Κάστρα και πολιορκητές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Το συγκρότημα ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ εντάσσεται στις δραστηριότητες του Πολιτιστικού Οργανισμού που φέρει το ίδιο όνομα.
Το συγκρότημα έχει αρκετά χρόνια στην ενεργό δράση και παρουσιάζει άρτιες επανεκδόσεις ελληνικής παραδοσιακής μουσικής.
Στο πλαίσιο δύο εκθέσεων που έγιναν με θέμα τα κάστρα στο Βυζάντιο αλλά και το Επταπύργιο στη Θεσσαλονίκη, το συγκρότημα παρουσίασε πριν από 6 ακριβώς χρόνια ένα σύνολο τραγουδιών στη θεματική ενότητα κάστρα.

Παρουσιάστηκαν από το συγκρότημα "Εν χορδαίς" στο ίδιο το Επταπύργιο, ενώ τραγούδησε ο Χρόνης Αηδονίδης.
Ο δίσκος, με εγγραφή στο στούντιο, παρουσιάστηκε το 2004 σε πολυτελή κασετίνα με πλούσιο ένθετο με τους στίχους, τη βιβλιογραφία και παρουσίαση των μουσικών.

Η μουσική είναι λιτή, απέριττη, χωρίς φτιασίδια, τα όργανα αυστηρά παραδοσιακά, unplugged αν θέλετε, η ηχογράφηση κορυφαία, ο ήχος σαγηνευτικός.
Θα ακούσετε λύρα κρητική, ποντιακή, βιολί, ούτι, κρουστά, όπως ΔΕΝ θα τα ακούσετε σε κανένα πανηγύρι, αλλά όπως θα τα ακούγατε από ένα μικρό σύνολο στο σαλόνι σας.
Οι χροιές είναι αληθινές και η προσπάθεια επίσης.
Οι μουσικοί είναι πολλοί, οι τραγουδιστές επίσης.
Δεν θέλω να αναφέρω περισσότερα.
Τον δίσκο τον είχα, χορηγία μιάς τεχνικής εταιρείας κάποια Χριστούγεννα πριν τρία χρόνια. Τον άκουσα μόλις προχτές. Βλακεία μου.

Έψαξα να βρώ στοιχεία στο διαδίκτυο. Υπάρχουν δυό links το ένα ήδη δεν αποκρίνεται το άλλο, www.medimuses.gr φαίνεται να έχει ενημερωθεί τελευταία φορά το 2002 !
Επιδοτήσεις από Ε.Ε. και άλλα διάφορα και έως εκεί.
Ούτε μιά φωτογραφία στο διαδίκτυο δεν βρήκα, εξ ού και φωτογράφησα το δικό μου.
Δεν ξέρω καν που θα το βρεί κανείς αν ενδιαφέρεται.
Ευτυχώς υπάρχει μιά διεύθυνση:
Μουσικές παραδόσεις της Μεσογείου
Π. Μελά 21 Θεσσαλονίκη.
Τηλ 2310257485
 

Attachments

  • IMG_8285s.JPG
    IMG_8285s.JPG
    100 KB · Views: 54
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ευχαριστούμε chief γιά τήν ενημέρωση..
Ωραία πράγματα..
Πιθανώς να γίνονται οι παραγγελίες τηλεφωνικά.
Τό ίδιο έχει συμβεί με μιά Ηπειρώτικη εταιρεία όπου αγόρασα κάποιες δουλειές.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Το συγκρότημα ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ εντάσσεται στις δραστηριότητες του Πολιτιστικού Οργανισμού που φέρει το ίδιο όνομα.
Το συγκρότημα έχει αρκετά χρόνια στην ενεργό δράση και παρουσιάζει άρτιες επανεκδόσεις ελληνικής παραδοσιακής μουσικής.
Στο πλαίσιο δύο εκθέσεων που έγιναν με θέμα τα κάστρα στο Βυζάντιο αλλά και το Επταπύργιο στη Θεσσαλονίκη, το συγκρότημα παρουσίασε πριν από 6 ακριβώς χρόνια ένα σύνολο τραγουδιών στη θεματική ενότητα κάστρα.

Παρουσιάστηκαν από το συγκρότημα "Εν χορδαίς" στο ίδιο το Επταπύργιο, ενώ τραγούδησε ο Χρόνης Αηδονίδης.
Ο δίσκος, με εγγραφή στο στούντιο, παρουσιάστηκε το 2004 σε πολυτελή κασετίνα με πλούσιο ένθετο με τους στίχους, τη βιβλιογραφία και παρουσίαση των μουσικών.

Η μουσική είναι λιτή, απέριττη, χωρίς φτιασίδια, τα όργανα αυστηρά παραδοσιακά, unplugged αν θέλετε, η ηχογράφηση κορυφαία, ο ήχος σαγηνευτικός.
Θα ακούσετε λύρα κρητική, ποντιακή, βιολί, ούτι, κρουστά, όπως ΔΕΝ θα τα ακούσετε σε κανένα πανηγύρι, αλλά όπως θα τα ακούγατε από ένα μικρό σύνολο στο σαλόνι σας.
Οι χροιές είναι αληθινές και η προσπάθεια επίσης.
Οι μουσικοί είναι πολλοί, οι τραγουδιστές επίσης.
Δεν θέλω να αναφέρω περισσότερα.
Τον δίσκο τον είχα, χορηγία μιάς τεχνικής εταιρείας κάποια Χριστούγεννα πριν τρία χρόνια. Τον άκουσα μόλις προχτές. Βλακεία μου.

Έψαξα να βρώ στοιχεία στο διαδίκτυο. Υπάρχουν δυό links το ένα ήδη δεν αποκρίνεται το άλλο, www.medimuses.gr φαίνεται να έχει ενημερωθεί τελευταία φορά το 2002 !
Επιδοτήσεις από Ε.Ε. και άλλα διάφορα και έως εκεί.
Ούτε μιά φωτογραφία στο διαδίκτυο δεν βρήκα, εξ ού και φωτογράφησα το δικό μου.
Δεν ξέρω καν που θα το βρεί κανείς αν ενδιαφέρεται.
Ευτυχώς υπάρχει μιά διεύθυνση:
Μουσικές παραδόσεις της Μεσογείου
Π. Μελά 21 Θεσσαλονίκη.
Τηλ 2310257485

Δυσκολα Μητσο μου θα βρεις καπου , πληροφορειες σχετικες με τους Εν Χορδες.

( Εκτος βεβαια απο την μουσικη κατηγορια του Club:grinning-smiley-043 )
 

Attachments

  • 001.jpg
    001.jpg
    80.8 KB · Views: 33
  • 002.jpg
    002.jpg
    94.5 KB · Views: 26

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Ξερω μουσικους, κατω στο Νησι, που ασχολουνται χρονια με το ελληνικο τραγουδι και θεωρουν την "Προσμονη" απο τους σημαντικοτερους δισκους που εκδοθηκαν στην Ελλαδα. Και δεν εχω κανενα λογο να διαφωνισω μαζι τους. Εξαιρετικο αλλα απο την αλλη μερια "καταδικασμενο" να μεινει στην αφανεια.



ΥΓ Θα επιθυμουσα διακαως, μια κοπια, αν σου ειναι ευκολο Μητσαρα , εκτος αν υπαρχει περιπτωση να σε ψησω να μου το πουλησεις....
 

Attachments

  • 004.jpg
    004.jpg
    76.9 KB · Views: 36
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Εν Χορδαίς και προσκεκλημένους τους μουσικούς, Rima Khcheich (Λίβανος) στο τραγούδι & Hassan Faqir (Ιορδανία) στο νέυ. Η συναυλία πραγματοποιείται την Τετάρτη 2 Ιουλίου, στο αίθριο του Μουσείου Μπενάκη, στην οδό Πειραιώς
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Κάστρα και πολιορκητές

Εν Χορδαίς και προσκεκλημένους τους μουσικούς, Rima Khcheich (Λίβανος) στο τραγούδι & Hassan Faqir (Ιορδανία) στο νέυ. Η συναυλία πραγματοποιείται την Τετάρτη 2 Ιουλίου, στο αίθριο του Μουσείου Μπενάκη, στην οδό Πειραιώς

Πολυ ενδιαφερον Βασιλη, ευχαριστουμε.

Αν τα καταφερω να παω, θα γραψω εντυπωσεις...
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Επίσης, κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό δυο πάρα πολύ ενδιαφέρουσες σειρές δίσκων από το σχήμα Εν Χορδαίς.
"Μεγάλοι Δεξιοτέχνες της Μεσογείου" και "Μεγάλοι Συνθέτες της Μεσογείου" - αφιερώματα σε μεγάλες μορφές της "καθ'ημάς Ανατολής" όπως ο Πέρσης Dariusz Tala'i (ταρ),ο Τυνήσιος Ahmed el Kalai (ούτι) στους δεξιοτέχνες, ο Tanburi Isak (από τους σπουδαιότερους συνθέτες Οθωμανικής μουσικής), ο "Βυζαντινός" Πέτρος Πελοποννήσιος στους Συνθέτες.
Τα cd της σειράς είναι εκπληκτικής αισθητικής με πολυσέλιδα ένθετα γεμάτα πληροφορίες.
Και, μην ξεχάσουμε και το καταπληκτικό cd αφιέρωμα στον Ζαχαρία Χανεντέ ηχογραφημένο κυρίως ζωντανά στο Μέγαρο Μουσικής.
Από τις πλεον αξιόλογες προτάσεις και ως μουσικό σχήμα και ως εκδοτική ετικέτα στην σύγχρονη δισκογραφία.