Toshiba 47Ζ3030DG : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Έγινε παραγγελία τελικά. Προχθές Δευτέρα.
Από τον Λημναίο ο οποίος έδωσε την καλύτερη τιμή .
Τώρα με τρώνε τα φίδια .
Θα έρθει την άλλη Παρασκευή ….. τώρα με τρώνε τα φίδια…. :D:D:D
Το ψάξιμο πάει στις ρυθμίσεις .
Άριστα αποτελέσματα λέει ο ΗΧΟΣ αν γίνουν κάποιες διορθώσεις …. Ποιες είναι αυτές και πώς γίνονται?
Την ερχόμενη εβδομάδα θα συνθέσω και το HTPC που θα συνδεθεί με την TV.

Δεν ξέρω αν κάποιος φίλος έχει ήδη κάποια από τις 42 - 47 - 52 ή περιμένει να την παραλάβει , εδώ είναι ο χώρος να το ομολογήσει .

Ελπίζω να ασχοληθούμε με ρυθμίσεις και ευχολόγια για το πόσο καλή είναι :D και όχι με προβλήματα . Αν έρθουν και αυτά ελπίζω να ανταποκριθεί ο αντιπρόσωπος .
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Με το καλο..........και στα δικα μας
 

Z-130

Banned
3 November 2006
403
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Φίλε sprsk. Την έχεις δει να παίζει την τηλεόραση? Πήγα και τις είδα να παίζουν στον ΜΕΓΑ-ΚΟΤΣΩΒΟΛΟ στην Λ.Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη. Είχε την 42Ζ3030 και δίπλα της ακριβώς την 42Χ3030. Σε πληροφορώ ότι η Ζ είχε έντονη χρωματική αλλοίωση που φαινόταν κυρίως στο άσπρο της. Αντίθετα η Χ έπαιζε άψογα με πολύ καλά χρώματα. Μπορεί να έφταιγε και το καλώδιό της αλλά έχω φοβηθεί με αυτό που αντίκρισα και δεν πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά της Ζ. Θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος πάντως αυτό που λέω..
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Φίλε sprsk. Την έχεις δει να παίζει την τηλεόραση? Πήγα και τις είδα να παίζουν στον ΜΕΓΑ-ΚΟΤΣΩΒΟΛΟ στην Λ.Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη. Είχε την 42Ζ3030 και δίπλα της ακριβώς την 42Χ3030. Σε πληροφορώ ότι η Ζ είχε έντονη χρωματική αλλοίωση που φαινόταν κυρίως στο άσπρο της. Αντίθετα η Χ έπαιζε άψογα με πολύ καλά χρώματα. Μπορεί να έφταιγε και το καλώδιό της αλλά έχω φοβηθεί με αυτό που αντίκρισα και δεν πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά της Ζ. Θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος πάντως αυτό που λέω..

το διαψευδω, τα ματια μου στο ιδιο μαγαζι ειδαν αλλα.
 

Z-130

Banned
3 November 2006
403
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

etien το επιβεβαίωσε και η πωλήτρια και η γυναίκα μου που ήταν δίπλα. Έφαγα 2 ώρες μπροστά τους. Υπήρχε σίγουρα αλλοίωση. Το ζήτημα είναι για πιο λόγο... Πολύ πιθανό να ήθελε τίποτα extra ρυθμίσεις η Ζ και να μην έχει τίποτα το panel.. Το άσπρο το πρόσεξες καλά στην Ζ?
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

της εκανα καποιες ρυθμισεις και εγεινε "τελεια". Εχει ενα module το οποιο οσο το πας δεξια πρασινιζει την οθονη και οσο το πας αριστερα την κοκινιζει. Στο μεσον το ασπρο ειναι κατασπρο.
 

Z-130

Banned
3 November 2006
403
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

ετιεν αυτή η ρύθμιση όταν την κοίταζα εγώ ήταν στο μέσο...
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Κατά τις 10 παρά Γύρισα απο το MediaMArkt Στον Αλιμο.
- Δεν έμεινα ευχαριστημένος
Τα χρώματα καλά ήταν αλλα δεν μου άρεσε το SD σήμα σχεδόν καθόλου
Είχε και ένα κόκο έντονο. Επαιξα φυσικά με ρυθμίσεις αλλά ο κόκος έμεινε κόκος. Γιατί άραγε ? :chinscratch:. Να ήταν ο spliter ? τα έχω πάρει .:bang:

Το θέμα ήταν ότι παραδίπλα είχε την XL2 η οποία ήταν super.

Τωρα ?:huh2:

Η πλάκα είναι ότι διπλα στην 46 XL2 εiχε μία W3000 η οποία ήταν χάλια ....:D
Ασε που πείρα και το Hightech και διάβασα το Τest 46-52 το οποίο δεν κολάει πουθενά σε αυτά που έβλεπα live.
 
Last edited:

Z-130

Banned
3 November 2006
403
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

και εμένα η w3000 που είδα στα fnac δεν μου άρεσε...
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Η πλάκα είναι ότι διπλα στην 46 XL2 εiχε μία W3000 η οποία ήταν χάλια ....:D

και εμένα η w3000 που είδα στα fnac δεν μου άρεσε...

Τι ακριβώς δεν σας άρεσε ? Μήπως σας φάνηκε πολύ μουντή και με θολά χρώματα ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Ρε παιδια μια Full HD στις 47 ιντσες πως περιμενετε να δειχνει το Ελληνικο τηλεοπτικο σημα? Στην καλυτερη θα ειναι μετριο και στην χειροτερη χαλια. Οι ατελειες σε τοσο μεγαλο μεγεθος μεγενθυνονται.

Βεβαια αν μιλαμε για καμια X3500 η καμια Philips 9732 μπορει να ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Επισης υπαρχει και το θεμα των ρυθμισεων που μπορει να ηταν λαθος , πραγμα πολυ συνηθισμενο στα καταστηματα.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Αυτό που δεν μου άρεσε ... επαναλαμβανω ότι μιλάω για το setup όπως την είχαν στο κατάστημα ...είναι ότι ενώ σε όλες στην σκηνή του Terminator είναι βράδυ (όταν ο μικρός τηλεφωνεί σπίτι του) στην Sony ήταν μέρα μεσημέρι τόσο φως ούτε στο ταξίδι στο ήλιο.
Δυστηχώς το Remote δεν είχε μπαταρίες . Ετσι εφυγα με την εντύπωση ότι ξημερώνει .
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Αυτό που δεν μου άρεσε ... επαναλαμβανω ότι μιλάω για το setup όπως την είχαν στο κατάστημα ...είναι ότι ενώ σε όλες στην σκηνή του Terminator είναι βράδυ (όταν ο μικρός τηλεφωνεί σπίτι του) στην Sony ήταν μέρα μεσημέρι τόσο φως ούτε στο ταξίδι στο ήλιο.
Δυστηχώς το Remote δεν είχε μπαταρίες . Ετσι εφυγα με την εντύπωση ότι ξημερώνει .

Έχεις δίκιο .. πήγα και τις είδα και εγώ σήμερα. Ο λόγος είναι πως όλες οι W3000 και Χ3500 έχουν την ρύθμιση του backlight στο μέγιστο και προφανώς θα παίζουν και σε κάποιο dynamic mode. Χωρίς να παίξω με τα διαθέσιμα mode και απλά κατεβάζοντας το backlight στο 3 τα πράγματα βελτιώνονται πάρα πολύ.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Καλα ρε παιδια και γω οταν εβαλα την D3000 απο την κουτα να παιξει ............κοντεψα να βαλω τα κλαματα .
Το ιδιο επαθα και μ ενα recorder ( ΗΧ 750 ) του οποιου την εικονα την εδειχνε με τις αρχικες ρυθμισεις της τιβι ( ολα τεζα ανοιχτα ) και και κοντεψα να το εκπαραθυρωσω μεχρι να βρω τι φταιει .
Καλα τα μαγαζια αλλα δεν ειναι studio και δεν ειναι καν απαραιτητο να διαθετουν και ειδικευμενο προσωπικο .
Αμα βρισκεις και κανενα τηλεκοντρολ να παιξεις τοτε εισαι αρχοντας .
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Χθές.
Κουκλί είναι . Τουλάχιστον Εξωτερικά .
Δεν κρατήθηκα πρώτα την άνοιξα και μετά έψαξα για το manual.

Αναμένω απο τους έμπειρους του στρωσήματος .... οδηγείες

Εντυπώσεις αργότερα.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Αντε Μπρε , καλοριζκη βρηκες δουλεια χριστουγεννιατικα :flipout:
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Εχω πάθει .

Λεπτομέρεια φανταστική , Χρώματα απο φυσικά μέρχι Τούμπανο.
Δεν έχω σταματήσει να κάνω διαφορετικές επιλογές.

Ψάχνω για ρυθμίσεις.

Λέτε αυτές που βρίκα για την 42 να κάνουν το ίδιο αποτέλεσμα και στην 47 ?

?

Υπάρχει κανα υλικό αναφοράς που μπορώ να δώ
Υπάρχει υλικό σε CD ή σε αρχειο που να κατεβάσω για ρύθμιση χρωμάτων ?
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Λίγα πρώτα λόγια μετά απο 4 ημέρες

Είναι πολύ καλή , ειδικά στην λήψη του τηλεοπτικού δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα .

Η απόσταση μου είναι απο 3 έως 5,5 μέτρα και οι γωνίες θέασης δεν ξεπερνούν τις 45 μοίρες.

Ειδικά στην προεπιλογή Ταινια με μια μικρη αύξηση της φωτεινότητας του backlight και αλλαγή της θερμοκρασίας δεν καταλαβαίνεις ότι πρόκειτε για σήμα SD. Στο ποδόσφαιρο δεν παρατήρησα καμία δυσάρεστη έκπληξη. Ολα ήταν φυσιολογικά και η κίνηση ομαλή με τους χαρακτήρες καθαρούς και την ρύθμιση της διώρθωσης Mpeg στο χαμηλό.

Προσοχή στην απόσταση . MIN 3 μέτρα.

Οσο αφορά το DVD το upscale είναι ικανοποιητικό και σε fullscreen.

Σε υψηλή ανάλυση το μόνο που έχω να πώ είναι μπράβο.
Δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα.



Οσο αφορά το χρώμα, δεν υπήρχαν υπερβολές και το αποτέλεσμα είναι αρκούντος φυσιολογικό και λαμπερό. Βέβαια ακόμα είμαι στην περίοδο του στρωσήματος και τα συμπεράσματα μου προέρχονται απο ολιγόλεπτα παιχνίδια με τις ρυθμίσεις.

Το μαυρο , σίγουρα δεν είναι Kuro , αλλά δεν είναι ψέυτικο, δεν δημιουργεί αντανακλάσεις , και μπορείς να δείς ομαλές διαβαθμίσεις του Γρι.

Γενικότερα το Value/Money στην 47Ζ είναι πάρα πολύ υψηλό. Οπως θα έπρεπε να είναι στα Gaget.

Θα ήθελα να σας ζητήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως θα μπώ στο service Menu για να δω τις ώρες λειτουργίας . "just in case" που λέμε και στην Ελλάδα.

Περισσότερες λεπτομέριες προς το τέλος της εβδομάδας που θα έχω βάλει το HTPC που παραλαμβάνω σήμερα. Αν τα καταφέρω θα ανεβάσω και Foto.

Επίσης οποιεσδήποτε ρυθμίσεις χρώματος είναι καλοδεχούμενες.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Καλοριζικη καλε μου φιλε και καλες θεασεις. Οταν λες ελεχιστη αποσταση 3 μετρα εννοεις για το τηλεοπτικο σημα μονο, ή γενικοτερα?
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: TOSHIBA 47z3030DG ..... Thread ... αντε και 42 και 52 !!!

Για το τηλεοπτικό . Σωστά το κατάλαβες.