NIKON D300 Review (Camera of the year 2007 by PopPhoto)

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Οι 8 φιναλιστ που εξεταστηκαν κατα την διαρκεια του 2007 απο τα Popular Photography and Imaging και απο το American Photo

CANON EOS 40D
FUJI FINEPIX
NIKON D300
OLYMPUS E-3
PANASONIC LUMIX L10
PENTAX K10D
SIGMA SD14
SONY ALPHA 700

εδω θα βρειτε το σχετικο αρθρο για τις φιναλιστ και reviews και lab test για καθε μια. http://www.popphoto.com/cameras/4825/camera-of-the-year-2007-finalists.html

και η Νικητρια

Camera of the Year 2007: Nikon D300

Nikon's newest digital SLR is chosen as the camera that best refined or redefined photography in 2007.

Upgrades aren't enough. A new feature here, a firmware tweak there doesn't cut it in today's DSLR battleground. Every finalist for the 2007 Camera of the Year Award can attest to that. But none of the eight contenders for this Oscar of the Photo Industry has proven the point as forcefully as the Nikon D300. The camera that best refines or redefines photography? The D300 triumphs on both counts, and raises the benchmark for every camera maker.

Start with its high-ISO performance. In our Pop Photo Lab tests, the D300 scored Excellent image quality right through ISO 3200, and maintained an Extremely High rating at a breathtaking ISO 6400.

Its autofocus system? The fastest in very low light and most sophisticated we've ever seen. And even when you get beyond the numbers race of AF points -- this camera boasts a record-setting 51 -- it packs such paradigm-busting savvy as the ability to track subjects by color and even skin tone. Try it, you'll be as amazed as we were.

Shooting speed for this 12.3MP DSLR is -- fasten your Nikes -- 6 frames per second right out of the box. Those files, by the way, are highest-quality JPEGs or RAW-NEF.

Nikon was hardly the first to the live-view game, but the D300 takes the feature to a new level with an astoundingly sharp 3-inch LCD and two ways to autofocus in live view.

If this is all beginning to sound like a pro-level camera, you're right. Except the $1,800 body-only street price doesn't support that assumption. Under-$2K is still advanced-amateur territory. By any bang-for-the-buck standard, this is one heck of a deal.

το υπολοιπο εδω
http://www.popphoto.com/cameras/4857/camera-of-the-year-2007-nikon-d300.html

The video (ειναι ενδιαφερον)
http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1336690409/bctid1342091712

και τελος εδω το πρωτο review για την D300 (μετα του Ken Rockwell που ειναι ακομα ημιτελες)
http://www.popphoto.com/cameras/4911/camera-test-nikon-d300.html

Το αν ειναι camera of the year or not λιγη σημασια εχει. Πιο σημαντικο ειναι τι ειδανε και μετρησανε στα τεστ.

Για τους ενδιαφερομενους, αξιζει να δειτε και το image quality gallery με 17 φωτογραφιες και ενδιαφερουσες επεξηγησεις για καθε μια.
(Δεν μπορεσα να το κανω upload το link).
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Και δευτερο review για την D300 αυτη τη φορα απο το dcresource.

Tα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα και φαινεται οτι μιλαμε για την νεα βασιλισσα της κατηγοριας.

Χαρακτηριστικο ειναι οτι ολοι μιλανε για μια καμερα που δεν ειναι ενα απλο upgrade ή facelift της D200 αλλα για μια εντελως νεα καμερα.

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι την δουλεια σου την κανεις ανετοτατα και χωρις μερικα απο τα νεα κολπα της D300.
πχ με το 9 point focus system εισαι μια χαρα οποτε το 51 point της D300 φανταζει υπερβολη ή η live view οθονη με τα 307.000 πιξελς ειναι μεν χρησιμη οχι ομως απαραιτητη.

Δεν παυει παντως να ειναι εντυπωσιακη η συσσωρευση νεων και οπως αποδεικνυεται επιτυχημενων λειτουργιων στην νεα nikon.

ολο το review εδω http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d300-review/index.shtml

ps) Το ελληνικο review θα γινει οταν την πιασει ο Βλασσης στα χερια του. Τοτε θα δουμε τι απιδια πιανει ο σακος.:drummer:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Καλό είναι να βγαίνουν μοντέλα με σημαντικές βελτιώσεις, μπας και ανασκουμπωθεί η Canon. Την έχει δει πολύ μονοπώλιο τελευταία.
Βέβαια δεν έχει άμεσο ανταγωνιστή στην κατηγορία της D300, η 40D παίζει 500+ ευρώ κάτω.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλό είναι να βγαίνουν μοντέλα με σημαντικές βελτιώσεις, μπας και ανασκουμπωθεί η Canon. Την έχει δει πολύ μονοπώλιο τελευταία.
Βέβαια δεν έχει άμεσο ανταγωνιστή στην κατηγορία της D300, η 40D παίζει 500+ ευρώ κάτω.

H D200 συνεχίζει να παράγεται με τιμή 1100-1300 ευρώ. Άλλο αν ο Δαμκαλίδης σταμάτησε να τη φέρνει γιατί κόβει πωλήσεις από τη d300.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εννοείς πως η D200 θα συνεχίσει να παράγεται ή πως θα συνεχίσει να πωλείται (έστω έξω) μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων;
Θα μου φαινόταν υπερβολικός τέτοιος κατακερματισμός των κατηγοριών από τη Νίκον.
D40-D40x-D80-D200-D300?
Δηλαδή 5 μοντέλα στο χώρο (λίγο πιο κάτω και ας πούμε λίγο πιο πάνω) που καλύπτει η Canon μόνο με τις 400 και 40D?
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
μερικες πρωτες απο την nikon D300. Αν και εχω χαθει μεσα στα μενου δηλωνω εντυπωσιασμενος. Πρωτη φορα αισθανομαι
οτι κραταω στα χερια μου πραγματικο υπερεργαλειο. Ειναι τελειως διαφορετικη αισθηση απο την μικρη μου d40. Εχω την αισθηση οτι μπορει να βγαλει τα παντα και οποτε δεν τα βγαζει ειναι λαθος δικο μου.


Βεβαια αν θες να παρεις το 100% της μηχανης πρεπει να διαβασεις πολυ - μονο το manual ειναι 420 σελιδες - και να πειραματιστεις ακομα πιο πολυ. Αλλα αν την μαθεις καλα τοτε.....

Σηκωσα μερικες με nikon 105 macro και με τον sigma 17-70 κυριως σε ψηλα iso για να δειξω την απουσια θορυβου. Αργοτερα μπορει να ανεβασω και τα crop τους αν και η τελευταια ειναι ηδη κροπαρισμενη στο μισο.




nikkor 105mm 640 iso f/3.2

attachment.php



nikkor 105mm 1250 iso f/3.0

attachment.php



sigma 17-70mm f/2.8-4.5 3200 iso f/4.4

attachment.php



sigma 17-70mm f/2.8-4.5 3200 iso f/4.4

attachment.php



sigma 17-70mm f/2.8-4.5 2200 iso f/4.4

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18651&stc=1&d=1198700492
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    29.3 KB · Views: 379
  • 5.jpg
    5.jpg
    38.1 KB · Views: 379
  • 2.jpg
    2.jpg
    42.7 KB · Views: 374
  • 4.jpg
    4.jpg
    46.9 KB · Views: 377
  • 6.jpg
    6.jpg
    42.7 KB · Views: 50

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ωραίο εργαλείο φαίνεται.

Τα δείγματα μπορούν να είναι ακόμη μεγαλύτερα (900x600 πχ).
Κάτι με ψηλό iso και χαμηλό φωτισμό (αργές ταχύτητες και σκιερά) υπάρχει;
Εκεί είναι τα ζόρια. Αλλά ήδη φαίνεται ότι μιλάμε για εξαιρετική επίδοση.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
βρηκα μια τραβηγμενη σε σκοτεινο δωματιο χωρις φως. Η πορτα ηταν ανοιχτη και το δωματιο επαιρνε λιγο φως απο το διαδρομο. Δεν την εχω δοκιμασει ακομα εξω σε σκοταδι.


nikkor 105mm ταχυτητα 1/15 f/3.2 iso 3200

attachment.php
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    55 KB · Views: 369

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
ενν οτι δεν εχει γινει καμια απολυτως επεξεργασια σε οποιαδηποτε.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Εμένα τα χρώματα μου φαίνονται αφύσικα έντονα, ειδικά στην φωτο με το παιδί που κοιμάται (βέβαια το κόκκινο της nikon πάντα με προβλημάτιζε) αλλά δεν ξέρω τι ρύθμιση ισοστάθμισης του λευκού μπορεί να είχε η μηχανή (φαντάζομαι auto), και βλέπω θόρυβο στην τελευταία με το μεταλλικό αντικείμενο (οχι λιγότερο από την canon 400 αλλά σαφώς λιγότερο από την δική μου pentax 10d). Βέβαια έχει περισσότερα πίξελς κι από τις 2 και τα 3200 iso δεν παύουν να είναι πολλά...
Στο χέρι είναι τραβηγμένες, σωστά?
 
Last edited:

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
ναι ειναι τραβηγμενες στο χερι. Ειναι σε vivid mode γι αυτο ειναι πιο εντονα τα χρωματα και το white balance αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι στο auto. Kαθε mode (standard, neutral vivid) μπορεις να το ρυθμισεις οπως θελεις (εχει επιλογες για contrast, brightness, saturation, hue etc) και ετσι φτιαχνεις custom neutral ή custom vivid κλπ. Αυτα που βλεπεις ειναι στο default vivid. Γινονται και πιο ζωντανα :idea:

Θελει γενικα πολυ πειραματισμο. Το σιγουρο ειναι οτι εχει τοσες επιλογες που μπορει να την φερεις εκει που σε ικανοποιει. Εμενα προσωπικα δεν μ ενδιαφερει να δειξω τα ακριβη χρωματα σε μια φωτογραφια αν αυτα ειναι φλατ και ατονα. Ι like to dream in vivid colors.

Aυτο βεβαια που θελω να δοκιμασω την επομενη φορα σε κλειστο χωρο, ειναι να παρω το setting του white balance manually σ ενα ασπρο χαρτι. Διαβασα οτι στην D3 δινει πολυ καλα αποτελεσματα. Αφαιρει αυτην την κοκινιλα του auto.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,159
Εκεί ψηλά.....
νιλο αν εχεις τον χρονο και την διαθεση. τραβα ενα συγκεκριμενο καρε σε φυσικο φως χρησιμοποιωντας τριποδο ,με τον ιδιο φακο, εστιακο μηκος κτλ κτλ......χρησιμοποιωντας ολες τις δυνατες ευαισθησιες ISO.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
βρε παιδιά, τι το παιδεύετε το white balance, με τα raw αρχεία έχει πρακτικώς καταργηθεί το πρόβλημα. Τα κάνεις ό,τι θέλεις, και εάν δυσκολεύεσαι να αποφασίσεις, υπάρχει (πχ στον μετατροπέα του φωτομάγαζου) η επιλογή auto, η οποία κατά κανόνα είναι πολύ ορθότερη από το auto της μηχανής. Κατά κανόνα, γιατί στις χθεσινές που έβγαλα σε χιόνι, το auto του φωτομάγαζου πρότεινε +1200 βαθμούς κέλβιν και μου τις έκανε όλες ζεστές και κιτρινούτσικες. Τεράστια ευκολία το raw πάντως.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Kosh στο μυαλο μου ησουνα. Αυτο σκεφτομουνα εχθες το βραδυ να κανω. Μεσα στο σ/κ θα βρω χρονο να το κανω.

