ψηφιακά καλώδια εικόνας και ιδιοτροπίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Πριν κάμποσο καιρό είχα παραγγείλει μέσω internet ένα καλώδιο 3μετρο dvi σε m1-da (παραλλαγή της dvi) για προβολέα infocus, αγνώστων λοιπών στοιχείων αλλά με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής όπως φαινόταν από την ιστοσελίδα.
Το καλώδιο αυτό όταν συνδέθηκε με το denon 1910 και τον infocus 4805 δεν δούλεψε όπως έπρεπε κάνοντας πράσινα και κόκκινα φλασαρίσματα, ενώ δεν κλείδωνε και σε ανάλυση 1080i. Το ιντερνετομάγαζο μου έστειλε και 2ο τεμάχιο χωρίς χρέωση μήπως ήταν ελλατωματικό το πρώτο αλλά και πάλι τα ίδια αποτελέσματα, με αποτέλεσμα να μου επιστραφούν τα χρήματα και να μου μείνουν τα καλώδια.
Αποφάσισα λοιπόν να τα χαρίσω επί ημερών avforum ακόμα, μήπως σε κάποιον άλλον δούλευαν, ίσως κάποιοι είχαν δει και την σχτική "αγγελία". Και ω! του θαύματος! Και οι δύο παραλήπτες των καλωδίων μου τηλεφώνησαν μετά από μέρες και μου είπαν ότι στα δικά τους μηχανήματα δουλεύουν κανονικά! Χωρίς φλαρίσματα και κλείδωναν κανονικά στις σωστές αναλύσεις! Λεπτομέρεια: και οι δυο παίζουν με htpc. Δεν ξέρω αν αυτό ευθύνεται για την σωστή λειτουργία τώρα.
Μου γεννιέται λοιπόν η απορία: μήπως τα πράγματα με τα ψηφιακά καλώδια δεν είναι μόνο άσπρο-μαύρο όπως πιστεύουμε μέχρι τώρα? Μήπως υπάρχουν και γκρίζες περιοχές? Μήπως η ποιότητα του μεταφερόμενου ψηφιακού σήματος μπορεί να διαφέρει ανάλογα το καλώδιο? Μήπως δεν είναι μόνο κλειδώνει-δεν κλειδώνει αλλά και ΠΩΣ κλειδώνει?
Σαφώς και έχουν αναφερθεί ιδιοτροπίες ψηφιακών συνδέσεων, ποιός δεν θυμάται άλλωστε το περίφημο yamakawa και το v-mode του. Αλλά μάλλον υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που θα μας βασανίζουν.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Θοδωρη, αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα, ειναι οτι οι dvi στις καρτες των πισιων , ειναι πιο "push" απο τασεις και ρευματα ..

Ισως αν δοκιμαζες και καποιο αλλο πλειερ να επαιζε και σε σενα !!

Τα αλλο που αναφερεις ειναι οντως ετσι. Δεν ειναι μονο κλειδωνω δεν κλειδωνω, ειναι και το πως κλειδωνω. Αλλοι βλεπουν πρασινιλες, αλλοι sparks και παει λεγοντας.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Θοδωρή, νομίζω ότι έχεις κάποιο δίκιο. Απλά αυτό που λένε είναι ότι αν κλειδώσει σωστά τότε τελείωσε... Μη σε παραξενεύει το γεγονός ότι στους άλλους έπαιζε ενώ σε σένα όχι. Πιστεύω ότι οι συσκευές που χρησιμοποιείς παίζουν μεγάλο ρόλο. Αυτό που λέει ο browser μου φαίνεται ότι το έχω διαβάσει κι εγώ κάπου. Από εκεί και περα υπάρχουν συσκευές που πιθανόν να έχουν κυκλωματάκια που "βρίσκουν" τα λάθη του ψηφιακού σήματος και όπως και σε όλες τις κατηγορίες συσκευών η ανοχή στα errors του ψηφιακού σήματος και η ευαισθησία σε αυτά διαφέρει από συσκευή σε συσκευή...
 
