Τα Φαντάσματα του Γκόγια — Goya s Ghosts

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
goya_ghosts_poster_407x599_2.jpg

GOYA'S GHOSTS

Χώρα: Ισπανία
Έτος: 2006
Διάρκεια: 110
Είδος : δράμα - εποχής
Σκηνοθεσία: Μίλος Φόρμαν
Πρωταγωνιστούν: Χαβιέ Μπαρντέμ, Νάταλι Πόρτμαν, Στέλαν Σκάρσγκαρντ
Εικόνα: 1,78:1
Ήχος: D.D 5,1

Η επιστροφή ενός μεγάλου ευρωπαίου σκηνοθέτη . Ο Μίλος Φόρμαν επανέρχεται μετά από 7 χρόνια . Τελευταία του δουλεία ήταν το manonthemoonενώ στο παρελθόν μας είχε χαρίσει το εκπληκτικό Amadeusαλλά και τα Valmont.
Εδώ καταπιάνεται με μια ιστορία που περιστρέφεται γύρο απ τον διάσιμο Ισπανό Ζωγράφο και τα γεγονότα της εποχής . Εξαιρετικός για μια ακόμα φορά ο Χαβιέ Μπαρντέμ που υποδύεται τον Ιερέα της ιεράς εξέτασης . Ένα ηθοποιός χαμαιλέοντας που ελίσσεται σχεδόν μαγικά από ρόλο σε ρόλο. Πολύ καλή αναπαράσταση εποχής , ενδιαφέρουσα μουσική επένδυση , δυνατό σενάριο , ΑΡΚΕΤΆ ΚΑΛΉ ΣΚΗΝΟΘΕΣΊΑ . Αυτό το αρκετά το αναφέρω με βάση τις προσδοκίες μου απ τον Φόρμαν που προς θεού δεν μ απογοήτευσε απλά περίμενα την υπέρβαση .

Στην Ισπανία του 1792 με την Καθολική εκκλησία να εξουσιάζει, ο Γκόγια είναι ο δημοφιλέστερος ζωγράφος της χώρας. Όταν η έφηβη μούσα του κατηγορείται ως αιρετική από έναν πονηρό καλόγερο που κινεί τα νήματα πίσω από την Ιερά Εξέταση, ένα μεγάλο σκάνδαλο θα ξεσπάσει που θα θέσει σε κίνδυνο τόσο τη δημιουργικότητα του μεγάλου καλλιτέχνη όσο και την ίδια τη ζωή του
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο, του οποίου η γραφή δεν μπορώ να πώ ότι με καθήλωσε ιδιαίτερα. Κάπου από τη μέση και μετά έγινε αρκετά κουραστικό. Φαντάζομαι πως η ταινία θα είναι πιο εύκολη λόγω μικρότερης διάρκειας. Θα την δώ πάντως, καλά που μου την θύμισες.
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Δυνατή ταινία, καταπληκτικές ερμηνείες (Χαβιέ Μπαρντέμ, Νάταλι Πόρτμαν), πολύ καλή κατά τη γνώμη μου.
 
Last edited:

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, με πολύ καλές ερμηνείες και δυνατό σενάριο....
Προσωπικά μου άρεσε πολύ...
Ταινία που....ξαναβλεπετε!!!!
 

XR.MC

New member
1 November 2007
34
Re: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Xθες την ειδα & μου αρεσε αρκετα,καλες ερμηνειες πολυ
καλη μεταφορα εποχης,κοστουμια σκηνικα & γενικοτερα
ενα ενδιαφερον εργο.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

O Φόρμαν είναι η σκιά τού παλιού καλού του εαυτού(Φωλιά τού Κούκου,Amadeus).
Μέτρια ταινία ,άσχημα χολυγουντιανή.Κρίμα γιά την παιδεία πού έχει ....
Τό μόνον ενδιαφέρον ,γενικώς,είναι τά περί Ιεράς Εξετάσεως γιά κάποιον πού δέν είναι ενήμερος..
Ακόμα και ο Σκάργκσαντ πού είναι ηθοποιάρα,´βουλιάζει´.
Ο Μπαρδέμ μόνον στό ´Η Θάλασσα μέσα μου´ήταν πειστικός..
Σε αυτό τον βρήκα από κακό έως πολύ κακό...
Γενικότερα τήν βρήκα πολύ βαρετή ,ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται και γιά ταινία ενός σκηνοθέτη πού κάποτε είχε υποσχεθεί πολλά.
Θά τής έβαζα μέτρια..
Η Ναταλίτσα πάντως στον ρόλο τής κόρης κούκλα..
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Ο Μπαρδέμ μόνον στό ´Η Θάλασσα μέσα μου´ήταν πειστικός..
Σε αυτό τον βρήκα από κακό έως πολύ κακό...
Σπύρο εδώ θα διαφωνήσω . Ο Μπαρμπέμ έχει κάνει πολλές μεγάλες ερμηνείες και για μένα είναι ένας απ τους καλύτερους ευρωπαίους αυτή τη στιγμή. Ήταν αυτός που σήκωσε στις πλάτες του την καυτή σάρκα του αλήτη του Πέδρου , μας εκστασιασμέ στο PERDITA DURANGO με το παρανοϊκό του βλέμμα , αφιέρωσε στο ΧΟΡΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟΥ, μας κέρδισε στο Before Night Falls, γελάσαμε μαζί του στο ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΣΤΟΜΑ .
Σαφώς ΚΑΙ ΤΟ η θάλασσα μέσα μου ήταν η ταινία που τον καθιέρωσε παντού χαρίζοντας του μάλιστα και την δεύτερη υποψηφιότητα για Oscar(η πρώτη ήταν στο Before Night Falls) αλλά η συνολική του προσφορά στο σινεμά και δι στο ευρωπαϊκό είναι ανεκτίμητη.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Kώστα,απολύτως σεβαστό.Εχεις δίκιο γιά την ερμηνεία τού αστυνομικού στόν Αλμαδοβάρ.
Στά υπόλοιπα δέν μέ έχει πείσει..
Νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη μανιέρα στόν τρόπο πού παίζει...
Και στον Φόρμαν ειλικρινά μέ εξέπληξε το κακό του παίξιμο...Επαιζε γιά τόν φακό...
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

αυτο το νοικιασα ,ειδα μεχρι εκει που αρχιζουν να βασανιζουν το κοριτσι και το εβγαλα.Αυτα με την ιερη εξεταση και με εξοργιζουν γιατι γινοντουσαν αυτα τα πραγματα,και δεν τα αντεχω δυστυχως.:frown:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Εάν αξίζει κάτι είναι όλη αυτή η άθλια ιστορία τού Καθολικισμού...Δυστυχώς στήν Ελλάδα μερικοί ενοχοποιούν ολόκληρο τον Χριστιανισμό χωρίς να αναφέρονται στόν ρόλο τού Καθολικισμού...
Γιά την ιστορία και μόνον ο τελευταίος άνθρωπος πού κάηκε στήν πυρά ήταν γύρο στά 1870 στήν Πολωνία,ως ´μάγος´.Απίστευτο και όμως αληθινό.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

αυτο το νοικιασα ,ειδα μεχρι εκει που αρχιζουν να βασανιζουν το κοριτσι και το εβγαλα.Αυτα με την ιερη εξεταση και με εξοργιζουν γιατι γινοντουσαν αυτα τα πραγματα,και δεν τα αντεχω δυστυχως.:frown:


του βασανιστες η το κοριτσι? -bye-
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Αα ´πέστε μου οτι έχει βασανιστήρια και άλλα τέτοια καλούδια να πάω να το νοικιάσω..:Banane0:




:BDGBGDB55::BDGBGDB55:

να υποθεσω οτι ολα αυτα γινονται καπου στα υπογεια,ετσι?

:Banane0:
 
Last edited:

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Αα ´πέστε μου οτι έχει βασανιστήρια και άλλα τέτοια καλούδια να πάω να το νοικιάσω..:Banane0:


κακως ανοιξα το στομα μου μου φαινεται με τους αρρωστους που εχουμε δω περα............:flipout:
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

(Όταν η έφηβη μούσα του κατηγορείται ως αιρετική από έναν πονηρό καλόγερο που κινεί τα νήματα πίσω από την Ιερά Εξέταση) ετων?

ναι πολυ αρρωστοι:Banane0::Banane0::flipout:
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Απλα καλη απο εμενα,εκτος απο την σωστη μεταφορα εποχης
σκηνικα & κοστουμια, οι ηθοποιοι δεν ειναι & στους καλυτερους
ρολους που εχουν παιξει καθως & για τον μεγαλο σκηνοθετη
δεν ειναι & η καλυτερη γιαυτον ταινια ..
Οπως & ναναι ομως αξιζει θεασης για να παρουμε μια ιδεα τι
ηταν η ιερα εξεταση & πως λειτουργουσε.
Ετσι & αλλιως δεν υπαρχουν & πολυ καλυτερες νεες κυκλοφοριες
αυτον τον καιρο..
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Αα ´πέστε μου οτι έχει βασανιστήρια και άλλα τέτοια καλούδια να πάω να το νοικιάσω..:Banane0:


Δημητρη αδικα πανηγυριζαμε

δεν εχει τιποτα απο αυτα,εκτος απο 1-2 σκληρες σκηνες

κατα τα αλλα περνας κοντα ενα διωρο ευχαριστα.

ψηφιζω καλη.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΙΑ

Δημητρη αδικα πανηγυριζαμε

δεν εχει τιποτα απο αυτα,εκτος απο 1-2 σκληρες σκηνες

κατα τα αλλα περνας κοντα ενα διωρο ευχαριστα.

ψηφιζω καλη.

Ωχχ και ξενέρωσα τώρα !:damnyou:

Με φτιάξατε με τα βασανιστήρια και τώρα μου γκρέμισες το σύμπαν όλο :bigcry:
Τεσπα θα το ιδώ γιατί είναι ενδιαφέρον το στόρυ..

Υ.Γ Πάω να ρίξω κανα Hostel τώρα να στανιάρω !!:Banane0: