The Number 23

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
405pxnumber23jq4.jpg

the number 23
7 + 13 + 42 + 76 : 6 = 23
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2007
Διάρκεια : 94’
Είδος: Ψυχολογικό θρίλερ
Σκηνοθεσία : Joel Schumacher
Πρωταγωνιστούν: Jim Carrey, Virginia Madsen
Εικόνα: 2,35:1
Ήχος: D.D 5,1


Ο Γουόλτερ Σπάροου είναι ένας φιλήσυχος, απλός οικογενειάρχης. Όταν όμως πέφτει στα χέρια του ένα βιβλίο με τον τίτλο Το Νο 23, η ζωή του θα αλλάξει για πάντα. Ο Γουόλτερ συνειδητοποιεί ότι το βιβλίο αναφέρεται στη δική του ζωή, στο δικό του παρελθόν. Το νούμερο 23 αρχίζει να εμφανίζεται μπροστά του σε ό,τι κι αν κάνει, ενώ ξαφνικά αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος για τους γύρω του, ειδικά για την οικογένειά του. Ο μοναδικός τρόπος για να βγει από αυτή την κατάσταση είναι να βρει το συγγραφέα του βιβλίου, να αποκαλύψει την αλήθεια και να λύσει την κατάρα... Ή μήπως το βιβλίο δεν είναι παρά μία φτηνή δικαιολογία και ο ίδιος δεν είναι τίποτε άλλο από ένας στυγνός δολοφόνος;
 
Last edited:

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: the number 23

Ξεκινά καλά, αλλά στην πορεία με κούρασε και πήγα κατευθείαν στο τέλος!

Μέτρια για μένα.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Re: the number 23

O παπούς γιατί ******σε;
Εγώ γιατί είδα αυτή την ταινία;
Τελικά ήταν τρελή πατάτα ή εμένα μου φάνηκε;

Αυτά και πολλά άλλα μυστήρια σύντομα κοντά σας.:flipout:
 
Last edited by a moderator:

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Re: the number 23

Στυλιζαρισμενη σκηνοθεσια απο τον Σουμαχερ, με αδιαφορη ροη της ταινιας. Καπου ακουσα bauhaus αν δεν απατωμαι.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: the number 23

Ψιλομάπα... μοναδικό plus στην όλη υπόθεση η "διαφορετική" ερμηνεία του Τζίμ Κάρευ που τον έχουμε συνηθίσει σε χαζοχαρούμενους ρόλους. Είναι εμφανές όμως πως χρειάζεται ακόμη πολύ δουλειά για να στρώσει.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: the number 23

Προφανώς συνονόματε δεν έχεις δεί το The Majestic.
Για μένα η καλύτερη ταινία του Jimm Carey. -bye-

Νομίζω πως την έχω δεί φίλε μου, αν δεν με απατά η μνήμη μου (συνήθως η μνήμη μου διαγράφει αυτομάτως ταινίες που δεν μου αρέσουν). Αν είναι αυτή που θυμάμαι θεωρώ πιο σοβαρή προσπάθεια του Κάρευ το Number 23 να κάνει κάτι, όχι χαζοχαρούμενο. Με επιφύλαξη πάντα.-bye-

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως, δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον Τζιμ Κάρευ οπότε δεν είμαι και ο καταληλότερος κριτής των ερμηνειών του.:p
 
Last edited:

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,168
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: the number 23

...αν δεν με απατά η μνήμη μου (συνήθως η μνήμη μου διαγράφει αυτομάτως ταινίες που δεν μου αρέσουν).

Μία από τα ίδια... :p
Το κακό είναι ότι την πατάς και ξαναβλέπεις μούφες!
Πάντος το Majestic δεν είναι χαζοχαρούμενο. -bye-
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Re: the number 23

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι την είδα σε βραδυά που ήμουν αρκετά καλόκεφος, πάντως μου φάνηκε καλούτσικη και ενδιαφέρουσα...
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: the number 23

"Αρτζι μπούρτζι και λουλάς" σενάριο , απιθανότητες βασισμένες στις χαζομάρες της αριθμολογίας , λες και διαβάζουμε "Αστρα και Οραμα" , ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία ( μου άρεσε το στυλιζάρισμα του Σουμάχερ ) . Καλός ο Κάρρεϋ , αφού κατάφερε να κρατηθεί σε όλη την ταινία .
Αλλά άμα η ταινία δεν έχει σενάριο ....
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: the number 23

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους . ( κατ εμέ)
Δεν έγραφα τόσες μέρες γιατί απλά δεν είχα δει την ταινία . χθες το βράδυ έκατσα να την δω και δεν σας κρύβω πως ήμουν επηρεασμένος από τα αρνητικά σχόλια σας Λοιπόν ήταν από τις καλύτερες ταινίες που είδα τελευταία. Εξαιρετικό αφηγηματικό σενάριο καθόλου προβλέψιμο , μεστή σκηνοθεσία από τον έμπειρο Schumacher που εκεί που χρειάζονταν γίνονταν νωχελικό χωρίς όμως αυτό να κουράζει . Ο δε Carrey αποδεικνύει περίτρανα ακόμα μια φορά πως αδικεί τον εαυτό του παίζοντας σε σαχλοκωμωδίες . Δεν κατάλαβα δηλαδή , τι παραπάνω κάνει ο M. Night Shyamalan? Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μια δικιά του ταινία . Ίσος το σενάριο που ψάχνει τόσο καιρό και δεν του βγαίνει .
Για μια φορά ακόμα βγάζω το καπέλο στον Schumacher που ξέρει να ελίσσεται σε κάθε κινηματογραφικό είδος με μοναδικό τρόπο .
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: the number 23

Κώστα , πιστεύω πως αν μη τι άλλο θα πρέπει να υπάρχει ένας κοινός τόπος , εάν είναι να μιλήσουμε για ταινίες . Υπό αυτήν την έννοια διαφοροποιήσεις στην εκτίμηση της σκηνοθετικής αφήγησης , μπορούμε να έχουμε μεταξύ μας , αντίθετες τοποθετήσεις επί της υποκριτικής ικανότητος των ηθοποιών , ομοίως πιθανό και θεμιτό να έχουμε , αλλά δεν είναι δυνατόν να διαφοροποιείται κάποιος ως προς το σενάριο . Το σενάριο ήταν η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου - λαμβανομένων υπ' όψιν και των , στοιχειωδώς αξιοπρεπούς επιπέδου , υπολοίπων παραμέτρων και στοιχείων της ταινίας ( δεν μιλάμε δηλαδή για μιά ταινία επιπέδου "Ο Ηλίθιος κι ο πανηλίθιος")- κάτι που όλοι οι φίλοι που έγραψαν , εμμέσως πλην σαφώς παραδέχθηκαν .

Τα γράφω αυτά , όχι σαν προσωπική αιχμή , αλλά έχοντας υπ' όψιν αφ' ενός ότι βλέπεις πολύ περισσότερες ταινίες από όλους μας ( όλους μαζί ίσως ) και αφ' ετέρου ότι ο κοινός τόπος εν προκειμένω , είναι η στοιχειώδης αληθοφάνεια έστω και μέσα στην απιθανότητα , ως ελάχιστη προϋπόθεση ενός σεναρίου που θέλει να ονόμάζεται τέτοιο . Δεν νομίζω ότι εδώ χωράει η συνήθης δικαιολογία περί διαφορετικού γούστου , διότι δεν είναι θέμα γούστου .
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: the number 23

Παντος τοσο αντιφατικες αποψεις καιρο
εχω να διαβασω για ταινια,ως επι τουτου & ενω σκεφτομουν
να μην την δω καθολου μαλλον πρεπει να την δοκιμασω..
 
14 December 2006
4,265
Re: the number 23

Απο τεχνική άποψη(ήχος εικόνα κλπ) δεν μπορώ νατην κρίνω γιατί είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα.

Ψήφισα μέτρια,να σας πω οτι αν και το σενάριο το βρήκα "ουδέτερο", είχα την αίσθηση οτι θα μπορούσε η κατάλληλη σκηνοθεσία να το τόνιζε και να το έκανε ενδιαφέρον.Κάτι τέτοιο πήγε να συμβεί όταν ξεκίνησε η παράλληλη ιστορία με τον ντετέκτιβ.Εκεί το έργο άρχισε να μπαίνει σε άλλη φάση αλλά κάθε φορά που επανερχόταν στο παρόν η σκηνοθεσία ήταν τόσο χλιαρή που έκανε περισσότερο αδιάφορο το ήδη ουδέτερο σενάριο.Και τελικά ενώ το φινάλε δεν ήταν απο τα απείρως προβλέψιμα ήρθε μέσα απο μια χαλαρή και πολύ αφαιρετική διαδικασία.

Νομίζω οτι με δεδομένο το σενάριο θα είχαμε μια καλή ταινία αν καθόλη τη διάρκεια η σκηνοθετική ματιά ήταν αυτή που παρουσιαζόταν στην παράλληλη ιστορία του βιβλίου.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: the number 23

. Δεν νομίζω ότι εδώ χωράει η συνήθης δικαιολογία περί διαφορετικού γούστου , διότι δεν είναι θέμα γούστου .
Και φυσικά χωράει η έκφραση ¨ θέμα γούστου¨. Αν για παράδειγμα κάποιος αρέσκεται στο να βλέπει ιστορίες με happy end όπου όλοι ( οι καλοί) επιβιώνουν, παντρεύονται κλπ , θα χαλαστεί με κάποιο σενάριο που ανατρέπει τα στάνταρ γι αυτόν . Για ρώτησε σε πόσους άρεσε το Π του Αρανόφσκι . Θα δεις ότι οι μισοί την λάτρεψαν και οι άλλοι μισοί βαρέθηκαν και στην σταμάτησαν. Βέβαια στην περίπτωση αυτή είχαμε και ασπρόμαυρη εικόνα και ίσος επηρεάζει αρκετά κι αυτό. Άλλη μια περιπρώσει που μου έρχεται κατά νου είναι το φιλμ Εννέα Ζωές , μια σπονδυλωτή ταινία χαρακτίρων που εμένα προσοπικά με εξέπληξε με το σενάριο της . Οι περισσότεροι που τους την είδαν την βρήκαν αδιάφορή και βαρετή . Αυτό νομίζω πως οφείλονταν στο σενάριο και μόνο σε αυτό . Και δεν μιλάμε για θεατές που Fun του Βανταμ και του Σιγκάλ .
Η συγκεκριμένη ταινία που σχολιάζουμε για μένα ήταν πολύ καλύτερη από πολλές άλλες που έχω δει και μάλιστα έτυχαν και μεγάλης αποδοχής απ το κοινό. Πχ μου φάνηκε πολύ πιο ενδιαφέρουσα από την 6η αίσθηση , το φαινόμενο της πεταλούδας κλπ.
Δημήτρη παρόλα αυτά εν μερί έχεις δικό ως προς την έκφραση Θέμα γούστου . Εγώ θα πρόσθετα και θέμα αντίληψης
Τέλος μια ταινία εγώ προσωπικά την κρίνω στο σύνολο της . Αν έχει πολύ καλή σκηνοθεσία , εξαιρετικές ερμηνείες , θεϊκή μουσική , μαγικά κοστούμια κλπ και έχει μέτριο σενάριο δεν θα με χαλάσει καθόλου. Αν όμως έχει εξαιρετικό σενάριο και όλα τα άλλα χάλια θα χαλαστώ αφάνταστα .
 

BGPVirus

Senior Member
7 August 2007
502
Maroussi
Re: Απάντηση: the number 23

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους . ( κατ εμέ)
Δεν έγραφα τόσες μέρες γιατί απλά δεν είχα δει την ταινία . χθες το βράδυ έκατσα να την δω και δεν σας κρύβω πως ήμουν επηρεασμένος από τα αρνητικά σχόλια σας Λοιπόν ήταν από τις καλύτερες ταινίες που είδα τελευταία. Εξαιρετικό αφηγηματικό σενάριο καθόλου προβλέψιμο , μεστή σκηνοθεσία από τον έμπειρο Schumacher που εκεί που χρειάζονταν γίνονταν νωχελικό χωρίς όμως αυτό να κουράζει . Ο δε Carrey αποδεικνύει περίτρανα ακόμα μια φορά πως αδικεί τον εαυτό του παίζοντας σε σαχλοκωμωδίες . Δεν κατάλαβα δηλαδή , τι παραπάνω κάνει ο M. Night Shyamalan? Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μια δικιά του ταινία . Ίσος το σενάριο που ψάχνει τόσο καιρό και δεν του βγαίνει .

+1000

Η ταινία ήταν πάρα πολύ καλή. Καλό σενάριο, καλή σκηνοθεσία, καλή επιλογή ηθοποιού... Από τις καλύτερες που έχω δει τελευταία...
Πραγματικά έχω εκπλαγεί με τα γραφόμενα εδώ γιατί όσοι την έχουν δει έχουν πει τα καλύτερα λόγια...
 

Mac81

Established Member
12 September 2007
214
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: the number 23

+1000

Η ταινία ήταν πάρα πολύ καλή. Καλό σενάριο, καλή σκηνοθεσία, καλή επιλογή ηθοποιού... Από τις καλύτερες που έχω δει τελευταία...
Πραγματικά έχω εκπλαγεί με τα γραφόμενα εδώ γιατί όσοι την έχουν δει έχουν πει τα καλύτερα λόγια...


+10000000000000000000000000000
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: the number 23

Εμενα παλι δεν με χαλασε αυτο το εργο.
Οκ το σεναριο ειναι καπως..αλλα στα υπολοιπα σημεια η ταινια
βλεπεται ανετα.
Σκηνοθεσια ενδιαφερουσα, ο Carrey παιζει μια χαρα τον ρολο του
καθως & η Μadsen, καθολα αξιοπρεπεστατη στον δικο της,τα σκηνικα
& οι αλλαγες των πλανων εξισου ενδαφεροντα.
Τελικο συμπερασμα κατα την αποψη μου, ενα ενδιαφερον εργο που
εαν ειχε & καλυτερο σεναριο θα μιλαγαμε για πολυ καλη ταινια.