The Simpsons Movie- BluRay !

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,911
Παλλήνη
601_front.jpg


Απλα ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ ταινια για τους φαν της θεοτρελης οικογενειας απο το Springfield!
Ολοι οι αγαπημενοι χαρακτηρες της σειρας ειναι εδω, σε ενα σεναριακα σφιχτοδεμενο extra long επεισόδιο με πολυ-πολυ γέλιο!
Αν και δεν ειχα απαιτήσεις, η εικονα και ο ηχος ηταν σε κορυφαία επιπεδα προσθετοντας κατι παραπανω στην γενικοτερη αισθηση..
Highly recommented !
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,749
Αθήνα
Ώχ Παναγία μου... :bang:

Λοιπόν, πρώτα θα κάνετε μάμ
μετά θα δείτε ταινία.. και μετά θα πάμε άτα....
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,643
Αν και δεν είμαι φαν των Simpsons, η ταινία ήταν πραγματικά απολαυστική.

Η δε αρχή της ήταν πραγματικά δυναμίτης από αστεία αλλά από ένα σημείο και μετά έκανα κοιλιά.

Recommended indeed (για φανς και μη – και φυσικά δεν απευθύνεται σε πιτσιρίκια).
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Συγγνώμη, αλλά τα κορυφαία επίπεδα εικόνας και ήχου που τα είδατε?
Κι εγώ σε BD το είδα αλλά από τεχνικής άποψης ήταν τελείως μέτρια...εκτός αν όλα τα BD είναι εξ' ορισμού κορυφαία!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,911
Παλλήνη
Και τι ειδες; Θαμπη εικονα;
Για cartoons τυπου Simpson ηταν εξαιρετικα καθαρη.
Και ο ηχος ειχε τρομερες δυναμικες (τουλαχιστον στο συστημα μου).
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Δεν είδα θαμπή εικόνα, είδα μια μέτρια εικόνα που δεν διεκδικεί δάφνες.
Καμία διαφορά με τα υπόλοιπα BD και σίγουρα πολύ πίσω από BD αναφοράς.
Εν ολίγοις τίποτα για το οποίο αξίζει να γίνει ιδιαίτερος λόγος.
Το αυτό και για τον ήχο...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,911
Παλλήνη
Για διαβασε τι λεει και το highdef digest που του δινει 5/5:

The Video: Sizing Up the Picture
I have to admit walking into this one with relatively low expectations. Visually speaking, "The Simpsons" is certainly a step up from "South Park," but let's face it -- the TV show is a far cry from Pixar. However, the creative team behind the 'The Simpsons Movie' clearly put a lot of effort into upgrading the show's visuals for the big screen, and the results are often downright eye-popping. Likewise, this Blu-ray presentation looks way better than I expected it to.
Fox presents 'The Simpsons Movie' in 1080p/AVC MPEG-4 video. The most striking aspect of the presentation is certainly the colors. Hues are wonderfully vivid and smooth, with bold uses of primaries and subtle shadings and gradients that far exceed anything seen on the TV series. As you would expect, the source is immaculate, with not a whiff of grain or any other imperfections. Blacks are rock solid, with contrast expertly modulated across the entire grayscale. This image really pops with depth and detail, and it's sharp as a tack. I was continually surprised at how three-dimensional it all looks -- even "dark" scenes have a richness of texture that's faultless. Finally, despite the bold animation style, I noticed no posterization or macroblocking.
I'm going to go out on a limb and award 'The Simpsons Movie' a five out of five stars for video. Not because I think this one replaces 'Ratatouille' as the greatest animated movie yet to hit high-def, but simply because I can't find a single thing wrong with this transfer. It appears to be a perfect representation of the source material, and you just can't get any better than that. So don't have a cow, okay man?
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,880
Αθήνα-Κέντρο
Νομίζω οτι είναι άστοχο να κρίνουμε στην ίδια βάση κινούμενα σχέδια με κανονικές ταινίες.

σαφώς ένα σημερινό καρτούν θα δείξει "άψογο"

Στις ταινίες και τις μεταφορές τους γίνεται το μάλε βράσε.

Την ταινία την είδα και όντως ήταν "αστέρι" στα τεχνικά χαρακτηριστικά.Δυστυχώς το παραλολούθησα χωρίς υπότιτλους (ουτε καν Αγγλικούς !!) αλλά οι γνώσεις μου στην γλώσσα απεδείχθησαν επαρκέστατες (μου βγήκε η ψυχή:ears:).

Προσοχή : Το χιούμορ κρύβεται στις λεπτομέρειες τις περισσότερες φορές και όχι στους διαλόγους ή τα γκάγκς τα οποία πολλάκις κουράζουν.