PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

gsar10

New member
30 September 2007
73
Ιδού το ερώτημα.
Στο τελευταίο hitech την panasonic την βγάζει υποδεέστερη και εχει την philips τιμή/απόδοση 10.
Συγκεκριμένα στην εικόνα η pana παίρνει 9,1 και η philips 9,3 - μικρή διαφορά ... αλλά αυτή είναι.

Τι απόψεις έχετε?
Tα λέει καλά το hitech ή δεν το εμπιστεύεστε?
 

takisds

Established Member
4 July 2007
129
Πεύκη
Ιδού το ερώτημα.
Στο τελευταίο hitech την panasonic την βγάζει υποδεέστερη και εχει την philips τιμή/απόδοση 10.
Συγκεκριμένα στην εικόνα η pana παίρνει 9,1 και η philips 9,3 - μικρή διαφορά ... αλλά αυτή είναι.

Τι απόψεις έχετε?
Tα λέει καλά το hitech ή δεν το εμπιστεύεστε?
Ποιός πληρώνει περισσότερες καταχωρήσεις άραγε? Μου θυμίζει κάτι από Auto Motor Sport Τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι τα καλύτερα...
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: Re: PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

Αν είχα παρόμοιο δίλημμα θα έπαιρνα την Panasonic επειδή στο forum υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι και υπάρχει μια ολοκληρωμένη άποψη για τα θετικά της και τα κουσούρια της.

Ίσως η Philips να είναι το ίδιο καλή ή και καλύτερη, αλλά δεν θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω 1000 για να το διαπιστώσω.


Ποιός πληρώνει περισσότερες καταχωρήσεις άραγε?

Αν πλήρωνε η Pioneer τις περισσότερες καταχωρήσεις θα σήμαινε πως δεν αξίζουν οι τηλεοράσεις της ?
 

takisds

Established Member
4 July 2007
129
Πεύκη
Re: Απάντηση: Re: PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

Αν είχα παρόμοιο δίλημμα θα έπαιρνα την Panasonic επειδή στο forum υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι και υπάρχει μια ολοκληρωμένη άποψη για τα θετικά της και τα κουσούρια της.

Ίσως η Philips να είναι το ίδιο καλή ή και καλύτερη, αλλά δεν θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω 1000 για να το διαπιστώσω.




Αν πλήρωνε η Pioneer τις περισσότερες καταχωρήσεις θα σήμαινε πως δεν αξίζουν οι τηλεοράσεις της ?
Έλα μου όμως που δεν το κάνει, θα υπήρχε ένας καλός και τεκμηριωμένος λόγος τότε. Marketing φίλε μου!!
 

gsar10

New member
30 September 2007
73
Συμφωνώ οτι πολλοί στο forum έχουν την pana και ξέρουμε για αυτήν πολλά αλλά την phi την βρήκα 900.

Εχεις κανείς εκει έξω την philips να μας πει εντυπώσεις?
Είναι αξιόπιστες οι philips στις plasma?

Οσον αφορά το περιοδικό, δεν ξέρω τι να πω. Στο παρελθόν (στο ξεκίνημά του) ήμουν αναγνώστης του RAM ("αδελφό" περιοδικό του hitech) και είχα διαπιστώσει οτι γράφαν οτι ναναι. Μια ήταν το τάδε πρώτο και μετά από λίγο ήταν μάπα. Μου την έδωσαν και σταμάτησα να το διαβάζω.
Τους βρήκα αναξιόπιστους. Δεν ξέρω αν και με το hitech συμβαίνει το ίδιο.
Πάντως από το τεστ που διάβασα, οι πληροφορίες που σου δίνει είναι πολυ περιληπτικές και κατα βάσει οχι τεκμηριωμένες.
 

takisds

Established Member
4 July 2007
129
Πεύκη
Συμφωνώ οτι πολλοί στο forum έχουν την pana και ξέρουμε για αυτήν πολλά αλλά την phi την βρήκα 900.

Εχεις κανείς εκει έξω την philips να μας πει εντυπώσεις?
Είναι αξιόπιστες οι philips στις plasma?

Οσον αφορά το περιοδικό, δεν ξέρω τι να πω. Στο παρελθόν (στο ξεκίνημά του) ήμουν αναγνώστης του RAM ("αδελφό" περιοδικό του hitech) και είχα διαπιστώσει οτι γράφαν οτι ναναι. Μια ήταν το τάδε πρώτο και μετά από λίγο ήταν μάπα. Μου την έδωσαν και σταμάτησα να το διαβάζω.
Τους βρήκα αναξιόπιστους. Δεν ξέρω αν και με το hitech συμβαίνει το ίδιο.
Πάντως από το τεστ που διάβασα, οι πληροφορίες που σου δίνει είναι πολυ περιληπτικές και κατα βάσει οχι τεκμηριωμένες.
+1
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

Έλα μου όμως που δεν το κάνει, θα υπήρχε ένας καλός και τεκμηριωμένος λόγος τότε. Marketing φίλε μου!!

Αν υπήρχαν κάτοχοι της Philips που ήταν δυσαρεστημένοι με την επιλογή τους μπορεί και να συμφωνούσα μαζί σου. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ποια μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή.
 

takisds

Established Member
4 July 2007
129
Πεύκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

Αν υπήρχαν κάτοχοι της Philips που ήταν δυσαρεστημένοι με την επιλογή τους μπορεί και να συμφωνούσα μαζί σου. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ποια μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, άλλωστε το ζητούμενο και η αναφορά μου δεν αναφερόταν στο αν η μία είναι καλύτερη της άλλης, αλλά η αντικειμενικότητα άρθρων και γραπτών που καθ’ οδηγούν στον βωμό του.... έχοντας δε, προσωπική εμπειρία της αναφερόμενης αυτής καθ’ οδήγησης.
 

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Παιδια,κατ'αρχας καλως σας βρηκα και πολλα μπραβο για το forum.
Νομιζω πως ειναι ενδιαφερουσα μονομαχια.Eπειδη πρεπει και εγω καποια στιγμη να παρω καποια tv αλλα το βαλαντιο δεν αντεχει εχω καταληξει στα 2 αυτα μοντελα.Πρεπει να ειναι τα απολυτα πιο φθηνα καλα plasmata
Για την px70 εχω ακουσει καλες γνωμες εδω στο forum (αλλα οχι οπως για την PV60)
αλλα η philips πρεπει να ειναι πιο νεο μοντελο(και αρκετα πιο φθηνη) και στο hitech δεν νομιζω να πεφτουν καιπολυ εξω.
Αν καποιος εχει δει και τα 2 μοντελα(ειδικα την philips) θα ηταν καλα να μας πει την γνωμη του.
@gsar10 να ρωτησω που την βρηκες με 900 ?
Ευχαριστω πολυ.Kωστας.
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Πρεπει να κρατηθουν οι ισορροπιες .

Στη μια κατηγορια κερδιζει η PHILIPS , στην αλλη η PIONEER , στην αλλη η SONY κλπ κλπ .
Η PANASONIC τσιμπησε αριστεια στον προβολεα τον AX100 (ενω μια χρονια πριν ο EPSON TW-600) .

Ετσι ολοι οι διαφημιζομενοι να εχουν προιοντα προτινομενα και μοσχοπουλημενα .

Ετσι για πληροφορηση ....απο τα στατιστικα της εταιρειας η EPSON πουλησε εξαιτιας του HITECH επιπλεον 5.000 τεμαχια !!!!

Αν σας λεει κατι το παραπανω .......
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: PANASONIC PX70 vs PHILIPS 42PFP5532

Ειδα την Philips πριν μια εβδομαδα αλλα την ειχαν κλειστη (!!!) στο μαγαζι και ετσι δεν μπορεσα να δω εικονα.

Παντως παρα πολλοι στο ΑVforum λενε οτι η Samsung Q96 εχει καλυτερη εικονα απο την PX70 και παρα πολλοι που εχουν την PV60 λενε οτι η PX70 δεν εχει το ιδιο καλη εικονα (παρα τα φιδια).
Αν δεν κανω λαθος και το Hi Tech εχει πιο υψηλη βαθμολογια στην PV60 απο την PX70.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Το παμε το Hitech είναι για τα μπάζα....Το μόνο καλό είναι τα blu ray.....
 

gsar10

New member
30 September 2007
73
Παιδια,κατ'αρχας καλως σας βρηκα και πολλα μπραβο για το forum.
Νομιζω πως ειναι ενδιαφερουσα μονομαχια.Eπειδη πρεπει και εγω καποια στιγμη να παρω καποια tv αλλα το βαλαντιο δεν αντεχει εχω καταληξει στα 2 αυτα μοντελα.Πρεπει να ειναι τα απολυτα πιο φθηνα καλα plasmata
Για την px70 εχω ακουσει καλες γνωμες εδω στο forum (αλλα οχι οπως για την PV60)
αλλα η philips πρεπει να ειναι πιο νεο μοντελο(και αρκετα πιο φθηνη) και στο hitech δεν νομιζω να πεφτουν καιπολυ εξω.
Αν καποιος εχει δει και τα 2 μοντελα(ειδικα την philips) θα ηταν καλα να μας πει την γνωμη του.
@gsar10 να ρωτησω που την βρηκες με 900 ?
Ευχαριστω πολυ.Kωστας.

Τελος της εβδομάδας θα πάω Θεσσαλονίκη στο media ή στο electroworld να τις δω από κοντά- πιστεύω να τις βρω και τις δυο.
Μένω Γρεβενά και μου την άφησε 900 ένας τοπικός. Παρεπιπτόντως, έχει 1-2 κομμάτια 40D3000 στην αποθήκη, βασικά πήγα γι'αυτήν και μου την άφησε 1550 (πολλά για μένα). Αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορω να ρωτήσω αν την στέλνει με μεταφορική.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το παμε το Hitech είναι για τα μπάζα....Το μόνο καλό είναι τα blu ray.....

Eγω δεν λεω για το Hi tech μονο , λεω τι λενε και πολλα μελη στο AVforums.

Παντως σαν εμφανιση η 5532 Μου αρεσε πολυ. Στον τομεα αυτο την θεωρω ανωτερη και απο την Panasonic και απο την Samsung.