ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ--ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ

mac9

New member
3 January 2007
1
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΣΩ ΟΛΟΥΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ(ΝΤΡΟΠΗ).ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΝΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΣΟΒΑΡΟΥ HOME CINEMA ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΗ ΜΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΤΕΣΠΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.

ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΕΝΙΣΧΥΤΗ YAMAHA A2
ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΗΧΕΙΟ ΒnW
Main speakers:Dahli concept 6
Sub:Dahli concept
Πίσω ηχεία της Waferdale 100w
TV:pHILIPS Philips 42PFP5532D

ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΟ ΟΛΟ ΤΑΙΡΙΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΙΜΗ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ BUDGET ΠΟΥ ΕΙΧΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ.....ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΙΟΥ ΕΝΤΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ(ΔΥΝΑΤΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ)..ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΘΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΗΧΕΙΟ.Η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΗΧΟΜΩΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ.ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ,ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΟΚΕΤΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΟΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ(ΕΙΔΑ Π.Χ. Α-BLOCK) ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΝ ΗΧΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΙΒΕ ΣΙΝΕΜΑ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΜΕ ΣΚΙΣΟΥΝ?SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
1) Περισσότερο κούρασαν τα κεφαλαία .
2) Αν θέλεις αποτέλεσμα δεν γλιτώνεις το σκίσιμο.
3) Άκου πιο χαμηλά και ζήσε με αυτό .

Α , καλωσόρισες .
 
Δεν αξίζει να επενδύσεις σε ξένο σπίτι....σου μιλάω εκ'πείρας....
Οπως ειπώθηκε και πριν, συμβιβάσου με τις χαμηλώτερες εντάσεις και μην ρισκάρεις πολλύ περισσότερα απο αυτά που μπορείς να πάρεις απο τα μηχανήματά σου...
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Υπαρχει περιπτωση να μπει κουρτινα στην μεσοτοιχεια?

Βασικα ενδιαφερομαι εγω για "ηχομονωτικη" κουρτινα και ρωταω τους παλαιοτερους αν υπαρχει τετοιο υφασμα, να κοβει τουλαχιστον καποιες συχνοτητες... Κατι αναλογο με την κουρτινα συσκοτισης ας πουμε!
 

vipcinemas

Senior Member
29 June 2006
321
Liverpool
Υπαρχει περιπτωση να μπει κουρτινα στην μεσοτοιχεια?

Βασικα ενδιαφερομαι εγω για "ηχομονωτικη" κουρτινα και ρωταω τους παλαιοτερους αν υπαρχει τετοιο υφασμα, να κοβει τουλαχιστον καποιες συχνοτητες... Κατι αναλογο με την κουρτινα συσκοτισης ας πουμε!


Και να υπηρχε τετοια κουρτινα, το αποτελεσμα θα ηταν σα να εχεις ενα ενυδρειο χωρις πατο...
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
αν βάλω πατουσάκια σιλικόνης κάτω από το σαμπ θα βοηθήσει καθόλου?
υπόψην το ανεβάζω ελάχιστα, αλλά η πολυκατοικία που μένω δεν έχει καθόλου ηχομόνωση.

ευχαριστώ
 
αν βάλω πατουσάκια σιλικόνης κάτω από το σαμπ θα βοηθήσει καθόλου?
υπόψην το ανεβάζω ελάχιστα, αλλά η πολυκατοικία που μένω δεν έχει καθόλου ηχομόνωση.

ευχαριστώ

Ναι θα κερδίσεις κάτι, αλά μην φαντάζεσαι και πολλά πράγματα σε σχετικά μεγάλες εντάσεις.Η μέθοδος αυτη θα λειτουργούσε πολύ-πολύ καλύτερα σε συνδιασμό με άλες παρεμβάσεις στον χώρο, που έτσι και αλοιώς δεν μπροέις να κάνεις.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αν απομονωσεις ηχεια και σαμπ θα μπορεις να παιξεις λιγο πιο δυνατα
απο τη στιγμη που εισαι σε ξενο σπιτι δεν ρειχνεις φραγκο γιατι οταν φυγεις
θα πρεπει να το ξαναφερεις στην αρχικη του κατασταση
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
οταν εχεις αυτο το χομπυ νοικιαζεις και το αναλογο σπιτι
τωρα θα ζησεις με το κακο κουμπακι
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
apo oti blepo den upothikan kai polles gnomes(luseis)
poli m arese i apopsi tou kosmous. prepei na exei spoudasei pano sto antikeimeno.

Kατ´αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας.

Κατα δευτερον, το θεμα "παγωσε" απο την στιγμη που το μελος που το ανοιξε δεν επανηλθε".

Και κατα τριτον, θα μπορουσε το πρωτο σου ποστ να ειναι ποιο ευγενικο.
(αν δυνατον και στα ελληνικα)
 
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ--ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ

apo oti blepo den upothikan kai polles gnomes(luseis)
poli m arese i apopsi tou kosmous. prepei na exei spoudasei pano sto antikeimeno.

Φίλε μου, εδω δεν καταπιέζουμε, ούτε εκβιάζουμε κανέναν να γράψει και να πει την γνώμη του.Αν σε κάποιο θέμα δεν υπάρχουν πολλές απαντήσεις αυτό δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι αγνοείται ο συντάκτης του.Απλά η το σύνολο νοιώθει πως εξάντλησε το θέμα και δεν έχει τίποτε παραπάνω να εκφράσει, η δεν γνωρίζει και συνεπώς δεν έχει άποψη.Πάρα πολλά θέματα, επανέρχονται μετά απο πολύ καιρό, όταν υπάρχει μέλος με γνώμη η ενδιαφέρον γιά αυτά.
Οσο γιά την θέση σου στην άποψη του Kosmous, ελπίζω ότι την ενοείς και δεν ειρωνεύεσαι.
Τέλος σε καλωσορίζω και εγω στην παρέα μας, αν και με στεναχώρησε ο τρόπος γραφής του πρώτου μηνύματός σου εδω...και μιά πράκληση:Γράψε απο εδω και εμπρός στα Ελληνικά εαν είναι δυνατόν.
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
βασικα δεν ιτηελα να προκαλεσω απλα δεν περιμενα τετοια απαντηση απο τον kosmous. ειμουνα ειρονικος και το λεω. δεν εχω γνωμη να εκφερω πανω στο συγκεκριμενο αν και εχω αρκετεσ γνωσεισ πανω στο αντικειμενο. συγνωμη αν προκαλεσα. μαλλον χαζομαρα μου. Ευχαρηστω παντως για το καλωσορισμα
 
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ--ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ

βασικα δεν ιτηελα να προκαλεσω απλα δεν περιμενα τετοια απαντηση απο τον kosmous. ειμουνα ειρονικος και το λεω. δεν εχω γνωμη να εκφερω πανω στο συγκεκριμενο αν και εχω αρκετεσ γνωσεισ πανω στο αντικειμενο. συγνωμη αν προκαλεσα. μαλλον χαζομαρα μου. Ευχαρηστω παντως για το καλωσορισμα

Εγω σε ευχαριστώ πολύ γιά την κατανόηση....δεν πειράζει...άνθρωποι είμαστε όλοι και κάποιες φορές άθελά μας, παρακάμπτουμε κανόνες του club.....
και πάλι καλή συνέχεια,και να ξέρεις ότι οι γνωσεις σου θα βοηθήσουν πολύ, αρκετά μέλη του club...να είσαι εδω λοιπόν!!!
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ--ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ

apo oti blepo den upothikan kai polles gnomes(luseis)
poli m arese i apopsi tou kosmous. prepei na exei spoudasei pano sto antikeimeno.



Φίλε ApolloTonKosmo , αν ξαναδιαβάσεις την απάντησή μου με προσοχή και αφού κατανοήσεις το τι ζητάει ο φίλος που άνοιξε το θέμα , θα καταλάβεις πως δεν υπάρχουν άλλες λύσεις πλην της μετακόμισής του , την οποία λύση φαντάζομαι πως σίγουρα την γνωρίζει .
Προς τι λοιπόν η ειρωνεία ?



Α , και καλωσόρισες .
 
Last edited:
Απάντηση: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ--ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ

Φίλε ApolloTonKosmo , αν ξαναδιαβάσεις την απάντησή μου με προσοχή και αφού κατανοήσεις το τι ζητάει ο φίλος που άνοιξε το θέμα , θα καταλάβεις πως δεν υπάρχουν άλλες λύσεις πλην της μετακόμισής του , την οποία λύση φαντάζομαι πως σίγουρα την γνωρίζει .
Προς τι λοιπόν η ειρωνεία ?



Α , και καλωσόρισες .

Ο φίλος μας, απάντησε και παραδέχτηκε την υπερβολή του...ας μην το συνεχίσουμε άλο...δεν υπάρχει πλέον λόγος.