πάει ο κώνος

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,111
Ελλάδα
είχα βάλει τα fostex να παίζουν για να στρώσουν, αλλά ο πιτσιρικάς έχωσε το δάχτυλο του και έβαλε μέσα τον ένα κώνο .........

φτιάχνεται ??? ή να παραγγείλω άλλο ????
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μοντέλο;

Τον κώνο δεν μπορεί να τον βάλει μέσα. Μόνο να τον στραπατσάρει.
Μάλλον εννοείς το dust cap (το κεντρικό σημείο του κώνου.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,111
Ελλάδα
ναι το dust cap εννοούσα , μοντέλο είναι το 126 , κάπου διάβασα στο Ιternet για φιλί με στεγνό στόμα και ελαφρύ ρούφηγμα προς τα έξω.
Επίσης για ηλεκτρική σκούπα ή σκουπάκι , αλλά με πολύ μεγάλη προσοχή...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Μπορείς να κολλήσεις και σελοτέϊπ ή άλλη παρόμοια ταινία και να το τραβήξεις έξω. Μπορείς να το καρφώσεις και με καρφίτσα και να το τραβήξεις πάλι έξω. Ή να το ξεκολλήσεις προσεκτικά να το ισιώσεις και να το ξανακολλήσεις. Εξαρτάται απ' το είδος του υλικού του κι απ' το μέγεθος της ζημιάς. Δεν το ξέρω το μεγάφωνο, όπως το βλέπω μοιάζει να είναι σκληρό χαρτί. Συνήθως τα κολλάνε με βενζινόκολλα οπότε θέλεις ένα κατάλληλο διαλύτη για το ξεκόλλημα, τολουόλη μάλλον...
Συνήθως επισκευάζεται αλλά μπορεί να μείνει κάποιο τσάκισμα, όπως μπορεί και να ακούγεται η διαφορά.
Και φυσικά αν τα βρεις σκούρα υπάρχουν και ειδικοί που επισκευάζουν διάφορα τέτοια προβλήματα.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Το ίδιο έκανα εγώ με ένα απ τα 126 μου.
Το dust cap είναι πολύ μικρό και το χαρτί πολύ σκληρό λόγω μεγέθους και φόρμας. Στο δικό μου κατάφερα να το επαναφέρω μόνο με τρύπημα αφού δοκίμασα διάφορα πριν.
Το τρυπάς με προσοχή με μια καρφίτσα την οποία χρησιμοποιείς σαν μοχλό εσωτερικά για να το επαναφέρεις. Στο δικό μου το πέτυχα 90%.
Τέλος αφού στρώσεις ξανά το χαρτί όσο είναι δυνατόν για να κλείσεις την τρύπα το περνάς με ελάχιστο βερνίκι (εγώ χρησιμοποίησα νυχιών).
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,279
127.0.0.1
Φιλιά χωρίς κραγιόν, βερνίκια νυχιών... Τι διαβάζω ο άνθρωπος χριστουγενιάτικα...
Σε λίγο θα πείτε στον άνθρωπο να το τραβήξει με λάστιχο ζαρτιέρας και να το ισιώσει με τη γάτα με τις εννιά ουρές!

Και εγώ πάντος ψηφίζω χαλαρό τράβηγμα με σκούπα πριν δοκιμάσεις τις καρφίτσες. :)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
κάτι αντίστοιχο έχει κάνει και ο δικός μου ο σατανάς, μόνο που το phase plug των γούφερ είναι μεγάλο, σκληρό και αρκετά άκαμπτο... δεν έχω αποπειραθεί να το επαναφέρω, δεν ακούω καμία διαφορά και συνήθως έχω τις σίτες, χωρίς τις σίτες φαίνεται υπό γωνία μόνο.
Ιδού οι ...κρατήρες:

attachment.php


attachment.php


στο δεύτερο γούφερ ο κρατήρας στο phase plug είναι πολύ μικρός, αλλά έχει καταφέρει και ένα ανεπαίσθητο τσακισματάκι στο υλικό του γούφερ (λόγω του υλικού, κεραμικό-αλουμίνιο) , εάν καταφέρετε να το δείτε δεξιά της αντανάκλασης, στο βελάκι.

Το τσακισματάκι δεν υπάρχει περίπτωση να επανέρχεται (και ούτε που φαίνεται για να είμαι ειλικρινής) αλλά τώρα για τα phase plugs... Να δοκίμαζα σελοτέηπ;