PIONEER LX60D Vs SONY HXD1070

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
Καλημέρα! Εν αναμονή της SONY 40D3000 (!) αυτή τη βδομάδα σκέφτομαι να αγοράσω DVD και είμαι μεταξύ των 2 αυτών (με μια μικρή κλίση προς SONY...)

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιό θεωρείται καλύτερο και αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές (εγώ εκ πρώτοις δε βλέπω κάποια....). Επίσης το SONY το βρίσκω φθηνότερο αφού δεν εχω βρεί που8ενα τιμή 710Ε για το PIONEER όπως αναφέρει ο φίλος στο σχετικό thread.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
18 June 2006
7,544
εκ πρώτης όψεως:

το Sony έχει 500 άρι σκληρό και το LX 250-άρι...

το LX-από την άλλη-έχει DAC εικόνας 12 bit/108Mhz και το Sony 10bit/108Mhz....
 
18 June 2006
729
να πάρεις το sony.Είναι ίδιο με το pioneer (κυριολεκτικά-Το sony είναι κλώνος του pioneer )όμως είναι φθηνότερο , έχει τον διπλάσιο σκληρο και πιο εργονομικό remote .Για αναλυτική σύγκριση, είχα γράψει ένα thread (σονυ 1070) πριν λίγο καιρό.Κάνε search
 

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
Τάκη, διάβασα το thread σου και έχω μια βασική απορεία: Κάτι έγραψες για πρόβλημα με τις εισόδους RCA. Δεν είμαι πόλύ σχετικός, αλλα σκοπεύω να αγοράσω έναν ενισχυτή SONYhttp://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=51655819&product=968218 (όποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό, δεκτόν :) Μετά θα απομένουν τα ηχεία, επίσης δεκτή κάθε πρόταση :) ).

Θα έχω πρόβλημα να τον συνδέσω???
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εγώ θα έπαιρνα το Pioneer, δεν ξέρω εαν ειναι ολόιδια ή οχι αλλά την εμπιστεύομαι περισσότερο σε DVD players/recorders και νομίζω οτι σαν Player το Pioneer είναι καλύτερο. Επίσης δεν ξερω εαν το 1070 εχει DLNA .. και η ταπεινή μου γνώμη ειναι οτι το Pioneer ειναι καλύτερα φτιαγμένο (πέρα από την αίσθηση του τηλεχειριστηρίου)

Τέλος (αν και οχι απόλυτα σχετικό) επειδή ειμαι κάτοχος SONY ενισχυτή θα σου πρότεινα (αν θελεις να ακους ΚΑΙ μουσική και όχι μονο 7κάναλα εφέ και μπαμ-μπούμ) να δεις και άλλα μοντέλα (YAMAHA, ONKYO, DENON). Ενισχυτή δεν αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια οπότε καλό είναι να επενδύουμε σε αυτόν (όπως και στα ηχεία)
 
Last edited:
18 June 2006
729
βασικά είναι μία παράλειψη...
Κανονικά όλα τα recorders πέρα από τα σκαρτ έχουν και από μία είσοδο-έξοδο σε rca και s-video .Αυτά συνδέονται με τον ενισχυτή και δίνουν -παίρνουν εικόνα´-ήχο.Αυτά τα rca βρισκονται στο πίσω μέρος της συσκευής .Υπήρχε και ένα (τρίτο)σετ rca στο μπροστινό μέρος ,για σύνδεση με βιντεοκάμερες και άλλες συσκευές.

Η sony λοιπόν έβαλε ένα σετ μπροστά (εισοδο) και ένα σετ πίσω (έξοδο)καταργώντας το ´πίσω σετ εισόδου σήματος .Για μένα ήταν ένας φτηνιάρικος τρόπος να μειώσει το κόστος.
 
18 June 2006
729
Εγώ θα έπαιρνα το Pioneer, δεν ξέρω εαν ειναι ολόιδια ή οχι αλλά την εμπιστεύομαι περισσότερο σε DVD players/recorders και νομίζω οτι σαν Player το Pioneer είναι καλύτερο. Επίσης δεν ξερω εαν το 1070 εχει DLNA .. και η ταπεινή μου γνώμη ειναι οτι το Pioneer ειναι καλύτερα φτιαγμένο (πέρα από την αίσθηση του τηλεχειριστηρίου)

Τέλος (αν και οχι απόλυτα σχετικό) επειδή ειμαι κάτοχος SONY ενισχυτή θα σου πρότεινα (αν θελεις να ακους ΚΑΙ μουσική και όχι μονο 7κάναλα εφέ και μπαμ-μπούμ) να δεις και άλλα μοντέλα (YAMAHA, ONKYO, DENON). Ενισχυτή δεν αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια οπότε καλό είναι να επενδύουμε σε αυτόν (όπως και στα ηχεία)

Γιώργο με συγχωρείς αλλά επειδή το έχεις ξαναγράψει.Το pioneer ΔΕΝ έχει dlna.H μόνη συσκευή της που το έχει προς το παρόν είναι το blu ray της.

Κατά τα άλλα σέβομαι με το παραπάνω τη γνώμη σου ,αλλά ως χρήστης και των δύο συσκευών νομίζω ότι το sony είναι καλύτερη αγορά.Όχι καλύτερο recorder Aπλά ίδιο.
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Γιώργο με συγχωρείς αλλά επειδή το έχεις ξαναγράψει.Το pioneer ΔΕΝ έχει dlna.H μόνη συσκευή της που το έχει προς το παρόν είναι το blu ray της.

Κατά τα άλλα σέβομαι με το παραπάνω τη γνώμη σου ,αλλά ως χρήστης και των δύο συσκευών νομίζω ότι το sony είναι καλύτερη αγορά.Όχι καλύτερο recorder Aπλά ίδιο.

Tάκη έχεις δίκιο, το παίρνω πίσω.. Οντως το LX60 δεν έχει DLNA , μόνο τα Bluray players της εταιρείας το έχουν...

Η γνώμη μου πάντως παραμένει ως έχει δεδομένου οτι η διαφορά τιμής δεν είναι σημαντική με βάση και αυτό που ανάφερε ο Νάσος (~700 Ευρώ κανουν και τα 2)..
 

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
βασικά είναι μία παράλειψη...
Κανονικά όλα τα recorders πέρα από τα σκαρτ έχουν και από μία είσοδο-έξοδο σε rca και s-video .Αυτά συνδέονται με τον ενισχυτή και δίνουν -παίρνουν εικόνα´-ήχο.Αυτά τα rca βρισκονται στο πίσω μέρος της συσκευής .Υπήρχε και ένα (τρίτο)σετ rca στο μπροστινό μέρος ,για σύνδεση με βιντεοκάμερες και άλλες συσκευές.

Η sony λοιπόν έβαλε ένα σετ μπροστά (εισοδο) και ένα σετ πίσω (έξοδο)καταργώντας το ´πίσω σετ εισόδου σήματος .Για μένα ήταν ένας φτηνιάρικος τρόπος να μειώσει το κόστος.


Ελπίζω να μην σε πρήζω, αλλα επειδή εν τέλει δεν κατάλαβα, θα έχω πρόβλημα να συνδέσω τον ενισχυτή ή όχι? Αν έχω καταλάβει καλά, θα πρέπει να τον συνδέσω με τις εξόδους που βρίσκονται μπροστά, κάτι το οποίο αν όντως συμβαίνει, μου φαίνεται εξαιρετικά ανόητο εκ μέρους της SONY για να μην πω οτι αποτελεί και λόγω να πάρω το PIONEER!! Εχω ένα παλιό JVC video με μονταζιέρα (άπειρα χρήματα τότε, πεταμένα ως συνήθως...) και όντως οι μπροστινές έξοδοι ήταν απλά για διεύκόλυνση, πχ σύνδεση με κάμερα όπως είπες κι εσυ.
 
18 June 2006
729
Ελπίζω να μην σε πρήζω, αλλα επειδή εν τέλει δεν κατάλαβα, θα έχω πρόβλημα να συνδέσω τον ενισχυτή ή όχι? Αν έχω καταλάβει καλά, θα πρέπει να τον συνδέσω με τις εξόδους που βρίσκονται μπροστά, κάτι το οποίο αν όντως συμβαίνει, μου φαίνεται εξαιρετικά ανόητο εκ μέρους της SONY για να μην πω οτι αποτελεί και λόγω να πάρω το PIONEER!! Εχω ένα παλιό JVC video με μονταζιέρα (άπειρα χρήματα τότε, πεταμένα ως συνήθως...) και όντως οι μπροστινές έξοδοι ήταν απλά για διεύκόλυνση, πχ σύνδεση με κάμερα όπως είπες κι εσυ.

