Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Πρόσφατα μετεφερα τη θεση θεασης/ακροασης απο τα 6μ στα 4,5μ ενω τα ηχεια παρεμειναν στις θεσεις τους στις 4 ακρες του δωματιου. (2,90x2,90x6,00)

Εκανα τη ρυθμιση με το μικροφωνο και παρατηρησα ότι τα surround ακουγονται χαμηλα. Επισης αν (μετα τη νεα ρυθμιση) καθησω στα....6μ παλι, εχω πολυ καλυτερη ηχητικη εικονα, γεμιζει ο χωρος και το surround δινει ρεστα...

Τι κανω λοιπον?
Ρυθμιζω με βαση τα 4,5μ και καθομαι ξανα στα 6?
Δυναμωνω τα dB στα surround?
Δίνω μικρότερη απόσταση στα surround?
 
17 June 2006
3,031
1) Το μικρόφωνο υποθέτω το έβαλες στα 4.5 μετρα(νεα θέση).
2) Μεσα από το μενού του ενισχυτή δες τι τιμες αποστασεων σου δινει για όλα τα ηχεία (πλην του sub).
3) Το ίδιο ως ανω αλλά για τις στάθμες.
4) Η τοποθέτηση των ηχείων δεν είναι σωστή.

ΑΣΧΕΤΟ
Τα εμπρόσθια ηχεία γιατί ειναι στις ακρες?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
1) Ναι, το μικρόφωνο ήταν στα 4,5μ
2) Δίνει τις....σωστές αποστάσεις, αντε λίγα εκατοστα διαφορά
3) Στις σταθμες γίνεται λιγο ..."πανηγύρι", καμμια δεν είναι ίδια με την αντίστοιχή της,(το δεξί με το αριστερό, είτε στα εμπρός είτε στα surround).
Aυτό το αποδίδω στο διαφορετικό μήκος καλωδίων και στη διαφορετική ποιότητα (άλλο καλώδιο για τα εμπρός, άλλο για τα πίσω, άλλο για το κεντρικό!!!!!)
4) ?????? Γιατί όμως?

ΑΣΧΕΤΟ
Προβάλλω στον τοιχο οποτε τα εμπρος είναι δεξια αριστερα της οθονης.... και καθομουν τερμα στον αλλο τοιχο οποτε και τα surround τα εβαλα πισω μου (στον τοιχο απεναντι απο αυτον της οθονης).

Μπορουσα να τα ειχα βαλει και στον πλαινό αλλα όταν είχα ρωτησει σε σχετικο θεμα δεν ειχα παρει σαφη απαντηση οποτε τα εβαλα πισω μου.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Απάντηση: Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

1) Το μικρόφωνο υποθέτω το έβαλες στα 4.5 μετρα(νεα θέση).
2) Μεσα από το μενού του ενισχυτή δες τι τιμες αποστασεων σου δινει για όλα τα ηχεία (πλην του sub).
3) Το ίδιο ως ανω αλλά για τις στάθμες.
4) Η τοποθέτηση των ηχείων δεν είναι σωστή.

ΑΣΧΕΤΟ
Τα εμπρόσθια ηχεία γιατί ειναι στις ακρες?

Μανώλη γιατί στο SUB ανιχνεύει λάθος απόσταση ? Στη δική μου περίπτωση μεγαλύτερη.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Σωστός :ears:.

Επομένως δεν ξαναπειράζω την φάση παρότι το δικό μου SUB επιτρέπει παρέμβαση της φάσης ανά 15 μοίρες.

Αγαπητέ συνονόματε Ilias ευχαριστώ γιά την φιλοξενία στο θέμα σου.
 
Πολλές φορές έχει εμφανιστεί θέμα τέτοιο με την ισχή απόδοση(τουλάχιστον στα αυτιά μας)απο τα περιφερειακά ηχεία.
Μπορεί να είναι σωστές θεωρητικά οι ρυθμίσεις αλά στην πράξη να αλλάζουν τα πράγματα.
Απο προσωπική εμπειρεία, μπορώ να πω στα σίγουρα ότι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το υλικό που ακούμε, για αυτό και δεν θα πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα απο περιορισμένο αριθμό ταινιών.Ετσι και αλοιώς στην πλειοψηφία αυτών, οι περισσότερες είτε δεν έχουν αρκετή πίσω πληροφορία γραμμένη, είτε γιά τα δικά μας γούστα αυτές δεν αρκούν.
Επίσης ο παράγοντας χώρος, και ιδιαίτερα στην ευαίσθητη περιοχή των περιφερεικαών πίσω ηχείων, παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.Δεν πιστεύω ότι πολλοί χώροι σήμερα πληρούν τις σωστές προυποθέσεις γιά άκουσμα περιφερεικάν ήχων σωστά, και γιά αυτό αρκετοί απο εμάς ακολουθούμε κάποια τεχνάσματα έτσι ώστε να κάνουμε περισσότερο αρεστό στα αυτιά μας τον περιβάλοντα ήχο.
 
Last edited:

jaws

Established Member
Εγώ έχω κάτι alesis monitor one mk2 για surraound και τα έχω σε βάσεις στον τοίχο... εδώ και περίπου ένα χρόνο είχα την αίσθηση οτι δεν άκουγα τα πίσω ηχεία καθόλου οτι και να άλλαζα στις ρυθμίσεις, κάποια στιγμή καθώς διάβαζα το βιβλιαράκι που δίνει η εταιρία μαζί με τα ηχεία διάβασα οτι αυτά τα ηχεία μπορουν να τοποθετηθουν και οριζόντια (στο πλάι) και μάλιστα είναι καλύτερα με το τουίτερ προς τα μέσα και όχι προς τα έξω, πήγα αμέσως και το άλλαξα, έβαλα μια ταινία που ξέρω καλά και voila ξαφνικά απέκτησα έναν πλυσιο περιβαλλοντικό ήχο με κατευθυντηκότητα ξεσπάσματα και ροη...και αυτο μόνο απο αυτήν τη μικρή αλλαγή
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Πολλές φορές έχει εμφανιστεί θέμα τέτοιο με την ισχή απόδοση(τουλάχιστον στα αυτιά μας)απο τα περιφερειακά ηχεία.
Μπορεί να είναι σωστές θεωρητικά οι ρυθμίσεις αλά στην πράξη να αλλάζουν τα πράγματα.
Απο προσωπική εμπειρεία, μπορώ να πω στα σίγουρα ότι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το υλικό που ακούμε, για αυτό και δεν θα πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα απο περιορισμένο αριθμό ταινιών.Ετσι και αλοιώς στην πλειοψηφία αυτών, οι περισσότερες είτε δεν έχουν αρκετή πίσω πληροφορία γραμμένη, είτε γιά τα δικά μας γούστα αυτέ δεν αρκούν.
Επίσης ο παράγοντας χώρος, και ιδιαίτερα στην ευαίσθητη περιοχή των περιφερεικαών πίσω ηχείων, παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.Δεν πιστεύω ότι πολλοί χώροι σήμερα πληρούν τις σωστές προυποθέσεις γιά άκουσμα περιφερεικάν ήχων σωστά, και γιά αυτό αρκετοί απο εμάς ακολουθούμε κάποια τεχνάσματα έτσι ώστε να κάνουμε περισσότερο αρεστό στα αυτιά μας τον περιβάλοντα ήχο.


Σωστός :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Re: Απάντηση: Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

.Δεν πιστεύω ότι πολλοί χώροι σήμερα πληρούν τις σωστές προυποθέσεις γιά άκουσμα περιφερεικάν ήχων σωστά, και γιά αυτό αρκετοί απο εμάς ακολουθούμε κάποια τεχνάσματα έτσι ώστε να κάνουμε περισσότερο αρεστό στα αυτιά μας τον περιβάλοντα ήχο.

Όλα σωστά και συμφωνώ, στην προκειμένη περίπτωση όμως τι κανουμε? Και λαθος να είναι ο χωρος, όταν καθομαι πισω, ταιριαζει με τα γουστα μου.

Πηγαινοντας τώρα πισω... τι "διορθώνω" στην ουσία? Την ενταση των περιφερειακων ή την απόσταση? Ωστε όταν καθίσω στην κανονική θεση να ρυθμίσω αναλογα?
 
Η απόσταση θα έχει διορθωθεί από τον ενισχυτή (με την εισαγωγή του απαραίτητου delay) με τις ρυθμίσεις που έκανε όταν είχες βάλει το μικρόφωνο στα 4.5μ.

Εγώ θα έδινα μερικά db ακόμα στην ένταση των περιφερειακών και θα ξεμπέρδευα.
 

JDL9

Senior Member
2 October 2007
332
Αθήνα
Για ενα πιο ασφαλές αποτέλεσμα κάνε μια μέτρηση με ενα απλό ντεσιμπελόμετρο, υπάρχουν αρκετά και φθηνά στην αγορά.
Αν αποφασίσεις να το κάνεις θα σου πω λεπτομέρειες για να έχεις ενα πιο σωστό αποτέλεσμα.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

Όλα σωστά και συμφωνώ, στην προκειμένη περίπτωση όμως τι κανουμε? Και λαθος να είναι ο χωρος, όταν καθομαι πισω, ταιριαζει με τα γουστα μου.

Πηγαινοντας τώρα πισω... τι "διορθώνω" στην ουσία? Την ενταση των περιφερειακων ή την απόσταση? Ωστε όταν καθίσω στην κανονική θεση να ρυθμίσω αναλογα?

Απο το να αυξήσεις την ένταση των περιφεριακών extra απο ότι σου δίνουν οι αυτόματες τοποθετήσεις του av, δοκίμασε να φήσεις τις εντάσεις σωστά όπως τις πέρνεις απο τον ενισχυτή και δώσε ψεύτικες αποστάσεις σε αυτόν, δηλαδή δήλωσε τα πίσω ηχεία περισσότερο μακρυά απο ότι είναι γιά να σου τα φέρει η αυτόματη ρύθμιση ακόμη πιό κοντά απο ότι είναι στην πραγματικότητα.
 

JDL9

Senior Member
2 October 2007
332
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

Απο το να αυξήσεις την ένταση των περιφεριακών extra απο ότι σου δίνουν οι αυτόματες τοποθετήσεις του av, δοκίμασε να φήσεις τις εντάσεις σωστά όπως τις πέρνεις απο τον ενισχυτή και δώσε ψεύτικες αποστάσεις σε αυτόν, δηλαδή δήλωσε τα πίσω ηχεία περισσότερο μακρυά απο ότι είναι γιά να σου τα φέρει η αυτόματη ρύθμιση ακόμη πιό κοντά απο ότι είναι στην πραγματικότητα.
Aυτό είναι λάθος οι φασικές ανωμαλίες που θα δημιουργηθούν θα έχουν άμεση επίπτωση στην συνολική ποιότητα του ήχου, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αλλαχθεί η απόσταση των ηχείων που έχει μετρήσει ο ενισχυτής.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Για να εξηγησω λίγο το φαινομενο, χθες που εκανα καποιες δοκιμες ακομη, με το star wars III, την εναρκτηρια σκηνη με τη μαχη,

όταν καθομαι τερμα πισω, (6μ) τα διαστημοπλοια που ερχονται απο πισω, τα ακουω περισσότερη ώρα, δηλαδη καταλαβαινω ότι κατι ερχεται απο πισω, ενω οταν καθομαι στη "σωστη" θεση, με βαση την οποια και ειναι ρυθμισμενα τα ηχεια (4,5μ) ο ηχος φτανει ξαφνικα και σχεδον απο το πλαι... δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...

επίσης, εκρηξη που γινεται μπροστα στο κεντρο της εικονας και μετατοπιζεται πισω μου (δηλαδη περναω μεσα απ' αυτην)οταν ειμαι στα 6μ. εχω την αισθηση αυτη... οτι περναω μεσα απο αυτην, ενω στα 4,5 γίνεται μπροστα μου και μετα ακουω καποια "θραυσματα" πισω.. δεν υπαρχει δηλαδη συνεχεια στον ηχο...

καπως ετσι το αντιλαμβανομαι...
 

JDL9

Senior Member
2 October 2007
332
Αθήνα
Για να εξηγησω λίγο το φαινομενο, χθες που εκανα καποιες δοκιμες ακομη, με το star wars III, την εναρκτηρια σκηνη με τη μαχη,

όταν καθομαι τερμα πισω, (6μ) τα διαστημοπλοια που ερχονται απο πισω, τα ακουω περισσότερη ώρα, δηλαδη καταλαβαινω ότι κατι ερχεται απο πισω, ενω οταν καθομαι στη "σωστη" θεση, με βαση την οποια και ειναι ρυθμισμενα τα ηχεια (4,5μ) ο ηχος φτανει ξαφνικα και σχεδον απο το πλαι... δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...

επίσης, εκρηξη που γινεται μπροστα στο κεντρο της εικονας και μετατοπιζεται πισω μου (δηλαδη περναω μεσα απ' αυτην)οταν ειμαι στα 6μ. εχω την αισθηση αυτη... οτι περναω μεσα απο αυτην, ενω στα 4,5 γίνεται μπροστα μου και μετα ακουω καποια "θραυσματα" πισω.. δεν υπαρχει δηλαδη συνεχεια στον ηχο...

