Upscale απορία

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δεν ήξερα που να το βάλω και το έβαλα εδώ , έχοντας διαβάσει καλά λόγια και όχι δει για το upscale μία λειτουργία που ανεβάζει την ανάλυση της κινούμενης εικόνας απο πηγές dvd , ακόμα δεν υπάρχουν HD ή BR για να δούμε τις πραγματικές διαφορές , όμως αυτό δεν είναι το ζήτημα εδώ , είναι εαν οι τηλεοράσεις προσφέρουν upscale στους ενσωματομένους δέκτες , αναλογικούς ή ψηφιακούς , τουλάχιστον σε 720p και εαν θεωρείτε ικανοποιητική αυτή την λειτουργία, εαν δεν υπάρχει , ή υπάρχει μόνο ως feature σε μερικά dvd-players ;

Δεύτερη απορία, upscale με πηγή το PC ή HTPC είναι δυνατή; αυτό ίσως ταιριάζει στο software περισσότερο , μου διαφεύγει η λειτουργία upscale γιατί άλλο resize και άλλο upscale .... Φυσικά σε οθόνες wide όπως έχω εγώ με ανάλυση 1440x900 σε 1 προς 1 θα είναι μικρότερη η εικόνα που θα έχω , αλλά εαν όντως κερδίζω κάτι σε λεπτομέρια θα το προτιμούσα και με resize να έχει περισσότερη λεπτομέρια απο το απλό resize. Μήπως είναι όνειρο θερινής νυχτός;
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Το 1 προς 1 (pixel mapping) θα σου δώσει πολύ καλή ποιότητα εικόνας, πολύ κοντά σε HD. Αυτό βέβαια πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά της εκάστοτε τηλεόρασης μέχρι τι ανάλυση και στα πόσα Hz υποστηρίζει 1 προς 1, συνήθως μέσω VGA. Τα ΗΤPC από όσο γνωρίζω έχουν έξοδο DVI ή HDMI, οπότε εκεί μιλάμε για upscaling κι όχι για 1 προς 1.
Δεν είμαι σίγουρος αν οι δέκτες του τηλεοπτικού σήματος κάνουν ταυτόχρονα upscaling σε κάποια ανάλυση. Μάλλον δεν πρέπει να κάνουν. Κι από που το συμπεραίνω αυτό...Πολλοί φίλοι που θέλουν να βλέπουν καλύτερο τηλεοπτικό σήμα από αυτό που παίρνουν με απευθείας σύνδεση της κεραίας τους στην τηλεόραση, παίρνουν εικόνα μέσω DVD-Recorder με σύνδεση HDMI. Συνδέεις δηλαδή την κεραία στο recorder κι από εκεί δίνεις σήμα στην τηλεόραση μέσω HDMI, όπου ταυτόχρονα κάνει και upscaling. Κάποια μοντέλα της Panasonic ξέρω ότι το κάνουν αυτό σίγουρα. Αλλά μάλλον πρέπει να το κάνουν όλα τα DVD-Recorders, που έχουν και έξοδο HDMI ή DVI.
Τέλος, όσον αφορά τα DVD Players, όλα τα καινούρια σχεδόν έχουν έξοδο HDMI, που σημαίνει ότι έχουν ενσωματωμένο scaler και μπορούν να στείλουν upscaling εικόνα στην τηλεόραση. Βέβαια, εκεί πειραμάτιζεσαι, γιατί πολλές φορές ο scaler της τηλεόρασης μπορεί να είναι καλύτερος από τον scaler του DVD Player.
Κάποιος φίλος που γνωρίζει περισσότερα μπορεί να μας βοηθήσει περισσότερο.
-bye-
 
18 June 2006
7,544
Καλημέρα!!!
Μια μικρή διόρθωση στα γραφόμενα του Πάνου....όχι,δεν κάνουν όλα τα dvdrecorder-που έχουν hdmi-upscaling...το κάνουν-μέχρι τώρα-το Sony 1010,τo Panasonic 65,το Panasonic 75,και το Panasonic 85....
Βέβαια τους επόμενους μήνες θα εμφανιστούν-σίγουρα-και άλλα...
Αυτά και συνεχίζουμε...
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα , δλδ υπάρχουν dvd recorders που κάνουν upscale το τηλεοπτικό σήμα είτε ψηφιακό είτε αναλογικό , σε players δεν υπάρχει κάτι;

Στο τομέα του PC γίνεται upscale ; μόνο απο dscaller φαντάζομαι πως γίνεται έτσι; Εχει διαφορά το resize απο το upscale ; μια διευκρίνηση και σε αυτό καλό θα ήταν , αν και με βλέπω να παίρνω ένα panasonic 85 ....
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Upscale απορία

Jos3ph said:
Καλημέρα , δλδ υπάρχουν dvd recorders που κάνουν upscale το τηλεοπτικό σήμα είτε ψηφιακό είτε αναλογικό , σε players δεν υπάρχει κάτι;

θα σου απαντήσω σε αυτή σου την ερώτηση....
τα players δεν έχουν RF είσοδο(ούτε έξοδο)...

ως εκ τούτου πως να πάρουν το τηλεοπτικό σήμα?????

για την άλλη ερώτηση...ξέρουν οι κομπουτεράδες του club και θα σου πουν...

Καλό απόγευμα!!!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Νάσο, καλημέρα και ευχαριστώ για τη διόρθωση! :grinning-smiley-043
Μπορείς να μας περισσότερα όσον αφορά τους αναλογικούς/ψηφιακούς δέκτες των τηλεοράσεων? Δηλαδή απλά γεμιζει η εικόνα μας χωρίς να γίνεται upscaling, σωστά?
 
18 June 2006
7,544
σωστά...απλά γεμίζει η εικόνα μας χωρίς upscaling...
όταν τις τροφοδοτήσεις(τις τηλεοράσεις)-με κάποιο τρόπο-με σήμα 720p ή 1080i/p τότε δουλεύουν(οι scalers) για να το προσαρμόσουν στο πάνελ τους...και πολλές φορές όχι με τα καλύτερα αποτελέσματα....
 
Last edited:

karalrs

Established Member
17 July 2006
137
να ρωτήσω και εγω κατι.τα upscaling dvd recorders που κάνουν upscale στο τηλεοπτικό σημα μπορουν να κανουν upscale και σε ενα dvd?
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Upscale απορία

karalrs said:
να ρωτήσω και εγω κατι.τα upscaling dvd recorders που κάνουν upscale στο τηλεοπτικό σημα μπορουν να κανουν upscale και σε ενα dvd?

Καλημέρα!!!

ναι!!!
 

john_karis

New member
21 June 2006
76
Απάντηση: Re: Upscale απορία

karalrs said:
να ρωτήσω και εγω κατι.τα upscaling dvd recorders που κάνουν upscale στο τηλεοπτικό σημα μπορουν να κανουν upscale και σε ενα dvd?

Να διωρθωσω οτι σε μερικες περιπτωσεις (συνηθως σε εξοδο HDMI) otan ta dvd ειναι κλειδωμενα (με CSS) δεν αφηνουν na toyς κανεις upscale :violent-smiley-030:

Χρειαζετε καποιο ειδος σπασιματος στο player ωστε να ξεκλειδωνει και να μην καταλαβαινει το συγκεκρομενο κλειδωμα
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Έχοντας δει upscale με διάφορους τρόπους μπορώ να πω ότι δύσκολα θα δεις καλό upscaling από "προσιτές" consumer συσκευές. Κρίνοντας μάλιστα το upscaling που κάνει ο av μου (yamaha 2600) μπορώ αβίαστα να πω ότι είναι το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από το αρχικό σήμα.
Πιστεύω ότι για να δει κανείς πραγματική βελτίωση θα πρέπει να καταφύγει σε είτε σε dedicated scalers είτε σε htpc...
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Αν μιλάμε για αναπαραγωγή dvd τότε θα βρεις όλες τις λεπτομέρειες στα threads για το theatertek, ffdshow, dscaler κλπ.
Αν μιλάμε για τηλεοπτικό σήμα τότε θα πρέπει να βρεις κάρτα tv συμβατή με dscaler. Υπάρχουν συμφορουμήτες που έχουν τέτοια λύση και μπορούν να βοηθήσουν...