1080p24

ralfs

New member
14 November 2007
12
Έχω το κουτάκι της Shuttle SG33G5M (D'VO Series)

Αυτό περιλαμβάνει Onboard Intel Graphics Media Accelerator 3100 (GMA 3100) με έξοδο HDMI.

Το έχω συνδέσει στην TV μου (Sony KDL-40x3500) μέσω HDMI και προσπαθώ να το κάνω να παίξει στα 24 Hz.

Από τα Vista έχω επιλογή μόνο για 25i,30i,50p,60p FPS.

Εγκατέστησα το Powerstrip και πήγα στο Vertical Geometry - Refresh Rate και έβαλα 24 Hz...

Δυστυχώς η οθόνη μαύρισε και φυσικά δεν είχα εικόνα καθόλου.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι η έξοδος SPDIF από την έξοδο HDMI.

Ενώ η shuttle αναφέρει:
"HDMI connector (High Definition Multimedia Interface)
supports HDCP (High-bandwith Digital Content Protection)
transmits SPDIF digital audio signals"
εγώ από το HDMI παίρνω μόνο Stereo 2.0.
Οπότε και συνέδεσα στην SPDIF έξοδο του Shuttle, ένα καλώδιο που πηγαίνει στον ενίσχυτη και παίζει ΟΚ (θέλω όμως να ξεφορτωθώ αυτό το extra καλώδιο).

Έχει κανείς καμία ιδέα για κανένα από τα παραπάνω; (πιο σημαντικό για εμένα είναι το 1080p24)
 

ralfs

New member
14 November 2007
12
Δοκίμασε κάποια από τα presets του Powerstrip για τα 24Hz. Είναι το πιο ασφαλές πράγμα που μπορείς να κάνεις.

Δυστυχώς το default του δεν παίζει...

Αναρωτιέμαι εαν υπάρχει περιορισμός από την κάρτα γραφικών και δεν βγάζει αυτό το refresh rate. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι η έξοδος SPDIF από την έξοδο HDMI.
Τι εννοείς?? Έχει έξοδο S/PDIF η HDMI ή μιλάς για τον ήχο μέσω HDMI???
Το HDMI μπορεί να μεταφέρει 2 κανάλια ήχου PCM και ως 6 κανάλια AC3 (DD).
Μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα για ήχο το HDMI και το S/PDIF της M/B???
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και τις αναλογικές εξόδους???
 

ralfs

New member
14 November 2007
12
Τι εννοείς?? Έχει έξοδο S/PDIF η HDMI ή μιλάς για τον ήχο μέσω HDMI???
Το HDMI μπορεί να μεταφέρει 2 κανάλια ήχου PCM και ως 6 κανάλια AC3 (DD).
Μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα για ήχο το HDMI και το S/PDIF της M/B???
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και τις αναλογικές εξόδους???

Υπάρχει μια "κάρτα ήχου" στο control panel που είναι η HDMI.
Οπότε και ναι μεταφέρει μέσω του ίδιου καλωδίου Stereo (PCM).
Δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για 5.1 όπως αναφέρεις ότι θα έπρεπε να κάνει το και όπως καταλαβαίνω από τα specs που αναφέρει ότι μεταφερεί SPDIF σήματα πάνω από το HDMI (προφανώς μιλάει για το 5.1).

Θεωριτικά θα μπορούσες ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσεις το Stereo HDMI και το SPDIF.
Θα πρέπει όμως στην κάθε εφαρμογή να πας να ορίσεις το sound output.
Αλλά το να έχεις ταυτόχρονα να παίζει και από τις 2 εξόδους δεν έχει τέτοια επιλογή.
Είναι σαν να έχεις στο PC απλά 2 κάρτες ήχου και διαλέγεις το default και μετά εαν θέλεις για την συγκεκριμένη εφαρμογή το άλλο output θα πρέπει να υποστηριζεί η εφαρμογή ποιο θα είναι το output device και το ορίζεις.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω! :D
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Τώρα τα ξεμπέρδεψες. Το S/PDIF απ' την έξοδο του HDMI με μπέρδεψε. :p
Το S/PDIF μπορεί να μεταφέρει 2ch PCM, όλα τα σήματα DD και DTS μέχρι 7.1 + τα format για τα PC (κάτι interactive και κτλ της DD και DTS). Δλδ όλα εκτός των πολυκάναλων PCM και όλα τα σήματα τα HD και DD+. Απ' την άλλη το HDMI της ATI μπορεί να μεταφέρει stereo PCM και μέχρι 5.1 DD. Τώρα πως γίνετε να μεταφέρεις DD 5.1 όταν βλέπεις ταινία δεν γνωρίζω. Δεν σου δίνει κάποια επιλογή το πρόγραμμα ώστε αντί για PCM να χρησιμοποιείς bitstream για DD??? Για ψάξε στο google. Ίσως βρεις κάτι.
 

ralfs

New member
14 November 2007
12
Έβαλα διάφορα προγραμματάκια και φαίνεται ότι δεν υπάρχει το 1080p24 στο EDID.

Το θέμα είναι ότι μάλλον (δεν το έχω καταλάβει) η Intel δεν παίζει με το Powerstrip (σωστά) και δεν δουλεύουν τα refresh rates.

Εαν κάποιος έχει δοκιμάσει με την X3500 ή με το Intel chipset και έχει καταφέρει κάτι, ας δώσει κανένα tip γιατί έχω κολλήσει :)

Ευχαριστώ!