Τηλεόραση με διπλό δέκτη;

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Καλησπέρα σε όλους...
Διαβάζω διάφορα για τις X3500 και 9732D στο φόρουμ, αλλά καμιά δεν έχει διπλό δέκτη. Η 9732D δεν υποστηρίζει καν PIP/PAP, όπως τα παλαιότερα κορυφαία μοντέλα της philips. Από την άλλη, η X3500 αναφέρει πως έχει PIP&PAP, αλλά με έναν δέκτη (αλήθεια, μπορεί κάποιος που την έχει να μας πει πως δουλεύει; δείχνει με διακοπές και τα 2 κανάλια? Η λειτουργεί μόνο με κάποια από τις πρόσθετες εισόδους;).

Γενικά, για τηλεόραση με διπλό δέκτη (και λήψη ψηφιακών) τι υπάρχει; Μόνο παλαιότερα μοντέλα (9831)?
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Η Sharp HD1Ε έχει τρεις δέκτες και σκληρό 160gb, αλλά βγαίνει μόνο σε 46 και 52'' και με τιμή τσιμπημένη.

• Eνσωματωμένος ψηφιακός δέκτης DVB-T με C.I. Slot
• Eνσωματωμένος ψηφιακός δέκτης DVB-C (Καλωδιακά)
• Eνσωματωμένος ψηφιακός δέκτης DVB-S (Δορυφορικός SD & HD με CI)
• Σκληρός δίσκος 160GB, Time-Shift, Εγγραφή σε HD

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=168797

P.S Ο επίγειος ψηφιακός έχει την δυνατότητα αποκωδικοποίησης mpeg4 για HD
 
Last edited:

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
και η 9732 και η Χ3500 έχουν PIP και PAP αλλά μόνο μέσω εξωτερικού δέκτη,δηλαδή μιας άλλης συσκευής συνδεδεμένη επάνω τους που να έχει δέκτη πχ.video,dvd-recorder κλπ
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Πολυ απλα δεν διαθετει πλεον διπλο tuner!
Μπορεις να κανεις ζαπινκγ μεσω του dvd εγγραφης που πιθανοτατα να διαθετεις η μεσω του δορυφορικου αποκωδικοποιητη, αν παλι διαθετεις!!
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
και η 9732 και η Χ3500 έχουν PIP και PAP αλλά μόνο μέσω εξωτερικού δέκτη,δηλαδή μιας άλλης συσκευής συνδεδεμένη επάνω τους που να έχει δέκτη πχ.video,dvd-recorder κλπ
Είναι ανάγκη να έχει tuner η συσκευή??? Δλδ δεν μπορώ να κάνω PIP/PAP με το PC??? Κουφό μου ακούγετε αυτό.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μπορείς να δεις την εικόνα από το pc. Δεν μπορείς να κάνεις ζάπινγκ ενώ βλέπεις κάτι άλλο αν δεν συνδέσεις συσκευή με τηλ. δέκτη...
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
Είναι ανάγκη να έχει tuner η συσκευή??? Δλδ δεν μπορώ να κάνω PIP/PAP με το PC??? Κουφό μου ακούγετε αυτό.

Μόνο αν το pc σου έχει κάρτα tv tuner.Για να δεις PIP/PAP πρέπει να έχεις 2 tuner κι αφού δεν έχει η tv πρέπει να έχει κάποια άλλη συσκευή που έχει συνδεθεί επάνω της,Νομίζω ότι είναι απλό
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
και η 9732 και η Χ3500 έχουν PIP και PAP αλλά μόνο μέσω εξωτερικού δέκτη,δηλαδή μιας άλλης συσκευής συνδεδεμένη επάνω τους που να έχει δέκτη πχ.video,dvd-recorder κλπ

Το θεμα ειναι να μπορεις να κανεις zaping χωρις να εισαι υποχρεωμενος να χρησιμοποιησεις δευτερη συσκευη. Απλα δεν βαζουν δευτερο tuner γιατι κοστιζει.
ΔΕς τε μορε απο που κοιταξαν να κανουν οικονομια.
Ας παρουμε το παραδειγμα της philips που στα κορυφαια της μοντελα ειχε παντα PIP. Τωρα ακομα και στις κορυφες της δεν εχει διπλο tuner ενω εχει αποσυρει και την θυρα ethernet για streaming.
Ομολογω οτι κατι τετοιες κινησεις δεν τις καταλαβαινω περαν της μειωσης του κοστους.
Και για να μη μου πειτε οτι ολα ειναι οικονομικα μεγεθη θα σας πω οτι δεν ειναι και αναφερω το χαρακτηριστικο παραδειγμα της 42PFL9900 ναυαρχιδα της εταιριας η οποια μεσω της usb θυρας δεν μπορει πλεον (σε αντιθεση με την 42PF9831) να αναπαραγει divx αρχεια.
Νικος:violent-smiley-030:
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
συμφωνώ μαζί σου απλά απάντησα στον φίλο που άνοιξε το thread πως μπορείς να δεις PIP μ'έναν δέκτη.
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Μόνο αν το pc σου έχει κάρτα tv tuner.Για να δεις PIP/PAP πρέπει να έχεις 2 tuner κι αφού δεν έχει η tv πρέπει να έχει κάποια άλλη συσκευή που έχει συνδεθεί επάνω της,Νομίζω ότι είναι απλό
Μα εγώ δεν θέλω να βλέπω και στις 2 εικόνες τηλεόραση. Στην 1 τηλεόραση και στην άλλη σερφάρισμα στο net για παράδειγμα. Αυτό γίνετε με PIP/PAP, έτσι???