Send μαζι σου. Η λυση ειναι raw. Aπλως επειδη η μηχανη σου δινει τα περιθωρια να αποθηκευεις πολλα custom made shooting menus, λεω να φτιαξω ενα για κλειστους χωρους βραδυ στο οποιο θα εχω μερικες custom made wb (σε λευκο χαρτι). Ε, ετσι για να δοκιμασω την μηχανη και να περναει και η ωρα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Πάντως είναι αστείο να λέμε ότι η μηχανή έχει θόρυβο στα 3200iso.
Μιλάμε για τρελή ευαισθησία.
Τα 1600iso σε συνδιασμό με έναν φακό 2.8, συνήθως αρκούν και για μετρίως φωτισμένους χώρους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πάντως είναι αστείο να λέμε ότι η μηχανή έχει θόρυβο στα 3200iso.
Μιλάμε για τρελή ευαισθησία.
Τα 1600iso σε συνδιασμό με έναν φακό 2.8, συνήθως αρκούν και για μετρίως φωτισμένους χώρους.

όταν τραβούμες πορτρέτα χρησιμοποιούμε είτε το normal είτε το portrait.

Και φυσικά κάνουμε την επεξεργασία με το CAPTURE NX (θεικό, αλλά σπαστικό).
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Τεράστια ευκολία το raw πάντως.
Κι εγώ πάντα σε raw τις παίρνω. Προτιμώ το DNG της adobe από αυτο της pentax για λόγους κυρίως μεταφοράς σε αλλες πλατφόρμες μια και κάθε εταιρεία έχει ακόμα το δικό της. Το πρόβλημα με το adobe στο photoshop μέχρι και την cs2 ήταν ότι δεν υποστηριζόταν εγγενώς και έπρεπε να φορτώσεις το εξωτερικό δικό της προγραμματάκι adobe DNG, ενώ ούτε λόγος γιά τα προγράμματα άλλων εταιρειών, παρά μόνο στο Bible (πολύ καλό), στο Faststone, στο Flexcolor και κανα δυό άλλα. Βέβαια τώρα σιγά σιγά γίνεται στάνταρντ...
Και απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει αισθητήρας χωρίς θόρυβο στα 3200 και σίγουρα όχι στα ΧΧ μεγαπίξελς. Η συζήτηση γίνεται για το κατα πόσο είναι ορατός ο θόρυβος σε μη μεγενθυμένη φωτογραφία.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
λοιπον το τεστ για την συμπεριφορα της D300 στον θορυβο.

Η φωτογραφιση εγινε βραδυ σε δωματιο με το φως απο το ταβανι (χωρις πλαινο φως). Η μηχανη ηταν στημενη σε τριποδο (δυστυχως φθηνης ποιοτητας) που δεν μπορουσε να κρατησει ικανοποητικα το βαρος της μηχανης και του βαρυ φακου.

Ο φακος ηταν ο AFS nikkor 105 f/2.8 macro. Διαλεξα aperture priority και f 5.6 για να υπαρχει μια ευκρινεια σε οσο το δυνατο μεγαλυτερη επιφανεια. Aποσταση περιπου 2 μετρα και autofocus.

1600 ταχυτ. 1/6

attachment.php



1600 crop

attachment.php



3200 ταχυτ 1/13

attachment.php



3200crop

attachment.php
 

Attachments

  • DSC_3200c.jpg
    DSC_3200c.jpg
    114.5 KB · Views: 133
  • DSC_3200.jpg
    DSC_3200.jpg
    104.8 KB · Views: 133
  • DSC_1600c.jpg
    DSC_1600c.jpg
    102.3 KB · Views: 133
  • DSC_1600.jpg
    DSC_1600.jpg
    93.9 KB · Views: 133

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
να προσθεσω οτι οι υπολοιπες ρυθμισεις ηταν οι default (αλλαξα μονο το wb)

picture control= neutral
white balance = incandescent
high iso NR = normal

4000 iso

attachment.php



4000 crop
attachment.php



5000 iso

attachment.php



5000 crop

attachment.php
 

Attachments

  • DSC_4000.jpg
    DSC_4000.jpg
    109.5 KB · Views: 130
  • DSC_4000c.jpg
    DSC_4000c.jpg
    120.1 KB · Views: 131
  • DSC_5000.jpg
    DSC_5000.jpg
    110.8 KB · Views: 131
  • DSC_5000c.jpg
    DSC_5000c.jpg
    122.3 KB · Views: 129