Το θέμα των ψηφιακών καλωδίψν εικόνας με έχει απασχολήσει κατά καιρούς αφάνταστα, και όπως έχω ξαναπεί τουλάχιστον γιά εμένα ισχύουν τα εξής:
1) Σε αποστάσεις άνω των 10 μέτρων, ποτέ δεν αγοράζουμε καλώδιο εαν πρώτα δεν το δοκιμάσουμε
2) Το ότι κλειδώνει κάποια ανάλυση, με ένα τέτοιο καλώδιο δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι κλειδώνει και σωστά.
3) Δεν ισχύει το ότι εαν ένα καλώδιο δείξει, δείχνει χωρίς απώλειες.Μπορεί να δείχνει αλά με προβλήματα πολλών εως λιγότερων sparks, κ.λ.π.
4) Στα HTPC Πρώτιστο ρόλο στο σωστό κλείδωμα παίζει η κάρτα γραφικών.Δεν είναι όλλες το ίδιο.Μπορεί μιά φθηνή κάρτα να ταιριάξει καλύτερα με κάποιο καλώδιο, απο ότι μια πολύ ακριβότερη.
5) Τα περισσότερα προβλήματα έρχονται με τις μεγαλύτερες αναλύσεις,απο 720p και πάνω.
6) Προκειμένου να αγοαράσουμε ένα πολύ ακριβό καλώδιο των 10 και άνω μέτρων , είναι πολύ καλύτερο και πολύ πιό ευέλικτο να προβούμε στην αγορά ενός φθηνότερου με την προσθήκη ενός repeater.H επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη, και έτσι μπορούμε στην συνέχεια εαν χρειαστεί να πάμε και σε πολύ μεγαλύτερα μήκη καλωδίων απροβλημάτιστα.

Σημ:Οι παραπάνω απόψεις εκφράζουν καθαρά και μόνο δικές μου προσωπικές εμεπειρείες...
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: ψηφιακά καλώδια εικόνας και ιδιοτροπίες (πρασινίλα)

Αυτές τις μέρες παρακολουθώ ταινίες στο νέο μου Epson EMP-TW600 και... υπάρχει μια πρασινίλα, όχι ιδιαίτερα έντονη αλλά σίγουρα είναι εκεί. Η εικόνα είναι αρκετά καλή, όχι ιδιαίτερα φωτεινή (mode theater black 1), αλλά η πρασινίλα ενοχλεί. Σύνδεση HDMI με καλώδιο 15μ. Oehlbach (καθόλου φτηνό :icon15: ). Αλλάζω colour modes, αλλάζω ανάλυση στο dvd player (κλειδώνει "κανονικά" σε όλες, Sony DVP-NS76H, προτιμώ έξοδο 576p), βγάζω/βάζω καλώδιο, δοκιμάζω RGB/Component σήμα στην HDMI, δεν αλλάζει τίποτα.
Με την πρώτη σου παρατήρηση Γιάννη, μου 'φύγαν τα σφραγίσματα... ελπίζω να μη φταίει το καλώδιο, αλλά μάλλον εκεί είναι το προβλημα, όπως διαπιστώνω σιγά σιγά... Μάλλον είναι αργά, τί να κάνω, να επιστρέψω το καλώδιο στην αντιπροσωπεία;
 
Νομίζω ότι γιά να επιστρέψεις κάποιο καλώδιο, θα πρέπει να έχεις κρατήσει και την αρχική συσκευασία.
Ελπίζω εσύ να την έχεις κρατήσει, όπως ελπίζω επίσης, να μην έχουν περάσει πολλές ημέρες απο την αγορά του.Το καλώδιο που έχεις(το ίδιο έχω και εγώ...) είναι ένα απο τα καλύτερα και δυό πράγματα μπορεί να συμβαίνουν....
1) Πραγματικά να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα βύσματα dvi ,αφού το συγκεκριμένο καλώδιο, ναι μεν είναι πολύ καλό, αλά είναι και πολύ ευαίσθητο στις γωνίες και γενικά στο βάλε-βγάλε.Υπάρχει περίπτωση να στο επισκευάσουν.
2) Να μην φταίει το καλώδιο, αλά η πηγή που είναι συνδεμένο.Να μην δίνει δηλαδή την κατάλληλη δύναμη οδήγησης σήματος γιά τόσο μεγάλες αποστάσεις.