Μιά χαρά κατάλαβες -από τον ενισχυτή θα φεύγει το σήμα και θα συνδέεται στο μπροστινό τμήμα της συσκευής( η στο σκαρτ με αντάπτορα αλλα έτσι χάνεις την είσοδο για ένα δορυφορικό π.χ.)
 

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
Εγώ θα έπαιρνα το Pioneer, δεν ξέρω εαν ειναι ολόιδια ή οχι αλλά την εμπιστεύομαι περισσότερο σε DVD players/recorders και νομίζω οτι σαν Player το Pioneer είναι καλύτερο. Επίσης δεν ξερω εαν το 1070 εχει DLNA .. και η ταπεινή μου γνώμη ειναι οτι το Pioneer ειναι καλύτερα φτιαγμένο (πέρα από την αίσθηση του τηλεχειριστηρίου)

Τέλος (αν και οχι απόλυτα σχετικό) επειδή ειμαι κάτοχος SONY ενισχυτή θα σου πρότεινα (αν θελεις να ακους ΚΑΙ μουσική και όχι μονο 7κάναλα εφέ και μπαμ-μπούμ) να δεις και άλλα μοντέλα (YAMAHA, ONKYO, DENON). Ενισχυτή δεν αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια οπότε καλό είναι να επενδύουμε σε αυτόν (όπως και στα ηχεία)


Γιώργο, φυσικά και θέλω να ακούω και μουσική με την οποία έχω πάθος (Rock...). Επίσης δεν φείδομαι χρημάτων τη δεδομένη χρονική στιγμή και πάντα είμαι υπέρ των καλών και διαχρονικών (όσο μπορείς να το πεις αυτό με τεχνολογικά προϊόντα...) αγορών. Το θέμα έιναι ότι είμαι άσχετος απο αυτές του είδους τις αγορές (είμαι fun τις τεχνολογίας και gadgetακιας, αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με το συγκεκριμένο χώρο) και συνεπώς, όπως κάθε ψάρακας, στρέφομαι στο πρώτο SONY που βρίσκεται στο δρόμο μου και τυχαίνει να το έχει προτείνει κάποιος. Φοβάμαι ότι θα μπλέξω τα μπούτια μου αν αρχίσω και κοιτάω μάρκες σας αυτές που ανέφερες, άσε που απο ηχεία βλέπω κάτι subwoofer σαν τα μπαούλα της γιαγιάς μου και με πιάνει πυρετός....Αλλά γι'αυτα ίσως ανοίξω ένα σχετικό thread στην κατάλληλη κατηγορία, μπας και βρεθεί κανας χριστιανός να μου προτείνει κάτι έτοιμο να τελειώνουμε ;)

Υ.Γ Για την ιστορία, τι ειναι DLNA?
 

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
Μιά χαρά κατάλαβες -από τον ενισχυτή θα φεύγει το σήμα και θα συνδέεται στο μπροστινό τμήμα της συσκευής( η στο σκαρτ με αντάπτορα αλλα έτσι χάνεις την είσοδο για ένα δορυφορικό π.χ.)


Πω πωωω, ξενέρωσα τώρα!! Ήμουν 80-20 υπέρ SONY! Καλά, να σε ρωτήσω, εσύ δεν το βλέπεις αντιαισθητικό αυτό? Μήπως είμαι υπερβολικός? Θα φεύγουν καλώδια απο τον "ποπό" του ενισχυτή και θα καταλήγουν μπροστά στο DVD? Τι κουφό είναι αυτο! Και αν θέλω να συνδέσω την κάμερά μου (που το κάνω πολλες φορές) θα πρέπει να αποσυνδέω τον ενισχυτή?? Δεν πάνε καλά μου φαίνεται στη SONY!! Εννοείται πως θα έχω ΚΑΙ NOVA!!! Εσύ δεν έχεις? Κι αν ναι, πώς το έχεις αντιμετωπίσει?