Edit: Να πάρει... η 9732 δεν υποστηρίζει PIP/PAP. :(
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Και για να μη μου πειτε οτι ολα ειναι οικονομικα μεγεθη θα σας πω οτι δεν ειναι και αναφερω το χαρακτηριστικο παραδειγμα της 42PFL9900 ναυαρχιδα της εταιριας η οποια μεσω της usb θυρας δεν μπορει πλεον (σε αντιθεση με την 42PF9831) να αναπαραγει divx αρχεια.
Νικος:violent-smiley-030:

Άραγε η 9831 είχε τους κατάλληλους δέκτες για να δείξει 2 αναλογικά, 2 ψηφιακά, και 1 αναλογικο/1 ψηφιακό;
Δηλαδή, ή θα πάρεις παλιό μοντέλο (με 1080ι, χωρίς HDMI 1.3, κλπ), η θα πάρεις νεότερο χωρίς δεύτερο δέκτη :nounder:
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Νεότερο χωρίς 2ρο δέκτη... πόσο σημαντικός μπορεί να είναι ο 2ρος δέκτης??? :p
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Άραγε η 9831 είχε τους κατάλληλους δέκτες για να δείξει 2 αναλογικά, 2 ψηφιακά, και 1 αναλογικο/1 ψηφιακό;
Δηλαδή, ή θα πάρεις παλιό μοντέλο (με 1080ι, χωρίς HDMI 1.3, κλπ), η θα πάρεις νεότερο χωρίς δεύτερο δέκτη :nounder:

Η 9831 ηταν και ειναι απο τις καλυτερες τηλεορασεις της εταιριας που ειχε κατασκευασει ποτε. Ειχε 1 αναλογικο και ενα ψηφιακο δεκτη οποτε απλα μπορουσες στα 2 παραθυρα να εχεις οποιο συνδιασμο ηθελες απο τα tuner η και απο τις εξωτερικα συνδεδεμενες συσκευες πανω της.
Ειλικρινα αν η τηλεοραση ηταν 1080p θα ηταν απο η καλυτερη υλοποιηση της εταιριας μεχρι στιγμης.
Ειλικρινα θα καθομουνα στ αυγα μου ενω τωρα τρωγομαι για την 9900 αλλα σε 47 ''. Δυστυχως περα απο το πανελ η αρχιτεκτονικη του HDMI3 ειναι διαφορετικη απο το 1.1 οποτε δεν γινεται αναβαθμιση των θυρων μεσω λογισμικου.
Τελικα διαλεγεις το καλυτερο δυνατον με τους λιγοτερους δυνατους περιορισμους επισης.
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
Μα εγώ δεν θέλω να βλέπω και στις 2 εικόνες τηλεόραση. Στην 1 τηλεόραση και στην άλλη σερφάρισμα στο net για παράδειγμα. Αυτό γίνετε με PIP/PAP, έτσι???

Edit: Να πάρει... η 9732 δεν υποστηρίζει PIP/PAP. :(

Το περίεργο είναι ότι στο hitech αναφέρει ότι η 42PFL9732 έχει PIP/PAP ενώ στο manual των 42PFL9732,47PFL9732 στα χαρακτηριστικά τους αναφέρει ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΕΙΚΟΝΑ:Διπλή οθόνη με κείμενο και δηλώνει ότι είναι για να εμφανίζει στη δεξιά πλευρά teletext και στην αριστερή οθόνη,επίσης στο mediamarkt είχα δει την 47PFL9732 να δείχνει χωρισμένη στη μέση ένα κανάλι το ένα μισό κι άλλο κανάλι το άλλο μισό.Τελικά τι ισχύει?Μπορεί κάποιος κάτοχος ή κάποιος που την χειρίστηκε να μας διαφωτίσει?ΚΑΣΤΡΟΥΥΥΥΥΥΝΗΗΗΗΗ
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
Εγώ την παρείγγειλα,τέλος η έρευνα αγοράς.Τώρα πρέπει να μας πουν οι ειδικοί του forum αν γίνεται να ενεργοποιηθεί PIP/PAP μέσα από το system menu ή με αναβάθμιση του firmware.
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
Υπάρχει βέβαια μια περίπτωση να πάω στο mediamrkt τώρα που το ξανασκέφτομαι για να αγοράσω το DV-600.Το έχει 169 ,εκτός εαν ξέρεται να το πουλάν στην Θεσ/νίκη κάπου αλλού φθηνότερα.
 

emargel

New member
4 December 2007
14
καλημερα, παιδια επειδη την εχω την τηλεοραση (42/9732) δεν βλεπω πουθενα για PIP/PAP. δεν νομιζω οτι εχει αυτη την επιλογη, εκτος και εαν ειναι σε καποιο κρυφο μενου
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Η sony x3500 έχει PIP μόνο για την είσοδο VGA σύμφωνα με το hdtvtest, και PAP μόνο με εξωτερική πηγή αν κατάλαβα καλά...
Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις PIP/PAP με τους 2 ενσωματομένους δέκτες αναλογικό-ψηφιακό?:confused:
Ας μας διαφωτίσει κάποιος κάτοχος...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Χωρίς να την έχω, νομίζω ότι η X3500 έχει ένα υβριδικό δέκτη που παίζει και αναλογικά και ψηφιακά. Οπότε, δεν μπορείς να δεις 1 αναλογικό + 1 ψηφιακό.
Η 9731 που πήρα έχει 2 δέκτες, αλλά μπορεί να δείξει είτε 2 αναλογικά είτε 2 ψηφιακά. Δεν μπορεί να δείξει 1 αναλογικό + 1 ψηφιακό.