Τα Παπούτσια του Νεκρού — Dead Man's Shoes

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
2004122433652782.jpg

Τα παπούτσια του Νεκρού

Deadmansshoes
Χώρα: Μ. Βρετανία
Έτος: 2004
Διάρκεια: 90
Είδος: δραματικό θρίλερ
Σκηνοθεσία:Shane Meadows
Πρωταγωνιστούν: PaddyConsidine, GaryStretch, TobyKebbell


Μια σκληρή ταινία εκδίκησης από το 35χρονο Άγγλο σκηνοθέτη που μετρά 9 ταινίες στο ενεργητικό του. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σπάνιο δείγμα κινηματογράφου που αλλάζει τα standard που ξέραμε για το βρετανικό σινεμά. Η ταινία προβλήθηκε στην χώρα μας στις αρχές του καλοκαιριού και ενθουσίασε το κοινό.
Ο ήρωας μας ένας πρώην στρατιωτικός μετατρέπετε σε αμείλικτο εκδικητή όταν δολοφονείται άγρια ο μικρός του αδερφός από μια ομάδα ναρκομανών . Η μόνη εξιλέωση γι αυτόν η εκδίκηση . Μια εκδίκηση που δεν θα σταματήσει αν δεν εξολοθρευτούν όλοι οι υπαίτιοι του φονικού. Η ταινία απέσπασε 4 σημαντικά βραβεία μεταξύ αυτών και καλύτερης ταινίας , Α ‛ ανδρικού ρόλου και προτάθηκε στο σύνολο για άλλα 7
 

gou-tsou

Senior Member
22 August 2006
383
Απάντηση: Τα παπούτσια του Νεκρού

πολύ καλή ταινία με ωραία σκηνοθεσία,καλές ερμηνείες και πάνω απ'όλα αρκετά ωμή..όπως ακριβώς πρέπει να είναι τέτοιες ταινίες.κλάσεις ανώτερη απο τις κλασσικές αμερικανιές όπου ένας σκοτώνει ολόκληρο στρατό...τη συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του είδους.ψηφίζω πολύ καλή.
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

Δυστυχως την ειδα αποψε μετα απο την προτροπης σας.
Μεγαλη απογοητευση.Τελειως C movie.Ουτε σωστα ξεκιναει,ουτε εξελισεται οπως πρεπει,επισης λόγω της δομης της δεν νιωθεις τιποτα για κανεναν.

Το κοινο μπορει να το ενθουσιασε,ομως πες μου ειλικρινα Κωστα...Την ειδες ή εκανες copy paste το κειμενο?
Σορυ αν ειμαι ολιγον εριστικος αλλα ηθελα να περασω καλα το βραδακι μου και ξενερωσα ασχημα.

Ως δε προς το τεχνικο μερος ειναι απαραδεκτη.Ο ηχος ειναι μαΐμου 5.1
Οι διαλογοι ακουγονται απο το δεξι ηχειο.Αναγκαστηκα να απενεργοποιησω το Dolby και να την ακουσω στερεο.
Η εικονα ειναι πιτα στα τεχνουργηματα συμπιεσης,πολυ ενοχλητικη.
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

Την είδα κι εγώ και δεν με ενθουσίασε. Καλές βέβαια οι ερμηνείες, ενδιαφέρουσα η σκηνοθεσία, αλλά πολύ επίπεδη και προβλέψιμη, ουσιαστικά χωρίς πλοκή. Από την αρχή κιόλας καταλάβαινες πώς θα εξελιχθεί μέχρι το τέλος. Ψηφίζω μέτρια.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

Δυστυχως την ειδα αποψε μετα απο την προτροπης σας.
Μεγαλη απογοητευση.Τελειως C movie.Ουτε σωστα ξεκιναει,ουτε εξελισεται οπως πρεπει,επισης λόγω της δομης της δεν νιωθεις τιποτα για κανεναν.

Το κοινο μπορει να το ενθουσιασε,ομως πες μου ειλικρινα Κωστα...Την ειδες ή εκανες copy paste το κειμενο?
Σορυ αν ειμαι ολιγον εριστικος αλλα ηθελα να περασω καλα το βραδακι μου και ξενερωσα ασχημα.

Ως δε προς το τεχνικο μερος ειναι απαραδεκτη.Ο ηχος ειναι μαΐμου 5.1
Οι διαλογοι ακουγονται απο το δεξι ηχειο.Αναγκαστηκα να απενεργοποιησω το Dolby και να την ακουσω στερεο.
Η εικονα ειναι πιτα στα τεχνουργηματα συμπιεσης,πολυ ενοχλητικη.
Και φυσικά την είδα και μάλιστα πριν πολύ καιρό σε ιδιωτική προβολή αφού είναι μια ταινία της seven films ( δικιά μας) . Δεν είπα ποτά ότι είναι μια ταινία για όλο τον κόσμο και ούτε ότι πρόκειται για μια συμβατική περιπέτεια. Το αντίθετο μάλιστα . Πρόκειται για μια βρετανική ανεξάρτητη παραγωγή και απευθύνετε σε ιδιαίτερο κοινό που αρέσκεται στο είδος .
Εμένα πάντως μ ενθουσίασε. Μακάρι να βγαίνατε πιο συχνά τέτοιες ταινίες . κι ας έχουν κόκκο και κακό ήχο.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

εαν υπηρχε κακιστη θα ψηφιζα αυτο

δεν εχω να σχολιασω τιποτα διοτι την αντεξαμε 20'
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Τα παπούτσια του Νεκρού

Κάκιστη δεν θα την έλεγα.

Ενδιαφέρουσα σύνθεση αλλά όχι και ταινιάρα..
Κάπου έμπλεξε το δήθεν με την εκδίκηση και "κόλλησε"..
 

captainmilo

New member
31 July 2006
35
Θεσσαλονίκη
Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

Δυστυχως την ειδα αποψε μετα απο την προτροπης σας.
Μεγαλη απογοητευση

Τα λόγια του φίλου με εκφράζουν απόλυτα
Ενώ σαν σενάριο φάνταζε καλό , δυστυχώς με απογοήτευσε
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Τα παπούτσια του Νεκρού

Κάπως ασυνήθιστη ταινία, δουλεμένη διαφορετικά απ' ότι συνήθως βλέπουμε σε παρόμοια θέματα. Ο ήρωας δεν έχει τα κλασσικά ηρωϊκά στοιχεία, οι κακοί είναι πιο φουκαράδες και ανθρώπινοι απ' ότι συνηθίζεται. Σκιαγραφούνται χαρακτήρες, αδιέξοδα, ισορροπίες με τρόπο πιο ασυνήθιστο, πιο Ευρωπαϊκό θα έλεγα. Η φωτογραφία έχει καλές στιγμές, αν και τα εσωτερικά πλάνα, κλασσικά κοντινά Εγγλέζικα, και η φορητή κάμερα κάπου κουράζουν.
Το τέλος δεν έχει ούτε δόξα του νικητή, ούτε ήτα, μόνο πίκρα για λάθη και αδιέξοδα. Αφήνει χώρο για σκέψη σε αρκετά επιμέρους θέματα...