Ασυρματο........DVI !!!!!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575



Δεν ξερω αν θα λυσουμε τα προβληματα μας η θα βαλουμε κι αλλα, παντως βγαινει, εξελισετε και προς το παρον υπαρχει σε συσκευασιες των 100 -bye- , και υποστηριζει αναλυσεις μεχρι 1024χ768.

Στηριζεται στα wifi προτοκολα,IEEE 802.3, IEEE 802.3u compliance (Support full-Duplex operations) ,IEEE 802.3x (Flow control support for full-duplex mode ).


Περισσοτερα εδω............

http://www.alibaba.com/catalog/11146180/Wireless_DVI_Dongle.html


....κι ας ελπισουμε να εξελιχθει γρηγορα και να μας λυσει πολλες φορες τα χερια -bye-
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
οι όποιες ασύραματες λύσεις υπάρχουν δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το καλώδιο και το HDMI διότι το μέγιστο εργαστηριακά που επιτέυχθει είναι 1 και κάτι gigabit σε απόσταση 10 cm και σε wifi το γνωστό μας G είναι 36 mbits σε full duplex , ενώ το νέο πρότυπο HDMI 1.3 έχει 10 και κάτι gigabits και το υπάρχον έχει τα μισά ... Αρα η πρόταση παραπάνω δεν μπορεί να χαρακτηριστεί παρα ως μία ευκολία προς entry level users , οι υπόλοιποι ξέρουμε τι θα πάρουμε ...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Νανόπουλος Γιάννης said:
Καλή προσπάθεια, αλά το αποτέλεσμα έχω την εντύπωση ότι θα μας απογοητεύσει....
Οπως και να έχει πάντως είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς.

Παντως Γιαννη θα ειναι μεγαλη ευκολια για ολους αν κατορθωσουμε και ενωσουμε ολες τις συσκευες μας στο μελλον με αυτο τον τροπο. Ιδωμεν...:captain:
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
panosxgr said:
Παντως Γιαννη θα ειναι μεγαλη ευκολια για ολους αν κατορθωσουμε και ενωσουμε ολες τις συσκευες μας στο μελλον με αυτο τον τροπο. Ιδωμεν...:captain:

Ναι αλλα οι κατασκευαστες των καλωδιων τι θα κανουν ? Θα κλεισουν ? Δεν νομιζω
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Πιστευω οτι εξελισετε. Θα δειξει στο μελλον , αν και το βλεπω κι εγω δυσκολο.......
 
17 June 2006
1,235
Στο μέλλον...

Μελλοντικά, πιστεύω κι εγώ ότι θα επικρατήσει, αν φυσικά συνεχίσει να εξελίσσεται και να υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις.

Πάντως, όπως παρατηρώ τον πομπό και δέκτη κατασκευαστικά, καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσά τους, στοιχείο που πάλι δεν θα βολεύει σε κάποιες εγκαταστάσεις.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάλι είμαι αισιόδοξος. Πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία θα προχωρήσει και θα δώσει λύσεις σε πολλούς πικραμένους. Άσε που το κόστος του δεν είναι τραγικό αν σκεφτείς ότι ένα 15μετρο καλώδιο στοιχίζει περίπου τα ίδια. Ας έρθει με το καλό , το δοκιμάζουμε και αναλόγως πράττουμε.
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Ασυρματο........DVI !!!!!!!

Κώστας Ποτακίδης seven said:
Εγώ πάλι είμαι αισιόδοξος. Πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία θα προχωρήσει και θα δώσει λύσεις σε πολλούς πικραμένους. Άσε που το κόστος του δεν είναι τραγικό αν σκεφτείς ότι ένα 15μετρο καλώδιο στοιχίζει περίπου τα ίδια. Ας έρθει με το καλό , το δοκιμάζουμε και αναλόγως πράττουμε.

Και εγώ πιστεύω ότι μελλοντικά θα μεταφέρονται όλα τα σήματα δικτυακά, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα και έτσι θα γλιτώσουμε από πολλούς μπελάδες!!!
 

john_karis

New member
21 June 2006
76
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασυρματο........DVI !!!!!!!

Κώστας Παπαγεωργίου said:
Και εγώ πιστεύω ότι μελλοντικά θα μεταφέρονται όλα τα σήματα δικτυακά, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα και έτσι θα γλιτώσουμε από πολλούς μπελάδες!!!


Αυτην την απαντηση ηθελα να δωσω και εγω αλλα με προλαβες :Banane0:

Οτι και να βγει το στανταρ θα ειναι ενα σε λιγο καιρο . WI-FI ή ενσυρματο δικτιο.

Εγω πριν ενα 6μηνο που περασα καναλι για τον προβολεα μου περασα και ενα UTP-ftp kai τελειωσα για το μελλον. Ολα τα αλλα προτυπα ειναι απλα ετσι για να λεμε.

Και βλεποντας ολες τις συσκευες και το τι επενδυετε για το μελλον βλεπετε οτι παμε σε ενα server για το καθε σπιτι , ενα ασυρματο ρουτερ , multimedia streaming player , NAS ασυρματα και βεβαια ο προβολεας με ethernet

Kati HDMI και τετροια θα εχουν λογο μονο για να συνδεεις κοντα-κοντα την τηλεοραση σου με καποιο απο ολα αυτα
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασυρματο........DVI !!!!!!!

john_karis said:
Αυτην την απαντηση ηθελα να δωσω και εγω αλλα με προλαβες :Banane0:

Οτι και να βγει το στανταρ θα ειναι ενα σε λιγο καιρο . WI-FI ή ενσυρματο δικτιο.

Εγω πριν ενα 6μηνο που περασα καναλι για τον προβολεα μου περασα και ενα UTP-ftp kai τελειωσα για το μελλον. Ολα τα αλλα προτυπα ειναι απλα ετσι για να λεμε.

Και βλεποντας ολες τις συσκευες και το τι επενδυετε για το μελλον βλεπετε οτι παμε σε ενα server για το καθε σπιτι , ενα ασυρματο ρουτερ , multimedia streaming player , NAS ασυρματα και βεβαια ο προβολεας με ethernet

Kati HDMI και τετροια θα εχουν λογο μονο για να συνδεεις κοντα-κοντα την τηλεοραση σου με καποιο απο ολα αυτα

Φίλε Γιάννη σίγουρα σε πρόλαβα και ελπίζω και εσύ να πρόλαβες να περάσεις τουλάχιστον καλώδιο UTP ή FTP CAT6 or CAT7 για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν επάξια!;)
 

john_karis

New member
21 June 2006
76
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασυρματο........DVI !!!!!!!

Κώστας Παπαγεωργίου said:
Φίλε Γιάννη σίγουρα σε πρόλαβα και ελπίζω και εσύ να πρόλαβες να περάσεις τουλάχιστον καλώδιο UTP ή FTP CAT6 or CAT7 για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν επάξια!;)

Χε χε ακριβως ετσι....:ernaehrung004:
 
Ένα πραγματάκι δεν μου αρέσει....:

The new chipset provides a cost-effective solution for building products that allow flat panel displays to be placed up to 15 feet away from other video and audio equipment without running cables across the room

Δηλαδή, μιλάμε για απόσταση θεατή - οθόνης το πολύ 4 μέτρα... not good..

Ά, και ένα δεύτερο:

It operates in the 3.1-4.8GHz range

Όσο low power και να είναι, αυτές είναι βαρβάτες συχνότητες.. και για να βγάζει 3Gbps δεν θα είναι και πολύ low power...

Βέβαια, μιλάμε για προϊόν πρώτης γενιάς (με το ζόρι.. σε sampling στάδιο είναι ακόμα) οπότε λογικά θα ωριμάσει / βελτιωθεί.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αρκετή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία τρώμε και η ολοκληρωτική στροφή στα ασύρματα συστήματα θα επιφέρει αρκετά προβλήματα σε σχέση με τις λύσεις που προσφέρει.

Μια καλή μελέτη και κατασκευή βασισμένη σε καλώδιο πιστεύω είναι ότι καλύτερο λαμβάνοντας υπ'όψιν όλες τις παραμέτρους.