Πριν απο όλλα δοκίμασε να παίξεις με ένα πολύ μικρότερο καλώδιο σε διάφορες αναλύσεις, κα εαν υπάρχει και εκεί πρόβλημα τότε πάρε ένα τηλέφωνο στο μαγαζί που το αγόρασες και ζήτησε αντικατάσταση η επισκευή, εαν γίνεται.
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Εμφανίζεται ένα πράσινο περίγραμμα γύρω από τα αντικείμενα, τις φιγούρες... Φαίνεται καθαρά γύρω από τους υπότιτλους... Άλλαξα κάποια settings από τον προβολέα, μήπως και οι default ρυθμίσεις του το προκαλούν, αλλά τίποτα, αλλού είναι το πρόβλημα.
Παράξενο να φταίει το player, αλλά είναι πιθανό, έχω ξανασυντήσει τέτοιες ασυμβατότητες, θα περίμενε κανείς ότι δουλειά του είναι απλά να βγάλει το σήμα με ένα συγκεκριμένο τρόπο και μετά ν' αναλάβουν τα υπόλοιπα το καλώδιο και η tv/προβολέας... Κρίμα, πίστευα πως με την ψηφιακή σύνδεση δε θα είχαμε πλεόν καταστάσεις που θυμίζουν αναλογικές εποχές, πόσο μάλλον με πανάκριβα καλώδια.
Πήρα ένα HDMI 2m, θα το δοκιμάσω αργότερα και τα ξαναλέμε, επίσης και με component.
 
Απάντηση: Re: ψηφιακά καλώδια εικόνας και ιδιοτροπίες

widescreenman said:
Εμφανίζεται ένα πράσινο περίγραμμα γύρω από τα αντικείμενα, τις φιγούρες... Φαίνεται καθαρά γύρω από τους υπότιτλους... Άλλαξα κάποια settings από τον προβολέα, μήπως και οι default ρυθμίσεις του το προκαλούν, αλλά τίποτα, αλλού είναι το πρόβλημα.
Παράξενο να φταίει το player, αλλά είναι πιθανό, έχω ξανασυντήσει τέτοιες ασυμβατότητες, θα περίμενε κανείς ότι δουλειά του είναι απλά να βγάλει το σήμα με ένα συγκεκριμένο τρόπο και μετά ν' αναλάβουν τα υπόλοιπα το καλώδιο και η tv/προβολέας... Κρίμα, πίστευα πως με την ψηφιακή σύνδεση δε θα είχαμε πλεόν καταστάσεις που θυμίζουν αναλογικές εποχές, πόσο μάλλον με πανάκριβα καλώδια.
Πήρα ένα HDMI 2m, θα το δοκιμάσω αργότερα και τα ξαναλέμε, επίσης και με component.
Εχω την αίσθηση ότι με το δύμετρο καλώδιο δεν θα έχεις πρόβλημα...γιά να δούμε....
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Ίσως να γίνομαι παρανοϊκός, αλλά σίγουρα κάπου υπάρχει πρόβλημα. Λοιπόν, με το 2μετρο (Hama, 60 ), σα να έγινε πιο λαμπερή η εικόνα, αλλά η αίσθηση του πράσινου παραμένει. Αρχίζω να υποπτεύομαι τον Epson.
Βάζω component, μια απ' τα ίδια, και φυσικά χειρότερα. Τα παίρνω λοιπόν και βάζω το παλιό μου Pioneer με component. (δεν έχει HDMI, ευτυχώς, θα το σιχαθούμε στο τέλος)
Σα να έφτιαξε η κατάσταση με τα χρώματα. Χάνει κάτι σε ανάλυση αλλά οι υπότιτλοι είναι γενικά καθαροί και η εικόνα πιο φυσική κι ευχάριστη. Επομένως... το player? Wtf?
Τα επιστρέφω και βλέπουμε... είναι πάντως το είδος του προβλήματος τέτοιο -και πολύ...διακριτικό - που φοβάμαι θα πουν "είναι οκ, δεν έχει τίποτα". Κι εγώ δεν έχω συνηθίσει σε εικόνα βιντεοπροβολέα + ίσως να κάνω λάθος, έχοντας υπερβολικές απαιτήσεις... Αλλά εμπιστεύομαι τα μάτια μου... Το σήριαλ συνεχίζεται... Που 'σαι Γιάννη να μου πεις τη γνώμη σου... και thanks που το παρακολουθείς.
 
Αν η πρασινίλα είναι πάχους 1 - 2 πίξελ γύρω από περιγράμματα μάλλον είναι πρόβλημα σύγκλισης των πάνελ που είναι συνηθισμένο σε προβολείς με 3 πάνελ LCD.
Και μάλλον είναι καλύτερα να παίζεις το μηχάνημα με το Theater black 2.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Θοδωρής Ραδιώτης said:
με αποτέλεσμα να μου επιστραφούν τα χρήματα και να μου μείνουν τα καλώδια.

ποιο μαγαζι ειναι αυτο που παρεχει τετοιο σερβις?
 
Last edited:

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: Απάντηση: ψηφιακά καλώδια εικόνας και ιδιοτροπίες

Μελίδης Μιχάλης said:
Αν η πρασινίλα είναι πάχους 1 - 2 πίξελ γύρω από περιγράμματα μάλλον είναι πρόβλημα σύγκλισης των πάνελ που είναι συνηθισμένο σε προβολείς με 3 πάνελ LCD.
Και μάλλον είναι καλύτερα να παίζεις το μηχάνημα με το Theater black 2.
Είναι καινούριος ο Epson, πιστεύεις ότι μπορώ να ζητήσω έλεγχο/αντικατάσταση, -αν όντως είναι εκεί το πρόβλημα- ή είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια αυτή η συμπεριφορά;
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Πέτρος Μακρής said:
ποιο μαγαζι ειναι αυτο που παρεχει τετοιο σερβις?

ήταν ηλεκτρονικό κατάστημα που βρήκα μέσω e-bay. www.stsi.com. Πουλάει καλώδια και μόνο καλώδια, όλων των ειδών τα καλώδια. DVI, HDMI, optical coaxial, interconnects, αντάπτορες...μιλάμε για φοβερή γκάμα και τιμές λιώμα.
Όταν τους είπα ότι το καλώδιο δεν μου δούλευε μου έστειλαν 2ο καλώδιο προς αντικατάσταση άμεσα και μου είπαν να μην στείλω πίσω το παλιό γιατί τα ταχυδρομικά για Αμερική θα μου κόστιζαν ακριβά!!! Και όταν δεν δούλεψε ούτε το 2ο μου επέστρεψαν την ίδια μέρα τα χρήματα και πάλι μου είπαν ότι δεν θέλανε να στείλω τα 2 καλώδια που δεν δούλευαν!
Πολλά χρόνια μπροστά οι άνθρωποι....
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θοδωρη, αφου ειναι απο Αμερικη, τελωνειο δεν πληρωνεις? Τα παιρνεις κανονικα χωρις φορο?
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
widescreenman said:
Εμφανίζεται ένα πράσινο περίγραμμα γύρω από τα αντικείμενα, τις φιγούρες... Φαίνεται καθαρά γύρω από τους υπότιτλους... Άλλαξα κάποια settings από τον προβολέα, μήπως και οι default ρυθμίσεις του το προκαλούν, αλλά τίποτα, αλλού είναι το πρόβλημα.
Παράξενο να φταίει το player, αλλά είναι πιθανό, έχω ξανασυντήσει τέτοιες ασυμβατότητες, θα περίμενε κανείς ότι δουλειά του είναι απλά να βγάλει το σήμα με ένα συγκεκριμένο τρόπο και μετά ν' αναλάβουν τα υπόλοιπα το καλώδιο και η tv/προβολέας... Κρίμα, πίστευα πως με την ψηφιακή σύνδεση δε θα είχαμε πλεόν καταστάσεις που θυμίζουν αναλογικές εποχές, πόσο μάλλον με πανάκριβα καλώδια.
Πήρα ένα HDMI 2m, θα το δοκιμάσω αργότερα και τα ξαναλέμε, επίσης και με component.

Φίλε widescreenman κάνε μία προσπάθεια να βρεις το εργοστασιακό reset του player και του προβολέα ώστε να έχεις default εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Αν το πρόβλημα παραμένει και η πρασινίλα είναι έντονη και μονόπλευρη τότε ίσως να φταίει η σύγκλιση των πάνελ.

