Ελληνικά στο 1.1.1? - ΝΑΙ!!!!!

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Πάμε για Ελληνική πρωτιά έστω και χωρίς φανταζί installer!

Credits στον Ρώσο που έφτιαξε τα ρώσικα για το 1.0.2 πάνω στα οποία βασίστηκαν τα Ελληνικά! Ο Ρώσος ξαναχτύπησε, αυτή την φορά για την 1.1.1

Τα πράγματα ωστόσο δεν είναι τόσο απλά όπως στην 1.0.2 καθώς θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε το international keyboard και να πειράξουμε ένα αρχειάκι.
Επίσης για να έχουμε menu στα Ελληνικά θα πρέπει να μεταφράσουμε αρκετά αρχεία τα οποία αυτή την στιγμή δεν έχω μπροστά μου γιατί έχω το link στη δουλειά. Υπόψη ότι δεν έκανα μετάφραση στα αρχεία παρά μόνο μερικά από αυτά για να δω ότι δουλεύει και δουλεύει άψογα.
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να αναλάβει αυτή την αγγαρεία!

Να υπενθυμίσω εδώ ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν γίνει κάτι στο κινητό σας! Σε μένα δούλεψε άψογα! Όπου γράφω να κάνετε backup κάποιο αρχείο μην το αμελήσετε παρακαλώ! Δύο αρχειάκια θα πειράξουμε. Τα υπόλοιπα είναι νέα αρχεία.

Πάμε λοιπόν ένα ένα τα βήματα.

1. Ενεργοποίηση International Keyboard

Συνδεόμαστε μέσω winscp στο iphone (όποιος δεν γνωρίζει πως μπορεί να ρωτήσει, δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομέρειες) ή με το αντίστοιχο πρόγραμμα για mac.
Πάμε στην διαδρομή /System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/ και κάνουμε ένα backup το M68AP.plist στο desktop μας σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Κάνουμε overwrite στο iphone το αρχείο M68AP.plist με αυτό που έχω στα downloads του Avclub http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=51

2. Προσθήκη Ελληνικών στις επιλογές International
Με το βήμα ένα ένα νέο μενού εμφανίζεται στο iphone στο General με την Ονομασία International. Εκεί λοιπόν πρέπει να προσθέσουμε τα Ελληνικά.
Πάμε στο Iphone στην διαδρομή /Applications/Preferences.app/ και κάνουμε ένα backup στο desktop μας το GlobalPreferences.plist και το αντικαθιστούμε με αυτό εδώ

Πλέον μπορούμε να επιλέξουμε Ελληνικά όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες

IMG_9014_396678.JPG

IMG_9016_396680.JPG

IMG_9016_396680.JPG


Με το παραπάνω καταφέραμε να μπορούμε να επιλέξουμε Ελληνικά για MENU στο iphone. Για να έχουμε όμως παντού Ελληνικά θα πρέπει να μεταφράσουμε αρκετά πράγματα γιατί βάζει ελληνικά σε μερικές βασικές λειτουργίες όπως π.χ. το ημερολόγιο που είναι πλέον στα Ελληνικά!

3. Ελληνικά Menu
Επιφυλάσσομαι να σας δώσω την λίστα με τα αρχεία που πρέπει να μεταφραστούν.
Η ιδέα είναι ότι σε κάποια folders, π.χ. στο Applications υπάρχει για κάθε application ένας φάκελος English.lproj.
Εμείς πρέπει να κατεβάσουμε αυτόν τον φάκελο, να μεταφράσουμε τα αρχεία και να ανεβάσουμε έναν νέο φάκελο στο ίδιο directory με την ονομασία el.lproj
Αν έχουμε επιλέξει ελληνικά από το international menu του iphone τότε το iphone θα ψάξει να βρει τον φάκελο el.lproj για κάθε τι που κάνει. Οπότε φαντάζεστε ότι χρειάζεται να γίνει αρκετή δουλειά γιατί φάκελοι του τύπου English.lproj υπάρχουν σε πολλά σημεία.
4. Ελληνικό Keyboard
Αφού κάναμε τα παραπάνω πάμε σε κάτι πιο εύκολο χάρη στον Ρώσο φίλο μας :SFGSFGSF:

Καταρχήν θα κάνουμε εγκατάσταση τα Ρώσικα στο κινητό και μετά με αντικατάσταση αρχείων θα τα κάνουμε Ελληνικά. Σε αυτό το σημείο δεν φοβόμαστε μην πειράξουμε κάτι στο iphone καθώς πρόκειται για εντελώς νέα αρχεία.

α. Εγκατάσταση του Ρώσικου source.
Παμε στον installer και πατάμε Sources και μετά edit. Κατόπιν πατάμε Add και βάζουμε την παρακάτω διεύθυνση
http://russianiphone.ru/beta/

β. Εγκατάσταση του Ρώσικου πληκτρολογίου
Πάμε μετά στο Install και κάτω κάτω θα δούμε μια κατηγορία στα ρώσικα. Την ανοίγουμε και κάνουμε αρχικά εγκατάσταση του Mobile Enchancer
Στη συνέχεια κάνουμε εγκατάσταση αυτής της επιλογής:
Русская клавиатура

γ. Ενεργοποίηση Ρώσικου πληκτρολογίου
Settings->General->Keyboard και κάνουμε ON (ή Ι αν έχουμε ελληνικό μενού) των ρώσικων προς το τέλος της λίστας

δ. Αντικατάσταση Ρώσικων με Ελληνικά
Ευτυχώς εδώ ήμασταν τυχεροί καθώς τα αρχεία δεν άλλαξαν από την προηγούμενη έκδοση. Έτσι απλά αντιγράφουμε της έκδοσης 1.0.2 πάνω σε αυτά της 1.1.1 του Ρώσου. Υπάρχουν και κάποια έξτρα αρχεία που δεν είχα τον χρόνο να τα ψάξω, αλλά με αυτά είμαστε παντού ΟΚ από όσο κοίταξα.

Πάμε στην διαδρομή root/Library/MobileEnchancer και κάνουμε copy τον φάκελο cyrillic-keyboard.men πάνω στον ήδη υπάρχον φάκελο με 0755 access rights.
Τον φάκελο θα τον βρείτε στα downloads του avclub
http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=51

Αυτό είναι όλο!

Πλέον στο πληκτρολόγιο δίπλα στο 123 υπάρχει μια υδρόγειος από την οποία εναλλάσσουμε τις γλώσσες που έχουμε ενεργοποιήσει (Τα ελληνικά βγαίνουν default) :ernaehrung004:

Τώρα για το space ή κανένα άλλο κουμπακι που είναι στα ρώσικα μην φωνάζετε! Θα το φτιάξει ο κυριάκος αυτό. :SFGSFGSF:

Ερωτήσεις απορίες αν όχι σήμερα αύριο το πρωί!

:fahne90:
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Δεν γνωρίζω Τάσο. Στο site του Ρώσου δεν γράφει κάτι τέτοιο με τα λίγα ρώσικα που ξέρω :BDGBGDB55:

Ούτως ή άλλως και αυτά που έχετε στην 1.0.2 λήγουν σύντομα....-bye-
 

lemonidas

New member
1 November 2007
30
Χαιρετώ και ευχαριστώ για την ωραία λύση. Δυστυχώς έχω κάποια προβληματάκια...

Αρχικά δεν ενεργοποίησα τα ελληνικά (γιατί δεν θέλω ελληνικό μενού, παρά μόνο πληκτρολόγιο), όμως ενώ ακολούθησα τις οδηγίες από το 4 και μετά, δεν εμφανίζεται η υδρόγειος (το οποίο είναι μάλλον ΟΚ αφού η υδρόγειος εμφανίζεται αν επιλέξεις 2 keyboards από το Settings->General->International->Keyboards)

Μετά ακολούθησα και τις άλλες οδηγίες και έβαλα το ελληνικό μενού, αλλά και πάλι στα πληκτρολόγια δεν υπάρχει επιλογή για ρώσσικα (που θα βγαίνουν ως ελληνικά φαντάζομαι). Επίσης στο Settings->General->Keyboard η επιλογή κάτω κάτω ήταν "Enable "E"" (το E είχε διαλυτικά από πάνω), το οποίο φαντάστηκα ότι είναι το ρώσσικο, και το ενεργοποίησα. Παρόλαυτα τίποτα δεν γίνεται στο πληκτρολόγιο (ούτε η υδρόγειος βγαίνει)

Καμιά ιδέα;
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Ελληνικά στο 1.1.1? - ΝΑΙ!!!!!

Χαιρετώ και ευχαριστώ για την ωραία λύση. Δυστυχώς έχω κάποια προβληματάκια...

Αρχικά δεν ενεργοποίησα τα ελληνικά (γιατί δεν θέλω ελληνικό μενού, παρά μόνο πληκτρολόγιο), όμως ενώ ακολούθησα τις οδηγίες από το 4 και μετά, δεν εμφανίζεται η υδρόγειος (το οποίο είναι μάλλον ΟΚ αφού η υδρόγειος εμφανίζεται αν επιλέξεις 2 keyboards από το Settings->General->International->Keyboards)

Μετά ακολούθησα και τις άλλες οδηγίες και έβαλα το ελληνικό μενού, αλλά και πάλι στα πληκτρολόγια δεν υπάρχει επιλογή για ρώσσικα (που θα βγαίνουν ως ελληνικά φαντάζομαι). Επίσης στο Settings->General->Keyboard η επιλογή κάτω κάτω ήταν "Enable "E"" (το E είχε διαλυτικά από πάνω), το οποίο φαντάστηκα ότι είναι το ρώσσικο, και το ενεργοποίησα. Παρόλαυτα τίποτα δεν γίνεται στο πληκτρολόγιο (ούτε η υδρόγειος βγαίνει)

Καμιά ιδέα;

Έκανες εγκατάσταση τον Mobile Enchancer και τα Ρώσσικα από τον Installer?
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Ελληνικά στο 1.1.1? - ΝΑΙ!!!!!

Χαιρετώ και ευχαριστώ για την ωραία λύση. Δυστυχώς έχω κάποια προβληματάκια...

Αρχικά δεν ενεργοποίησα τα ελληνικά (γιατί δεν θέλω ελληνικό μενού, παρά μόνο πληκτρολόγιο), όμως ενώ ακολούθησα τις οδηγίες από το 4 και μετά, δεν εμφανίζεται η υδρόγειος (το οποίο είναι μάλλον ΟΚ αφού η υδρόγειος εμφανίζεται αν επιλέξεις 2 keyboards από το Settings->General->International->Keyboards)

Μετά ακολούθησα και τις άλλες οδηγίες και έβαλα το ελληνικό μενού, αλλά και πάλι στα πληκτρολόγια δεν υπάρχει επιλογή για ρώσσικα (που θα βγαίνουν ως ελληνικά φαντάζομαι). Επίσης στο Settings->General->Keyboard η επιλογή κάτω κάτω ήταν "Enable "E"" (το E είχε διαλυτικά από πάνω), το οποίο φαντάστηκα ότι είναι το ρώσσικο, και το ενεργοποίησα. Παρόλαυτα τίποτα δεν γίνεται στο πληκτρολόγιο (ούτε η υδρόγειος βγαίνει)

Καμιά ιδέα;

Ώπα. Το keyboard το επιλέγεις από το International Menu όχι από το Keyboard Menu.
 

lemonidas

New member
1 November 2007
30
Ναι κανονικά.

Το international keyboard το είχα ενεργοποιήσει πιο πριν κάνοντας edit το αρχείο (το false -> true)

στο Settings->General->Keyboard οι επιλογές που έχει είναι οι εξής:

Auto-Capitalization ON
Enable Caps Lock OFF
Enable AutoCorrection OFF (αυτό το έβαλα από το All Greek Package νομίζω)
Enable "E" ON (αυτό εμφανίστηκε μετά τη διαδικασία που ακολούθησα)

Θα έπρεπε να μου βγάζει κάτι στα διαθέσιμα πληκτρολόγια? (στο settings->General->INTERNATIONAL->keyboards)


Αν ενεργοποίησω τα ελληνικά ως γλώσσα του τηλεφώνου (μενού), δεν μου προσθέτει κάποιο keyboard στις international επιλογές, απλά μεταφράζει τις διαθέσιμες:

Αγγλικά
Αγγλικά (UK)
Γαλλικά
Γερμανικά
Ιαπωνικά
Ολλανδικά
Ιταλικά
Ισπανικά
Πορτογαλικά
Δανικά
Φινλαδνικά
Norwegian Bokmal
Σουηδικά
Πολωνικά

(σόρρυ για το μακροσκελές, αλλά το αναφέρω μήπως παίζει ρόλο)
 
Last edited:

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Ελληνικά στο 1.1.1? - ΝΑΙ!!!!!

Ναι κανονικά.

Το international keyboard το είχα ενεργοποιήσει πιο πριν κάνοντας edit το αρχείο (το false -> true)

στο Settings->General->Keyboard οι επιλογές που έχει είναι οι εξής:

Auto-Capitalization ON
Enable Caps Lock OFF
Enable AutoCorrection OFF (αυτό το έβαλα από το All Greek Package νομίζω)
Enable "E" ON (αυτό εμφανίστηκε μετά τη διαδικασία που ακολούθησα)

Θα έπρεπε να μου βγάζει κάτι στα διαθέσιμα πληκτρολόγια? (στο settings->General->INTERNATIONAL->keyboards)


Αν ενεργοποίησω τα ελληνικά ως γλώσσα του τηλεφώνου (μενού), δεν μου προσθέτει κάποιο keyboard στις international επιλογές, απλά μεταφράζει τις διαθέσιμες:

Αγγλικά
Αγγλικά (UK)
Γαλλικά
Γερμανικά
Ιαπωνικά
Ολλανδικά
Ιταλικά
Ισπανικά
Πορτογαλικά
Δανικά
Φινλαδνικά
Norwegian Bokmal
Σουηδικά
Πολωνικά

(σόρρυ για το μακροσκελές, αλλά το αναφέρω μήπως παίζει ρόλο)

Θα σου πρότεινα να μην παραλήψεις κανένα βήμα από τον οδηγό γιατί μάλλον κάτι δεν έχεις εγκαταστήσει. Μεταξύ Σουηδικά και Πολωνικά είναι τα Ρώσικα στο δικό μου κινητό.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Μήπως είχες στο κινητό τον προηγούμενο Mobile Enchancer? Αν ναι πρέπει να τον βγάλεις και να περάσεις τον καινούριο. Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν κάνεις καλά στην εγκατάσταση από τον Ρώσο. Είναι 2 πράγματα να κάνεις εγκατάσταση. Τα κάνεις και τα 2? Αν ναι, πήγαινε στο Uninstall, βγάλτα και ξαναβάλτα.
 

lemonidas

New member
1 November 2007
30
Διστάζω να ακολουθήσω όλο τον οδηγό γιατί όπως έγραψα έχω κάνει έντιτ κάποια αρχεία ανεξάρτητα.

Δλδ έχω ενεργοποιήσει το ελληνικό number format και την αναγνώριση 10 ψηφίων κάνοντας έντιτ αρχεία απευθείας.

Βέβαια, ενεργοποίησα το "Region Format->Greece", αλλά έχω αφήσει το Language->English

Αυτό φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα ε; (το δοκίμασα και με ελληνικά, απλά για να είμαι σίγουρος οτι δεν παίζει ρόλο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα πειραματιστώ λίγο ελπίζοντας να μην το καταστρέψω
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Ελληνικά στο 1.1.1? - ΝΑΙ!!!!!

Διστάζω να ακολουθήσω όλο τον οδηγό γιατί όπως έγραψα έχω κάνει έντιτ κάποια αρχεία ανεξάρτητα.

Δλδ έχω ενεργοποιήσει το ελληνικό number format και την αναγνώριση 10 ψηφίων κάνοντας έντιτ αρχεία απευθείας.

Βέβαια, ενεργοποίησα το "Region Format->Greece", αλλά έχω αφήσει το Language->English

Αυτό φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα ε; (το δοκίμασα και με ελληνικά, απλά για να είμαι σίγουρος οτι δεν παίζει ρόλο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα πειραματιστώ λίγο ελπίζοντας να μην το καταστρέψω

Η επιλογή γλώσσας δεν έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο. Είναι κάτι ξεχωριστό.
Κοίταξε λίγο την εγκατάσταση των Ρώσικων από τον Installer γιατί όλα τα υπόλοιπα φαίνονται να είναι εντάξει..
 

tonydeli7

New member
26 October 2007
11
Πατρα-Μυτιληνη
Αρχικά δεν ενεργοποίησα τα ελληνικά (γιατί δεν θέλω ελληνικό μενού, παρά μόνο πληκτρολόγιο),

μα,αν ενεργοποιησεις στο general->international->language->ελληνικα&general->international->region format->ελληνικα ,το μενου δεν γινεται ελληνικο.Βασικα απ'οτι ειδα,φευγουν και οι παρενθεσεις στους αριθμους τηλεφωνων....

.....Πάμε στην διαδρομή root/Library/MobileEnchancer και κάνουμε copy τον φάκελο cyrillic-keyboard.men πάνω στον ήδη υπάρχον φάκελο με 0755 access rights....


θα παρτε τα περιεχομενα του φακελου greek-keyboard.men(αφου καντε extract το zip στον υπολογιστη σας),και θα τα καντε copy στον φακελο cyrillic-keyboard.men(του iphone)!ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΒΗΣΕΤΕ! και μετα βαλτε permission 0755.
 
Last edited: