Απορία για Samsung LE40M86

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,818
ATHENS
Παίδες γεια χαρά!

Η 40άρα είναι σκέτη τρέλλα!!!

Με τις αρχικές ρυθμίσεις άρχισα να ξεροκαταπίνω, αλλά μόλις πριν μια ώρα πέρασα τις ρυθμίσεις του HDTVtest και έχω πάθει Lcdίτιδα...

Πηγή το πιστό μου pioneer 575 με έξοδο component progressive (αμφιβάλω ότι αν δεν το ξέρει κάποιος θα πιστέψει ότι βλέπει αναλογικό σήμα...αφού μοιάζει πιο πολύ με Hi definition!!!

Χρώματα crtικά, και κίνηση πολύ πολύ καλή...

Να ευχαριστήσω θερμά όσους την πρότειναν...ανεπιφύλακτα.

Δυό απορίες:

Overscan απο component γίνεται? πως???

Δεύτερον...

Μια ώρα αφού πέρασα τις ρυθμίσεις στο μενού, κάτι έγινε η οθόνη μαύρισε για 1, 2" και όταν επανήλθε είχε τις εργοστασιακές...

Επίσης οι ρυθμίσεις χάνονται και όταν τη βγάζεις από την πρίζα, και εγώ το συγκεκριμένο πολύπριζο το απενεργοποιώ κάθε βράδυ μιας και έχει πάνω του όλη τη Hi End μου περιουσία...

Κάποιες λύσεις???

Ευχαριστώ...
 

Nicholas_mgr

New member
10 October 2007
8
Με τις αρχικές ρυθμίσεις άρχισα να ξεροκαταπίνω, αλλά μόλις πριν μια ώρα πέρασα τις ρυθμίσεις του HDTVtest και έχω πάθει Lcdίτιδα...
Επειδή και μένα για κει με βλέπω, που βρήκες τις ρυθμίσεις? Υπάρχει κάποιο link?
Κάτι ακόμα, από που έκανες την αγορά και πόσο?
Thanks.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,818
ATHENS
Φίλε μου κυριολεκτικά είναι σαν να βλέπεις άλλη τηλεόραση!!!

Αν δεν το έβλεπα δεν υπήρχε περίπτωση να το πιστέψω...:BDGBGDB55:
 

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
Πηγή το πιστό μου pioneer 575 με έξοδο component progressive (αμφιβάλω ότι αν δεν το ξέρει κάποιος θα πιστέψει ότι βλέπει αναλογικό σήμα...αφού μοιάζει πιο πολύ με Hi definition!!!.
Μπορεις να πεις 1-2 λογακια συνοπτικα για το τι σημαινει component progressive?
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Μια ώρα αφού πέρασα τις ρυθμίσεις στο μενού, κάτι έγινε η οθόνη μαύρισε για 1, 2" και όταν επανήλθε είχε τις εργοστασιακές...

Επίσης οι ρυθμίσεις χάνονται και όταν τη βγάζεις από την πρίζα, και εγώ το συγκεκριμένο πολύπριζο το απενεργοποιώ κάθε βράδυ μιας και έχει πάνω του όλη τη Hi End μου περιουσία...

Γι αυτό υπάρχει κάποια λύση.Έχω και εγώ πολύπριζο το οποίω το κλείνω τις βραδυνές ώρες.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,818
ATHENS
Παίδες σας ευχαριστώ...

ομολογώ ότι είχα αγωνία αλλά όλα πάνε καλά...

Tο πρώτο πρόβλημα (επαναφορά ρυθμίσεων default) το έλυσα, λάθος στις αρχικές επιλογές του plug & play...

Βασίλη για πες λεπτομέρειες...
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Απάντηση: Re: Απορία για Samsung LE40M86

Παίδες σας ευχαριστώ...

Βασίλη για πες λεπτομέρειες...

???

Συγγνώμη, ξέχασα να βάλω ερωτηματικό στο "γι αυτό υπάρχει κάποια λύση?"
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,818
ATHENS
Overscan απο component γίνεται? πως???

καλά από την κούραση χτές έγραφα ότι ήθελα...

Τι εννοεί ο ποιητής?

Βλέποντας ταινίες τύπου the incredibles, shrek, κλπ παρατηρώ μια βασική διαφορά...

Στη sony crt (32" wide) και με το ίδιο player (pioneer 575) μέσω scart η οθόνη "κλειδώνει" την ταινιά full screen...

Στην samsung τη δείχνει wide, με μαύρες μπάρες πάνω κάτω δηλαδή (σύνδεση component) κάνω κάτι λάθος?
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,818
ATHENS
Μπορεις να πεις 1-2 λογακια συνοπτικα για το τι σημαινει component progressive?

Υ, Pr, Pb σήμα αναλογικό, επειδή όμως δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς είναι η απορία, δες εδώ για πιο σίγουρα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video

Με καλά καλώδια πάντως είναι το καλύτερο (αναλογικό) σήμα που μπορεί να βγάλει ένα player. Αν τώρα έχει HDMI ακόμα καλύτερα...
 

Pixelos

New member
30 May 2007
12
Έλαβα ένα μήνυμα σήμερα απο μέλος που είδε οτι είμαι κάτοχος της LE40M86B και με ρωτούσε για το αν είναι καλή επιλογή. Έσφιξα την καρδιά μου και απάντησα.

Δεν ξέρω αν εγώ είμαι αυστηρός στο θέμα της κίνησης αλλά θέλω να εκφράσω και δημόσια τον πόνο μου...

Απο τον Αύγουστο που την πήρα, έχω δει μπόλικο τηλεοπτικό σήμα και αρκετά DVD απο το home-theatre HT-XQ100 (upscale μέχρι 1080i).
Όπως απάντησα και στον φίλο, βλέπεις ποδοσφαιρικό αγώνα και σε βολέ τερματοφύλακα, (στην κίνηση που κάνει η κάμερα απο το ένα άκρο του γηπέδου στο άλλο) βλέπεις την γραμμή του κέντρου να παράγει 3-4 είδωλα!
Στα DVD παρακαλώ να μην έχουν σκοτεινές/γρήγορες σκηνές γιατί πραγματικά απογοητεύεσαι.

Και ρωτώ τους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου (LE40M86B),
υπάρχει λύση μέσω κάποιων ρυθμίσεων ώστε να βελτιωθεί έστω και λίγο η κίνηση;
Είναι λογικό αυτό το μεγάλο πρόβλημα με την κίνηση που σας περιέγραψα;
Τελικά αυτή η τηλεόραση είναι μόνο για 1080p/24 σήματα;

Σημειώστε οτι έχω εφαρμόσει τις ρυθμίσεις του HDTVtest οι οποίες βελτίωσαν χρώματα/αντιθέσεις.
 

Pixelos

New member
30 May 2007
12
Τελικά, κατάφερα να βρω μόνος μου την άκρη, πειραματιζόμενος με τη ρύθμιση "Μείωση Θορύβου".
Εξ' αρχής είχα τη μείωση θορύβου στο υψηλό προσπαθώντας να αντιμετωπίσω το άθλιο τηλεοπτικό σήμα.
Απενεργοποιώντας αυτή την επιλογή επιτέλους ξεκουράστηκαν τα μάτια μου και ηρέμησα με την επιλογή μου πρώτη φορά μετά την αγορά του περασμένου καλοκαιριού.
Προφανώς, η λειτουργία μείωσης θορύβου, ναι μεν βοηθάει στην λιγότερο "χιονισμένη" SD εικόνα, αλλά επιβαρύνει επεξεργαστικά το πάνελ μειώνοντάς του (όσο υψηλότερη είναι τόσο περισσότερο) την ταχύτητα απόκρισης.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο περισσότερο το φόρουμ για τη συγκεκριμένη TV, μετά κι απο τις συμβουλές μου περί επιτοίχειας βάσης.