Ave Maria

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
14,350
5153YkJEhTL._SS500_.jpg


Maria Schneider Orchestra - Sky Blue (ArtistShare CD - 2007)

Καλοί δίσκοι υπάρχουν πολλοί.
Αλλά λίγοι είναι αυτοί που σου κάνουν voodoo και τέτοιος ακριβώς είναι αυτός εδώ: ένας δονούμενος, πανθεϊστικός φόρος τιμής στη ζωή – μετά την ακρόασή του, νιώθεις πως τίποτα πια δεν είναι ίδιο.
Η Maria Schneider είναι πιανίστρια και συνθέτις, ενορχηστρώτρια par excellence, γνήσιο τέκνο του Gil Evans, με τη δική της big band. Θα έλεγε κανείς άνετα πως πρόκειται για τη διάδοχο της Carla Bley με πλήρη συναίσθηση του βάρους μιας τέτοιας δήλωσης. Η Schneider διακινεί τη δουλειά της μέσω του internet: τους δίσκους της τους βρίσκεις είτε από την ίδια –mariaschneider.com- είτε από την ArtistShare, μια ανεξάρτητη διαδικτυακή κοοπερατίβα. Μπορεί κανείς να το αγοράσει σε μορφή mp3, 128 kbps ή 320 kbps, είτε σαν κανονικό CD. Με λίγα χρήματα παραπάνω, αποκτάς την περιορισμένη έκδοση που συνοδεύεται από ένθετο 40 σελίδων και αξίζει και την τελευταία δεκάρα από τα χρήματα που απαιτεί.
Ο δίσκος είναι η Ομορφιά προσωποποιημένη: ένα Αριστούργημα και “πάει ντουφέκι” για τις 10 καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς. Είναι εμπνευσμένος από τα αποδημητικά πτηνά, πέρα για πέρα προσωπικός, εξομολογητικός, ζωηφόρος, φορέας εικόνων, συναισθημάτων και μιάς συγκινησιακής δύναμης που σε αποσβολώνει. Mιά ονειρική τζάζ ορχήστρα θάλλει σε ολόκληρη τη διάρκειά του: κυριολεκτικά οργιάζει σ έναν καμβά με ενορχηστρώσεις βασανισμένες μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, πλούσιες σε ηχοχρώματα, κομψεπίκομψες και διάφανες, αέρινες, που ωστόσο κυοφορούν μια απίστευτη ένταση. Ο δίσκος κλείνει με το κομμάτι που του δίνει τον τίτλο του: ένα σπαρακτικό Requiem για το θάνατο της καλύτερης φίλης της συνθέτριας, συμφωνικό στη δομή, κορυφώνεται σ ένα κρεσέντο που μοιάζει να χτυπάει τις πόρτες του Παραδείσου.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Πόσο μεγάλο είναι αυτό το Coming About; Έχει κατεβάσει 8MB και ακόμα να τελειώσει! Φαντάσου να μην ήταν "δείγμα" δηλαδή...
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
5 αστερια και απο το Downbeat (παρεπιπτοντως, εβαλαν μολις 3 αστερια στο Being There του Gustavsen). Μετα απο αυτα το περιμενα καλυτερο. Περιεχει περισσοτερα οργανα απ'οσα θα ηθελα. Καπου μπαινει ενα πνευστο που δεν μου πολυκολλαει, καπου δεν ειναι τοσο τζαζ, καπου αλλου τα κομματια φευγουν απο το "στοχο" τους. Μοιαζει σα να φωναζε πολλους μουσικους κατα τη διαρκεια των ηχογραφησεων και να τους εβαζε να παιξουν λιγο φλαουτακι εδω, λιγο κιθαριτσα εκει... Μου αρεσει μεν και μαλιστα πολυ, αλλα οχι για 5 αστερια.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Ave Maria

παρεπιπτοντως, εβαλαν μολις 3 αστερια στο Being There του Gustavsen

Αυτό συμβαίνει γιατί το Downbeat θεωρεί τη τζάζ αποκλειστικό χωράφι των Αμερικάνων και βλέπει καχύποπτα όσους φέρνουν μυστήριες προσμίξεις στο ιδίωμα. Είναι οι ίδιοι που ζητούσαν περίπου να απαγορευθούν οι δίσκοι του Τσάρλι Πάρκερ γιατί "έβλαπταν τους νεαρούς μουσικούς".
Λίγο μετά βέβαια άρχισαν τις γαργάρες και τις κωλοτούμπες.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ave Maria

Αυτό συμβαίνει γιατί το Downbeat θεωρεί τη τζάζ αποκλειστικό χωράφι των Αμερικάνων και βλέπει καχύποπτα όσους φέρνουν μυστήριες προσμίξεις στο ιδίωμα. Είναι οι ίδιοι που ζητούσαν περίπου να απαγορευθούν οι δίσκοι του Τσάρλι Πάρκερ γιατί "έβλαπταν τους νεαρούς μουσικούς".
Λίγο μετά βέβαια άρχισαν τις γαργάρες και τις κωλοτούμπες.

To ξερω αυτο. Αλλωστε, δε δινω ιδιαιτερη σημασια στις βαθμολογιες.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ave Maria

δε δινω ιδιαιτερη σημασια στις βαθμολογιες.

και πολύ καλά κάνεις. Αλλά να πάψεις να δίνεις σημασία και στα charts καθώς και στα sold out concerts.
In other words: don't believe the hype :grandpa: :D
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ave Maria

και πολύ καλά κάνεις. Αλλά να πάψεις να δίνεις σημασία και στα charts καθώς και στα sold out concerts.
In other words: don't believe the hype :grandpa: :D

Στα charts δε δινω καμια σημασια. Στα sold out concerts δινω σημασια οταν δε βρισκω εισιτηρια!!!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Νά ένας δίσκος Jazz μπάντας πού παραπέμπει στίς καλύτερες μέρες τής Carla Blay...
Ενορχηστρώσεις επιπέδου ´κλασσικής´,οι διακριτοί ρόλοι τών οργάνων πραγματικό κομψοτέχνημα.Γενικά μιά σμιλεμένη λεπτοδουλειά επιπέδου...
Μιά σπουδαία μουσική μείξη τού 2007.
.Ειλικρινά χάρηκα γία τήν γνωριμία τής Maria..
Αξιζε με το παραπάνω αυτή η διαδικτυακή αγορά..
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ave Maria

Αυτό συμβαίνει γιατί το Downbeat θεωρεί τη τζάζ αποκλειστικό χωράφι των Αμερικάνων και βλέπει καχύποπτα όσους φέρνουν μυστήριες προσμίξεις στο ιδίωμα. Είναι οι ίδιοι που ζητούσαν περίπου να απαγορευθούν οι δίσκοι του Τσάρλι Πάρκερ γιατί "έβλαπταν τους νεαρούς μουσικούς".
Λίγο μετά βέβαια άρχισαν τις γαργάρες και τις κωλοτούμπες.

Εδώ που τα λέμε κι εμένα η τζαζ που μου αρέσει είναι Αμερικανική κι όταν μιλάω για τζαζ το μυαλό μου πάει σε έγχρωμους Αμερικανούς καλλιτέχνες ( ούτε καν λευκούς Αμερικανούς ) . Οι Ευρωπαίοι είναι και ολίγον δυσκοίλιοι , ακριβώς με τις περίεργες προσμίξεις τους , απαραίτητες βεβαίως για την ανανέωση του είδους . Αλλά από την άλλη , εγώ όταν σκέφτομαι τζαζ , μούρχεται στο νου τα χαρντ μποπ . Είμαι παραδοσιακός .

Παρεμπιπτόντως ο Γκούσταφσεν περιμένει για ακρόαση το Σ/Κ , άρτι αφιχθείς και πάμφθηνος από τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Υ.Γ. Δεν χωνεύω την Κάρλα Μπλέυ . :Banane0:
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ave Maria

Πρίτς που δεν ανήκει: ξέρεις εσύ κανένα λευκό που να έπαιξε ποτέ τέτοιο τενόρο; :worshippy:

Ο μοναδικός & απίθανος προφήτης πλασιέ, η ανεπανάληπτη αυτή προσωπικότητα που πέρασε ποτέ από το zapping μας. Του αξίζει νομίζω ένας ελάχιστος φόρος τιμής, για τη super original διασκέδαση που μας προσφέρει κάθε μέρα. Ο Λιακό ντε.. :flipout::flipout::flipout: