"Ενας φίλος ήρθε απόψε απ'τα παλιά.."

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
21TsL22Y33L._AA115_.jpg


Neil Young - Live at Massey Hall 1971

Ήρθε για ακρόαση μαζί με κάποια άλλα, που ευγενώς απέστειλε ένας φίλος.
Είχα διαβάσει λίγες πληροφορίες για την ετεροχρονισμένη αυτή κυκλοφορία. Η σειρά των τραγουδιών χωρίς εκπλήξεις, με γνωστά standards του Neil εκείνης της περιόδου, τίποτα που να μην είχα ξανακούσει και όλα καλά.
Λέω, τώρα ευκαιρία ειναι να ακούσω τι παίζει..
Και με κατεδάφισε...
Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί..


Στέλιο,σ' ευχαριστώ
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
Παίζει μόνος, με συνοδεία ακουστικής κιθάρας και ενίοτε πιάνου.
Η ηχογράφηση μοιάζει απίστευτα ζωντανή.
Κουρδίσματα, ξεκουρδίσματα, κουβέντα με τον κόσμο, ατμόσφαιρα σκηνής εκπληκτική..
Αλλά δεν φταίνε αυτά, που έπαθα ότι έπαθα..
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
'Αψογος ήχος,υπερβολικά καλός για live '70-'71,με βάζει σε υποψίες :chinscratch:.
Πολύ καλές οι εκτελέσεις όμως,ο Νειλ σε τρυφερές στιγμές, καταβάστικε
και ειναι υποψήφιο για αγορά.

Το δεύτερο απο τη σειρα "archives" ,ίσως να είναι μεσα και στο 8απλο box set που κυκλοφορεί το φλεβάρη.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Archives_Vol.01_1963-1972

Αντε να βγει επιτέλους και το Τime Fades Away σε cd kai για μας που δεν έχουμε πικαπια.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
Η προετοιμασία. Τρείς άνθρωποι να μαζεύουν πληροφορίες να μεταφράζουν στίχους και να αναζητούν δίσκους και μουσικές. Να φτιάχνουν το πρόγραμμα. Η αποκαθήλωση της LEM μικροφωνικής απο το σκυλάδικο και η μεταφορά του εξοπλισμού στο Αμφιθέατρο.

Η μέρα της εκδήλωσης. Η αθέτηση των συμφωνημένων, το σκίσιμο των γραμμένων στο χέρι αφισσων. Ο τσαμπουκάδες. Ποιοί είστε;. Ποιός είναι αυτός ο Neil Young, Αμερικανος είναι; Να υποβάλετε το πρόγραμμα στο ΔΣ και βλέπουμε..Οχι δεν υποβάλουμε τίποτα. Οι φάπες. Η παρέμβαση των Ψυχραιμοτέρων. Εντάξει, αλλά να ξέρετε οτι δυστυχώς τεχνική κάλυψη δεν .. Δεν πειράζει έχουμε δικά μας μηχανήματα.Ο κόσμος να φεύγει, μη φεύγετε θα γίνει η εκδήλωση. Η ντουντούκα με την πεσμένη μπαταρία. Συναδέλφισσες και συνάδελφοι.. Και στο εστιατόριο ρε. Βγείτε και στη στάση. Πρέπει να αρχίσουμε.Βαρέθηκαν κι αυτοί που είναι εδώ.

Η εκδήλωση. Αφιέρωμα στο Neil Young. Πρωτο κομμάτι The Εmperor of Wyoming, πιο πολύ για τεστ. Ο ήχος σκοτώνει. Το μικρό πορτατιφ φέγγει τα αυλάκια. Τα κοιτάζω επίμονα,μέχρι να μπεί το The loner.. η πρώτη παύση για την εισαγωγή. Διάβασε ρε..Σηκώνω τα μάτια απο το δίσκο. Μέσα στη σκοτεινή αίθουσα γίνεται το αδιαχώρητο.Απίστευτο! Διαβάζουμε τα κείμενα, γραμμένα με το χέρι στην καρδιά. Αμέτρητες κάφτρες, πυρωμένα μάτια στο σκοτάδι, μας ζυγίζουν. Στον πρόλογο του Everybody knows this is nowhere πέφτει ένα βροντερό χειροκρότημα. Μετά οι επεφημίες, σχεδόν σε κάθε κομμάτι. Χαμός!
Πέταγα.. Έχουν περάσει κοντά τέσσερις ώρες, τα κείμενα έχουν τελειώσει, έχει γίνει η αποφώνηση.. Αναταραχή. Ρε που πάτε, δεν παίξατε τα καλύτερα..
Παραγγελιές, πείτε να δούμε.. Motion pictures!.. Albuquerque!.. Cortez the Killer!..δώσε λίγο γκάζι!
Η ανταλλαγή απόψεων. Αφήστε τις κουβέντες, παίξτε κανένα κομμάτι! Πρέπει να επιστρέψουμε τα μηχανήματα, θα βρούμε μπελά.

Η λήξη. Μπράβο σας ρε. Για να δούμε τους δίσκους. Που είναι εκείνο το Birds. Να σου πω, θα μου γράψεις μια κασσέτα;Ενενηντάρα.Θα στην πληρώσω.. Θα στη γράψω αλλά δε θέλω λεφτά.Τα λέμε. Το βανάκι βρωμούσε τυρί και φέτα εισαγωγής. Καλά έκανε, αυτή ήταν η δουλειά του. Ζούλα μεταφορά ενισχυτο-πικαπο-συμπράγκαλων η δικιά μας. Αν μας σταματήσουνε..
Τέλος καλό.

"Journey Through The Past"

When the winter rains
come pourin' down
On that new home of mine,
Will you think of me
and wonder if I'm fine?
Will your restless heart
come back to mine
On a journey thru the past.
Will I still be in your eyes
and on your mind?


Ναι.
 
17 June 2006
14,350
Ποιός είναι αυτός ο Neil Young, Αμερικανος είναι; Να υποβάλετε το πρόγραμμα στο ΔΣ και βλέπουμε...

"φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι" :BDGBGDB55:
Νά'ξερες μόνο Τι μου θυμίζεις Τζόρτζ...
Εγώ είμαι και μεγαλύτερος. Επρεπε να σε έχω στην περίοδο της μεταπολίτευσης, όπου το να ακούς "Ξένα", ισοδυναμούσε περίπου με ντροπή: σε έδειχναν με το δάχτυλο, σαν να είσαι κοινωνικό απόβλητο. Αν τολμούσες, δε, να πείς, ότι σου αρέσει και το ποδόσφαιρο, εκεί να δείς...:rolleyes:

πάντως εγώ επιμένω πως για καθένα μας, υπάρχουν δίσκοι που μόλις τους ακούει, ολόκληρη η ζωή του περνάει σαν κινηματογραφική ταινία μπροστά απ τα μάτια του.
Κάθε που σκοντάφτω πάνω σε κάποιον τέτοιο τσουρουφλίζομαι: για κάτι τέτοια ζώ.
Εχω πάθει κι εγώ κάτι ανάλογο με τον Neil Young. Με το live του "Time Fades Away". Ωμό, ακατέργαστο, κακοηχογραφημένο, ο ίδιος και το γκρούπ ντίρλα από τα ξύδια και την άσπρη σκόνη. Η εταιρία ούτε που μπήκε στον κόπο να το επανεκδόσει σε CD.
Κι όμως εμένα είναι ο αγαπημένος μου δίσκος του. Εχω λιώσει 3-4 κόπιες βινυλίου.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
TIME FADES AWAY
Fourteen junkies too weak to work
One sells diamonds for what they're worth
Down on pain street, disappointment lurks
Son, don't be home too late.
Try to get back by eight
Son, don't wait till the break of day
'Cause you know how time fades away.
Time fades away
You know how time fades away.

All day presidents look out windows
All night sentries watch the moonglow
All are waiting till the time is right
Son, don't be home too late
Try to get back by eight
Son, don't wait till the break of day
'Cause you know how time fades away.
Time fades away
You know how time fades away.

Back in Canada I spent my days
Riding subways through a haze
I was handcuffed, I was born & raised
Son, don't be home too late
Try to get back by eight
Son, don't wait till the break of day
'Cause you know how time fades away.
Time fades away
You know how time fades away.

Thirteen junkies too weak to work
One sells diamonds for what they're worth
Down on pain street disappointment lurks.
Son, don't be home too late
Try to get back by eight, eight
Son, don't wait till the break of day
'Cause you know how time fades away.
Time fades away
You know how time fades away.

Time fades away
You know how
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Εχω πάθει κι εγώ κάτι ανάλογο με τον Neil Young. Με το live του "Time Fades Away". Ωμό, ακατέργαστο, κακοηχογραφημένο, ο ίδιος και το γκρούπ ντίρλα από τα ξύδια και την άσπρη σκόνη. Η εταιρία ούτε που μπήκε στον κόπο να το επανεκδόσει σε CD.
Κι όμως εμένα είναι ο αγαπημένος μου δίσκος του. Εχω λιώσει 3-4 κόπιες βινυλίου.

Ετσιμπήθει διαδικτυακώς! :BDGBGDB55:
 

Attachments

  • visa gemm1.jpg
    visa gemm1.jpg
    76.2 KB · Views: 96
17 June 2006
14,350
"Anyone who has followed Neil Young's career knows enough not to expect a simple evening of mellow good times when they see him in concert, but in 1973, when Young hit the road after Harvest had confirmed his status as a first-echelon rock star, that knowledge wasn't nearly as common as it is today. Young's natural inclinations to travel against the current of audience expectations were amplified by a stormy relationship between himself and his touring band, as well as the devastating death of guitarist Danny Whitten, who died of a drug overdose shortly after being given his pink slip during the first phase of tour rehearsals. The shows that followed turned into a nightly exorcism of Young's rage and guilt, as well as a battle between himself and an audience who, expecting to hear "Old Man" and "Heart of Gold," didn't know what to make of the electric assault they witnessed. All the more remarkably, Young brought along a mobile recording truck to capture the tour on tape for a live album and the result, Time Fades Away

Few rockers have been as willing as Neil Young to lay themselves bare before their audience, and Time Fades Away ranks with the bravest and most painfully honest albums of his career — like the tequila Young was drinking on this tour, it isn't for everyone, but you may be surprised by its powerful effects."

(Quote courtesy Allmusic)
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Few rockers have been as willing as Neil Young to lay themselves bare before their audience, and Time Fades Away ranks with the bravest and most painfully honest albums of his career — like the tequila Young was drinking on this tour, it isn't for everyone, but you may be surprised by its powerful effects."

(Quote courtesy Allmusic)

είμαι σε αναμμένα κάρβουνα :ears:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
Ποιός είναι αυτός ο Neil Young, Αμερικανος είναι; Να υποβάλετε το πρόγραμμα στο ΔΣ και βλέπουμε..

:eek:fftopic:
Κώστα, η παραπάνω θέση πρόδιδε ένα κλίμα, παρωχημένο μέν τότε, αλλά υπαρκτό ακόμη ως νοοτροπία σε ορισμένους , που σαφώς δεν εξέφραζαν θέση κανενός επίσημου οργάνου. Πόσω μάλλον η μπούρδα περι υποβολής κλπ., που φυσικά δεν υπήρχε σαν προαπαιτούμενο ή προηγούμενο σε καμμιά απο τις δεκάδες εκδηλώσεις που γίνονταν. Αλλωστε συντεταγμένοι ως Τμήμα ζητήσαμε επίσημα την αίθουσα για τη συγκεκριμένη παρουσίαση, για να πάρουμε αρχικά το ΟΚ, αλλά μετά τα υπόλοιπα γίνανε απλά για το καψώνι.
Και τις "ψιλές"..
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Έπεσα πάνω στο νήμα και συγκινήθηκα. Γιατί η αφήγηση του Γιώργου μίλησε μέσα μου βαθιά, μιας και ήμουνα και εγώ παρόν στο αφιέρωμα του Neil Young, τότε στο αμφιθέατρο, πλημμυρισμένος από την ένταση και τον ενθουσιασμό μαζί με τους κοινούς μας φίλους...

LiveAtMasseyHall.jpg

Όντως το θρυλικό άλμπουμ αποκτήθηκε το 2009 με την αγορά του μποξ-σετ Neil Young Archives, Vol. 1: 1963-1972.
Είχε προηγουμένως κυκλοφορήσει το 2007, που μας το παρουσίασε εδώ ο Γιώργος. Οι εκτελέσεις και των δεκαεπτά σόλο ακουστικών τραγουδιών είναι εκπληκτικές. Τα κομμάτια λαμβάνονται από όλα τα άλμπουμ του, μέχρι εκείνη τη στιγμή, συμπεριλαμβανομένων των CSN&Y, αλλά κατά το χρόνο της ζωντανής εμφάνισής του στο Toronto το 1971, τα περισσότερα ήταν άγνωστα, πράγμα που διαπιστώνεται και από τις αντιδράσεις του κοινού. Το άκουσμα του άλμπουμ δεν κουράζει ούτε στο ελάχιστο, ούτε αφήνει το αίσθημα της έλλειψης της ρυθμ σέξιον ή των ηλεκτρικών οργάνων, αντίθετα είναι τόσο άμεσο και δυνατό που παρασύρει και υπνωτίζει...
:ernaehrung004:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Old man look at my life,
I'm a lot like you were.
Old man look at my life,
I'm a lot like you were.

Old man look at my life,
Twenty four
and there's so much more
Live alone in a paradise
That makes me think of two.

Love lost, such a cost,
Give me things
that don't get lost.
Like a coin that won't get tossed
Rolling home to you.

Old man take a look at my life
I'm a lot like you
I need someone to love me
the whole day through
Ah, one look in my eyes
and you can tell that's true.

...

- Neil Young - Old Man - Live at Massey Hall -
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
Είδες βρε Γκρεγ πως τα φέρνει, ε;
Όταν τά' γραφα αυτά πριν εφτά χρόνια, που νά'ξερα πως κάποιος που ήταν εκεί θα τα διάβαζε κάποια μέρα.


Φοβερές στιγμές πάντως έχει καταγράψει αυτός ο δίσκος. Του άξιζε νωρίτερη κυκλοφορία. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Και η ακουστική κιθάρα; Τι ήχος !!

Θυμάμαι τότε, που ψάχναμε για ακουστική και ρωτάγαμε στον Αρμάο αν υπάρχει καμμιά που να ακούγεται κάπως έτσι σαν του Young...:antlers:
Σαν την Martin δηλαδή... :speechless-smiley-0.
Ετσι είναι η νεότης στην άγνοια της. Παράτολμη, αμετροεπής και ενθουσιώδης.:hippy:
Βολευτήκαμε βέβαια με μια ΕΚΟ (αξιοπρεπέστατο οργανάκι για τα λεφτά του), μια φυσαρμόνικα Marine Band και το βιβλίο- παρτιτούρα του Harvest.
Σιγά που θα "κώλωνε" ο Φούντας!

Αλλά αυτά είναι που μας "χαλάσανε" ανεπανόρθωτα...
Και χάσαμε το τρένο της "εποχής" μας, ε;
Κακό που πάθαμε...:music-smiley-004:

http://www.youtube.com/watch?v=1zFp-NYfysI&index=8&list=PL6EA057F2A714493A
 
Last edited: