Προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,059
Αθήνα
Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για να αναθερμάνω και να θέσω σε νέες βάσεις την (όχι πολύ ζεστή μέχρι τώρα) σχέση μου με τις συμφωνίες του Gustav Mahler.
Μέχρι τώρα κατείχα τις μισές περίπου συμφωνίες του και αυτές όχι σε ''επώνυμες'' εκτελέσεις οπότε έχω αποφασίσει η ''αναθέρμανση'' να γίνει συνολικά και από μηδενική βάση.
Περιττό να αναφέρω λοιπόν ότι η βοήθεια κάποιων φίλων από εδώ μέσα θα μου ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη αφού με την εμπειρία και τα ακούσματά τους θα με βοηθούσαν να βγάλω άκρη από τον λαβύρινθο των διαδικτυακών απόψεων για τις ''έγκυρες'' (αν μπορεί να σταθεί ο όρος) εκτελέσεις οι οποίες είναι πολλές όπως πολλές είναι και οι απόψεις συχνά μάλιστα αντικρουόμενες (ακόμη και μεταξύ φίλων και γειτόνων διαδικτυακών και μη...) όπως είδα και στα σχετικά threads για την 4η http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=6479 και την 5η http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=420.

Στο διαδίκτυο ξεκίινησα από τον Tony Duggan (ο οποίος πρέπει να είναι έγκυρος Μαλερικός) και τον εξαντλητικά λεπτομερειακό οδηγό του από τον οποίο προέκυψε ένα αρχείο Word 225 σελίδων!!! http://www.musicweb-international.com/Mahler/index.html

Όποιος φίλος λοιπόν (Μαλερικός και όχι μόνο) έχει το χρόνο και τη διάθεση ας καταθέσει την άποψή του σχετικά με τις
εκτελέσεις όλων των συμφωνιών τις οποίες θα πρότεινε σε κάποιον που θα ήθελε να εντρυφήσει στο συμφωνικό έργο του Gustav Mahler.

Να αναφέρω στο σημείο αυτό :blush: ότι δεν έχω ξεπεράσει ακόμη το να μη μπορώ να συμβιβαστώ με ηχογράφηση κάτω του μέσου όρου, αποδεχόμενος βέβαια ότι αφήνω απ´ έξω κάποιες ιστορικές ηχογραφήσεις του 60´ και πίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:smileJap:
 
17 June 2006
14,350
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Μιά πολύ καλή συνολική επιλογή, κατά τη γνώμη μου, είναι το σετ με τον Vaclav Neumann στη Supraphon.

20070413.JPG


κατά τα άλλα, σε γενικές γραμμές, Bruno Walter και Otto Klemperer είναι οι προφανείς επιλογές αναφοράς.

Από σύγχρονες -και άρα καλύτερες ηχογραφήσεις- εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτές του Abbado στη DG. Και τις πιο παληές εκτελέσεις, της δεκαετίας του '90 και τις καινούργιες του, από το 2001 και δώθε. Οι τελευταίες είναι ζωντανές ηχογραφήσεις και από πολλούς θεωρήθηκαν αιρετικές. Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ.

Θα συνιστούσα όμως να περιμένεις τους πιο ειδικούς από εμένα στη Συμφωνική μουσική. Τον γιατρό, όταν δεήσει να δεί το thread και έχει τον απαιτούμενο χρόνο να σου γράψει και, από Δευτέρα, τους Μαλερικούς μας που θα επανακάμψουν από το εξωτερικό όπου λείπουν για δουλειές και οι δύο: τον Δαμιανό και τον Δημοκηδή.
 
17 June 2006
14,350
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Βέβαια, μια και σου αρέσει η τζάζ, θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα τους δίσκους του Uri Caine πάνω στον Gustav Mahler, στη Winter&Winter.
Primal Light.
Dark Flame.
I Went Out This Morning Over The Countryside: Gustav Mahler In Toblach.
Προπσωπικά τους θεωρώ μοναδικούς. Ενας ή δύο απ αυτούς βραβεύθηκαν από την αυστηρή Γερμανική Αδελφότητα Μάλερ, σαν οι καλύτερες κυκλοφορίες πάνω στο συνθέτη, τις χρονιές που κυκλοφόρησαν.
Τους έχω δεί να σκάνε μύτη κατά καιρούς και στη Λέσχη του Δίσκου.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Διονύση,δέν θά σε ξεχάσω ασφαλώς.Υπόσχομαι εντός τού Π-Σ-Κ να γράψω την υποκειμενική μου γνωμη για τον Mahler.Τον Δαμιανό μην τον περιμένεις.Τού ζητήσαμε να μείνει μέχρι το τέλος τών 6 αγώνων τού Τσ.Λιγκ στην Ιταλία(έλειψε και φέραμε το πρώτο διπλό).Kοινή απαίτηση με Nikos.F,:flipout::flipout:
Ο Λύμπε νομίζει ότι καθάρισε με τά ´έυσημα´πού αποδίδει.
Πρός το παρόν συμφωνώ οτι το Dark Flame που πήρα από τον Κώστα έχει κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον...
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,028
Αιγάλεω
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Διονύση,δέν θά σε ξεχάσω ασφαλώς.Υπόσχομαι εντός τού Π-Σ-Κ να γράψω την υποκειμενική μου γνωμη για τον Mahler....

Δεν προλαβαίνει τώρα ο γιατρός, γράφει για κάποιον Ferrer .. :grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,359
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

:smash:...τη μπάλα σας....
εδώ τρώτε και πίνετε και αλλού .....
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,777
Βόλος
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Οι προσωπικές μου προτιμήσεις:

1 - JUDD (Harmonia Mundi)
2 - MEHTA (Decca)
3 - KUBELIC (Deutche Grammophon)
4 - KLEMPERER (EMI)
5 - BERNSTEIN (Deutche Grammophon)
6 - KARAJAN (Deutche Grammophon)
7 - TILSON THOMAS (RCA)
8 - TENNSTEDT (EMI)
9 - WALTER (Sony)
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Δεν προλαβαίνει τώρα ο γιατρός, γράφει για κάποιον Ferrer .. :grinning-smiley-043

Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.
Εσύ πάντως τα διαβάζεις και ............στενοχωριέσαι.:flipout::flipout::flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Η προσωπική μου γνώμη για τίς συμφωνίες..
Θα επιλέξω μόνον απ´αυτές πού έχω στην δισκοθήκη μου.

Οφείλω να διευκρινίσω ότι οι αγαπημένες μου κατά σειράν είναι :2η,3η,9η,5η,8η.
Λοιπόν:
1η)Bernstein,Concertgebouworkest Amsterdam,Live 1986 ,D.G.
Φυσικά για λόγους σεβασμού το διπλό c.d. τής Sony (1η,2η μαζί)με Walter.Ουδείς θα χάσει από τό απόκτημα...
Κubelik,Bavarian Radio Symphony Orchestra,1967.H πιό ποιητική εκδοχή και η καλύτερη τού Κubelik στόν κύκλο..
Solti,L.S.O.,Decca.Πολύ καλό remastering.O Solti σε σπουδαία φόρμα στά 1964
2η)Κlemperer,Philarmonia Chorus,Philarmonia Orchestra,Schwarzkopf,Rossl-Majdan...E.M.I. 1963.Γιά μένα αξεπέραστη.Από το πρώτο μέτρο τού α.μέρους τής ´βροντώδους εισαγωγής´τών κοντραμπάσσων και τών τσέλων,μέχρις το ´ανυψωτικό´και ποιητικό πέμπτο μέρος.
Simon Rattle,City of Birmingham Symphony Orchestra,Dame Janet Baker,Arleen Auger,..E.M.I 1987.H σημαντικότερη σύγχρονη...Ισάξια τού Klemperer.
Haitink,Berliner P.O.,Philips..1993...Eκπληκτικό πέμπτο μέρος.Οποιος αγαπά την 2η αυτές οι 3 μαζί με τον Walter,επαρκούν...μαζί μέ τήν ´έκπληξη´πού μού προκάλεσε η ερμηνεία τού Witt στήν Naxos..

3η)Jasha Horenstein,London Symphony Orchestra,Unicorn 1988.Αξεπέραστη.
Το πιό μαγικό φινάλε τού έτσι και αλλοιώς θεϊκού 6ου μέρους.
Αbbado,Vienna Philarmonic Orchestra.D.G. Ερμηνεία πλήρως ικανοποιητική.
Rattle ,City of Birmingham Symphony Orchestra.Πολύ υψηλού επιπέδου ερμηνεία,αλλά παρά τίς διθυραμβικές κριτικές δεν φτάνει τον Horenstein.
Eιδικό ενδιαφέρον έχει η ερμηνεία τού Μητρόπουλου με την Φιλαρμονικη τής Νέας Υόρκης(ζωντανή ηχογράφηση τού 1956).Eίναι η πιό γρήγορη εκτέλεση τής Τρίτης,γύρο στά 77 λεπτά.Η ηχογράφηση δεν βοηθά ,όμως αποτυπώνει το πνεύμα τού σπουδαίου Μαέστρου.Επίσης τότε η Νέα Υόρκη είχε τα καλύτερα ίσως πνευστά..
4η)Οπως έχω ήδη αναφέρει στην εκτενή παρουσίαση τής συμφωνίας στο avclub,Κlemperer(η πιό γοητευτική ερμηνεία)και Abbado.Επίσης η ερμηνεία τού
George Szell με την Clevelant Orchestra.Αφοσιωμένος και λαμπερός ο Szell,προσφέρει μια θαυμάσια ερμηνεία...(Sony).
5η)John Barbirolli,New Philarmonia Orchestra,E.M.I. 1969.Eκπληκτική από τήν αρχή ως το τέλος.Μιά κλάση μόνη της.............................................
Μέχρις πού άκουσα την ερμηνεία τού Walter(λόγω Δαμιανού) τού 1947 με την Philarmonic Symphony Orchestra of New York(Naxos Historical).H πιό θυελλώδης,πλήρως αφοσιωμένη στον συνθετη ερμηνεία.Thrilling ...Απαραίτητη προϋπόθεση για τήν δισκοθήκη.
Αbbado,Berliner D.G.
O Rattle έχει παρει σπουδαίες κριτικές (o Gramophone Guide τήν θεωρεί τήν καλύτερη).Mπορεί όταν φτάσω στα 100 μου να τήν εκτιμήσω.Πολύ ´ξερή´ για τα γούστα μου..
Τέλος ο Karajan τού 1973 είναι αξιολογότατος.Oπως και ο Πολωνός Antony Witt στήν Naxos
6η)Abbado 2005 SACD,Berliner,Live.H μεγάλη επιστροφή τού Abbado.
Karajan,Berliner,D.G the originals 1974-75
Szell,Cleveland,Sony.
Tέλος θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα την ερμηνεία τού Boulez με την Φιλαρμονικη τής Βιέννης.Κάποιοι τήν θεωρούν ´αποστασιοποιημένη´.Προσωπικά μού άρεσε πολύ.
7η)Μιά δύσκολη συμφωνία,που χρειάζομια ακόμα χρόνον για να κατανοήσω.
Εχω ακούσει με πολύ ενδιαφέρον δύο εκτελέσεις...
Boulez,Clevelant 1996,D.G.
Η ερμηνεία τού Horenstein,μού επανέφερε το ενδιαφέρον μου γιά την συμφωνία.1969,New Philarmonia Orchestra.BBC Legends.
8η-τών Χιλίων)Mιά συμφωνία πού απαιτεί θαυμαστή ισορροπία για νά μήν θεωρηθεί βερμπαλιστική....
Giuseppe Sinopoli,Philarmonia Chorus and Orchestra,1992,D.G.
O Sinopoli τα καταφερνει θαυμάσια.Το πρώτο μέρος (Veni,Creati spiritus)δέν έχει αποτυπωθεί καλύτερα σέ δίσκο.
Sir Georg Solti,Chocago Symphony Orchestra 1971,Decca.Απολύτως συναγωνίσιμη με τoύ Sinopoli.
Klaus Tennstedt,London Philarmonic Chorus and Orchestra.EMI double forte.
Κλείνει η πρώτη τριάδα.
9η)Μακράν η ζωντανή ηχογράφηση τού Karajan στά 1982,με την Berliner.
Eκπληκτικά δομημένη με μιά ευρεία διαύγεια ήχου,προσδίδει στο τελευταίο αριστούργημα του Mahler όλη του τήν δραματικότητα.Στό 4ο μέρος (adagio)ο Karajan είναι μοναδικός.
Αbbado,Berliner 1999 live.Ανταγωνίζεται επαξίως τον Von.
Sir John Barbirolli,Berliner,1964 EMI.
Walter ,Wiener Philarmoniker,1938,EMI.Iστορικό ντοκουμέντο.
10η)H ημιτελής συμφωνία τού Mahler παρουσιάζεται πλήρης απο τον Rattle και τήν Berliner.ΕΜΙ
Mιά σπουδαία επαναδομητική προσπάθεια ,που αξίζει να τής δοθεί η δεόυσα προσοχή.

Περιμένουμε και άλλες προτάσεις.
Διονύση καλή ακρόαση...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,059
Αθήνα
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να ευχαριστήσω όσους διέθεσαν χρόνο και μου έδωσαν κάποιες κατευθύνσεις [Σπύρο, Κώστα In()].

Σπύρο ήσουν ιδιαίτερα αναλυτικός και σε ευχαριστώ (δεδομένης και της ώρας που έγραψες).
Η φράση σου ''Ο Λύμπε νομίζει ότι καθάρισε με τά έυσημα πού αποδίδει'' να με κάνει να ελπίζω σε πιο αναλυτική προσέγγισή
του στο θέμα; :rolleyes:

Κώστα τις δουλειές αυτές του Uri Caine (όχι μόνο με τον Mahler) τις έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και μάλιστα χθες που βρέθηκα στο Μέγαρο με το γιό μου ,στάθηκα λίγο στο stand της Winter & Winter στο δισκάδικο του υπογείου.

Προχωρώντας παράλληλα στην ανάλυση Duggan και όχι μόνο , αρχίζω δειλά δειλά να αποκρυσταλλώνω κάποια άποψη.
Φυσικά θα αναμείνω και την συνεισφορά των Δαμιανού και Δημοκηδή και όσων άλλων πρόθυμων φίλων.
:smile:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,028
Αιγάλεω
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.
Εσύ πάντως τα διαβάζεις και ............στενοχωριέσαι.:flipout::flipout::flipout:

:eek:fftopic:
Στενοχωριέμαι γιατί πασχίζεις αδίκως να φέρεις στον ορθό δρόμο τους πεπλανημένους.. :SFGSFGS5:
 
17 June 2006
14,350
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Κώστα τις δουλειές αυτές του Uri Caine (όχι μόνο με τον Mahler) τις έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και μάλιστα χθες που βρέθηκα στο Μέγαρο με το γιό μου ,στάθηκα λίγο στο stand της Winter & Winter στο δισκάδικο του υπογείου.

Nα προσέξεις Διονύση: ούτε ο Wagner του, ούτε ο Bach που έκανε (Goldberg) είναι τόσο πετυχημένοι κι ο Beethoven του (Diabelli var.) είναι "έτσι κι έτσι".
Στον Μάλερ όμως, δίνει, κυριολεκτικά, ρέστα. Εγώ πλέον ακούω τους δικούς του δίσκους περισσότερο από τους αυθεντικούς-συνηγορεί βέβαια και το ότι τους αυθεντικούς τους έχω ακούσει πάρα πολύ. Αλλά ο Caine είναι όντως το κάτι άλλο. Να καταλάβεις, στο Primal Light, διασκευάζει το 3ο μέρος από την 1η Συμφωνία. Είναι απίστευτος μουσικός παντού φυσικά, αλλά το 3ο μέρος του Τιτάνα του πάει κουτί: είναι αυτό που ο Μάλερ υποδεικνύει πως πρέπει να παίζεται "mit parodie". Ο Caine το παραγεμίζει με ό τι βάζει ο νούς του ανθρώπου: εδώ μιά μελωδία που θυμίζει Νινο Ρότα και θα ταίριαζε άνετα στο βάλς του Ντον Κορλεόνε με την κόρη του στο "Νονό", παραδίπλα τραγούδια του καμπαρέ, ένα πένθιμο εμβατήριο, της Παναγίας τα μάτια.

Θα χαρώ να σου τα δανείσω να τα ακούσεις. Είναι ιδιωματικοί δίσκοι και, γενικά, αυτό που λέμε όχι για τον καθένα. Δεν είναι απλός ο Μάλερ και το ίδιο, ισχύει στην νιοστή γι αυτούς που τον παίρνουν σαν σημείο εκκίνησης.
Το Dark Flame το έχω σπίτι μου, στην απόλυτη διάθεσή σου όποτε το θελήσεις. Τα άλλα 2 είναι στη διασπορά -σε φίλους- αλλά θα επιστρέψουν σύντομα.
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,059
Αθήνα
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Κώστα πολύ ευγενικό εκ μέρους σου!!
Το σημειώνω.
Milles Merci!
:smileJap:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,777
Βόλος
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Κι εγώ συμφωνώ για το Primal Light, είναι εξαιρετικό.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,777
Βόλος
Re: Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

1η) Bernstein,Concertgebouworkest Amsterdam,Live 1986 ,D.G.
Κυκλοφορεί σε διπλό CD μαζί με την 5η που πρότεινα εγώ.

1η) Κubelik,Bavarian Radio Symphony Orchestra,1967.
Πράγματι, και την άκουσα μετά από πολύ καιρό πάλι!

2η) Κlemperer,Philarmonia Chorus,Philarmonia Orchestra,Schwarzkopf,Rossl-Majdan...E.M.I. 1963.
Έχω τη μικρή προτίμηση στον Mehta λόγω της ταχύτητας και του νεύρου του. Τον Rattle δεν τον έχω ακόυσει, ούτε τον Haitink σε αυτό, αλλά οι παλαιότερες ηχογραφήσεις του Haitink σε Mahler δεν μου άρεσαν τόσο.

3η)Jasha Horenstein,London Symphony Orchestra,Unicorn 1988.
Αυτό πρέπει να το ψάξω. Έχω ακούσεις και από άλλους εξαιρετικές κριτικές.

4η) George Szell με την Clevelant Orchestra.
Θα την βάλω και αυτή στη λίστα μου για να την ακούσω.

5η) Τέλος ο Karajan τού 1973 είναι αξιολογότατος
Δεν ξέρω, ο Bernstein έχει μια δραματικότητα που νομίζω ότι λείπει από τον Karajan.

6η) Abbado 2005 SACD,Berliner,Live.H μεγάλη επιστροφή τού Abbado.
Ναι, ναι, ναι, γιατί την είχα ξεχάσει;

7η) Η ερμηνεία τού Horenstein,μού επανέφερε το ενδιαφέρον μου γιά την συμφωνία.1969,New Philarmonia Orchestra.BBC Legends.
Σύμφωνοι, αλλά η πρώτη εκδοχή του Tilson-Thomas είναι νομίζω πολύ καλή. Αλλά γενικά το έργο δεν είναι και τόσο καλό όσο τα άλλα...

8η) Sir Georg Solti,Chocago Symphony Orchestra 1971,Decca.Απολύτως συναγωνίσιμη με τoύ Sinopoli.
Ναι, αλλά στα ιστορικά την έχω σε ένα παλιό ιταλικό βινύλιο με τον Μητρόπουλο. Την έχει ακόυσει κανένας άλλος αυτή την ηχογράφηση.

Walter ,Wiener Philarmoniker,1938,EMI.Iστορικό ντοκουμέντο.
Εκπληκτικό! Και μαζί με την ηχογράφηση του Bruno Maderna, οι μόνες 9ες που χωράνε σε 1 CD.

10η) H ημιτελής συμφωνία τού Mahler παρουσιάζεται πλήρης απο τον Rattle και τήν Berliner.ΕΜΙ
Συμφωνώ και επαυξάνω.



Καμμιά πρόταση και για τα άλλα;
Π.χ Τραγούδι της Γης;
Η κλασική με την Ferrier; Ή την Merriman υπό τον Jochum;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,990
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Διονύση μόλις γύρισα από 30ωρο ταξίδι από Καναδά και είμαι κομμάτια.
Υπόσχομαι μέσα στην εβδομάδα να γράψω μήπως και βοηθήσω.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,059
Αθήνα
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Διονύση μόλις γύρισα από 30ωρο ταξίδι από Καναδά και είμαι κομμάτια.
Υπόσχομαι μέσα στην εβδομάδα να γράψω μήπως και βοηθήσω.

Καλώς ήρθες!
Σίγουρα θα βοηθήσεις ,έτσι κι αλλιώς ανήκεις στην ομάδα των συνήθων υπόπτων του Μουσικού forum ,των οποίων η άποψη (και όχι μόνο στον Mahler) βαρύνει για μένα.
:smile:
 
Απάντηση: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Μια σύντομη γνώμη κι από μένα, γιατί από χθες που γύρισα δεν έχω βρει λίγο ησυχία. Με βάση λοιπόν τα κριτήρια που έθεσε ο Skakinen θα πρότεινα:

1. Βάλτερ με Συμφωνική της Κολούμπια (Sony). Εναλλακτικά, πιο αργή και γλαφυρή, με θαυμάσια ηχοχρώματα και καλύτερη ηχογράφηση, Τζιουλίνι με Συμφωνική του Σικάγου.

2. Η στερεοφωνική του Κλέμπερερ στην ΕΜΙ, που πρότεινε και ο Σπύρος παραπάνω. Εναλλακτικά η του Βάλτερ με Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης (υπάρχει σε σετ 2 cd με την πρώτη).

3. Η του Χόρενσταϊν που πρότεινε ο Σπύρος, θεωρείται η καλύτερη. Δυστυχώς δεν την έχω, ούτε την έχω ακούσει. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ερμηνεία του Χάιτινγκ στη Φίλιπς. Θαυμάσια η ηχογράφηση παρά τα σαράντα της χρόνια.

4. Δεν μπορώ να ξεκολλήσω από τη σοφία και αγάπη που αποπνέει η ερμηνεία του Κλέμπερερ που πρότεινε πάλι ο Σπύρος παραπάνω. Του Τσέλ πάνε δεκαετίες που την έχω ακούσει και δεν τη θυμάμαι. Θεωρείται πάντως εξαιρετική.

5. Τα 'χω ξαναγράψει. Θεωρώ την μονοφωνική του Βάλτερ του 1947 μακράν την καλύτερη. Η μεταφορά της Νάξος πολύ καλύτερη από εκείνη της Σόνυ. Από νεώτερες, Κούμπελικ από τη DG, Νόυμαν από τη Σούπραφον, Μπαρμπιρόλι από την ΕΜΙ, Κάραγιαν από τη DG και του Μπαρσάι από τη Brilliant που παρουσίασε ο Δημοκηδής.

6. Κούμπελικ από τη DG και Νόυμαν από τη Σούπραφον. Μπαρμπιρόλι και Μητρόπουλος πέρασαν χωρίς να μ' αγγίξουν.

7. Θυμάμαι τον μακαρίτη τον Τένστεντ στην ΕΜΙ, από τις πρώτες ψηφιακές. Την έχω με τον Κούμπελικ στη DG και είμαι ευχαριστημένος.

8. Την έχω με Σόλτι στη Ντέκα. Αυτήν ακούω όποτε το θελήσω. Την έχω ή μου την έχουν δανείσει και με άλλους, αλλά δεν τους έχω ακούσει ακόμη. Πολύ δύσκολο και εκτεταμένο έργο, θέλει προσοχή.

Τραγούδι της Γης. Βάλτερ με Φεριέ, μονοφωνική, ιστορική και αναφοράς. Επίσης πολύ καλή, με καλύτερη ηχογράφηση και η στερεοφωνική του στη Sony με τη Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης. Θα αγόραζα ευχαρίστως και τον Κλέμπερερ στην ΕΜΙ με Λούντβιχ και Βούντερλιχ. Για το Γιόχουμ έχουν γραφτεί πολύ καλά σχόλια, αλλά δεν την έχω ακούσει. Διαφορετικού ύφους, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα η ψηφιακή του Τζιουλίνι στη DG με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου.

9. Η ψηφιακή του Κάραγιαν προσφέρει τον καλύτερο συνδυασμό ποιότητας ερμηνείας και ηχογράφησης. Συστήνω και τη στερεοφωνική του Βάλτερ στη Σόνυ, που συνδυάζεται με μοναδικά ντοκουμέντα: ραδιοφωνική του συνέντευξη και αποσπάσματα από τις πρόβες. Θα αγόραζα και τον Κλέμπερερ, γιατί το έργο ταιριάζει με τη δομική στιβαρότητα και θεατρικότητα των ερμηνειών του. Επίσης, άλλη μια συμφωνία που ο Τζιουλίνι (Συμφωνική του Σικάγου, DG) διαφοροποιείται με μια πιο αργή ερμηνεία, μετατοπισμένη από την εξπρεσσιονιστική ζοφερότητα σε έναν πλούσιο καμβά ηχοχρωμάτων, που αλληθωρίζει θαρρείς προς τον ιμπρεσσιονισμό. Στην εποχή της είχε σαρώσει τα διεθνή βραβεία.

ΥΓ. Αποσπάσματα από τη δουλειά του Γιούρι Καίην έχω ακούσει σε ένα dvd για τον Μάλερ και μου άρεσαν ιδιαίτερα.
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,059
Αθήνα
Re: προτάσεις για όλες τις συμφωνίες του Mahler

Δαμιανέ καλώς ήρθες και από μένα και σ'ευχαριστώ για την προθυμία σου έστω και κάτω από πιεστικές συνθήκες όπως κατάλαβα.
Όπως βλέπω κλίνεις προς παλιότερες χρονικά προσεγγίσεις των έργων αυτών.

Στο μεταξύ συνεχίζω την διαδικτυακή διασταύρωση ανασκοπήσεων εκτελέσεων νεώτερων αλλά και νεώτερων από παλιότερες καραβάνες.

Chailly,Tilson-Thomas, Barshai, Bychkov, Boulez , Abbado , Rattle , Sinopoli , Jansons , Barenboim και άλλοι διεκδικούν ,μέσω της πένας των κριτικών ,την προτίμησή μου συχνά με κάπως αντικρουόμενες απόψεις.
Βέβαια όλη αυτή η διαδικασία μοιάζει με άσκηση επί χάρτου αλλά έχει τη χάρη της.