Προσπάθησε επίσης από κάποιο φίλο να βρεις ένα DVE που παρέχει pattern για σύγκλιση και θα σε βοηθήσει ευκολότερα να εντοπίσεις το πρόβλημα.

Περιμένουμε αποτελέσματα. Καλό κουράγιο
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: Απάντηση: ψηφιακά καλώδια εικόνας και ιδιοτροπίες

panosxgr said:
Θοδωρη, αφου ειναι απο Αμερικη, τελωνειο δεν πληρωνεις? Τα παιρνεις κανονικα χωρις φορο?
Αν είναι σχετικά μικρού μεγέθους και όχι πολύ μεγάλης αξίας το πακέτο, δεν πληρώνεις τίποτα. Έχω παραγγείλει πολλές φορές από το Amazon.com με κόστος ως 130 περίπου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Για το εργοστασιακά reset εννοείς Κώστα τις γνωστές προσβάσιμες από τα μενού ρυθμίσεις "reset all, reset to defaults" κλπ. ή μήπως υπάρχει 'βαθύτερο' reset, πχ. με συνδυασμό κάποιων πλήκτρων; Θα το ψάξω. Μ' έχει εκνευρίσει αυτή η ιστορία, περνούν και οι μέρες και ίσως δυσκολευτώ με τις επιστροφές εξοπλισμού. Δε θα το αφήσω έτσι όμως. Τόσα χρόνια μπλεξίματα με το audio/video και θ' ανεχτώ και την παραμικρή πρασινίλα; Λάθος.
Είναι και η grey οθόνη Megavizion περίεργη, αλλά ας μην αρχίσω τώρα γι' αυτήν...
To DVE, δύσκολο. Λέτε να το βρω για αγορά πουθενά στο Κέντρο;
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Έγιναν κάποιες επιπλέον δοκιμές αλλά... δε βγαίνει απόλυτο συμπέρασμα. Η ποιότητα του κάθε δίσκου dvd φαίνεται να επηρεάζει αρκετά το αποτέλεσμα. Σε κάποιες ταινίες (πάντα οι original dual-layer) είναι πιο έντονο (πχ. Indiana Jones and the Temple of Doom), σε άλλες όχι (Ice Age, κυριαρχεί φυσικά το μπλε). Πχ. στο Great Expectations, με πολύ πράσινο, οι υπότιτλοι ήταν σε φανερά ποιοτικότερο font και δεν είχαν πρόβλημα. Συνεχίζω να υποψιάζομαι το Sony, αλλά ίσως με σωστότερες ρυθμίσεις του Epson βελτιωθεί η κατάσταση. Με reset δεν άλλαξε κάτι.
Το DVE ευτυχώς δεν είναι ακριβό, θα το παραγγείλω απ' έξω. Περιέχει και 3 φίλτρα απ' ότι είδα. Η νέα pro έκδοση βέβαια κάνει 350$.
Παρατηρώντας κυρίως τους υπότιτλους, το πράσινο "μουντζούρωμά" τους εμφανίζεται κυρίως προς την αριστερή πλευρά, αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα βέβαιος. Πιθανόν να μην υπάρχει και πρόβλημα...:twoguns: Ίσως να μην έχω ακόμα συνηθίσει στην αρκετά μουντή, αλλά κινηματογραφική εικόνα του Epson.
Θα κάνω μια ακόμα δοκιμή αύριο, θέλω βέβαια ν' αποφύγω αλλαγές, επιστροφές κλπ. Εξάλλου, η αναβάθμιση πλησιάζει! ;) (νέα denon dvd players)

Γιάννη αυτό που είπες για τα Ufo αξίζει ένα thread...
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Βάλε μια τελείως λευκή κάρτα.Αν έχεις το dvd ρυθμίσεων που είχε δώσει παλιά το hitech έχει.Αλλιώς κάνε μία στο pc με ανάλυση 720x576 και σώσε το σαν jpeg σε ένα cd.Κάνε και μία με 50% φωτεινότητα (δηλαδή γκρι).Ετσι θα προσδιορίσεις την ανομοιομορφία του panel.
Επίσης διευκρίνισε αυτό που έγραψες για την megavision "Είναι και η grey οθόνη Megavizion περίεργη".Τι εννοείς?