Ο φόβος των Terrabyte...

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Κακά τα ψέμματα φτάσαμε πλεον στην εποχή που σιγά σιγά ολοι έχουμε κοντα στο 1 terrabyte + στο PC μας.

Εχουμε τιγκάρει
-Χιλιάδες φωτό
-Δεκάδες ταινιες DV
-Προσωπικά αρχεια doc, pdf etc
-Ταινιες Dvix, HD που τρώνε τα GB αδίστακτα
-projects σε διάφορα προγράμματα
-Επαγγελματικα αρχεια, σχέδια, παρουσιάσεις
-Οτι βλακεια σταθει και βρεθει εμπρός που κατεβάζουμε
-Games, software, warez, OS's
-OI ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ (σχεδόν) για την συλλογή ολων των παραπάνω

και αρκουν μερικα κλιγκ κλαγκ, ενα χαζο chkdsk, μια στιγμιαία προβληματική τροφοδοσία ρευματος κα για να γίνουν όλα καπνός!!!!

Μετα ποιος σε σώνει και ποιος σε παρηγορεί?

Backup λοιπόν θα μου πεις!

Τι backup λοιπόν σε 800gb δεδομένων να κάνεις και να το διατηρείς ενημερωμένο? Τα dvd καλα και ωραία αλλα πλεον ειναι μικρες οι χωρητικότητες και θέλουν χρόνοοοοο πολύ + βάλε βγάλε κτλ...
Ισως χρειάζεσαι λοιπόν άλλους τόσους σκληρους και ενα πρόγραμμα να στα γράφει μόνο του ή συστοιχία raid. 2 terrabyte δηλαδή συνολικά....χμμ και πόσο κοστίζει ολο αυτό? ε?
Η άλλη λύση ειναι blue ray. Αυτο ακούγεται υπέροχο αλλα οχι ακόμα προσιτό

Mε πιάνει πανικός λοιπόν με τα πολλα γεμάτα GB αλλα συνεχίζω να γεμίζω τρομάζω όμως σε κάθε σκέψη οτι θα κτυπήσει σκληρός η οτι θα γίνει κάτι κάποια στιγμή. Το έχω βιώσει ήδη 2 φορές + αλλες 2 απο πήγαν όλα για βρούβες (η τελευταία φορά χτες! αλλα κέρδισα)

Τελικά μόνο εγώ εχω αυτη την φοβία? any known cure?
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Άστα! Αδιέξοδο για την ώρα! Η μόνη θεραπεία, ένα κουτάκι με ηρεμηστικά δίπλα στο pc για να είναι εύκαιρα αν συμβεί το μοιραίο!
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Κακά τα ψέμματα φτάσαμε πλεον στην εποχή που σιγά σιγά ολοι έχουμε κοντα στο 1 terrabyte + στο PC μας.

Εχουμε τιγκάρει
-Χιλιάδες φωτό
-Δεκάδες ταινιες DV
-Προσωπικά αρχεια doc, pdf etc
-Ταινιες Dvix, HD που τρώνε τα GB αδίστακτα
-projects σε διάφορα προγράμματα
-Επαγγελματικα αρχεια, σχέδια, παρουσιάσεις
-Οτι βλακεια σταθει και βρεθει εμπρός που κατεβάζουμε
-Games, software, warez, OS's
-OI ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ (σχεδόν) για την συλλογή ολων των παραπάνω

και αρκουν μερικα κλιγκ κλαγκ, ενα χαζο chkdsk, μια στιγμιαία προβληματική τροφοδοσία ρευματος κα για να γίνουν όλα καπνός!!!!

Μετα ποιος σε σώνει και ποιος σε παρηγορεί?

Backup λοιπόν θα μου πεις!

Τι backup λοιπόν σε 800gb δεδομένων να κάνεις και να το διατηρείς ενημερωμένο? Τα dvd καλα και ωραία αλλα πλεον ειναι μικρες οι χωρητικότητες και θέλουν χρόνοοοοο πολύ + βάλε βγάλε κτλ...
Ισως χρειάζεσαι λοιπόν άλλους τόσους σκληρους και ενα πρόγραμμα να στα γράφει μόνο του ή συστοιχία raid. 2 terrabyte δηλαδή συνολικά....χμμ και πόσο κοστίζει ολο αυτό? ε?
Η άλλη λύση ειναι blue ray. Αυτο ακούγεται υπέροχο αλλα οχι ακόμα προσιτό

Mε πιάνει πανικός λοιπόν με τα πολλα γεμάτα GB αλλα συνεχίζω να γεμίζω τρομάζω όμως σε κάθε σκέψη οτι θα κτυπήσει σκληρός η οτι θα γίνει κάτι κάποια στιγμή. Το έχω βιώσει ήδη 2 φορές + αλλες 2 απο πήγαν όλα για βρούβες (η τελευταία φορά χτες! αλλα κέρδισα)

Τελικά μόνο εγώ εχω αυτη την φοβία? any known cure?


Η λυση η δικη μου......

Ολα back up σε αντιστοιχης χωρητικοτητας εξωτερικο δισκο (η εσωτερικο που θα τον βγαλεις μετα)....και φυλαξη του...
Θα σου στοιχισει 100-200 ε ο σκληρος αλλα αξιζει τα χρηματα...μπροστα στη στεναχωρια αμα χασεις τα παντα....
Και επειδη εγω προσωπικα ειμαι και μαζοχας τα εχω κανει ολα backup και σε dvd....ναι ναι σε dvd..σιγα σιγα και με υπομονη

Καθε 4-5 γιγα τωρα νεου υλικου κανω και ενα dvd backup...

Αλλα επειδη θελει χροοοονο οπως ειπες...κοπυ σε αλλο δισκο οπωσδηποτε...

Και μην υπολογιζεις σε raid ups και αλλα παρομοια...θα σου πω το εξης..εμενα μου καηκε το τροφοδοτικο (και δεν ηταν κανα χυμα noname..enermax |των 120 ε ηταν)..και πηρε μαζι του το μισο pc...

Blue ray δεν εχω αλλα και παλι δεν θα εμπιστευομουνα 25 -50 gb σε ενα δισκακι μονο...εκτος αν κανεις 2-3 αντιγραφα...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Αν και δεν είμαι σε αυτό το επίπεδο ακόμα, να σου πώ τι κανω εγώ και τι σκέφτομαι για το μέλλον

α) ΑΡΧΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ (including digital photos)
Συνήθως αν και μπορει να ειναι μεγάλα, ο όγκος τους δεν μπορεί να συγκριθεί με το αδηφάγο AV. Οπότε για αυτές τις κατηγορίες (που είναι κρισιμες)
-- Παιρνω μηνιαίο backup σε DVD (single & dual layer) καλής ποιότητας (Maxell, TY, Verbatim) το οποιο αποθηκεύεται
-- Ανα τρεις/έξι μήνες αλλο ένα συγκεντρωτικό
-- Ολα σε διπλά αντίγραφα
-- Oλα γραμμένα με verification
-- Ολα γραμμένα σε χαμηλή ταχύτητα (16Χ)


β) ΒΙΝΤΕΟ

Eδώ τα πράγματα σκουραίνουν.. Μεχρι στιγμής δεν έχω μπει ενεργά στο HD οπότε βολεύομαι με 2 εξωτερικους σκληρους δίσκους (2Χ250Gb) στους οποιους κρατάω backup τις ταινιούλες μου. Εννοείται οτι όλα ειναι σε UPS ώστε να ελαχιστοποιήσουμε κατά το δυνατόν την πιθανότητα να μας τα πάρει ολα παραμάσχαλα η ΔΕΗ.. Το backup είναι διπλό (αλλα προφανώς σύντομα θα χρειαστώ δισκους..)

Για το μέλλον εαν οι ανάγκες αυξάνονται με τους ρυθμούς που όλοι μας βλέπουμε στον οριζοντα, σκέφτομαι 3 λύσεις

-- BR/HD-DVD backup με την λογική που ανέπτυξα παραπάνω (θεωρούμε οτι οι τιμες στα δισκάκια θα πέσουν)
-- Καλό RAID5 με δυνατό ξεχωριστό controller
-- Tape backup (Super DLT , Ultrium ή οτι άλλο θα παίζει) Μειονέκτημα οτι θα θέλουμε SCSI controller ...
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Λες και σου ειπα κατι που δεν ηξερες εε.....χαχααχχαχ

Τωσα λεφτα σε ηχεια ,καλωδια κλπ...δεν αξιζει μερικα λεφτα η δισκοθηκη-ταινιοθηκη ?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Ωραιες οι προτάσεις σας αλλα το πρόβλημα παραμένει μιας και αυτες οι μεθόδοι backup ειναι εφικτοι αλλα τρομερά δύσκολοι στην εκτέλεση τους.
Χαρά στο κουράγιο σας λοιπόν.

Εγω πάντως 2 φορές έχασα όλο τον σκληρό στον οποιο είχα κάνει BACKUP τα πάντα!

που πάμε άραγε με τέτοια καταιγίδα δεδομένων!!!!
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Απάντηση: Ο φόβος των Terrabyte...

Ωραιες οι προτάσεις σας αλλα το πρόβλημα παραμένει μιας και αυτες οι μεθόδοι backup ειναι εφικτοι αλλα τρομερά δύσκολοι στην εκτέλεση τους.
Χαρά στο κουράγιο σας λοιπόν.

Εγω πάντως 2 φορές έχασα όλο τον σκληρό στον οποιο είχα κάνει BACKUP τα πάντα!

που πάμε άραγε με τέτοια καταιγίδα δεδομένων!!!!


Γιατι δυσκολοι στην εκτελεση τους ? Απο οικονομικης αποψης ?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,211
127.0.0.1
Ένας είναι ο τρόπος για να μη χάσεις τα δεδομένα σου και να τα κρατήσεις σε λίγα DVD...
Αυτογνωσία.
Πόσο πολύ χρειάζεσαι οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτά τα tera που έχεις στο σκληρό σου; Μάλλον καθόλου. Μάλλον τα κρατάς γιατί έχεις το μικρόβιο του συλλέκτη.
Σβήνεις λοιπόν τις ταινίες που δεν θα ξαναδείς, τα mp3 που δεν θα ξανακούσεις, τα αρχεία που δεν ξέρεις πια τι είναι και voila! Άντε να γεμίσεις καμιά 10αριά DVDs... -bye-
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: Ο φόβος των Terrabyte...

Ένας είναι ο τρόπος για να μη χάσεις τα δεδομένα σου και να τα κρατήσεις σε λίγα DVD...
Αυτογνωσία.
Πόσο πολύ χρειάζεσαι οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτά τα tera που έχεις στο σκληρό σου; Μάλλον καθόλου. Μάλλον τα κρατάς γιατί έχεις το μικρόβιο του συλλέκτη.
Σβήνεις λοιπόν τις ταινίες που δεν θα ξαναδείς, τα mp3 που δεν θα ξανακούσεις, τα αρχεία που δεν ξέρεις πια τι είναι και voila! Άντε να γεμίσεις καμιά 10αριά DVDs... -bye-




+1
 

dimitris84

AVClub Addicted Member
2 September 2006
1,552
Αθήνα
παιδια μην νομιζετε οτι με το να κανετε back-up σε dvd οτι δεν υπαρχει κινδυνος. καμια φορα μπορει να αστοχησει και το δισκακι απο το πουθενα!

την επαθα και εγω προσφατα απο εξωτερικο σκληρο (βεβαια φταιω εγω και η απροσεξια μου) και τωρα αποφασισα τους εξωτερικους να τους παιρνω δυο δυο.

για ασφαλεια λυσεις καλες πρεπει να υπαρχουν, αλλα πιστευω οτι η απολυτη λυση δεν ειναι εδω ακομα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Ένας είναι ο τρόπος για να μη χάσεις τα δεδομένα σου και να τα κρατήσεις σε λίγα DVD...
Αυτογνωσία.
Πόσο πολύ χρειάζεσαι οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτά τα tera που έχεις στο σκληρό σου; Μάλλον καθόλου. Μάλλον τα κρατάς γιατί έχεις το μικρόβιο του συλλέκτη.
Σβήνεις λοιπόν τις ταινίες που δεν θα ξαναδείς, τα mp3 που δεν θα ξανακούσεις, τα αρχεία που δεν ξέρεις πια τι είναι και voila! Άντε να γεμίσεις καμιά 10αριά DVDs... -bye-

Κάποιοι άρρωστοι και μανιακοί με την συλλογή ταινιών σαν και εμένα, ναι έχουμε γεμίσει Tera. 2,8 Tera για την ακρίβεια, κυρίως με HD-DVDrip και Blu-Rayrip. Τώρα αν κάνεις 1 μέρα να κατεβάσεις μια ταινία και πέντε να την ανεβάσεις (έλεο ratio) άντε να τις σβήσεις μετά, ειδικά αν είναι οι αγαπημένες σου. Μία η λύση λοιπόν, Blu-Ray Recorder στο λαό και γρήγορα και σε νορμάλ τιμές τα δισκάκια!
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη

Το RAID 5 από μόνο του δεν λέει τίποτα.
Πρέπει να υπάρχουν και διπλά τροφοδοτικά που φυσικά πρέπει να παίρνουν
από διαφορετική φάση ….. τώρα το να έχεις τριφασικό ρεύμα στο σπίτι
είναι ένα θέμα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το RAID 5 από μόνο του δεν λέει τίποτα.
Πρέπει να υπάρχουν και διπλά τροφοδοτικά που φυσικά πρέπει να παίρνουν
από διαφορετική φάση ….. τώρα το να έχεις τριφασικό ρεύμα στο σπίτι
είναι ένα θέμα.


ούτε τα sun fire και τα EMC που έχουμε στο data center μας δεν έχουν δίσκους με τροφοδοτικά σε διαφορετική φάση!!! εσυ το πάς σε εντελώς high-end φάσεις! -bye-

Το RAID 1 (mirroring ,no parity) είναι η πιο εύκολη λύση να έχεις ενα ,σε μεγάλο βαθμό, fault tolerant οικιακό σύστημα. Το υποστηρίζουν σχεδόν όλα τα motherboards και το μόνο που θες είναι άλλος *ακριβώς* ίδιος δίσκος. Δουλεύει... πολύ καλά!
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,700
Η λύση σε όλα αυτά δεν είναι μακριά. Μερικοί μάλιστα ήδη την εφαρμόζουν.

Με μια σύνδεση π.χ. 24 Mbps κατεβάζεις, βλέπεις, σβήνεις. Κι αν θες να ξαναδείς, ξανακατεβάζεις.
Βέβαια με torrents και ratio και άλλα τέτοια αγχωτικά δεν είναι εύκολο (αν και πάλι γίνεται), αλλά τα έχουμε ξαναπεί για το usenet.

Και σε κανα εξάμηνο παίρνεις κι ένα blu-ray recorder και γράφεις, αν θέλεις να κρατήσεις κάτι.