'Οπερες το ταξίδι ξεκινάει...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,844
έχοντας στα χερια μου 12-13 όπερες της γνωστής σειράς που κάθε εβδομάδα με 9,95 δίνει το ΒΗΜΑ ξεκίνησα ενα πρωτογνωρο ταξιδι σε ενα αγνωστο κοσμο για μενα και ομολογω οτι το απολαμβανω ιδιαιτερα και κοντα σε μενα και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου ιδιαιτερα ο μικρος μου γιος ο Γιαννης που μαλιστα δειχνει να εχει και "μουσικό αυτι"

μεγαλο ρολο επαιξε η πληρεστατη κατ εμε παρουσιαση των εργων με πλουσιο υλικο και επεξηγησεις που σε "βαζουν" μεσα στο εργο επισης ολα τα Λιμπρέτα μεταφρασμενα στην Ελληνικη γλωσσα βοηθουν ακομα καλυτερα την κατανοηση του εργου

μεχρι στιγμης εχω γοητευθει απο

1 Ο κουρεας της Σεβιλλης
2 La boheme
3 Traviata

φυσικα οι γνωσεις μου δεν μου επιτρεπουν να κρινω εκτελεσεις και φωνες απλα απορησα με το εαυτο μου που αφιερωσα χρονο σε αναγνωση και ακουσμα

θα επανελθω συντομα με περισσότερες λεπτομέρειες

μια παράκληση μονο ...που μπορω να βρω λιμπρέτα και υλικό για Νορμα και άλλες όπερες τόσο σε μαγαζιά οσο και στο διαδίκτυο
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Oταν εννοείς libretto υποθέτω ότι εννοείς στά Ιταλικά μέ μεταφράσεις Γαλλικά,Αγγλικά ,Γερμανικά...
Γιά Norma μόνον Callas...Τίποτα άλλο..Δές και παλιό thread πού είχε ανοιχτεί στό φόρουμ...
Πιό φτηνές χωρίς libretto είναι στην Naxos Historical....www.naxos.com
Διαφορετικά www.mdt.co.uk καί www.amazon.com καί φυσικά στό κεντρικό Metropolis όπου υπάρχει κομπλέ η σειρά από τήν E.M.I. σέ καλές τιμές και μέ remastering...
Προσωπικά έχω όλες τίς όπερες μέ Callas χωρίς remastering...Η Μυσταγωγία παραμένει η ίδια...Ούτες η φωνή αλλλοιώνεται ,ούτε η θεατρικότητά της..
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,844
Σπυρο πηρα σημερα σε τιμη χωμα 6 ευρω και χαρισα και το περιοδικο..την Νορμα κομπλε με λευκωμα κλπ κλπ

σε μενα με το προβλημα βαρηκοΐας που εχω χρειαζομαι σε 1η φαση να διαβαζω το λιμπρετο εστω και στο πρωτοτυπο γαι να μην σου πω οτι εχω προασνατολιστει και σε εκδοσεις DVD οι οποιες περα απο οτι ειναι λιγοστες ειναι και πανακριβες

πχ 38 ευρω για το La Boheme σε σκηνοθεσία Zeffirelli
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: 'Οπερες το ταξίδι ξεκινάει...

Σπυρο πηρα σημερα σε τιμη χωμα 6 ευρω και χαρισα και το περιοδικο..την Νορμα κομπλε με λευκωμα κλπ κλπ

σε μενα με το προβλημα βαρηκοΐας που εχω χρειαζομαι σε 1η φαση να διαβαζω το λιμπρετο εστω και στο πρωτοτυπο γαι να μην σου πω οτι εχω προασνατολιστει και σε εκδοσεις DVD οι οποιες περα απο οτι ειναι λιγοστες ειναι και πανακριβες

πχ 38 ευρω για το La Boheme σε σκηνοθεσία Zeffirelli

Eίναι μέτρια ηχογράφηση η live εκδοχή τής Norma.
Πάντως σέ τιμές τών 15-18 ευρώ μπορείς να βρείς πλήρεις εκδόσεις στήν Ε.Μ.Ι. στό Μetropolis..Πλήρεις σέ 4 γλώσσες και πολύ ενημερωμένες...
Δυστυχώς σέ ντιβιντί Callas γιόκ.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Πολύ καλή παραγωγή και, υποθέτω, αξιόλογη ερμηνεία είναι αυτή της Netrebko στην Τraviata με τον Villazon σε DVD της DG. Πριν μερικές εβδομάδες το είδα και το καταευχαριστήθηκα. Το λιτό σκηνικό και απουσία κοστουμιών εποχής φέρνουν την όπερα πολύ εύστοχα στη σημερινή εποχή και κερδίζουν ευκολότερα τον αμύητο ακροατη. Επίσης, για όσους δεν αρκεί η μουσική, όπερα έχει το κανάλι της Βουλής κάθε Κυριακή βράδυ.

Κι άρχισα πρόσφατα να προσεγγίζω την όπερα, κυρίως παρακολουθώντας όπερες σε πρώτη φάση. Προς το παρον με εντυπωσιάζουν περισσότερο οι όπερες του Mozart για την ισσοροπία τους ανάμεσα στο συναίσθημα, την ευαισθησία και την κωμικότητα. Αγαπημένες, προς το παρόν, Οι Γάμοι του Φίγκαρο και ο Μαγεμένος Αυλος.

Επόμενοι "στόχοι" προς ακρόαση είναι η "Δύναμη του Πεπρωμένου", του Verdi, και η "Ορφέας και Ευριδίκη" του Gluck. Γνωρίζετε αν υπάρχει η πρώτη στην σειρά που προσφέρει η Καθημερινή;
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μιλώντας πάντα γιά c.d.(επειδή έχω τήν τύχη να γνωρίζω τά περισσότερα libretti τού μελοδράματος σχετικά ικανοποιητικά,καί προτιμώ να φαντάζομαι τό σκηνικό))θεωρώ ότι η καλύτερη σύγχρονη Traviata είναι μέ την Ileana Cotrubas υπό τήν διεύθυνση τού μεγάλου Carlos Kleiber...
Σπουδαίες ερμηνείες ,πολύ καλή ηχογράφηση και η ορχήστρα πέραν κάθε συγκρίσεως..
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,844
πηρα χτες με 18 ευρω!!!!(ντραπηκα) νομιζα οτι χει γινει λαθος 3 cd και ενα ακομη cd με την συνεντευση της στο BBC της μεγαλης Μαριας Καλλας ολα σε μια πολυ ωραια συσκευασια με το λευκωμα της και καποια αυτογραφα

CALLAS la Divina με επιλεγμενες (φανταζομαι) εκτελεσεις απο εργα που τραγουδησε

και για να παρεις το Remaster του Νταλαρα για να ματαξαναματακουσεις το που ειναι τα χρονια θελεις 29 ευρω ......
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: 'Οπερες το ταξίδι ξεκινάει...

Πολύ καλή παραγωγή και, υποθέτω, αξιόλογη ερμηνεία είναι αυτή της Netrebko στην Τraviata με τον Villazon σε DVD της DG. Πριν μερικές εβδομάδες το είδα και το καταευχαριστήθηκα. Το λιτό σκηνικό και απουσία κοστουμιών εποχής φέρνουν την όπερα πολύ εύστοχα στη σημερινή εποχή και κερδίζουν ευκολότερα τον αμύητο ακροατη. Επίσης, για όσους δεν αρκεί η μουσική, όπερα έχει το κανάλι της Βουλής κάθε Κυριακή βράδυ.

Κι άρχισα πρόσφατα να προσεγγίζω την όπερα, κυρίως παρακολουθώντας όπερες σε πρώτη φάση. Προς το παρον με εντυπωσιάζουν περισσότερο οι όπερες του Mozart για την ισσοροπία τους ανάμεσα στο συναίσθημα, την ευαισθησία και την κωμικότητα. Αγαπημένες, προς το παρόν, Οι Γάμοι του Φίγκαρο και ο Μαγεμένος Αυλος.

Επόμενοι "στόχοι" προς ακρόαση είναι η "Δύναμη του Πεπρωμένου", του Verdi, και η "Ορφέας και Ευριδίκη" του Gluck. Γνωρίζετε αν υπάρχει η πρώτη στην σειρά που προσφέρει η Καθημερινή;

Σέ σωστό δρόμο σέ βρίσκω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ομως στόν Verdi χρειάζεται αρκετό ψάξιμο
Δεν ξέρω γιά την Καθημερινή στήν Forza αλλά εάν δέν θές Callas η δεύτερη καλή είναι αυτή από την RCA μέ Price ,Domingo, Milnes υπό τήν διεύθυνση τού J.Levine...
Οσο γιά τον Ορφέα η Kathleen Ferrier στήν ΕΜΙ classics είναι ασυναγώνιστη παρά τόν ήχο τού 1950..Aνεπανάληπτη
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Mάλλον την Κάλλας θα πάρω. Εχω βάλει στο μάτι τα μονοφωνικά βινύλια της Columbia που πριν 1-2 μηνες έχασα σε δημοπρασία στο eBay :blush:
Aν τα ξαναχάσω, θα πάρω το CD να ησυχάσω!

Τον Ορφέα τον έχει το Βήμα τελικά, αλλά δεν ξέρω με ποιούς. Είχα ακούσει την άρια "Che faro senza Euridice?"("Tι θα κάνω χωρίς την Ευριδίκη;") με την Vesselina Casarova και μου άρεσε πολυ.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: 'Οπερες το ταξίδι ξεκινάει...

Mάλλον την Κάλλας θα πάρω. Εχω βάλει στο μάτι τα μονοφωνικά βινύλια της Columbia που πριν 1-2 μηνες έχασα σε δημοπρασία στο eBay :blush:
Aν τα ξαναχάσω, θα πάρω το CD να ησυχάσω!

Τον Ορφέα τον έχει το Βήμα τελικά, αλλά δεν ξέρω με ποιούς. Είχα ακούσει την άρια "Che faro senza Euridice?"("Tι θα κάνω χωρίς την Ευριδίκη;") με την Vesselina Casarova και μου άρεσε πολυ.

Eάν βρείς οποιοδήποτε μονοφωνικό βινύλλιο από τήν Scala μέ Callas πάρτο.Εχει μεγάλη αξία...Τόχω από τον πατέρα μου αυτό τής Forza.
Και ο Rigoletto κυκλοφορεί..
Y.G
Aκου τήν Ferrier.Θα μέ θυμηθείς.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: 'Οπερες το ταξίδι ξεκινάει...

Eάν βρείς οποιοδήποτε μονοφωνικό βινύλλιο από τήν Scala μέ Callas πάρτο.Εχει μεγάλη αξία...Τόχω από τον πατέρα μου αυτό τής Forza.
Και ο Rigoletto κυκλοφορεί..
Y.G
Aκου τήν Ferrier.Θα μέ θυμηθείς.

Nαι... Γι αυτο και δεν βρίσκονται εύκολα. Κατάφερα να βρω την Tosca απο αυτη την σειρά με την Callas. Aπο τη στιγμή που βγάζει κανείς το βινύλιο απο τη θήκη καταλαβαίνει οτι είναι...αλλης κλάσης. Ζυγίζει δυο φορές όσο ενας σημερινός δίσκος! Εντάξει για την Ferrier...Θα επανέλθω ;)
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Το έργο " Ορφέας και Ευριδίκη " του Γκλούκ κυκλοφόρησε με την σειρά του Βήματος ( και δυστυχώς το έχασα ). Στην σειρά της Καθημερινής κυκλοφόρησε ο Ορφέας του Μοντεβέρντι. κι εγώ πιστεύω μέσα στα Χριστούγεννα να μπορέσω να βρώ χρόνο να τις απολάυσω τις όπερες, τις βλέπω στο ράφι και με πιάνει το παράπονο.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Πάντως το κανάλι της Βουλής αξίζει συγχαρητηρίων γιατί είναι το μόνο που προβάλει την όπερα. Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο συνδιασμός με την εικόνα , όχι τόσο για την ευκολία των υποτίτλων και της μετάφρασης αλλά και των σκηνικών και των κοστουμιών , ιδίως όταν είναι εποχής . Είναι κάτι διαφορετικό !
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,844
Πάντως το κανάλι της Βουλής αξίζει συγχαρητηρίων γιατί είναι το μόνο που προβάλει την όπερα. Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο συνδιασμός με την εικόνα , όχι τόσο για την ευκολία των υποτίτλων και της μετάφρασης αλλά και των σκηνικών και των κοστουμιών , ιδίως όταν είναι εποχής . Είναι κάτι διαφορετικό !

συμφωνω απολυτα!!!!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Οπερα και με πολλες γνωσεις που μεταδιδουν οι παραγωγοι των εκπομπων, ακουω τους τελευταιους μηνες απο το τριτο προγραμα.

Μου θυμιζει κατι απο τον παλιο καιρο που το ραδιο ηταν η μονη πηγη ενημερωσης.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Ψάχνοντας πληροφοριες για την σειρά του Βήματος, βρηκα την παρακάτω σελίδα:
http://www.lemonde.fr/kiosque/opera/Opera_collection_01.htm

Η ιδια σειρά είχε κυκλοφορήσει και απο την Le Monde. Η σελιδα αναφέρει τους ερμηνευτές κάθε έργου ώστε να ξέρουμε και ποιά ηχογράφηση προσφερεται κάθε φορά. Πάντως η σειρά κόστιζε 6 Ευρώ στην Γαλλία...
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Σήμερα πήρα την Aida του Verdi από την, γνωστή πλέον, προσφορά του Βήματος και ανοίγοντας το βιβλιαράκι παρατήρησα οτι η remastered ηχογράφηση που χρησιμοποιείται ειναι της Testament!! Πραγματικά καταπληκτική μεταφορά. Τα δυναμικά είναι αποβλημάτιστα και μόνο ψεγάδι ένας συμπαθητικός θόρυβος ανάλογος με τον θόρυβο επιφάνειας του βινυλίου. Βέβαια είναι μονοφωνική αλλά αυτό λειτουργεί μάλλον νοσταλγικά. Όσοι αλλεργικοί στις παλιές ηχογραφήσεις σπεύσατε... Οσο αφορά στην ερμηνεία, η Renata Tebaldi είναι γνωστή σε όσους αγαπούν την όπερα οπότε δεν χρειάζονται συστάσεις.