Νέο ξεκίνημα...

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Γεια χαρα και πάλι! Δεν ξερω αν υπαρχει το θέμα αλλα θα ηθελα την συμβούλη σας στο εξής θέμα.Χτίζουμε ένα σπίτι και είμαστε στην φάση προ-ηλεκτρολόγου. Θα ήθελα να μου λέγατε απο καλωδιώσεις πρωτα να έβαζα τώρα για Home cinema αλλά για μελλόντικες βλέψεις μετά απο 5+ χρόνια.
Αυτό που σκέφτηκα είναι:
  • A/V+SAT
  • Καλωδια για περιφεριακα ηχεια
  • καλωδια για τον προβολεα στην οροφή (VGA,SCART,RCA,κατι αλλο?)
  • UTP CAT6 για HTPC
  • UPS πρίζες
  • κατί άλλο?
τι αλλο θα νομίζατε ή θα κανατε εσείς οι ιδιοι αν ξεκινάγετε μια νέα οικοδομη...για να δω την σκέψη σας μιας και ειναι πιο εμπειρη!:2thumb22sup:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Συναγερμός;
Component ή HDMI αν θέλεις να πάρεις κάποια στιγμή βιντεοπροβολέα;
Μπρίζα πάνω στον πίνακα για τις βαριές συσκευές;
Κανα δύο ρευματάκια καθαρά για τα στερεοφωνικά σου;
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Συναγερμός;
Component ή HDMI αν θέλεις να πάρεις κάποια στιγμή βιντεοπροβολέα;
Μπρίζα πάνω στον πίνακα για τις βαριές συσκευές;
Κανα δύο ρευματάκια καθαρά για τα στερεοφωνικά σου;

Τι εννοεισ ρευματα καθαρα?μπριζα πανω στον πινακα ? γιατι τι διαφορα εχει εκτος?
Συναγερμοσ θα μπει εννοειται.
 
Last edited:

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Τι εννοεισ ρευματα καθαρα?μπριζα πανω στον πινακα ? γιατι τι διαφορα εχει εκτος?

Καθαρά εννοώ "μόνο για τα στερεοφωνικά σου". :)
Η μπρίζα στον πίνακα βοηθάει όταν χτίζεις σπίτι γιατί θα μπούν διάφορα θηρία σπίτι σου και δεν θα ήθελες να καταπονήσεις τις καλωδιώσεις σου. Ενώ μία μπρίζα, ακόμη και αν χαλάσει την αλλάζεις, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό τόσο εύκολα με τις εσωτερικές καλωδιώσεις.
Been there done that... -bye-
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
ρευματα καθαρα=τραβαμε καναδιο γραμμες ακομα με απο τον πινακα απο καλη ασφαλια και με καλο καλωδιο για το συστημα της μουσικης
Υ.Γ σωστα φιλε Tzimisce -bye-
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Στην οροφή πέρνα όσα πιο πολλά καλώδια μπορείς. Μπορεί να θες και σειριακό, UTP, ή κάτι για αυτοματισμό (trigger) αναλόγως πάντα του προβολικού σου
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Νέο ξεκίνημα...

ρευματα καθαρα=τραβαμε καναδιο γραμμες ακομα με απο τον πινακα απο καλη ασφαλια και με καλο καλωδιο για το συστημα της μουσικης
Υ.Γ σωστα φιλε Tzimisce -bye-

Τι τυπος ειναι αυτο το καλο καλωδιο...ειμαι ασχετος απο Hλεκτρολογικα...data ειμαι καλυτερος!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Νέο ξεκίνημα...

ωχ μαζι γραφαμε....

Ουπς... ;)


Τι τυπος ειναι αυτο το καλο καλωδιο...ειμαι ασχετος απο Hλεκτρολογικα...data ειμαι καλυτερος!

Όπως έχω ξαναπεί... Θα πείς στον ηλεκτρολόγο να σου βάλει το καλύτερο ηλεκτρολογικό καλώδιο που σκέφτεται και θα του πείς να βάλει 1-2 κλάσεις ανώτερο. ;)
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Χμμμ ναι... Μόνο μην πέσεις σε Highendά ηλεκτρολόγο και το καλύτερο καλώδιο που σκεφτεί είναι κανένα valhalla... :flipout:
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Νέο ξεκίνημα...

Χμμμ ναι... Μόνο μην πέσεις σε Highendά ηλεκτρολόγο και το καλύτερο καλώδιο που σκεφτεί είναι κανένα valhalla... :flipout:
Το προβλημα θα ειναι του ηλεκτρολογου:chinscratch:
αντε να βρει 1-2 κλασεις καλυτερο απο το valhalla:flipout:
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
ok αυτα περι καλωδιων ηταν διαφωτιστικα! απο βυσματα Audio/Video ειμαι κομπλε? μηπως μου ξεφευγει κατι?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Για αυτό πρώτα ρωτάμε τι στερεοφωνικό έχει ο ηλεκτρολόγος.
Αν αρχίσει και μιλάει για Krell και Mark Levinson πες του "θέλω να συνδέσω ένα iPod στο σαλόνι..." :flipout:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
ok αυτα περι καλωδιων ηταν διαφωτιστικα! απο βυσματα Audio/Video ειμαι κομπλε? μηπως μου ξεφευγει κατι?

Μπορείς να περάσεις καλώδιο κεραίας από το σαλόνι προς τις κρεβατοκάμαρες για να βλέπεις Nova ή αν χρειάζεσαι κάποιον ενισχυτή σήματος π.χ.
Επίσης ρεύμα ψηλά για τα aircondition και το προβόλι σου.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Μπορείς να περάσεις καλώδιο κεραίας από το σαλόνι προς τις κρεβατοκάμαρες για να βλέπεις Nova ή αν χρειάζεσαι κάποιον ενισχυτή σήματος π.χ.
Επίσης ρεύμα ψηλά για τα aircondition και το προβόλι σου.

Το ειχα σκεφτει και αυτο!Επισης NOVA σκεφτομουν κυριως για το master bedroom , σαλονι και playroom. σε καθε δωματιο δεν θελει μικτη με εξοδους προς καθε δωματιο??? (μονο για το το SAT) για TV/RADIO αλλα τοσα? Μπορει να περασει ολα τα σηματα απο ενα καλο καλωδιο που στην εισοδο του θα εχει 3 εισοδους σε μια εξοδο και μετα αλλες 3?
Επιπλεον σκεφτομαι για αστερα καλωδιωση και εδω οπως τα DATA για να μην εχει απωλειες η τελευταια TV σε περιπτωση ενος BUS καλωδιου. Επισης σκεφτηκα data UTP παντου 3 μπριζες ενα για τηλεφωνο και 2 για DATA (αφου το RJ-11 Μπαινει σε RJ-45 Μπριζα)
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Απο καλωδια τι τυπους και ποιοτητας προτεινεται? αν μπορει καποιος να μου γραψει για καθε ειδος ηχου-εικονα καποιο καλο καλωδιο θα ημουν ευγνωμον!!αυτα καλο ειναι να τα δωσω στον ηλεκτρολογο ειναι να ειμαι απο διπλα του να τα περναμε μαζι?

Καλο ειναι να μπουν σε καναλια?

Επιπλεον σκεφτομουν και για εγκατασταση αυτοματισμου..εχω ακουσει για την εταιρεια CRESTRON οτι εινια πολυ καλη...οποτε λεω να παρω το καλωδιο της και αργοτερα βαζω και τα μηχανηματα ξερει κανεις που μπορω να το βρω?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Απο καλωδια τι τυπους και ποιοτητας προτεινεται? αν μπορει καποιος να μου γραψει για καθε ειδος ηχου-εικονα καποιο καλο καλωδιο θα ημουν ευγνωμον!!αυτα καλο ειναι να τα δωσω στον ηλεκτρολογο ειναι να ειμαι απο διπλα του να τα περναμε μαζι?

Ήχου, ότι σε φωτίσει ο θεός. Μην το παρακάνεις αν θέλεις να βάλεις μόνο τα περιφεριακά σου.
Εικόνας κυκλοφορούν πολλά. Ανάλογα το πρόβλημα λήψης που έχεις θα πάει και το καλώδιο. Κυκλοφορεί κάποιο τύπου μπαμπού που είναι καλό. Πάντος απώλειες θα έχεις θέλεις δεν θέλεις.
Τώρα για να τα περνάς μαζί του δεν ξέρω κατά πόσο θα του αρέσει. Μπορείς να πας να τα αγοράσεις μαζί του γιατί αυτοί παίρνουν έκπτωση λόγω επαγγέλματος. Αν τα αγοράσεις εσύ θα τα πληρώσεις πολύ πιό ακριβά.

Καλο ειναι να μπουν σε καναλια?

Ούτος ή άλλος μπαίνουν σε ηλεκτρολογικά κανάλια τοίχου. Ετοιμάσου να σου γκρεμίσουν το σπίτι. :p


Επιπλεον σκεφτομουν και για εγκατασταση αυτοματισμου..εχω ακουσει για την εταιρεια CRESTRON οτι εινια πολυ καλη...οποτε λεω να παρω το καλωδιο της και αργοτερα βαζω και τα μηχανηματα ξερει κανεις που μπορω να το βρω?

Καλώδια αυτοματισμών θα βρείς στο κέντρο, δίπλα στην πλατεία Βάθης... Καλό είναι όμως να συνενοηθείς με την εταιρία πρώτα και να σου τα περάσουν οι ίδιοι για να μην έχουν μετά δικαιολογίες του στυλ "δεν είναι σωστά τα καλώδια", "δεν έχουν περαστεί όπως θα τα θέλαμε" κλπ... :)
Για τη συγκεκριμένη εταιρία δεν ξέρω / δεν απαντώ.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Ήχου, ότι σε φωτίσει ο θεός. Μην το παρακάνεις αν θέλεις να βάλεις μόνο τα περιφεριακά σου.
Εικόνας κυκλοφορούν πολλά. Ανάλογα το πρόβλημα λήψης που έχεις θα πάει και το καλώδιο. Κυκλοφορεί κάποιο τύπου μπαμπού που είναι καλό. Πάντος απώλειες θα έχεις θέλεις δεν θέλεις.
Τώρα για να τα περνάς μαζί του δεν ξέρω κατά πόσο θα του αρέσει. Μπορείς να πας να τα αγοράσεις μαζί του γιατί αυτοί παίρνουν έκπτωση λόγω επαγγέλματος. Αν τα αγοράσεις εσύ θα τα πληρώσεις πολύ πιό ακριβά.

Δεν το ειχα σκεφτει να τα αγορασει αυτος.Καμμια μαρκα ομως? προτιμηση?

Ούτος ή άλλος μπαίνουν σε ηλεκτρολογικά κανάλια τοίχου. Ετοιμάσου να σου γκρεμίσουν το σπίτι. :p.

Καλα οι πρωτα ήρθαν οι Ούνοι ΑΚΑ Υδραυλικοι και τα περασαν ενα χερακι...επονται και οι Βικινγ....(Ηλεκτρολογοι)


Καλώδια αυτοματισμών θα βρείς στο κέντρο, δίπλα στην πλατεία Βάθης... Καλό είναι όμως να συνενοηθείς με την εταιρία πρώτα και να σου τα περάσουν οι ίδιοι για να μην έχουν μετά δικαιολογίες του στυλ "δεν είναι σωστά τα καλώδια", "δεν έχουν περαστεί όπως θα τα θέλαμε" κλπ... :)
Για τη συγκεκριμένη εταιρία δεν ξέρω / δεν απαντώ.

Καλα βασικα μονο την καλωδιωση θα περασω τωρα επειτα τα αλλα.