Ενισχυτες CAV, τι λενε οι ειδικοι;

niklevedopoulos

Established Member
2 November 2007
226
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος του φορουμ κ καταενθουσιασμενος!
Στην εκθεση Consumer electronics ειδα τους ενισχυτες της cav(a-8,a-10..) Μου αρεσαν πολυ οπτικα αλλα τι λεν απο ποιοτητα; ισχυει οτι μπορουν να δωσουν ποιοτικο ηχο αρχικα σε δυο καναλια αλλα κ σε πολυκαναλο συστημα;Αξιζουν τα 1300 ευρο περιπου που κοστιζουν;
Σκεφτομαι να χτισω ενα συστημα σιγα σιγα αρχιζοντας απο τον ενισχυτη..Ευχαριστω..
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ποτέ δε χτίζεις σύστημα αρχίζοντας από τον ενισχυτή.

Ξεκινάς πάντα από τα ηχεία.
Περίμενε μια εβδομάδα για την έκθεση hi-end που θα είναι πιο επικεντρωμένη στον ήχο.

Μετά βλέπουμε...
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Είχα πρίν απο τρία χρόνια τον Α8,παρέα με τα ''μεγάλα'' της ηχεία,τα MIDI II στήν ολοκληρομένη τους μορφή,με άλλο ένα subwoofer πρόσθετο δηλαδή. Το κάθε ηχείο,αποτελείτο από τρία κομάτια,οπου ενώ οι μονάδες των χαμηλών ήταν ίδιες,ο ενισχυτής είχε άλλες δύο ''κροσαρισμένες'' εξόδους της τάξεως των 160w/ch,έτσι ώστε να λειτουργούν σαν sub. Απο τα ηχεία δεν έμεινα ευχαριστημένος,πάντα κάτι μου έφταιγε,ενώ ο ενισχυτής,ήταν πραγματικά κορυφή ,ειδικά στην κατηγορία του. Εχοντας την περιέργεια δέ,κάποια στιγμή που είχα ανοίξει το καπάκι του,ήταν πολύ αξιόλογος κατασκευαστικά,σε αντίθεση με τα ηχεία,οπου ανοίγοντας το subwoofer,βρέθηκα προ εκπλήξεως,αντικρύζοντας στο εσωτερικό τους ένα άδειο κουτί,με ένα απλό μεγάφωνο συνδεδεμένο στις εντυπωσιακές μπόρνες με ψιλό μαυροκόκκινο καλώδιο των 20 λεπτών! Η ειρωνία ήταν πως στις συσκευασίες τους,σου έδιναν κάτι καλωδιάρες για τη σύνδεση ηχείων-ενισχυτη..... Ξέχασα πως το woofer ηταν μιά ''ελαφριά'' κατασκευή,με εξωτερικό ''δακτύλιο'' απο έξω,για λόγους εμφάνισης μάλλον... Αυτά,για κάποια διευκρίνηση,ευχαρίστως να δώσω αν χρειαστείτε....
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Ναι έτσι όπως τα λέει ο φιλος audioj είναι.
Οι ενισχυτές τους είναι πάρα πολύ καλοί, και σχεδιαστικά και σαν υλοποίηση με καλά υλικά και πολλοί προσεγμένοι. Εχουν πολύ καλή τροφοδοσία με πυκνωτές 80,000 μF ο Α8, και μπορούν να οδηγήσουν τα πάντα. Βγάζουν τα watts που λένε και με το παραπάνω. Ο καλός σχεδιασμός και η καλή υλοποίηση "ακούγεται" τελικά στο αποτέλεσμα. Αν συνυπολογίσουμε και την τιμή τους τίποτα δεν μπορεί να τους συναγωνιστεί σε αυτά τα λεφτά. Εκτός ίσως από τους Advance.
Σε αντίθεση τα ηχεία τους είναι άστα να πάνε. Το "παίζουν" hi-end σε εμφάνιση, αλλά σαν υλοποίηση είναι δράμα. Τα ηχεία τους ξέχνα τα...
 

niklevedopoulos

Established Member
2 November 2007
226
Ποτέ δε χτίζεις σύστημα αρχίζοντας από τον ενισχυτή.

Ξεκινάς πάντα από τα ηχεία.
Περίμενε μια εβδομάδα για την έκθεση hi-end που θα είναι πιο επικεντρωμένη στον ήχο.

Μετά βλέπουμε...
Φοβαμαι πως εκει οι τιμες θα ειναι απλησιαστες!
Παρεπιπτοντως εχω απο 8 ετια ενα ζευγαρι Monitor Audio 3 , δαπεδου που οδηγουνταν(αξιοπρεπως θα ελεγα) απο εναν Nad 314. Ειναι καλη ιδεα να τα ζευγαρωσω με εναν Cav a-10 για ποιοτικα μουσικα ακουσματα; Μηπως ειναι πιο προνοητικο να παρω εναν cav a-8 με την προοπτικη ενος h.t. συστηματος; Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Ενισχυτες CAV, τι λενε οι ειδικοι;

Ακομα μια ερωτηση.Ο cav a-8 παιζει το ιδιο καλα με τον a-10;

Αυτό θα σού έλεγα. Ο Α8 παίζει εξίσου καλά με τον Α10. Θα σού πρότεινα να διαλέξεις τον Α8 και όχι τον Α8Μ. Μπορεί ο Α8 να είναι παλιότερο μοντέλο αλλά είναι καλύτερος. Επιπλέον ο Α8 δεν ασχολείται καθόλου με εικόνα, μόνο με ήχο. Και έχει και 80000 μF τροφοδοσία σε αντίθεση με τον Α8M που έχει 60000μF όχι ότι είναι λίγα κι αυτά βέβαια!
Πάντως ο Α8 είναι πιο "μουσικός" ενώ ο Α8Μ είναι πιο home cinema.
Kαι είναι και πιο φθηνός!
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Θεωρητικά τουλάχιστον αυτά εδώ έχουνε τον CAV & ADVANCE για πρωινό όσων αφορά τα ρεύματα και ποιότητα κατασκευής στα ίδια χρήματα πάνω κάτω.Για χροιές κλπ δεν ξέρω τι γίνεται, είναι ο αστάθμητος παράγοντας..

http://www.dussun.com/english/v6.html
http://www.dussun.com/english/v8.html

Π.χ ο V6i μέσα..

v6i_tx1_big.jpg
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Για τα Dussun (και ειδικά τον V6i) διαβάζω κι εγώ πολύ καλά λόγια.
Πλέον, αν δεν κάνω λάθος, μπορούμε να τα ακούσουμε και στην Ελλάδα...
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Ενισχυτες CAV, τι λενε οι ειδικοι;

εχουν τις ιδιες δυνατοτητες?

Αμα τον θελουμε για homecinema δεν κανει?

O A8 είναι για home cinema αλλά έχει μόνο εισόδους ήχου dolby digital, dts, σε αντίθεση με τον Α8Μ που έχει και εισόδους εικόνας.
Κατά την γνώμη μου πάντως οι είσοδοι εικόνας είναι άχρηστες και επιζήμιες.
Εγώ στον Yamaha μου παρόλο που έχει εισόδους εικόνας δεν τις χρησιμοποιώ. Τα σήματα εικόνας τα στέλνω απ'ευθείας στην τηλεόραση. Και έτσι έχω και το πλεονέκτημα ότι το βράδυ π.χ. που κοιμάται ο μικρός μπορώ να δω ένα DVD χωρίς να είμαι αναγκασμένος να έχω αναμμένο τον ενισχυτή μόνο και μόνο για να περνάει η εικόνα από μέσα του.
 
17 June 2006
3,031
Ο Α8Μ είναι αρκετά καλύτερος από τον απλό. Το κύκλωμα προενίσχυσης είναι ποιο ήσυχο και ξανσχεδιασμένο.
Για όσους δεν γνωρίζουν ο Α8Μ φοράει τσιπάκι της YAMAHA για το D.D.
Οι εισόδοι εικόνας είναι ........ αφήστε καλύτερα.
Από πλευράς δύναμης είναι μακράν ποιο δυνατός από όλους τους υπόλοιπους της κατηγορίας του (και πολύ ποιο πάνω από αυτόν). Το χαμηλό και μεσσαιοχαμηλό του έιναι σφικτό και με "περιεχόμενο".
Εαν όμως θέλετε εισόδους εξόδους μικροφωνάκια και λοιπά τότε δεν σας κάνει.
 
Last edited:

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Εγώ πάλι ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.Ένας ενισχυτής home cinema εάν βγάζει αναλογικές εξόδους με RCA και αφήνει το dvdp να κάνει την επεξεργασία χάνει σε ποιότητα σε σύνολο αντί να είχε ψηφιακή έξοδο?Είμαι σκράπας από home cinema, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ..

Η Dussun βγάζει και πολυκάναλο, αυτόν εδώ:

http://www.dussun.com/english/d9.html

με κτήνος τροφοδοτικό αλλά αναλογικές εξόδους όμως μόνο, αλλά όπως προείπα δεν ξέρω εάν είναι καλό αυτό ή κακό..

Πάντως, εκεί που υστερούνε οι πολυκάναλοι είναι στο προενισχυτικό στάδιο κυρίως (και οι ολοκληρωμένοι γενικότερα), - ειδικά εάν το ηχείο δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και τα τελικά στάδια μπορούν να το οδηγήσουν - για αυτό και πολλές φορές και να προσθέσουμε τελικούς σε ενισχυτή home cinema παίρνουμε γκάζια αλλά η ποιότητα δεν αλλάζει δραματικά..
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Και απο τιμές που κυμαίνονται οι DUSSUN ? ( DATSUN μου θυμίζει το όνομα :flipout::flipout::flipout:

Πάντως φένονται στιβαρότατες κατασκευές.

O V6 μεταξύ 1000 και 1500 ευρώ και ο V8 μεταξύ 1500 και 2000. Δεν ξέρω τιμές ακριβώς..

Από θέμα στιβαρότητας και έχοντας δει και ανοιχτά τα μηχανάκια απλά δεν έχεις υπόψιν σου..

Θα τα δούμε και στην έκθεση σύντομα το άλλο ΣΚ.

Datsun? XAXAXAXA Τώρα μου θύμισες παλιά ένα Nissan Serena που τελικά δεν πούλησε γιατί θύμιζε κάτι άλλο..;-)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Α8Μ χαλαρά.
Τον έχω με τα crystal audio twin 1000 με 96db και σπάνια περνάω την ένταση απο τη μέση.
Οταν την αγγίζω στα κόκκινα όμως....ΚΟΛΑΣΗ.
 

niklevedopoulos

Established Member
2 November 2007
226
Re: Απάντηση: Re: Ενισχυτες CAV, τι λενε οι ειδικοι;

Αυτό θα σού έλεγα. Ο Α8 παίζει εξίσου καλά με τον Α10. Θα σού πρότεινα να διαλέξεις τον Α8 και όχι τον Α8Μ. Μπορεί ο Α8 να είναι παλιότερο μοντέλο αλλά είναι καλύτερος. Επιπλέον ο Α8 δεν ασχολείται καθόλου με εικόνα, μόνο με ήχο. Και έχει και 80000 μF τροφοδοσία σε αντίθεση με τον Α8M που έχει 60000μF όχι ότι είναι λίγα κι αυτά βέβαια!
Πάντως ο Α8 είναι πιο "μουσικός" ενώ ο Α8Μ είναι πιο home cinema.
Kαι είναι και πιο φθηνός!
Eυχαριστω πολυ για τη συμβουλη..
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Ενισχυτες CAV, τι λενε οι ειδικοι;

O A8 είναι για home cinema αλλά έχει μόνο εισόδους ήχου dolby digital, dts, σε αντίθεση με τον Α8Μ που έχει και εισόδους εικόνας.
Κατά την γνώμη μου πάντως οι είσοδοι εικόνας είναι άχρηστες και επιζήμιες.
Εγώ στον Yamaha μου παρόλο που έχει εισόδους εικόνας δεν τις χρησιμοποιώ. Τα σήματα εικόνας τα στέλνω απ'ευθείας στην τηλεόραση. Και έτσι έχω και το πλεονέκτημα ότι το βράδυ π.χ. που κοιμάται ο μικρός μπορώ να δω ένα DVD χωρίς να είμαι αναγκασμένος να έχω αναμμένο τον ενισχυτή μόνο και μόνο για να περνάει η εικόνα από μέσα του.

πολυ σωστα για τις συνδεσεις εικονας !!!!!!!
 
Last edited: