Sharp Aquos 42XD1E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Χτες έφτασε σπίτι μου η Sharp.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Τηλεοπτικό σήμα σε ανεκτά πλαίσια (τι να κάνουμε, στην Ελλάδα είμαστε), φοβερή κίνηση και πολύ καλά χρώματα. Το μαύρο της είναι σχετικά ικανοποιητικό για LCD (κακόμαθα στη CRT τόσο καιρό).

Το κορυφαίο είναι ότι επιτέλους μπορώ να δω και τη μέρα χωρίς να ενοχλούν οι ανακλάσεις. Αφήστε που όπως είπε ο Πόταξ στο thread για τη δικιά του, καλύτερα να βλέπεις με ανοιχτά τα φώτα.

Δυστυχώς επειδή είχαμε κόσμο, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω πολλά πράγματα. Έβαλα απλώς να παίζει το Cars (Disney/Pixar) σε DVD με πηγή το Pioneer το 600άρι και upscaling στα 1080p, σύνδεση HDMI. Η εικόνα μου άρεσε πάρα πολύ.
Περιμένω να καταφέρω κάποια στιγμή να βάλω HD πηγή επάνω. Θα δοκιμάσω με το λάπτοπ της αδερφής μου.

Αυτά προς το παρόν. Γενικά οι εντυπώσεις από την τηλεόραση άριστες. Ό,τι καλύτερο στα λεφτά που την πήρα.

Υ.Γ. Αργότερα θ' ανεβάσω κανα-δυο φωτογραφίες, αλλά μην περιμένετε πολλά...
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Χουφτωστην , χουφτωστην, -bye- καλοριζικη και welcome στο club των αποφασισμενων αγοραστων .
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Καλοριζικη ρε φιλε, κι εγω για αυτην παω αλλα επειδη θα την παρω κατευθειαν απο την αντιπροσωπεία πρωτιστως με ενδιαφερει εαν εχουνε φερει το αναβαθμισμενο μοντελο που ειναι η 42XD1EΑ που εχει λυσει ολα τα προβληματα που ειχε το πρωτο μοντελο με banding και buzzing. Εκτος αυτου εχουνε ενσωματωσει και το Multi Wavelength backlight που εχει και η 37αρα.

Υπαρχει τεραστιο ποστ για το συγκεκριμενο θεμα στο avforums.com και ολος ο κοσμος λεει ποσο βελτιωμενο ειναι το μοντελο με το Α στο τελος που εβγαλε η sharp λογω των πολλων προβληματων που ειχε το original μοντελο.

Αμα μπορεσεις να δεις το serial της δικιας σου και να μας πεις εαν ειναι το μοντελο 42XD1E η το 42XD1EΑ θα σου ημουνα ευγνωμον.

ευχαριστω
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Για το serial θα κοιτάξω το πρωί και θα ενημερώσω.

Πάντως σήμερα που είδα το prestige στα σκοτεινά πλάνα μου έδωσε την εντύπωση "πρασινίζει" το μαύρο. Οι sharp θέλουν σίγουρα ρύθμιση...

Μανώλη (Καστρουνή), όταν ανέβεις Θεσσαλονίκη θα ήθελα να περάσεις κι από εμένα.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Άντε βρε!!!!

Αποκαταστήσασμε ένα παληκάρι ακόμα...

Άντε και στους Λεύτερους!!!!
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Re: Sharp Aquos 42XD1E

ετσι για πλακα κοιταγα αντιστοιχα μοντελα και τιμες στην Αμερικη και βλεποντας τα σε παιρνει απο κατω...

το νεοτερο μοντελο ας πουμε της Sharp το εχει σε 46αρα (οχι 42αρα που πηρες και που θελω) την εχουνε 1200ε (1700$)

Ριχτε μια ματια εδω στο σε αυτο το site να παρετε μια γευση. Ολα τα ειδη που ειδα στην χειροτερη των περιπτωσεων 10% πιο φτηνα..
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Λοιπόν greg, η δικιά μου είναι τελικά η παλιότερη. Προς το παρόν δεν παρατήρησα κανένα απολύτως πρόβλημα, τουλάχιστον όχι κάτι που να μη λύνεται με ρύθμιση.

Ιδού και μερικές φωτογραφίες.

Όπως βλέπετε στην πρώτη, χρειάστηκε να μετακινήσουμε το ράφι για να μπει η τηλεόραση.

Οι άλλες είναι από την προβολή του Cars και μια με κλειστή την τηλεόραση.
 

Attachments

  • IMG_0200.jpg
    IMG_0200.jpg
    51 KB · Views: 60
  • IMG_0201.jpg
    IMG_0201.jpg
    67.2 KB · Views: 88
  • IMG_0202.jpg
    IMG_0202.jpg
    66.1 KB · Views: 78
  • IMG_0206.jpg
    IMG_0206.jpg
    38.6 KB · Views: 74
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Sharp Aquos 42XD1E

Για το serial θα κοιτάξω το πρωί και θα ενημερώσω.

Πάντως σήμερα που είδα το prestige στα σκοτεινά πλάνα μου έδωσε την εντύπωση "πρασινίζει" το μαύρο. Οι sharp θέλουν σίγουρα ρύθμιση...

Μανώλη (Καστρουνή), όταν ανέβεις Θεσσαλονίκη θα ήθελα να περάσεις κι από εμένα.


Θα το κανονίσουμε...-bye--bye-
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Λοιπόν greg, η δικιά μου είναι τελικά η παλιότερη. Προς το παρόν δεν παρατήρησα κανένα απολύτως πρόβλημα, τουλάχιστον όχι κάτι που να μη λύνεται με ρύθμιση.

ευχαριστω φιλε μου που κοιταξες για μενα :2thumb22sup:

Εχω την εντυπωση οτι στο Ελλαντα ουτε που εχουνε ασχοληθει να φερουνε την 42XD1EΑ..Δεν ξερω τι παιζεται. Ισως ο κοσμος εδω να μην τις ψειριζει οσο εξω και να μην κανουνε επιστροφες. Στο εξωτερικο λειτουργει τελειως διαφορετικο καθεστως με τις αγορες. Και επιστροφη τις κανουνε αμα δεν ειναι ικανοποιημενοι της πρωτες μερες, και επιστροφη φουλ τα ελαττωματικα μοντελα. Εδω ως επι το πλειστον οτι αγορασεις το παντρευτηκες και απο service χ@σε ψιλα και αγναντευε.

Τελος παντων, εγω μεσα στην βδομαδα θα τους δω απο κοντα και θα μαθω τι παιζεται. Εαν δεν το φερνουνε το εν λογω μοντελο θα παω καρφι για την 37αρα που δεν εχει αυτα τα προβληματα και εχει ηδη και το Multi Wavelength backlight και η Παναγιά μαζι μας..:angel:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι άλλο στις 42 ίντσες. Οι δικοί μου ήταν ανένδοτοι (ήθελαν 37άρα), αλλά μόλις είδαν τη 42άρα τους καλάρεσε.

Αυτό το banding και buzzing που λες, τι ακριβώς είναι;
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Ψεματα δεν θα πω. Ασχετος ειμαι απο τεχνικους ορους. Αυτο καλυτερα να στο απαντησει φιλε Guybrush καποιος που τα ξερει καλυτερα απο μενα, ισως ο Γιαννης (Rivers).

Παντως εδω ειναι το ποστ το μεγαλο που δαβασα που αναφερει τα πολλα προβληματα του συγκεκριμενου μοντελου που εχουνε παρατηρησει τα Αγγλακια. Περαν αυτο εχει και καποιοες ρυθμισεις που προτείνουν για το σεταρισμα.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sharp Aquos 42XD1E

Καλορίζικη Στέργιο . Το πράσινο είναι και σε μένα πιο τσιμπημένο απ τα υπόλοιπα χρώματα κάτι που θα στρώση με την επέμβαση του ιδικού , όταν αυτός αποφασίσεις ν ανέβει στα μέρη μας.:flipout: . Έκανες πολύ καλή αγορά. Στα 1400 πήρες ένα κομμάτι που θα σου τα κάνει απόσβεση με το παραπάνω
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Sharp Aquos 42XD1E

Από αύριο ξεκινάω να σετάρω το laptop της αδερφής μου για να τροφοδοτήσω την TV με HD υλικό. Δεν είμαι σίγουρος αν θα παίξει 1080p, αλλά τα 720p θα τα παίξει σίγουρα.


Άντε να δούμε...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Sharp Aquos 42XD1E

Στεργιο, καλωριζικη και σε ευχαριστουμε για την παρουσιαση σου :grinning-smiley-043
Πραγματικα οπως λεει κι ο Κωστας εχεις κανει μια αριστη επιλογη και δεν θα μεινεις καθολου δυσαρεστημενος! :2thumb22sup:
Περιμενουμε περισσοτερα απο τους πειραματισμους σου και τις συνδεσεις!!!