The Painted Veil - Βαμμένο Πέπλο

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
despertar-de-uma-paixao-poster.jpg
Βαμμένο Πέπλο
The Painted Veil
Έτος : 2006
Χώρα : Κίνα- ΗΠΑ
Είδος: κοινωνικό δράμα – εποχής
Διάρκεια : 120
Σκηνοθεσία : Τζον Κάραν
Πρωταγωνιστούν: Έντουαρντ Νόρτον, Ναόμι Γουάτς
Εικόνα:1,78:1
Ήχος: D.D 5,1

Μια όμορφη ταινία που βασίστηκε στο μυθιστόρημα του Σόμερσετ Μομ και μας μεταφέρει στις αρχές του προηγούμενου αιώνα κα στην ταλαιπωρημένη Κίνα. Ανάμεσα στους παραγωγούς είναι και οι δυο πρωταγωνιστές Νόρτον, - Γουάτς που έστησαν μια ταινία κομμένη και ραμμένη πάνω τους. Εντύπωση προκαλεί η πολύ καλή αισθητική και η μεταφορά του κλίματος της εποχής . Στα συν και η υπέροχη μουσική του Alexandre Desplat που μάλιστα απέφερε στην ταινία και την χρυσή σφαίρα καλύτερης μουσικής επένδυσης


Η Κίτι είναι μια κακομαθημένη κοπέλα της ανώτερης τάξης του Λονδίνου του 1920, η οποία παντρεύεται ένα γιατρό, τον Γουόλτερ. Όταν εκείνος ανακαλύπτει ότι η γυναίκα του τον απατά, και εν μέρει για να την εκδικηθεί, θα αναγκάσει την εγωίστρια αριστοκράτισσα να τον ακολουθήσει στο δύσκολο έργο του, στην Κίνα. Προορισμός, το χωριό Μέιν-ταν-φου, όπου έχει ξεσπάσει επιδημία φονικής χολέρας. Ο Γουόλτερ ρίχνεται με τα μούτρα στη δουλειά για να σταματήσει την επιδημία, την ίδια ώρα που η Κίνα βρίσκεται σε πολιτικό αναβρασμό, αναζητώντας την απελευθέρωσή της από τους αποικιοκράτες… Τα γεγονότα ωθούν την Κίτι να αλλάξει στάση σε σχέση με τη ζωή της και τα πιστεύω της
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Εξαιρετική . Τα είπε όλα ο Κώστας , πιό πάνω : "...Εντύπωση προκαλεί η πολύ καλή αισθητική και η μεταφορά του κλίματος της εποχής . Στα συν και η υπέροχη μουσική του Alexandre Desplat που μάλιστα απέφερε στην ταινία και την χρυσή σφαίρα καλύτερης μουσικής επένδυσης..." Πάντα άριστος ο Νόρτον ,πάρα πολύ καλή η Watts . Τι τα θες τελικά . Αμα υπάρχει σενάριο γερό ...
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Εξαιρετική . Τα είπε όλα ο Κώστας , πιό πάνω : "...Εντύπωση προκαλεί η πολύ καλή αισθητική και η μεταφορά του κλίματος της εποχής . Στα συν και η υπέροχη μουσική του Alexandre Desplat που μάλιστα απέφερε στην ταινία και την χρυσή σφαίρα καλύτερης μουσικής επένδυσης..." Πάντα άριστος ο Νόρτον ,πάρα πολύ καλή η Watts . Τι τα θες τελικά . Αμα υπάρχει σενάριο γερό ...

++++1!
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Θα διαφωνήσω για το σενάριο, το οποίο βρήκα ιδιαίτερα προβλέψιμο. Ωστόσο και εγώ απέλαυσα την υποκριτική του Norton, της Watts, αλλά και των υπόλοιπων, τα τοπία, τη μουσική και κάποιες εξαιρετικές σκηνές από τη ζωή στο κινέζικο χωριό.
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Συμφωνώ με τον Lepton ως προς το σενάριο. Ωστόσο υπήρχε πλοκή και η ιστορία δεν "έμπαζε". Εξαιρετικές οι ερμηνείες, έξοχη η μεταφορά του κλίματος της εποχής.
Η εικόνα δεν με ικανοποίησε, ο ήχος στα τυπικά επίπεδα.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή , Λευτέρη και Βλάση , τι ακριβώς θα θέλατε για να σας ικανοποιήσει το σενάριο ; Απιθανότητες τύπου "88 λεπτά" , απρόσμενες τροπές στην πλοκή ( πχ. να ερωτευθεί η Watts την ερωμένη του προξένου ; να νικήσει ο γιατρός την χολέρα ;!!! , να έρθουν εξωγήϊνοι ; )
Δυστυχώς ή ευτυχώς το σενάριο βασίζεται , όπως πολύ καλά γνωρίζετε , σε διήγημα του Σώμερσετ Μώμ , λογοτέχνου της εποχής που οι άνθρωποι έγραφαν ιστορίες με ανθρώπους για ανθρώπους , με χαρακτήρες σωστά φτιαγμένους , με τις αντιφάσεις τους , τις δυσκολίες τους , που μπορούσαν να ερωτευθούν και να μισήσουν , περνώντας την λεπτή οριογραμμή προσπαθώντας να μάθουν τους εαυτούς και τα όρια τους και όχι σε μπαρούφα αμερικ(λ)άνου σεναριογράφου που απευθύνεται σε ένα εθισμένο στην δήθεν πρωτοτυπία και στο απρόβλεπτο , κοινό . :confused:;)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή , Λευτέρη και Βλάση , τι ακριβώς θα θέλατε για να σας ικανοποιήσει το σενάριο ; Απιθανότητες τύπου "88 λεπτά" , απρόσμενες τροπές στην πλοκή ( πχ. να ερωτευθεί η Watts την ερωμένη του προξένου ; να νικήσει ο γιατρός την χολέρα ;!!! , να έρθουν εξωγήϊνοι ; )
Δυστυχώς ή ευτυχώς το σενάριο βασίζεται , όπως πολύ καλά γνωρίζετε , σε διήγημα του Σώμερσετ Μώμ , λογοτέχνου της εποχής που οι άνθρωποι έγραφαν ιστορίες με ανθρώπους για ανθρώπους , με χαρακτήρες σωστά φτιαγμένους , με τις αντιφάσεις τους , τις δυσκολίες τους , που μπορούσαν να ερωτευθούν και να μισήσουν , περνώντας την λεπτή οριογραμμή προσπαθώντας να μάθουν τους εαυτούς και τα όρια τους και όχι σε μπαρούφα αμερικ(λ)άνου σεναριογράφου που απευθύνεται σε ένα εθισμένο στην δήθεν πρωτοτυπία και στο απρόβλεπτο , κοινό . :confused:;)
+1
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,669
Αθήνα
Είχα δεί σκηνές της ταινίας σε κάποιο HD trailer κι από τότε περίμενα πως και πώς να βγεί στους κινηματογράφους.... Σπάνιο πράγμα οι καλές ταινίες...δυστυχώς, κι αν δούμε καμία την κυνηγάμε.
Τώρα έχω πάθει μιά στέρηση με μιά άλλη ταινία.... που αργεί πάρα πολύ να βγεί σε DVD.

-Ρε Κώστα, πότε θα βγεί "Ο Λαβύρινθος του Πάνα" τελικά;
icon9.gif
icon8.gif
icon9.gif
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Η δική μου ένσταση μου είναι στο ότι χαρακτήρισες το σενάριο γερό. Για να αποδώσω εγώ έναν τέτοιο χαρακτηρισμό, θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες ανατροπές, να υπάρχει εντονή πλοκή. Δεν είπα ότι δε με ικανοποίησε η ταινία, ούτε ότι οι χαρακτήρες δεν ήταν καλοδουλεμένοι. Προφανώς και οι χαρακτήρες αποτελούν μέρος του σεναρίου, αλλά εγώ περιγράφοντας μία ταινία, θα διαχώριζα τα δύο, για να αποφύγω παρανοήσεις. Semantics, semantics...

Θα μπορούσα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με πράγματα που θα περίμενα, αλλά δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κανέναν. Πάντως υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός από αυτές που ειρωνικά ανφέρεις.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Εγώ να το δω;
Δες το Τάσο αλλά πάρε και τη καφετιέρα παραμάσχαλα . Ξέρεις η καφεΐνη σε κρατά ξύπνιο.
Πλάκα κάνω . Η ταινία βλέπετε άνετα απ όλους και το πιο πιθανό είναι να αρέσει και σε όλους
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Moυ αρεσε πολυ η ερμηνια της Watts και η μουσικη του Alexandre Desplat.

Y.γ. Το τραγουδι της τελευταιας σκηνης της ταινιας δεν υπαρχει στο soundtrack. Ποιο καλο παιδακι το προσεξε, το εχει και θελει να μου το στειλει μιας και δεν μπορω να το βρω πουθενα?:eek:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Εδώ είμαι .
Αν και δεν είναι επί του παρόντος και το να προτείνεις ένα ΚΑΛΟ έργο είναι πάντα σχετικό με το τι θεωρεί καλό ο άλλος , παίρνω το ρίσκο και σου προτείνω μια Ισπανική ταινία που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση τελευταία.
Τίτλος αυτής ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ - THE BABY'S ROOM .
http://www.videoseven.gr/site.php?&file=moviedetails.xml&id=70353
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
merci πολυ

καποια στιγμη προτεινω να γινει και ταξινομηση των ταινιων αναλογα με το ειδος τους
 
Last edited: