ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Μεγάλη καλιτέχνης,σπάνιας εκφραστικότητας φωνή,ασυμβίβαστος άνθρωπος,με σπουδαίες στιχουργικές δυνατότητες κι ευαισθησία.

Την έβλεπα τυχαία σήμερα το πρωϊ στην ΕΡΤ πρίν φύγω για δουλιά, γερασμένη,κουρασμένη να περιγράφει την προσπάθεια της να ξεφύγει απο τα ψυχοφάρμακα.Συγκινήθηκα.Α ρε Ελενάκι "εμείς γι' αλλού κινήσαμε κι αλλού η ζωή μας πάει"...

Τ' απόγευμα,θα βάλω να ακούσω πάλι τα τραγούδια της.Ελπίζω,να μην χαθεί κι αυτή μέσα της...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,647
Αθήνα
Διονύση, με πήγες πολύ πίσω τώρα... πάρα πολύ πίσω...
Γύρω στο '73-'74, στο Zoom, όπου μια πιστσιρίκα με κοντό αγορέ μαλί και τρομερή φωνή τραγούδαγε τραγούδια του Σαμοίλη...
Την πρωτοάκουσα στο "Άϊ γαρουφαλό μου" και αμέσως την ερωτεύτηκα...
Τεράστια φωνή αλλά...Δυστυχώς στην πορεία αδίκησε τον εαυτό της....
 
Last edited:
14 December 2006
4,265
Η Ελένη Βιτάλη είναι μια σπουδαία ερμηνεύτρια απο τις πολύ μεγάλες που εμείς έχουμε και ακόμα πιο σημαντική και πιο μεγάλη γίνεται απο το γεγονός οτι και η ίδια αρνείται οτι είναι κάτι τέτοιο.Στο παρελθόν έμοιαζε καποιες φορές εντελώς χαμένη στον κόσμο της και συνήθως απαντούσε εντελώς αντισυμβατικά στις ερωτήσεις των συνεντεύξεων που έδινε,και κάποιες φορές φαινόταν καθαρά οτι βρισκόταν σε σύγχηση.
Δεν μας έχουν απομείνει πια νομίζω πολύ μεγάλες φωνές οπότε πολύ καλά έκανες και έγραψες κάτι για αυτήν..

Προσωπικά απο τις δουλειές της λατρεύω το "Ποιός φοβάται την Βιρτζίνια Γούλφ" αλλά είναι ένας δίσκος που δεν θέλω να ακούω συχνά γιατί καταφέρνει να με χώνει βαθιά μέσα στον "κόσμο" του και τελικά να με μελαγχολεί παραπάνω απο όσο θα άντεχα.Να και ένα μικρό δείγμα απο τη δουλειά αυτή σε στίχους δικούς της.

Αγάπησα τα πάντα όσο και σένα
εσύ μου το ‘πες και σε πήρα για τρελό
ώσπου κατάλαβα τι σήμαινε για μένα
να ‘μαι ένα αστέρι στο δικό σου ουρανό

Ποιος είπε η ντροπή την αρετή αγγίζει
εσύ μου το ‘πες και σε πήρα για δειλό
ώσπου κατάλαβα δειλία τι σημαίνει
και πως κακό δεν είναι πάντα το κακό

Τώρα δε λες αυτά που μου ‘λεγες θυμάσαι
ίσως γιατί με αγαπάς δε με λυπάσαι
Τώρα δε λες αυτά που μου ‘λεγες θυμάσαι
ίσως γιατί με αγαπάς δε με λυπάσαι

Ποιος είπε πως η λύπη κρύβει φόβο
εσύ μου το ‘πες και σε πήρα για σκληρό
ώσπου κατάλαβα η λύπη τι σημαίνει
και ότι λυπήθηκα συγγνώμη του ζητώ

Ποιος είπε δώρο ότι είναι η προδοσία
εσύ μου το ‘πες και σε πήρα για τρελό
ώσπου κατάλαβα τι είναι η φιλία
και τώρα στέκομαι και σε αναζητώ

Γιατί δε λες αυτά που μου ‘λεγες θυμάσαι
ίσως γιατί με αγαπάς δε με λυπάσαι
Γιατί δε λες αυτά που μου ‘λεγες θυμάσαι
ίσως γιατί με αγαπάς δε με λυπάσαι
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Δεν αδίκησε τον εαυτό της.
Την "αδίκησαν" και την αδικήσαμε...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Sorry,αλλά έχει αδικήσει τον εαυτό της.Δεν ευθύνεται γιά τό πρόβλημά της,μιά και δεν διαλέγουμε τί θά μάς συμβεί στην ζωή,αλλά για το πώς το αντιμετώπισε.
Και ενώ είναι η σπουδαιότερη φωνή στην Ελλάδα,καλό θάναι να μήν λέει τέτοιες κουταμάρες περί ´απεξαρτήσεως από τα ψυχοφάρμακα´γιατί παίρνει ένα σωρό κόσμο στον λαιμό της πού τάχει αναγκη.
Και τα ´ψυχοφάρμακα´δέν προκαλούν εξάρτηση......πλήν τών απλών αγχολυτικών...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
συμφωνω μαζι σου Σπυρο

αλλα οχι και η σπουδαιοτερη φωνη της Ελλαδος ..

.

Προσωπικά την θεωρώ ,ως φωνή και όχι ως τραγούδια πού είπε,καλύτερη τής Αλεξίου..
Και εκπληκτική στην Βυζαντινή μουσική.
Για μένα η παλιά Μοσχολιού ήταν πάνω απ´όλες,αλλά αυτό είναι όντως πολύ υποκειμενικό..
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,520
Land of Dystopia
Την άκουσα πιτσιρίκι από την κρατική ΥΕΝΕΔ, στο πάλαι ποτέ κραταιό Φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού στην Θεσσαλονίκη, σε ένα αστείο μάλλον τραγούδι, ...χωρίς δεκάρα πώς θα παντρευτούμε...'
Από τις καλύτερες γυναικείες ερμηνείες της σύγχρονης μουσικής, ευτυχώς που ξέπλεξε με τις ιστορίες των ουσιών.
Τραγούδησε τους πάντες και τα πάντα.
 

NikosR

Senior Member
17 June 2006
349
Απάντηση: Re: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ.

Την άκουσα πιτσιρίκι από την κρατική ΥΕΝΕΔ, στο πάλαι ποτέ κραταιό Φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού στην Θεσσαλονίκη, σε ένα αστείο μάλλον τραγούδι, ...χωρίς δεκάρα πώς θα παντρευτούμε...'
Από τις καλύτερες γυναικείες ερμηνείες της σύγχρονης μουσικής, ευτυχώς που ξέπλεξε με τις ιστορίες των ουσιών.
Τραγούδησε τους πάντες και τα πάντα.
απ οτι ειπε δεν το τραγουδησε ποτε ξανα
θελω να την ακουσω στα δημοτικα που εχει πει και εχουν κυκλοφορησει σε δισκο
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
σόρρυ γκαις....
δε θα πάρω...

ούτε πήρα ποτέ.
και αυτή την ιστορία πόνου κλπ δεν την πάω.

αμα θες τραγούδα, να δούμε
το να βγαίνω στην τιβι να λεω τι πέρασα...δεν
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Προφανώς έχει εξαντληθεί κι έχει πιά λυγίσει.Το γεγονός αυτό δεν την μικραίνει σαν λαϊκό καλιτέχνη.Ανθρώπινο είναι-πόσο μάλλον για μιά απλή τσιγγανοπούλα.
Αναξιοπρεπής ή συμβιβασμένη δεν υπήρξε ποτέ.
Πόσοι ντόπιοι ή αλλοδαποί αστέρες,μπορούν να ισχυριστούν το ίδιο;Πόσοι έχουν το ειλικρινές πάθος και την αγνότητα που την χαρακτήριζαν;

Περαστικά Λενάκι.