Μια Βοηθεια ΑΝ γνωριζετε κατι !

16 July 2006
7,499
HAMBURG
Εχω στην αποθηκη πλεον....
πανω απο 6.000 Slides Θετικα φιλμ ......
τα ειχα σκαναρει τα πιο πολλα με ενα φιλμ σκανερ αλλα το αποτελεσμα στα περισοτερα ηταν αστα βραστα.......:rifle:

εχω βρει στο ΕΒΑΥ ενα συστημα που ειναι ενας σωληνας τον οποιον τοποθετεις μπροστα στον φακο και απο την αλλη ακρη εχει μια βαση με φακο οπου τοποθετεις το θετικο φιλμ!
και φωτογραφιζεις το φιλμ SLIDE σαν να το σκαναρεις ...
στα Γερμανικα λεγεται DIAS DUPLIKATOREN ..









τι λετε ξερει κανεις τιποτα για τετοια συσκευη ;;;;;

βρηκα μια της SOLIGOR στα 120 ευρω περιπου....

αξιζει ρε παιδια η θα πεταξω τα λεφτα ....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Bαγγελη απο την δικη μου εμπειρια το καλυτερο ειναι να σκαναρεις ΞΑΝΑ με ενα καλο σκανερ και κυριως με ενα καλο software.

Το vuescan μου αλλαξε τελειως την αποψη για το τι μπορει κανεις να αποκομισει απο τις διαφανειες του.
Λιγος πειραματισμος και θα ξαναδεις σε ψηφιακη μορφη αυτο που ειχες τραβηξει.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
δηλ, να αγορασω σκανερ καλυτερο ;;;;;

πωωωωωω..... και πιος τα σκαναρει παλι ......


δηλ, αποτελεσμα με αυτη τη συσκευη δεν θα εχω καλο ;;;;;

ελεγα : κατευθειαν στο φακο και οτι θα βλεπει ο αισθητηρας ...
θα διαλεξω και μια μερα με ηλιο ....


δηλ, τζιφος ;;;;;;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Οι αντάπτορες για slides υπήρχαν από παλιά, και 120 ευρώ είναι μάλλον αλμυρή τιμή. Τα αποτελέσματα σκέψου ότι περιορίζονται από τα οπτικά και τον αισθητήρα της μηχανής σου, ένα σκάνερ για φιλμ είναι αυτονόητα καλύτερη λύση. Ακόμη και ένα αντίστοιχης αξίας μεταχειρισμένο
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Μπορείς να βρεις αντάπτορα (ή ακόμα και να φτιάξεις μόνος σου) αλλά τα αποτελέσματα είναι συνήθως μέτρια. Αν θες να πάρεις όλη την πληροφορία απ' το slide κι όχι μια άποψη απ' αυτό, θα χρειαστείς καλό film scanner με δυνατότητα αφαίρεσης της σκόνης απ' το slide. To πρόβλημα της σκόνης είναι σοβαρότερο απ' όσο ακούγεται. Ναι, και σε πεντακάθαρα slides! ;)

Το vuescan που λέει κι ο Kosh, ίσως σου δώσει την παραπάνω ποιότητα που θέλεις ακόμα κι απ' το παλιό σου film scanner. Εντυπωσιακά καλογραμμένο!!

Και φυσικά η ποιότητα εξαρτάται κυρίως απ' τα slides σου. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει "γραφτεί" αρκετή πληροφορία εξ' αρχής, είναι μάταιο να την κυνηγάμε μετά...

6000 κομμάτια όμως είναι πολύ χρονοβόρα δουλειά... Δεν κοιτάζεις μήπως κάποιο εξειδικευμένο φωτογραφικό εργαστήριο θα μπορούσε να σου κάνει ό,τι θες σε λογικό κόστος;
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Μια Βοηθεια ΑΝ γνωριζετε κατι !

Μπορείς να βρεις αντάπτορα (ή ακόμα και να φτιάξεις μόνος σου) αλλά τα αποτελέσματα είναι συνήθως μέτρια. Αν θες να πάρεις όλη την πληροφορία απ' το slide κι όχι μια άποψη απ' αυτό, θα χρειαστείς καλό film scanner με δυνατότητα αφαίρεσης της σκόνης απ' το slide. To πρόβλημα της σκόνης είναι σοβαρότερο απ' όσο ακούγεται. Ναι, και σε πεντακάθαρα slides! ;)

Το vuescan που λέει κι ο Kosh, ίσως σου δώσει την παραπάνω ποιότητα που θέλεις ακόμα κι απ' το παλιό σου film scanner. Εντυπωσιακά καλογραμμένο!!

Και φυσικά η ποιότητα εξαρτάται κυρίως απ' τα slides σου. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει "γραφτεί" αρκετή πληροφορία εξ' αρχής, είναι μάταιο να την κυνηγάμε μετά...

6000 κομμάτια όμως είναι πολύ χρονοβόρα δουλειά... Δεν κοιτάζεις μήπως κάποιο εξειδικευμένο φωτογραφικό εργαστήριο θα μπορούσε να σου κάνει ό,τι θες σε λογικό κόστος;


μπαααα... τα παραταω δεν μπορω .....
θα τα ξεχωρισω ισως μερικα και θα τα δωσω σε μαγαζι !
αυτοι εχουν καλυτερα σκανερ και ισως εχω καλυτερα αποτελεσματα .......


μονο που ειναι πανακριβα !
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Μια Βοηθεια ΑΝ γνωριζετε κατι !

μπαααα... τα παραταω δεν μπορω .....
θα τα ξεχωρισω ισως μερικα και θα τα δωσω σε μαγαζι !
αυτοι εχουν καλυτερα σκανερ και ισως εχω καλυτερα αποτελεσματα .......


μονο που ειναι πανακριβα !

Exω σοβαρες επιφυλαξεις οτι σε οποιοδηποτε μαγαζι θα σου κανουν σοβαρη δουλεια.

Φαμπρικα ειναι δε θα κατσουν να σου σκαναρουν καρε καρε με αλλες ρυθμισεις ξεχωριστα.
Ειναι οπως παλια που εδινες να σου τυπωσουν.....ολα τα ιδια μοιαζανε.

Γνωμη μου ειναι αν μπορεις παρε εναν σκανερ για διαφανειες και αρνητικα ΜΟΝΟ, εστω και μεταχειρισμενο ( κυκλοφορουν πολυ καλες τιμες πια) και πειραματισου λιγο.
Αυτο που θα αποκομισεις δεν θα εχει καμμια σχεση με κανενα μαγαζι.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
κάνει τόση διαφορά αυτό το Vuescan?

Δείχνει να δουλεύει αρκετά καλύτερα απ' τα προγράμματα που έρχονται μαζί με τα scanners, σε όσα έτυχε να δοκιμάσω. Βγάζει μεγαλύτερη δυναμική περιοχή στην εικόνα όπως το βλέπω...

Μια δοκιμή θα σε πείσει! http://www.hamrick.com/
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
υποστηρίζει βλέπω και τον δικό μου (Plustek Optifilm 7200i) θα του ρίξω μάλλον μια δοκιμή.... πού τα έχω βάλει τα αρνητικά μου;
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
υποστηρίζει βλέπω και τον δικό μου (Plustek Optifilm 7200i) θα του ρίξω μάλλον μια δοκιμή.... πού τα έχω βάλει τα αρνητικά μου;

Το σκεφτόμουν κι εγώ το scannerάκι σου κάποια στιγμή, αλλά μετά σκέφτηκα και τον απαιτούμενο χρόνο της συνολικής διαδικασίας και το άφησα για αρκετά αργότερα...
Ευχαριστημένος απ' το infrared στην αφαίρεση της σκόνης; Τα 7200 αρκούν ή πάλι λίγα σου είναι;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Να σου πω την αλήθεια, για κάτι slides 30+ ετών του πατέρα μου το πήρα, και τα 7200 υπερβαίνουν κατά πολύ την πληροφορία του θετικού. Και τα μισά αρκούν (δηλαδή το 1/4 της συνολικής μέγιστης ανάλυσης). Δεν ξέρω για τώρα, πάντως όταν πήρα τον σκάνερ, είχε τη μεγαλύτερη ανάλυση στην αγορά (στη δυναμική περιοχή λέγεται ότι μένει πίσω από τους -πολύ- ακριβότερους).

Το ir κανει δουλειά, αλλά υποψιάζομαι πως παίζει ρόλο και το λογισμικό, γι' αυτό είπα μήπως και δοκίμαζα και κάτι άλλο.

Τώρα αν σου ανεβάσω δείγμα θα γελάσεις.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Να σου πω την αλήθεια, για κάτι slides 30+ ετών του πατέρα μου το πήρα, και τα 7200 υπερβαίνουν κατά πολύ την πληροφορία του θετικού. Και τα μισά αρκούν (δηλαδή το 1/4 της συνολικής μέγιστης ανάλυσης). Δεν ξέρω για τώρα, πάντως όταν πήρα τον σκάνερ, είχε τη μεγαλύτερη ανάλυση στην αγορά (στη δυναμική περιοχή λέγεται ότι μένει πίσω από τους -πολύ- ακριβότερους).

Το ir κανει δουλειά, αλλά υποψιάζομαι πως παίζει ρόλο και το λογισμικό, γι' αυτό είπα μήπως και δοκίμαζα και κάτι άλλο.

Τώρα αν σου ανεβάσω δείγμα θα γελάσεις.

Στην δυναμική περιοχή λογικά θα σε βοηθήσει αρκετά το vuescan. Νομίζω σε τελευταίες εκδόσεις βγάζει απ' ευθείας RAW αρχείο οπότε προχωράς στην συνέχεια όπως ήδη ξέρεις.

Η ηλικία των slides δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει καλό υλικό.

Σε ρωτάω για το infrared γιατί συνήθως ο συνδυασμός με το λογισμικό μπορεί να δουλέψει από πολύ καλά ως και πολύ μέτρια. Η αφαίρεση σκόνης αλλά και λεπτομέρειας απ' την εικόνα είναι μια δύσκολη ισορροπία για αρκετούς scanners. Ίσως και σ' αυτό το vuescan να έχει πιο ενδιαφέρουσα (ή έστω πιο παραμετροποιήσιμη) προσέγγιση.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τέτοια μπίχλα που έχουν τα slides που ήθελα πρωτίστως να σαρώσω, δεν φεύγει σε όποιο κανάλι και εάν σαρωθούν. Έχω σκανάρει λιγότερα από 10, τα πολύ ψιλά φεύγουν με το ir, αλλά επειδή υπάρχουν και πολύ χοντρά, εάν αυξήσω την "ένταση" της αφαίρεσης χάνω και πολλή λεπτομέρεια. Οπότε για τα χοντρά πέφτει healing brush σύννεφο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τώρα για το υλικό, το βασικό είναι να διατηρούνται τα χρώματα, οι σκονίτσες δίνουν και μία ρετρό αίσθηση καμιά φορά.
Τέλοσπάντων, θα γελάσεις, αλλά κοίταξε για παράδειγμα τα χρώματα στην παρακάτω. Είναι μια χαρά.
Κοίτα όμως πώς φαίνεται η σκόνη στα παράθυρα.
 

Attachments

  • LSEHouses_02.jpg
    LSEHouses_02.jpg
    149.6 KB · Views: 29

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Τέτοια μπίχλα που έχουν τα slides που ήθελα πρωτίστως να σαρώσω, δεν φεύγει σε όποιο κανάλι και εάν σαρωθούν. Έχω σκανάρει λιγότερα από 10, τα πολύ ψιλά φεύγουν με το ir, αλλά επειδή υπάρχουν και πολύ χοντρά, εάν αυξήσω την "ένταση" της αφαίρεσης χάνω και πολλή λεπτομέρεια. Οπότε για τα χοντρά πέφτει healing brush σύννεφο.

Θέλουν πλύσιμο! Κάποιοι επαγγελματίες θυμάμαι να τα σκανάρουν σε drum scanner λαδιού (στα 19200!) μετά από πλύσιμο και γενικότερο καθάρισμα, αλλά δυστυχώς έχω χάσει τις επαφές μου με τον χώρο οπότε δεν μπορώ να σε παραπέμψω πια κάπου...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Τώρα για το υλικό, το βασικό είναι να διατηρούνται τα χρώματα, οι σκονίτσες δίνουν και μία ρετρό αίσθηση καμιά φορά.
Τέλοσπάντων, θα γελάσεις, αλλά κοίταξε για παράδειγμα τα χρώματα στην παρακάτω. Είναι μια χαρά.
Κοίτα όμως πώς φαίνεται η σκόνη στα παράθυρα.

Το αποτέλεσμα μ' αρέσει!
Χρώματα που θα ζηλέψουν αρκετές ψηφιακές!
Η σκόνη, όπως την βλέπω, δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και δεν ενοχλεί. Έχω δει πολύ χειρότερα από σκόνη και φθορές σε αντίστοιχης ηλικίας...

Βορειοευρωπαϊκή η φωτογραφία; Υλικό για αρκετό σχολιασμό και νοσταλγία! Ιδανικό για τέτοιες μέρες!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δυτικοευρωπαϊκή. Ιούλιος 1976, το πιο ζεστό αγγλικό καλοκαίρι του περασμένου αιώνα.
Βρίσκω πως τέτοιες εικόνες μπορούν να δώσουν με σμίκρυνση από το σκαναρισμένο αρχεία πολύ καλής οξύτητας μέχρι 3-4mp. Αρχεία τέτοιου μεγέθος εάν έχουν οξύτητα δίνουν άνετα εκτυπώσεις Α4.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Δυτικοευρωπαϊκή. Ιούλιος 1976, το πιο ζεστό αγγλικό καλοκαίρι του περασμένου αιώνα.
Βρίσκω πως τέτοιες εικόνες μπορούν να δώσουν με σμίκρυνση από το σκαναρισμένο αρχεία πολύ καλής οξύτητας μέχρι 3-4mp. Αρχεία τέτοιου μεγέθος εάν έχουν οξύτητα δίνουν άνετα εκτυπώσεις Α4.

Τυπώνοντας μεγάλα μεγέθη από αναλογική πηγή είναι διαφορετικά, επιτρέποντάς μας συχνά να πάμε αρκετά παραπάνω απ' τα προφανή.
Στις ψηφιακές αν είναι από JPEG όσο μεγαλώνουμε θα φανεί είτε η jpg συμπίεση σαν τετραγωνάκια, είτε συχνότερα το sharpening που είναι στις default ρυθμίσεις και θα δείξει αφύσικο. Αν ξεκινάμε από RAW τα πράγματα είναι συχνά καλύτερα, στα κατάλληλα χέρια φυσικά.
Απ' το αναλογικό ακόμα κι όταν φτάνουμε στα όρια να φανεί ο κόκκος το αποτέλεσμα δείχνει πιο φυσικό. Ίσως και απλά να το έχουμε συνηθίσει έτσι τόσα χρόνια θα μου πεις...

Το καλό πάντως στις μεγεθύνσεις είναι ότι όσο μεγαλώνουν τόσο μεγαλύτερη γίνεται και η φυσική απόσταση παρατήρησής τους οπότε δεν μας ενοχλούν τέτοιες λεπτομέρειες! ;)