Samsung 52M86BD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Καλησπερα στο φορουμ. Πριν απο λιγες μερες, και μετα απο 1,5 χρονο περιπου με την 42αρα πλασμα που ειχα (PANASONIC 42PV60) ηρθε στο σπιτι η καινουργια μου τηλεοραση. Ηθελα πανελ full hd και 52αρα. Ετσι πηρα την SAMSUNG μετα απο γνωμες και συμβουλες φιλων αλλα και ανθρωπων μεσα απο το φορουμ αυτο που σεβομαι πολυ την γνωμη τους( σας ευχαριστω Νασο και Μανωλη).Η τηλεοραση ειναι πραγματικα πολυ ομορφη, μαυρη και γυαλιστερη και αρκετα συμμαζεμενη για 52αρα. Για να μην σας κουραζω στην αρχη οταν ειδα τις πρωτες εικονες κοντευα να βαλω τα κλαματα. Σε τηλεοπτικο σημα χαλια εικονα, (οχι ολα) σε dvd τα πραγματα πολυ καλυτερα. Η αληθεια ειναι οτι οι lcd εχουν διαφορετικη υφη εικονας απο τις plasma αλλα οκ οσο περναει ο καιρος την συνηθιζω και μου αρεσει πολυ. Εκει που απογειωθηκε η εικονα ηταν με blueray και καθαρο σημα 1080p. Υπεροχα χρωματα, πολυ καλο μαυρο (για lcd), λαμπερη εικονα.Καθε μερα που περναει μου αρεσει ολο και πιο πολυ.Εχω δει πολλα dvd και πραγματικα μερικα ηταν παρα πολυ καλα ειδικα τα digital cartoon.Ειδικα στο open season (blueray) επαθα σοκ. Τελικα μπηκα και εγω στα μελη της lcd κοινοτητας και δεν το μετανοιωσα.Και ναι size matters...
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Απάντηση: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο να σαι καλα
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

καλοριζικη. Πολυ καλη τηλεοραση, να την χαρεις!
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Απάντηση: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Ελπιζω συντομα να καλεσω και τον Μανωλη να μου την ρυθμισει....
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Αυτες μαλιστα!!! Ειναι σωστες ιντσες!!!! :2thumb22sup:

Καλωριζικη και καλες θεασεις!!! :ernaehrung004:
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

....στην αρχη οταν ειδα τις πρωτες εικονες κοντευα να βαλω τα κλαματα...

Χα, χα, χα!!!

Κι εγώ με τη 40άρα κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!!!

Πέρνα τα settings του HDTVtest για τη 40άρα...

Η διαφορά είναι απερίγραπτη...σαν να άλλαξες τηλεόραση και να πήρες μία τριπλάσιας τιμής.

Οι ρυθμίσεις αυτές είναι ΜΑΚΡΑΝ οι καλύτερες και πιο ξεκούραστες από όσες άλλες παίζουν στα fora...

Καλορίζικη!!!
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Απάντηση: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Παιδια ειναι οντως πολυ καλη και ελπιζω να μην ειναι μονο η προσωπικη μου αποψη θα πηγαινα για την F αλλα δεν βγαινει μεχρι στιγμης σε 52 ιντσες.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Δειξε και καμια φωτο του νεου σου στολιδιου!!! :worshippy:
 

nikolara

New member
16 August 2007
55
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Χα, χα, χα!!!

Κι εγώ με τη 40άρα κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!!!

Πέρνα τα settings του HDTVtest για τη 40άρα...

Η διαφορά είναι απερίγραπτη...σαν να άλλαξες τηλεόραση και να πήρες μία τριπλάσιας τιμής.

Οι ρυθμίσεις αυτές είναι ΜΑΚΡΑΝ οι καλύτερες και πιο ξεκούραστες από όσες άλλες παίζουν στα fora...

Καλορίζικη!!!

Μιας και έχω και εγω μια 40αρα M86 Samsung μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτα τα settings????? Εχω δει μια τετοια προταση (HDTVtest)αλλα δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα (αφησα κατι αλλες που ειχα επισης βρει....) εκτος και δεν ειναι αυτες η σωστες, ή υπαρχουν αλλες........Ευχαριστω.....
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Μιλάω για τις ρυθμίσεις του HDTVtest...

Σε μένα έκαναν τεράστια διαφορά. Δες αυτό, θα βρείς πολλά settings (και του HDTVtest)

-bye-
 

nikolara

New member
16 August 2007
55
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

ευχαριστω για τις απαντησεις, αυτες ειχα βαλει και εγω αλλα.....θα προσπαθησω ξανα και θα "παιξω" και λιγο με τις υπολοιπες που εχει.... παντως στο forum settings M86 avforums.com εχει απειρες προτασεις χαμος γινεται......οπως και να'χει θα προσπαθησω παλι και θα σας πω, ευχαριστω και παλι-bye-
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

600+ σελίδες...

μέχρι να τις διαβάσεις θα έχεις αλλάξει τηλεόραση...:BDGBGDB55:
 

Anemos84

New member
11 November 2007
48
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Μιας και αυτό είναι το πρώτο μου post καλώς σας βρήκα!

Εδώ και μία εβδομάδα έχω στην κατοχή μου την 52M86BD και φυσικά είμαι το λιγότερο ενθουσιασμένος. Έχω όμως κάποιες απορίες σαν νέος στις LCD. Εδώ μέσα έχω διαβάσει πολλές φορές για καλιμπράρισμα από κάποιον ειδικό (κάποιον συνονόματο συγκεκριμένα..:smile:). Επειδή όλα τα χρόνια ρύθμιζα τις τηλεοράσεις μόνος μου θα ήθελα να μάθω ποιά είναι τα οφέλη των ρυθμίσεων από ένα επαγγελματία και ποιο το κόστος.
Επίσης για να ρυθμίσω σωστά την τν πρέπει να έχω πηγή HD? Αυτή τη στιγμή δεν διαθέτω κάποιο μέσο αναπαραγωγής HD οπότε περιορίζομαι στο SD και δυστυχώς δεν έχω δει όλες τις δυνατότητες του "θηρίου" αλλά θα περιμένω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα formats...
Άλλη απορία μου έχει να κάνει με τον οπίσθιο φωτισμό της οθόνης. Παρατήρησα ότι στις σκοτεινές σκηνές η εικόνα ασπρίζει λίγο δεξιά και αριστερά. Είναι πρόβλημα?
Και κάποια στιγμιαία κολλήματα που κάνουν τα ψηφιακά της ΕΡΤ είναι πρόβλημα του δέκτη?

Συγνώμη που σας έπρηξα...

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν η Μ86 έχει διαφορά από την Μ87 αλλά κάτι κριτικές που διάβασα από ξένα sites σχετικά με το χρώμα με βρίσκουν εντελώς αντίθετο. Εξάλλου το χρώμα της ήταν ένας από τους λόγους που την προτίμησα από μια SONY 46". Και ήμουν φανατικός SONYάκιας!!

Υ.Γ.2 Συγνώμη που σας έπρηξα...και πάλι!!
 
Last edited:

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: SAMSUNG 52M86BD EΦΤΑΣΕ!

Το άσπρισμα που λες είναι μάλλλον clouding που είναι γνωστό και μη εξαιρεταίο και το κολλημα στα ψηφιακά είναι και αυτό γνωστό πρόβλημα στις Μ86 που λέγεται freeview judder