Πυρήνας-Σαββόπουλος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τόφερα απ´εδώ τόφερα απ´εκεί,τό αγόρασα το Live τού Νιόνιου μέ αποσπάσματα από εμφανίσεις πού έκανε τον Νοέμβριο τού 2006 στό Gazarte ,40 ακριβώς χρόνια μετά τήν έκδοση τού Φορτηγού του....
Μαζί του δυό εκπληκτικοί μουσικοί ,ο πιανίστας Σταύρος Λάντσιας καί ένας από τού σπουδαιότερους Ευρωπαίους μπασίστες ο Γιώτης Κιουρτσόγλου.
Το c.d. συνοδεύεται από ένα πλουσιότατο d.v.d. μέ αποσπάσματα από τίς εμφανίσεις του εκεί...
Ο Σαββόπουλος επιλέγει τραγούδια πού δέν είναι από τα πιό πιασάρικά του και η ατμόσφαιρα δέν έχει σχέση μέ πανηγύρι...
Πιό πολύ θυμίζει παρέα πού ακούει και συμμετέχει μέ συγκίνηση καί νοσταλγία...
Οι καινούριες ενορχηστρώσεις αναδεικνύουν τόν ´πυρήνα´πολλών παλιών τραγουδιών .Μπάσσο,κιθάρα,πιάνο παράγουν ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα και ο Σαββόπουλος δείχνει νά τό ευχαριστιέται..
Η Ελσα,η Ζωζώ ,η Θεία Μάνου,Τά Πουλιά τής Δυστυχίας,Η Δημοσθένους Λέξις,έχουν κυριολεκτικά αναζωογονηθεί μέσα από τίς λιτές αλλά ακριβείς μουσικά ενορχηστρώσεις τών δύο σπουδαίων μουσικών...
Υπάρχει και λίγος Χατζιδάκις,μιά πολύ καλή διασκευή τού ´Φεύγω´τού Ορφέα Περίδη και δυό πολύ σημαντικές στιγμές...Οι Κωλοέλληνες ένα από τά ωραιότερα τραγούδια τού Διονύση και οι ´Εκδρομείς τού '60´σέ μιά άκρως εξομολογητική ερμηνεία από τον Διονύση...
Επιανα τον εαυτό μου στιγμές νά χαμογελάει λιγάκι ειρωνικά ακούγοντας κάποιους παλιούς του στίχους και αναλογιζόμενος ορισμένες άτοπες,κατά τήν γνώμη μου,στιγμές τήν τελευταία επταετία..
Τελικά όμως επικρατούσε η παλιά αγάπη και η ευγνωμοσύνη γι´αυτό πού υπήρξε και προσέφερε...Δέν έχουν μείνει και πολλοί άλλως τε καί δέν έχω τήν πολυτέλεια νά ´ξεχνάω´αυτούς πού μέ ´έθρεψαν´
Ειδικά μάλιστα από τήν στιγμή πού ανήκω στούς ´Εκδρομείς τού '75´αλλά στό σπίτι μου το Φορτηγό του μέ επισκέφτηκε διά χειρών πατρός στά 1966 μέ αριθμό βινυλίου 236,ο ´Πυρήνας ´του μέ ικανοποίησε αρκούντως....
Ο πιό μεστός Σαββόπουλος τών τελευταίων 15 ετών μέ δυό super μουσικούς σέ ´εσωτερικές´παραστάσεις χωρίς φανφάρες...
Νάχει τήν υγειά του καί νά πορεύεται όπως επιθυμεί πιά...
Οσα μού έδωσε δέν πετιούνται.....
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Μπραβο βρε Σπυρο..

και θα μας δωσει και αλλα ο Διονυσης

και τωρα... που διπλα του θα εχει και τον Θαναση.

.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μπραβο βρε Σπυρο..

και θα μας δωσει και αλλα ο Διονυσης

και τωρα... που διπλα του θα εχει και τον Θαναση.

.

Mακάρι.Ο Θανάσης τόχει δηλώσει επανειλημένα ότι έχει δεχτεί πολλές επιδράσεις από τον Νιόνιο..
Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι τώρα ο Νιόνιος θά αναζωογονηθεί από τόν Θανάση..
Ο Λαρισαίος έχει πολύ ψωμί ακόμα..
 
17 June 2006
14,350
Λυπάμαι αλλά δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σας. Ο σεβασμός είναι δεδομένος αλλά ο Νιόνιος, για μένα, έχει πάψει να αποτελεί Ζωντανό κομμάτι του πολιτιστικού γίγνεσθαι εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Από το "Βρώμικο Ψωμί" κατα τη γνώμη μου. Μιά μικρή αναλαμπή, ίσως, με τα "Τραπεζάκια Εξω", εμένα βέβαια Δεν μου άρεσαν ούτε αυτά: τόση κολακεία στον νεο-Ελληνα, δεν την αντέχω. Από κεί και πέρα, "Κούρεμα" και τα σχετικά, ούτε να τα βλέπω.
Δικά του είναι τα τραγούδια, μπορεί να τα ντύνει κάθε φορά όπως θέλει, εμένα όμως εδώ και πάρα πολλά χρόνια, κάθε καινούργια του δουλειά, μου φέρνει στο νού το "απορία ψάλτου=βήξ".
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
πολλά αποσπάσματα στην tv δεν θυμάμαι σε ποιό κανάλι.
Πάντως με τράβηξαν πιό πολύ οι άλλοι δυό.
Και αυτό δεν μου άρεσε.
Αλλά θα ήθελα να του δώσω μιά ευκαιρία...
 
18 June 2006
362
__Νομίζω το alter είναι που τα παίζει...


__Είχα δει και ένα αφιέρωμα σε κρατικό κανάλι νομίζω...



__Προσωπικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Βέβαια, εγώ ούτε έχω μεγαλώσει με Σαββόπουλο (καθώς είμαι μικρός για κάτι τέτοιο), ούτε το επιδίωξα βέβαια (να τον "ψάξω" δηλαδή). Θεωρώ -με τα πολύ λίγα που ξέρω- ότι έχει προσφέρει πολλά και έχει κλέψει και πολλά, αλλά με τατκ ας πούμε, χαριτωμένα δηλαδή... χαχα!

__Με τον πυρήνα όμως, νομίζω πως πέτυχε μία ανανέωση - επιστροφή στην αλήθεια, τον πυρήνα τον τραγουδιών του. Φυσικά είναι οι δύο άλλοι μουσικοί που δίνουν ρέστα (για αυτόν τον ΕΞΑΙΡΕΤΟ μπασίστα, τι να πρωτοπείς... εδώ και 6-7 χρόνια που τον ανακάλυψα μέσω του Ιωαννίδη, έχω πάθει πλάκα! Συμφωνώ με τον Σπύρο, ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ στους καλύτερους /σημαντικότερους μπασίστες της Ευρώπης, με πάντα υπέροχο ήχο, που όσο πάει γίνεται και πιο χαρακτηριστικός /προσωπικός -ενώ παλιότερα που έφερνε και πολύ απο άλλους π.χ. Στου Χαμμ & Ρικ Φιρεμπράτσι).

__Πολύ καλή και έξυπνη κίνηση ο πυρήνας. Θα μου άρεσε να υπήρχε και μία προσθήκη του Καπιλίδη (νομίζω δε θα μάθω ποτέ πως γράφετε το όνομά του! χαχα!) στα τύμπανα όμως! Αλλά και πάλι, ήταν ωραίο που έμεινε στον αριθμό 3 το σχήμα. Μπράβο του πάντως. Απ' το να κάνει κάτι νέο και αδιάφορο, επένδυσε σε εξαιρετικου´ς συνεργάτες και μας έδωσε κάτι που το προτιμώ. Μάλιστα, παραλίγο να πάω να τον δω στην μικρή Επίδαυρο το καλοκαίρη, αλλά τελικά δεν βόλεψε... είμαι σίγουρος πως θα ήταν μία πολύ "αληθινή" και όμορφη μουσική βραδιά για τους θεατές και αυτό είναι που μετράει.

__Thumbs up απο μένα στον πυρήνα..!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Καπηλίδης...είναι.
αν το πάρω εγώ θα το πάρω, γιά να μελετήσω το Γιώτη