κουν. Κυκλοφορεί σε remastered cd σε επιμελημένη έκδοση της EMI.

2. Μίκη Θεοδωράκη, Φαίδρα. Τραγουδά η Αλίκη Καγιαλόγλου και ο Πέτρος Πανδής. Για μένα το τελευταίο σπουδαίο έργο του Μίκη (1985). Κυκλοφορεί σε cd από την Minos EMI.

3. Θάνου Μικρούτσικου, Ο Σταυρός του Νότου, η πρώτη έκδοση με Κούτρα, Σαρρή και Β. Παπακωνσταντίνου. Τι να πει κανείς γι' αυτό το αριστούργημα, στο οποίο δεν υπάρχει ούτε ένα αδιάφορο τραγούδι. Το remaster cd της Λύρας διαθέτει και θαυμάσια ηχογράφηση.

4. Νένα Βενετσάνου, Το Κουτί της Πανδώρας. Συλλογή από 16 τραγούδια της μεγάλης και παραγνωρισμένης τραγουδίστριας και συνθέτη. Κάποια από αυτά έχουν παιχτεί πολλές φορές από το ραδιόφωνο (π.χ. ρωτώ να μάθω την αλήθεια, τα νησιά μας κλπ.), αλλά σ' αυτό το δίσκο περιέχονται διαμάντια. Πολύ καλή ηχογράφηση στο κατά τα άλλα φτωχό cd της Λύρα.

5. Δυνάμεις του Αιγαίου. Η παρθενική δισκογραφική εμφάνιση της τριάδας Γράψα, Τσιαμούλη, Κλαπάκη, σε παραγωγή του Σαββόπουλου. Είχε κάνει αίσθηση στα μέσα της δεκαετίας του '80 όταν πρωτοκυκλοφόρησε, παραμένει κατά τη γνώμη θαυμάσιο δείγμα σύγχρονης απόδοσης δημοτικών και παλιών αστικών τραγουδιών με παραδοσιακά όργανα. Έκτοτε, ο Γράψας και ο Τσιαμούλης τράβηξαν ο καθένας το δρόμο του. Μέτρια -τεχνικά- παραγωγή και φτωχό το cd της Λύρα.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ.

Φίλε Κώστα,αναρωτήθηκες το γιατί και τι μπορεί να γίνει;

Το ουκ εν τω πολλώ το εύ,στη συγκεκριμένη περίπτωση,δεν ταιριάζει.Η καλή μουσική,πρέπει να αγκαλιάσει τους πολλούς...

Εγώ σου τα λέω για να μην απογοητευθείς και μας παρατήσεις σύντομα.:rolleyes:

Στο θέμα μας: έχω αδυναμία στον Γιάννη Γλέζο που έδοσε πολύ λιγότερα από όσα θα μπορούσε. Εχει κάτι στον τρόπο που συνθέτει, κάτι που, σε πολλές περιπτώσεις, με αφήνει ξερό.
Το ίδιο για μένα, ισχύει και για τον Μούτση - μέχρι κάποια εποχή τουλάχιστον.
Το "Χαράτσι" του Παπάζογλου είναι κατά τη γνώμη μου το τελευταίο σημαντικό Ελληνικό άλμπουμ-concept που έχω ακούσει.
Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου είναι Θέμα προς περαιτέρω ψάξιμο.
 
Last edited: