1408

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
avclubwy.jpg


1408

Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2007
Διάρκεια: 100’
Είδος: Μεταφυσικό θρίλερ
Σκηνοθεσία: Mikael Hafstrom
Πρωταγωνιστούν: John Cusack, Mary McCormack, Samuel L. Jackson
Εικόνα: 2,35:1
Ήχος: D.D 5,1 & DTS


Μια περίεργη ταινία που άλλες φορές σε βάζει στο πετσί της και άλλες σε αφήνει παγερά αδιάφορο.
Βασισμένο σε ιστορία του Stephen King με ότι αυτό συνεπάγεται που συμπεριλαμβάνεται
στην συλλογή του με τίτλο Όλα Είναι Δυνατά.
Μας κούφανες μεγάλε .

Ο γνωστός συγγραφέας τρόμου Μάικ Ένσλιν πιστεύει μόνο σε ό,τι βλέπει με τα ίδια του τα μάτια. Μάλιστα, έχει γράψει μια σειρά από bestsellers όπου αμφισβητεί την εμφάνιση μεταφυσικών φαινομένων στα πιο γνωστά στοιχειωμένα σπίτια και νεκροταφεία. Ετοιμάζοντας το βιβλίο "Δέκα Νύχτες σε Στοιχειωμένα Δωμάτια Ξενοδοχείων", αποφασίζει να μείνει στη σουίτα 1408, ένα περίφημο στοιχειωμένο δωμάτιο, όπου, παρά τις προειδοποιήσεις του διευθυντή του ξενοδοχείου, δεν έχει πατήσει άνθρωπος για πολλά χρόνια. Η διαμονή στο "1408" αναγκάζει τον Ένσλιν να αναθεωρήσει όλα όσα πίστευε και του παρέχει αρκετό υλικό για άλλο ένα bestseller, αρκεί βέβαια να επιβιώσει για να το γράψει


 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης Θ.

Established Member
21 June 2006
168
Ψήφισα καλή. Αντιμετώπισε ικανοποιητικά το πρόβλημα των σεναρίων του King, που στο μέσο της ταινίας χάνεται το νόημα από την πολύ "Φαντασία". Αν αφεθείς στο παραμύθι μπορεί και να τρομάξεις. Μου άρεσαν πολύ τα σκηνικά και γενικότερα η ατμόσφαιρά της. Πέρασα καλά με ένα ενδιαφέρον θριλερ-άκι που τελευταία σπανίζουν.
 

antonios

AVClub Addicted Member
14 July 2006
1,366
πάρα πολύ καλό εργάκι σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος.
Πιστεύω οτι κακώς ψηφίστηκε ως μέτριο. Δεν συγκρίνω με seven αλλά αξίζει οποσδήποτε. Περιμένω και τη συνέχεια...
 
Aν και ποτε δεν πηγαινα τον Stephen King για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω (Ξεκιναει με καταπληκτικο τροπο μια ιστορια, και στο τελος σε ξενερωνει με μια αφελη λυση), ως υλοποιηση η συγκεκριμενη ταινια μια χαρα μου αρεσε...
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Eνδιαφερον κλειστοφοβικο θριλλερ με καλη
ερμηνεια απο τον John Cusack,δεν θα κοψετε φλεβες
αλλα δεν θα το ξεχασετε & αμεσως.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μετριοτατο και χασιμο χρονου.

Καποιες στιγμες ειναι τρομακτικο, αλλα σε γενικες γραμμες, δεν.

(χωρια που δεν καταλάβα κιολας τι ηθελε να πει ο ποιητης)
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,475
Ψηφισα καλη.

Ειχα χρονια να δω θριλλερ και μου αρεσε.
Γενικα γουσταρω τις "ιστοριουλες" του Κινγκ.
Αν στην θεση του Κιουζακ ήταν ενας πιο "παρμενος" τυπος θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα.
 

iPhone Hellas

New member
2 January 2008
72
Θεσ/νικη
Από τις καλύτερες ταινίες που είδα τελευταία... Σφικτό σενάριο που σε κρατάει καθηλωμένο... Καταφέρνει να σε κάνει να συμπάσχεις με τον πρωταγωνιστή...

Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε φαν του είδους και όχι μόνο!
 

PasxosC

New member
1 December 2007
22
Απλά καλή, πέρασα ένα ευχάριστο βράδυ με την γυναίκα μου......τίποτα παραπάνω...
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
θα ειχε ενδιαφερον να γινοταν θεατρικη παρασταση..μιας και ουσιαστικα παιζετε σε ενα δωματιο και με εναν πιο εκφραστικο στον τρομο ηθοποιο με αναλογα εφφε για τους ηχους μεσα στο θεατρο!
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
και εγω εχω τα περισσοτερα βιβλια του και εχω κατεβασει σχεδον ολες τις ταινιες του (καποιες που δεν κυκλοφορουν στην Ελλαδα) αλλα αυτη αν και η πλεον προσφατη (μαζι την ομιχλη) δεν.... κατι εχασα μαλλον θα την ξαναδω:flipout:
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Ξεκίνησε πολύ καλά και λέω ωπ κάτι γίνεται εδώ.
Όσο περνούσε η ώρα όμως δεν με έπειθε ως ταινία τρόμου.
Μερικές φορές μάλιστα, όπως στο φωταγωγό που τον καταδιώκει ένας βρυκόλακας μου φάνηκε πολύ αστείο και με έπιασαν τα γέλια.

Μετριότατη!