καπως ετσι το αντιλαμβανομαι...
Ποιόν ενισχυτή έχεις?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Εχω τον pioneer 916 και ηχεια εμπρος Δ/Α δυο βασης Mission 751 και ολα τα υπολοιπα απο τη σειρα FX 5.1 της Tannoy (δορυφοροι + sub + κεντρικο).
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αύξηση dB ή μείωση απόστασης?

Aυτό είναι λάθος οι φασικές ανωμαλίες που θα δημιουργηθούν θα έχουν άμεση επίπτωση στην συνολική ποιότητα του ήχου, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αλλαχθεί η απόσταση των ηχείων που έχει μετρήσει ο ενισχυτής.

Επίπτωση στον ήχο έτσι και αλοιώς υπάρχει απο την στιγμή που υπάρχουν τέτοιου είδους επεμβάσεις....είπα δοκίμασε,μπορεί τελικά η αλοίωση απο την παρέμβαση να μην είναι αισθητή.
 

JDL9

Senior Member
2 October 2007
332
Αθήνα
Εχω τον pioneer 916 και ηχεια εμπρος Δ/Α δυο βασης Mission 751 και ολα τα υπολοιπα απο τη σειρα FX 5.1 της Tannoy (δορυφοροι + sub + κεντρικο).
Hχοχρωματικά τα Mission 751 δεν ταιριάζουν με τα Τannoy ειδικά το ταίριασμα με το κεντρικό οπότε εκεί έχεις θέμα.
Ο ενισχυτής σου δεν έχει την απαιτούμενη υπολογιστική δύναμη για ισοστάθμιση ακριβείας οπότε θέλει προσοχή.
Σε πρώτη φάση ξέχνα τις μετρήσεις και κάνε τα εξής :
1. Δήλωσε ΟΛΑ τα ηχεία Small.
2. Δήλωσε cross point τoυς 80Hz ίσως χρειαστεί να ανέβεις και στους 90Hz.
3. Mέτρησε με μέτρο τις αποστάσεις των ηχείων απο την θέση ακρόασης και πέρασε τα αποτελέσματα στον ενισχυτή.
4. Μέτρησε με ντεσιμπελόμετρο την ένταση του κάθε ηχείου χωριστά ώστε όλα να έχουν την ίδια ένταση στην θέση ακρόασης.

Έπεται συνέχεια.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Όντως δεν ταιριάζουν και αυτό φαίνεται ακόμα και από τους ροζ θορύβους όπου έχουν εντελώς διαφορετική χροιά, αλλά τα είχα συνδεσει δοκιμαζοντας για πιθανό καλύτερο ήχο (σαν τα πιο βασικά και αυτα που τραβανε το περισσότερο φορτίο). Λες να βαλω παλι τους δορυφόρους και για Δ/Α? Τα είχα πρωτοσυνδέσει (τα mission) για να δοκιμασω 7.1 και στη συνεχεια τα αφησα (ουτε το 7.1 με ικανοποιησε αν και θα επρεπε να του δωσω λιγο περισσοτερο χρονο ακροασης, ειδικα όταν σύνδεσα ένα στερεοφωνικο Technics στα Δ/Α ως τελικό).

Με την αυτόματη ρυθμιση τα εμπρος τα βγαζει παντα large κι εγω τα δηλωνα small χειροκινητα (τωρα τελευταια τα αφησα large γιατι και το sub δε λεει πολλα, και ειπα μηπως καλυτερεψουν τα χαμηλα).

Το crossover το ειχα στα 100, 150 και τωρα στα 80, (τις μοιρες είτε στο 0 είτε στο 180 δεν ακουγα διαφορα). Τα ρυθμιστικα LFE και εντασης πισω στο sub τα εχω στο τερμα.

Τις αποστασεις ειναι ευκολο να τις μετρησω, αν και οπως ειπα τις βγαζει ακριβως (+ - εκατοστα).

Το ντεσιμπελομετρο τώρα είναι λιγο προβλημα... πρεπει να αγορασω ή να δανειστω...

Να πω οτι το δωματιο ειναι παραλληλογραμμο χωρις κολωνες ή αλλα εμποδια, με κουρτινες γυρω γυρω στους τοιχους.

Παντως απο οτι θυμαμαι με το σετ της Tannoy το συστημα απεδιδε πολύ καλύτερα (εκτος αν αρχισα εγω να γινομαι απαιτητικος οσο περναει ο καιρος...)